TAG Heuer Connected w kopercie modelu Carrera - jakim jest?

POWRÓT 14.11.2015 Zegarki
TAG Heuer Connected w kopercie modelu Carrera - jakim jest?

W ostatnich dniach zegarkowy świat skupił się na premierze smart zegarka firmowanego przez markę TAG Heuer. Dwunastego października zegarki miały swoją premierę w Stanach Zjednoczonych. Na ich pojawienie sę w Europie u nas musimy jeszcze trochę poczekać. By kilka słów na jego temat powiedzieć warto wrócić do początku tego roku.

Zegarek TAG Heuer Connected
 

Tegoroczne, już dziś odległe targi w Bazylei, na naszym portalu podsumowaliśmy jako „smartzegarkowe”, bo o tych „mądrzejszych” zegarkach mówiło się na targach sporo. Tytułowy TAG Heuer zapowiedział początek współpracy z firmami Google i Intel. Jako, że wszyscy tak o firmie zegarkowej jak i o jego nowych partnerach z Doliny Krzemowej wyrażają się z szacunkiem, to oczekiwania w stosunku do efektów tejże współpracy były bardzo wysokie. Dziś jesteśmy tuż po premierze smart zegarka stworzonego przez wskazane firmy.

TAG Heuer Basel 2015
 

Na tych samych targach swoje smart zegarki zapowiedziało kilka innych firm, a marki Frederique Constant – Alpina pokazały już pierwsze pracujące egzemplarze. Nieprzypadkowo na stoiskach tych firm można było usłyszeć. „My nie obiecujemy – my już mamy, my już produkujemy”.

Pim Koeslog - smart zegarki
 

Zanim kilka słów o smart zegarku od TAG-a, koniecznie trzeba jeszcze zacytować słowa gościa tegorocznego Spotkania Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków i konstruktora smart zegarków Frederique Constant – Alpina, Pima Koeslaga, który w swoim wykładzie zasugerował, że można założyć iż w niedalekiej przyszłości ok 30% zegarków elektronicznych będzie zegarkami typu smart.
 

W tym, powyższym, drobnym kalendarium oczywiście nie można pominąć „winowajcy” całej tej „afery”, czyli firmy Apple, która już przedtem zapowiedziała premierę swojego niepowtarzalnego Apple Watch'a, na wiosnę tegoż roku. Z tego powodu wszystko działo się bardzo szybko, ale trzeba zaznaczyć, że przykładowo w Polsce, Apple Watch pojawił się w sprzedaży dopiero w październiku.

Zegarek TAG Heuer Connected
 

Zostawiamy historię.
Jakim urządzeniem jest w takim razie TAG Hauer Connected?

Zegarek TAG Heuer Connected
 

Po pierwsze trzeba zauważyć, że właściwie nie jest to zegarek, a urządzenie, które między innymi wskazuje czas. Niestety, tak jak inne przyrządy oparte na pracy mikroprocesora musi być często ładowane. Choć w informacjach wstępnych zakładano że nowy wyrób będzie pracować ok. 40 godzin bez ładowania, to dziś jest wskazywana jest liczba 25 godzin, jako czas w którym zapewnione jest poprawne działanie urządzenia po naładowaniu.
 

Wskazanie czasu i innych wielkości mierzonych jest realizowane poprzez ekran lcd, a sposób prezentacji jest zbliżony do tradycyjnych zegarków ze wskazówkami ( analogowa prezentacja danych) i to w kilku różnych wersjach wykonania - odpowiadającym zegarkom TAG-a. Mimo takiego zabiegu, tak jak posługujemy się w naszym polskim slangu, jest to tylko prawie to samo, a „prawie”, jak wiemy robi wielką różnicę.
 

Kopertę wykonano z tytanu – używanego regularnie w przemyśle zegarkowym. Dzięki temu produkt, mimo swoich wysokich gabarytów nie jest zbyt ciężki. Na podobieństwo tradycyjnego zegarka został wykonany także czerniony pierścień koperty, na którym naniesiono pięciominutowe wskaźniki skali minutowej.

Wodoszczelność zegarka zdefiniowano w sposób przyjęty dla urządzeń elektronicznych jako: IP67, co prawdopodobnie zapewnia typową dla tego rodzaju sprzętu odporność tylko na przypadkowe zachlapanie.


Zegarek TAG Heuer Connected
 

Urządzenie posiada możliwość wyzwalania wykonywania niektórych czynności metodą dotykową, poprzez szkło.

Zegarek TAG Heuer Connected
 

Wiele wskazań urządzenia TAG Heuer Connected jest realizowanych tylko przy współpracy z telefonem, przy czym „dogaduje się” on tak z Androidem od wersji 4.3 Jelly Bean, jak i iOS od wersji 8.2. Połączenie między urządzeniami możliwe jest za pośrednictwem Bluetooth LE lub Wi-Fi.

Zegarek TAG Heuer Connected
 

Przewidziano kilka wariantów kolorystycznych gumowych pasków, z zapięciem bransoletowym, podobnie jak koperta urządzenia wykonanych z tytanu.
 

Producenci – bo w tym projekcie jest ich jednak trzech, wykorzystują rozpoznawalność modelu Carrera, tak w aspekcie koperty, jak i grafiki tarczy.
 

Można odnieść wrażenie, że sam producent nie jest do końca przekonany co do „sprawdzenia się w praniu”, a chcąc fanów swojej marki zachęcić do kupna obiecuje, możliwość rezygnacji z tego produktu, i za dopłatą zamianę na klasyczną Carrerę. Wydaje się, że zapewnienie to jest bardzo „fair” w stosunku do potencjalnych kupujących.
TAG Connected kosztuje 1500 $, a za dopłatą takiej samej kwoty, osoby niezadowolone ze smart zegarka, po dwóch latach od czasu zakupu, będą mogły nabyć tradycyjną, znaną wszystkim TAG Heuer Carrera.

Zegarek TAG Heuer Connected
 

Ważne jest także to, jak na temat smart zegarków TAG Heuer Connected wypowiada się prezes firmy – charyzmatyczny Jean-Claude Biver.
 

Powiedział on między innymi: "Nie jesteśmy firmą Apple. Jesteśmy marką zegarkową. Ja zabraniam moim kolegom mówić, że firma Apple jest naszym konkurentem”*
 

W innym miejscu, na pytanie dlaczego smart zegarki z grupy LVMH, do której należą także Zenith i Hublot, oferuje tylko marka TAG Heuer, pan Biver wypowiada się w sposób następujący: „Decydującą była struktura cenowa. Średnia cena zegarków Hublot to 22 500 $, a ceną startowa wynosi 5 000 $. Czy to ma sens, by zegarki typu smart produkowała marka, która wytwarza 30 000 zegarków rocznie? Jak moglibyśmy produkować zegarki typu smart, przy tak małej ilości produkowanych czasomierzy? Podobnie jest z Zenith'em, choć tutaj cena średnia wynosi 8 000$ a startowa 3 000 $. Zenith produkuje 35 000 zegarków rocznie, co jest ilością tylko o 5000 większą niż produkcja Hublot”*
 

Smart zegarki i najróżniejsze smart zegarkowe rozwiązania na pewno będą się pojawiać coraz częściej. Jakim zainteresowaniem na tle konkurencji będą cieszyć się zegarki TAG Heuer Connected?
 

Władysław Meller
 

* - cytaty z wypowiedzi Jean-Claude Biver prezentowanych na stronie: https://www.cultofandroid.com
Szczegóły techniczne zegarka podano przykładowo na stronie internetowej: https://us.tagheuer.com/en/luxury-watches/tag-heuer-connected-rubber-bracelet-black

 

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Longines - Heritage Military COSD
Longines - Heritage Military COSD
12.11.2015
Oris Big Crown ProPilot "Żelazny"
Oris Big Crown ProPilot "Żelazny"
15.11.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco