ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

POWRÓT 04.11.2016 Zegarki
ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Szwajcarska marka Roamer to jedna z wąskiego grona firm, które posiadają długą i bogatą historię w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa sięgającą 1888 roku. Wtedy właśnie 29-letni Fritz Meyer założył własną pracownię zegarmistrzowską w szwajcarskiej miejscowości Solothurn.

Początkowo niewielki zakład Meyer'a był jednym z wielu niezależnych, szwajcarskich warsztatów, które specjalizowały się w produkcji wyłącznie jednego lub ewentualnie kilku elementów zegarków kieszonkowych. Przez kolejne 7 lat zakład Meyer'a systematycznie i konsekwentnie poszerzał zakres usług oraz zdobywał nowe doświadczenia, dzięki czemu w roku 1895 warsztat był już w stanie składać czasomierze we własnym zakresie. Nieco później do przedsiębiorstwa Fritza dołączył bardzo zdolny zegarmistrz – Johann Studeli, co zaowocowało wspaniałym partnerstwem oraz powstaniem przedsiębiorstwa Meyer & Studeli (MST). Wtedy także zaczęły powstawać pierwsze, znane do dziś, mechanizmy oznaczone symbolem MST, które charakteryzowały się dużą punktualnością chodu oraz zyskały uznanie nawet poza granicami Szwajcarii.

Historia marki jest naprawdę ciekawa, bogata w wiele innowacyjnych osiągnięć, a także burzliwych i trudnych okresów. Przedstawiłem ją w osobnym artykule tu: ROAMER – historia marki.

O czym uważam jednak, że warto wspomnieć, to fakt, iż już w latach 30' XX wieku MST rozpoczęło produkcję własnych tarcz do czasomierzy, dzięki czemu firma stała się w pełni samodzielną manufakturą. Wszystkie elementy, począwszy od tarcz i kopert, na mechanizmach kończąc, wykonywane były pod dachem jednej fabryki. Świadczy to o silnej pozycji i niezależności, jaką w ubiegłym wieku Roamer mógł się poszczycić.

Obecnie marka należy do grona niezależnych producentów i coraz wyraźniej nawiązuje do długoletniej, bogatej historii przedsiębiorstwa, ponadto czerpie z jego tradycji. Po latach dominacji modeli elektronicznych, również w ofercie firmy Roamer coraz więcej miejsca zajmują tradycyjne czasomierze mechaniczne. Znaczącym sukcesem rynkowym okazały się modele Competence oferowane w limitowanej ilości egzemplarzy, w których zastosowano odnalezione niedawno, kompletne mechanizmy wyprodukowane w czasach świetności zegarków mechanicznych w poprzednim wieku.

Na łamach portalu prezentowaliśmy także niedawno recenzję modelu Swiss Matic Automatic – eleganckiego zegarka wyposażonego z mechanizm z automatycznym naciągiem. Dziś chciałbym zaprezentować natomiast nowość marki Roamer, model Swiss Matic Swinging Heart.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Jest to model zdecydowanie klasyczny, wyraźnie eksponujący swoje więzi z tradycyjnym zegarmistrzostwem poprzez „Otwarte Serce” ( z ang. Open Heart), czyli otwór w tarczy dzięki któremu możemy obserwować rytmiczną oscylację balansu podczas pracy mechanizmu.

W przypadku prezentowanego czasomierza otwór ukazujący balans umiejscowiony został na godzinie 12.00, a zatem symetrycznie i w centralnym punkcie tarczy. W przypadku modeli open heart producenci decydujący się na zastosowanie tego typu zabiegu wizualnego często projektują otwór w tarczy asymetrycznie, co niekiedy zaburza układ wskazań i spójność tarczy.

W modelu Swinging Heart umiejscowienie otworu w tarczy, w moim odczuciu, jest spójne z całym projektem zegarka i daje poczucie ładu. Ponadto miejsce otworu zostało w pewnym sensie określone poprzez wybór zastosowanego mechanizmu, konkretnie szwajcarskiego werku STP kaliber 5-15.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Skoro wspomniałem już o mechanizmie, to zdecydowanie warto poświęcić mu nieco uwagi.

Jest to produkt szwajcarskiej marki Swiss Technology Production (STP) – firmy, która powstała  10 lat temu. Przez dwa lata działalności firma opracowywała pierwszy, bazowy mechanizm swojego projektu i produkcji, kaliber STP 1-11, który zaprezentowała światu w 2008 roku.

Od tamtego czasu przedsiębiorstwo rozwija się bardzo dynamicznie, poszerza paletę dostępnych kalibrów oraz powiększyło swoją fabrykę, ponadto obecnie dostarcza swoje werki do coraz większego  grona szwajcarskich producentów zegarków, w tym także na potrzeby marki Roamer.

Mechanizm STP 5-15 zastosowany w modelu Swinging Heart posiada automatyczny naciąg sprężyny napędowej, pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 26 kamieniach i oferuje 44 godzinną rezerwę chodu.

Producent określa precyzję chodu na poziomie -0/+15 sekund na dobę.

Mechanizm zdobiony pasami genewskimi wyposażono w funkcję stop sekundy oraz wykonano go tak, iż jest przygotowany do wykorzystania właśnie w modelach zegarków typu open heart.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Prócz stale widocznego koła balansu od strony tarczy, możemy także podziwiać i obserwować pracę mechanizmu od strony dekla, który w tym modelu jest transparentny.

Jest to model zdecydowanie elegancki, przeznaczony do użytkowania jako idealny dodatek do eleganckiego, mniej lub bardziej formalnego stroju. Z pewnością model ten najlepiej komponuje się z mankietami koszul i jako dodatek do garnituru.

Czasomierz ma klasyczną, dość ascetyczną tarczę zdobioną szlifem słonecznym, która ma przyciągać uwagę głównie poprzez otwór umiejscowiony na godzinie 12.00. Na tarczy znajdziemy także dwanaście nakładanych, rzymskich indeksów prezentujących pełne godziny, które zaznaczono dodatkowo nakładanymi kropkami, oraz wyraźną podziałkę minutową. Prócz tego naniesione jest tylko logo i marka producenta, dzięki czemu tarcza jest czytelna, a odczyt czasu powinien być łatwy i szybki.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Model Swinging Heart wyposażono w kopertę o średnicy 41mm wykonaną ze stali szlachetnej.

Koperta jest polerowana i posiada bardzo ładnie profilowane, długie uszy, których powierzchnia jest szczotkowana. Logowana koronka umiejscowiona jest standardowo na godzinie 3.00. Czasomierz posiada szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, dekiel jest transparentny, zakręcany.

Klasa wodoszczelności ustanowiona jest na poziomie 10 ATM, czyli 100 metrów, co jest bardzo dobrym wynikiem w przypadku eleganckiego modelu przeznaczonego do codziennego użytku, ale jednak bardziej ze wskazaniem na użytkowanie podczas pracy biurowej, oficjalnych okazji lub po pracy.

Roamer Swinging Heart oferowany jest w aż ośmiu wersjach.

Do wyboru są różne kolory tarcz, w tym także wersja z giloszowaniem po środku, oraz koperty wykonane ze stali, lub też pokryte powłoką PVD z różowego bądź żółtego złota. Do wyboru mamy także bransoletę wykonaną ze stali nierdzewnej lub pasek wykonany ze skóry naturalnej w kolorze czarnym lub brązowym.

ROAMER – Swiss Matic Swinging Heart

Prezentowany model to doskonały przykład zegarka bardzo stonowanego, który poprzez wizualny zabieg w formie otworu w tarczy ukazującego koło balansu ma wyraźnie manifestować przywiązanie do tradycji oraz ukazywać zastosowany w nim mechanizm.

Modele typu „Open Heart” nie zawsze spotykają się z entuzjazmem ze strony miłośników tradycyjnych zegarków, jednakże bez wątpienia są to modele, które w najbardziej wyrazisty, a zarazem często w bardzo elegancki sposób, ukazują to, co najbardziej cenimy w zegarkach mechanicznych, czyli ich „bijące serce i duszę”.

Cena za model Roamer Swiss Matic Swinging Heart wynosi 2 790 złotych.

Autor: Maciej Kopyto

Polecamy także:

Video recenzja: RADO HyperChrome Captain Cook Automatic XL Titanium
Video recenzja: RADO HyperChrome Captain Cook Automatic XL Titanium
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji modelu HyperChrome Captain Cook Automatic XL Titanium marki RADO. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wówczas we wstępie napisał tak: Niedawno na łamach po
MeisterSinger: Salthora Meta X „Jumping hour” – solidny, wszechstronny towarzysz!
MeisterSinger: Salthora Meta X „Jumping hour” – solidny, wszechstronny towarzysz!
MeisterSinger - producent dostarczający miłośnikom zegarków interesujące i charakterystyczne czasomierze przyciągające czystą formą oraz prostotą, ze znakiem rozpoznawczym w postaci jedno wskazówkowego sposobu odczytywania bieżącego czasu. Mieliśmy p
Spotkanie z twórcą G-SHOCK i wizyta w fabryce CASIO Premium Production Line w Japonii – relacja (zdjęcia i video)!
Spotkanie z twórcą G-SHOCK i wizyta w fabryce CASIO Premium Production Line w Japonii – relacja (zdjęcia i video)!
Jeszcze jako nastolatek uczący się w szkole podstawowej na początku lat 90-tych ubiegłego wieku marzyłem o posiadaniu zegarka G-SHOCK, który był wówczas obiektem westchnień nie tylko moim, ale także wielu moich kolegów. Posiadanie czarnego „G” na ręc
Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
Vostok Europe – kolekcja Energia 3 Automatic
Vostok Europe to litewska marka zegarków, która powstała w 2003 roku, a zadebiutowała oferując pierwsze modele zegarków w 2004 roku. Zegarki produkuje spółka KoLIZ-Vostok w Wilnie. Należy je odróżnić od zegarków marki Vostok. W moim odczuciu Vostok E
The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”
The Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT Limited Edition „Peacock”
Piękno pawia – jednego z gatunków dużych ptaków - jest niepodważalne. Ten dumny i bogato upierzony ptak od wieków fascynuje ludzi, będąc niejednokrotnie inspiracją do powstania wielu legend i mitów. Prezentowany w tym artykule zegarek do mitów na pew
Magazyn ZIP NR 5

MAGAZYN ZIP NR 5 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

PANERAI Luminor 1950 3 Days Chrono ...
PANERAI Luminor 1950 3 Days Chrono ...
02.11.2016
LONGINES Heritage RailRoad – hołd d...
LONGINES Heritage RailRoad – hołd d...
08.11.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Balticus
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco