Nie tak dawno, bo 2 grudnia 2024 roku, prestiżowa marka Parmigiani Fleurier po raz kolejny wprawiła w zdumienie całą zegarkową branżę, prezentując niebywały zegarek mechaniczny. Model o nazwie L'Armoriale Répétition Mystérieuse przeczy właściwie wszelkim przyjętym do tej pory konwencjom, przeplatając sztukę z wyrafinowaną inżynierią akustyczną. L'Armoriale Répétition Mystérieuse jest zegarkiem z repetycją informującą użytkownika o upływie czasu w formie akustycznych gongów.
Dlaczego zegarek zaprezentowano właśnie drugiego grudnia?
Otóż to nie jest przypadkowa data, ponieważ tego dnia przypadają urodziny Michaela Parmigianiego. Zaprezentowany model jest swoistym hołdem dla jego wizji zegarków wytwarzanych przez tę manufakturę.
Krótki zarys historyczny
Wszystko zaczęło się wiele lat temu, kiedy pewien konserwator - Michel Parmigiani, specjalizujący się w antycznych zegarach, zdecydował się na założenie własnej manufaktury. Ta w pełni niezależna marka od samego początku ukierunkowała się ku wytwarzaniu wykwintnych zegarków w stylu mocno odbiegającym od tego, co wówczas prezentowały pozostałe manufaktury zegarmistrzowskie.
Tak zostało do dziś, a indywidualne podejście do tej kwestii zaowocowało pięknymi projektami zegarków na rękę, a także zegarami stołowymi, oraz sporą liczbą (30) autorskich mechanizmów. Lecz to pojawienie się Guido Terreni’ego, obejmującego stanowisko CEO marki w 2021 roku, pozwoliło na otwarcie nowego rozdziału w dziejach tej marki. Mianowicie podjął on decyzję o wprowadzeniu “odświeżenia” kolekcji: Tonda i Toric.
Jednak zegarek L'Armoriale Répétition Mystérieuse, który jest bohaterem niniejszego artykułu, nie powstał z czysto sprzedażowych względów, lecz jest wyrazem uznania dla osobistej pasji Michaela Parmigianiego do zegarków wyposażonych w repetycję.
Na przekór modzie i schematom
Stroniąca od tzw. „pogoni za trendami”, manufaktura Parmigiani Fleurier zdecydowała się na wyprodukowanie modelu bardzo nisko nakładowego, liczącego jedynie 5 egzemplarzy.
Projekt tego zadziwiającego zegarka ma ściśle odnosić się do doskonałości stworzonego przez naturę świata przyrody, gdzie zasada “złotego podziału” i ciąg Fibonacciego wzajemnie się przenikają.
Do wykonania koperty posłużył szlachetny kruszec, czyli złoto, w jego białym wariancie. Mierząca 42 mm średnicy koperta jest wysoka na 12,65 mm i została zaprojektowana specjalnie dla tego modelu, odzwierciedlając tym samym zamiłowanie twórcy do zachowania klasycznych proporcji.
Przyglądając się obudowie od jej boku możemy zauważyć geometryczne, proste wzory inspirowane kolumnami doryckimi podkreślającymi klasyczną elegancję, która - jak wiadomo - jest ponadczasowa. Każdy szczegół widoczny na zewnętrznych elementach obudowy, jak suwak służący do obsługi repetycji, czy też koronka, odzwierciedlają dążenie do perfekcji, która dostarczana jest nam przez naturę.
Sama koronka mierzy 6,4 mm średnicy, a ozdobiona została emalią Grand Feu w kolorze szałwiowej zieleni. Umieszczona jest klasycznie, na godzinie 3.
Ukryte wskazania i dysk z białego jadeitu
Projekt tarczy, w rozumieniu tego słowa, w zasadzie nie istnieje. W miejscu, w którym “normalny” zegarek prezentuje powierzchnię cyferblatu zawierającą indeksy godzinowe oraz wskazówki, model L'Armoriale Répétition Mystérieuse ukrywa te wskazania. Choć niezupełnie, ponieważ przedstawia je w ciekawy sposób na odwrocie, od strony dekla.
Front tego zegarka, gdzie normalnie jest tarcza, stał się miejscem przeznaczonym do prezencji wykwintnego rzemiosła, ukazującego się w bardzo odmiennym stylu.
Emalia “Grand Feu” w kolorze pastelowej zieleni ujawnia drobno giloszowany wzór.
Sama tekstura odnosi się do idealnego kształtu szyszki sosnowej widzianej od góry. Natomiast po odwróceniu koperty o 180° naszym oczom ukazuje się okrągły dysk wykonany z białego gwatemalskiego jadeitu.
Na zewnętrznej krawędzi możemy dostrzec dwa poruszające się po specjalnym torze znaczniki “H” i “M”. W rzeczywistości to one pozwalają odczytać aktualny czas, a do ich wykonania producent użył złota w różowym odcieniu.
Wyjątkowa repetycja
Historyczne wykorzystanie repetycji minutowej było używane w celu informowania o upływie czasu w ciemności, kiedy to powszechne oświetlenie było na etapie rozwoju. W modelu tym marka Parmigiani Fleurier wprowadziła bardzo złożony mechanizm bazujący na systemie młotków i gongów, pozwalających użytkownikowi na usłyszenie dźwiękowego odczytu czasu w bardzo wyraźny sposób. Repetycja ta wybija: godziny, kwadranse i minuty poprzez różne dźwięki, a każdy z nich brzmi bardzo czysto. Ponadto zegarek ten wyróżnia się gongami o zróżnicowanej długości, a ich głęboki ton przywodzi na myśl dzwony znajdujące się w wielkiej katedrze.
Każdy z zamieszczonych młotków został zaprojektowany tak aby uderzał z milimetrową precyzją, co wpływa na wydłużenie powstałego echa.
Mechanizm składający się z 392 elementów
Wewnątrz obudowy pracuje mechanizm wyposażony w moduł naciągu manualnego, który został zaprojektowany specjalnie przez Renaud & Papi. Konstrukcja ta składa się z 392 elementów, dysponując rezerwą chodu oszacowaną przez producenta na 72 godziny.
Jego istotnym elementem są wspomniane nieco wcześniej gongi repetycji, które dzięki temu, że są przykręcone do elementów mechanizmu gwarantują czystość wybrzmiewających tonów, a także rozwiązanie to pozwala na ich wzmocnienie. Sam montaż mechanizmu w kopercie jest technicznym wyzwaniem, a to ze względu na jego bardzo dokładne dopasowanie do obudowy.
Manufaktura Parmigiani Fleurier zaprojektowała do tego dzieła specjalne pudełko, zawierające w sobie specjalny rezonator, który wykonano ze świerku Risound znanego ze swoich wyjątkowych właściwości akustycznych. Drewno to jest cenione w szczególności przez lutników wytwarzających instrumenty na całym świecie. Podstawka - rezonator umożliwia właścicielowi docenić każdy dźwięk wydobywający się ze środka.
Nabywca ma ponadto możliwość umieszczenia go w różnych punktach rezonatora, co pozwala na liczne modulacje wrażeń akustycznych, a każda nuta wypływająca z koperty zegarka oddaje hołd dla rzemieślników tworzących ten wyjątkowy czasomierz.
Parmigiani Fleurier L'Armoriale Répétition Mystérieuse
Jak napisałem we wstępie, producent zapowiedział wytworzenie jedynie pięciu sztuk tego zegarka, a każdy z nich otrzymuje wiele możliwości jego indywidualnej personalizacji według życzeń klienta. Przez to nie będzie dwóch takich samych zegarków, co podkreśla jego już i tak wysoki stopień wyjątkowości.
O cenie niestety nie mogę zbyt wiele napisać, bowiem pozostaje ona ustalana indywidualnie, po dokładnym skonfigurowaniu tego zegarka przez osobę go nabywającą.
06:30 06.03.2025Zegarki
Parmigiani Fleurier L'Armoriale Répétition Mystérieuse. Na przekór modzie i schematom
Tagi:

Szwajcarzy wśród tanich producentów. Swatch - 1988
W roku 1988, na łamach kwartalnika "Złotnik Zegarmistrz" „popełniłem opracowanie” na temat nowoczesnej wtedy i unikatowej konstrukcji i technologii wytwarzania szwajcarsk ...

NOMOS Glashütte – droga od mechanizmów zewnętrznych do wyłącznie „in-house”
Młode marki zegarmistrzowskie z ambicjami często przechodzą przez kilka etapów w zakresie wykorzystywanych przez nie mechanizmów stosowanych w produkowanych zegarkach. Ze ...

Naciąg manualny czy automatyczny – jaki zegarek wybrać?
Zegarki mechaniczne dzielą się na dwie kategorie pod względem sposobu w jaki naciągana jest sprężyna napędowa: zegarki z naciągiem manualnym, oraz zegarki z naciągiem aut ...

Luminox w Polsce – zmiany i nowy rozdział w historii działalności marki!
Myślę, że każdy lubi dobre informacje. My na pewno i jak sądzę, Wy również. I taką informację mamy dla was dzisiaj. W miniony czwartek, 30 stycznia 2025 roku w Warszawie ...

Za drzwiami OMEGA House i święto “Her Time” z udziałem Nicole Kidman
Luksusowy Dom OMEGI otwarty na czas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 jest unikalnym azylem dla gości marki oraz ekscytującą sceną dla wieczornych wydarzeń. Oficjalny Chron ...

Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...

IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...

GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...

Grand Seiko Heritage Collection SBGH368. Pierwszy nielimitowany 62GS z różowego złota
Grand Seiko to prestiżowa marka, która oferuje zegarki, jak dla mnie, fascynujące. Modele tego japońskiego producenta nie są wprawdzie liderami wysokich cen osiąganych pr ...

Rolex Land-Dweller. Premiera, która wywołała poruszenie w zegarkowym świecie
Jedna z najgłośniejszych premier branży zegarmistrzowskiej ostatnich lat. Nowość, która momentalnie przyciągnęła uwagę kolekcjonerów, fanów marki i miłośników zegarków na ...

Omega Seamaster Planet Ocean Worldtimer, gdy podróżnik spotyka nurka
Marka Omega od lat kojarzona jest w świecie zegarmistrzostwa z precyzją, elegancją i innowacyjnością. W 2025 roku, z okazji 20-lecia kolekcji Planet Ocean, szwajcarski pr ...

Certina DS Cascadeur Limited Edition. Symbol wytrzymałości powraca po 30 latach
Certina, szwajcarska marka zegarmistrzowska z ponad 130-letnią tradycją, niejednokrotnie już zadziwiła miłośników zegarków swoją kreatywnością i innowacyjnymi rozwiązania ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00