Nie tak dawno, bo 2 grudnia 2024 roku, prestiżowa marka Parmigiani Fleurier po raz kolejny wprawiła w zdumienie całą zegarkową branżę, prezentując niebywały zegarek mechaniczny. Model o nazwie L'Armoriale Répétition Mystérieuse przeczy właściwie wszelkim przyjętym do tej pory konwencjom, przeplatając sztukę z wyrafinowaną inżynierią akustyczną. L'Armoriale Répétition Mystérieuse jest zegarkiem z repetycją informującą użytkownika o upływie czasu w formie akustycznych gongów.
Dlaczego zegarek zaprezentowano właśnie drugiego grudnia?
Otóż to nie jest przypadkowa data, ponieważ tego dnia przypadają urodziny Michaela Parmigianiego. Zaprezentowany model jest swoistym hołdem dla jego wizji zegarków wytwarzanych przez tę manufakturę.
Krótki zarys historyczny
Wszystko zaczęło się wiele lat temu, kiedy pewien konserwator - Michel Parmigiani, specjalizujący się w antycznych zegarach, zdecydował się na założenie własnej manufaktury. Ta w pełni niezależna marka od samego początku ukierunkowała się ku wytwarzaniu wykwintnych zegarków w stylu mocno odbiegającym od tego, co wówczas prezentowały pozostałe manufaktury zegarmistrzowskie.
Tak zostało do dziś, a indywidualne podejście do tej kwestii zaowocowało pięknymi projektami zegarków na rękę, a także zegarami stołowymi, oraz sporą liczbą (30) autorskich mechanizmów. Lecz to pojawienie się Guido Terreni’ego, obejmującego stanowisko CEO marki w 2021 roku, pozwoliło na otwarcie nowego rozdziału w dziejach tej marki. Mianowicie podjął on decyzję o wprowadzeniu “odświeżenia” kolekcji: Tonda i Toric.
Jednak zegarek L'Armoriale Répétition Mystérieuse, który jest bohaterem niniejszego artykułu, nie powstał z czysto sprzedażowych względów, lecz jest wyrazem uznania dla osobistej pasji Michaela Parmigianiego do zegarków wyposażonych w repetycję.
Na przekór modzie i schematom
Stroniąca od tzw. „pogoni za trendami”, manufaktura Parmigiani Fleurier zdecydowała się na wyprodukowanie modelu bardzo nisko nakładowego, liczącego jedynie 5 egzemplarzy.
Projekt tego zadziwiającego zegarka ma ściśle odnosić się do doskonałości stworzonego przez naturę świata przyrody, gdzie zasada “złotego podziału” i ciąg Fibonacciego wzajemnie się przenikają.
Do wykonania koperty posłużył szlachetny kruszec, czyli złoto, w jego białym wariancie. Mierząca 42 mm średnicy koperta jest wysoka na 12,65 mm i została zaprojektowana specjalnie dla tego modelu, odzwierciedlając tym samym zamiłowanie twórcy do zachowania klasycznych proporcji.
Przyglądając się obudowie od jej boku możemy zauważyć geometryczne, proste wzory inspirowane kolumnami doryckimi podkreślającymi klasyczną elegancję, która - jak wiadomo - jest ponadczasowa. Każdy szczegół widoczny na zewnętrznych elementach obudowy, jak suwak służący do obsługi repetycji, czy też koronka, odzwierciedlają dążenie do perfekcji, która dostarczana jest nam przez naturę.
Sama koronka mierzy 6,4 mm średnicy, a ozdobiona została emalią Grand Feu w kolorze szałwiowej zieleni. Umieszczona jest klasycznie, na godzinie 3.
Ukryte wskazania i dysk z białego jadeitu
Projekt tarczy, w rozumieniu tego słowa, w zasadzie nie istnieje. W miejscu, w którym “normalny” zegarek prezentuje powierzchnię cyferblatu zawierającą indeksy godzinowe oraz wskazówki, model L'Armoriale Répétition Mystérieuse ukrywa te wskazania. Choć niezupełnie, ponieważ przedstawia je w ciekawy sposób na odwrocie, od strony dekla.
Front tego zegarka, gdzie normalnie jest tarcza, stał się miejscem przeznaczonym do prezencji wykwintnego rzemiosła, ukazującego się w bardzo odmiennym stylu.
Emalia “Grand Feu” w kolorze pastelowej zieleni ujawnia drobno giloszowany wzór.
Sama tekstura odnosi się do idealnego kształtu szyszki sosnowej widzianej od góry. Natomiast po odwróceniu koperty o 180° naszym oczom ukazuje się okrągły dysk wykonany z białego gwatemalskiego jadeitu.
Na zewnętrznej krawędzi możemy dostrzec dwa poruszające się po specjalnym torze znaczniki “H” i “M”. W rzeczywistości to one pozwalają odczytać aktualny czas, a do ich wykonania producent użył złota w różowym odcieniu.
Wyjątkowa repetycja
Historyczne wykorzystanie repetycji minutowej było używane w celu informowania o upływie czasu w ciemności, kiedy to powszechne oświetlenie było na etapie rozwoju. W modelu tym marka Parmigiani Fleurier wprowadziła bardzo złożony mechanizm bazujący na systemie młotków i gongów, pozwalających użytkownikowi na usłyszenie dźwiękowego odczytu czasu w bardzo wyraźny sposób. Repetycja ta wybija: godziny, kwadranse i minuty poprzez różne dźwięki, a każdy z nich brzmi bardzo czysto. Ponadto zegarek ten wyróżnia się gongami o zróżnicowanej długości, a ich głęboki ton przywodzi na myśl dzwony znajdujące się w wielkiej katedrze.
Każdy z zamieszczonych młotków został zaprojektowany tak aby uderzał z milimetrową precyzją, co wpływa na wydłużenie powstałego echa.
Mechanizm składający się z 392 elementów
Wewnątrz obudowy pracuje mechanizm wyposażony w moduł naciągu manualnego, który został zaprojektowany specjalnie przez Renaud & Papi. Konstrukcja ta składa się z 392 elementów, dysponując rezerwą chodu oszacowaną przez producenta na 72 godziny.
Jego istotnym elementem są wspomniane nieco wcześniej gongi repetycji, które dzięki temu, że są przykręcone do elementów mechanizmu gwarantują czystość wybrzmiewających tonów, a także rozwiązanie to pozwala na ich wzmocnienie. Sam montaż mechanizmu w kopercie jest technicznym wyzwaniem, a to ze względu na jego bardzo dokładne dopasowanie do obudowy.
Manufaktura Parmigiani Fleurier zaprojektowała do tego dzieła specjalne pudełko, zawierające w sobie specjalny rezonator, który wykonano ze świerku Risound znanego ze swoich wyjątkowych właściwości akustycznych. Drewno to jest cenione w szczególności przez lutników wytwarzających instrumenty na całym świecie. Podstawka - rezonator umożliwia właścicielowi docenić każdy dźwięk wydobywający się ze środka.
Nabywca ma ponadto możliwość umieszczenia go w różnych punktach rezonatora, co pozwala na liczne modulacje wrażeń akustycznych, a każda nuta wypływająca z koperty zegarka oddaje hołd dla rzemieślników tworzących ten wyjątkowy czasomierz.
Parmigiani Fleurier L'Armoriale Répétition Mystérieuse
Jak napisałem we wstępie, producent zapowiedział wytworzenie jedynie pięciu sztuk tego zegarka, a każdy z nich otrzymuje wiele możliwości jego indywidualnej personalizacji według życzeń klienta. Przez to nie będzie dwóch takich samych zegarków, co podkreśla jego już i tak wysoki stopień wyjątkowości.
O cenie niestety nie mogę zbyt wiele napisać, bowiem pozostaje ona ustalana indywidualnie, po dokładnym skonfigurowaniu tego zegarka przez osobę go nabywającą.
06:30 06.03.2025Zegarki
Parmigiani Fleurier L'Armoriale Répétition Mystérieuse. Na przekór modzie i schematom
Tagi:
luksusowe zegarkieleganckie zegarkinietypowe zegarkizegarki szwajcarskieprestiżowe zegarkizegarek mechaniczny

REKLAMA

Carl F. Bucherer przedstawia nowy mechanizm in-house CFB A2000
Marka Carl F. Bucherer powstała w 1888 roku w szwajcarskiej Lucernie. W 2008 roku stworzyła i zaprezentowała światu swój pierwszy manufakturowy mechanizm A1000. Po ośmiu ...

Jakim wymagającym testom poddawane są paski do zegarków?
W trakcie użytkowania skórzanych pasków zegarkowych, największym źródłem ich destrukcji jest… codzienne użytkowanie, oraz działanie ludzkiego potu i promieniowania słonec ...

Raketa - klejnot Rosyjskiej historii na nadgarstku
"Kto się spóźnia, będzie ukarany przez życie" - powiedział Michaił Gorbaczow we Wschodnich Niemczech w 1989 roku. Wielu ludzi pewnie nawet nie zauważyło, że na nadgarstku ...

Ankieta nr 4 – Pokolenie Z (Gen Z). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 4 - Pokolenie Z W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Fiyta Smoky Gray Vintage. Nowe zegarki utrzymane w stylistyce retro
O marce Fiyta jeszcze klika lat temu napisalibyśmy jako o nowym, dosyć egzotycznym producencie zegarków z Chin. Obecnie takie stwierdzenie nie do końca przedstawiałoby mi ...

Wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O grze w padla, trendach w branży, cyfryzacji i przyszłości
Z panem Markiem Aellenem, CEO marki Certina, spotkaliśmy się w Warszawie, 16 kwietnia 2024 roku, podczas eventu zorganizowanego przez zespół Certina Polska w celu zapreze ...

Havaan Tuvali. Tajwańska marka i jej nietypowe zegarki (AuroChronos 2025)
Kiedy usłyszałem o firmie Havaan Tuvali na myśl przyszła mi od razu rajska wyspa, w zasadzie cały archipelag, czyli Hawaje. No cóż, nazwa mnie zmyliła, bo okazuje się, że ...

Roamer Gran Sportivo. Żywe kolory i sportowy charakter
Roamer to firma z długoletnią tradycją, w tym roku obchodzi bowiem swoje 136 urodziny. A wszystko zaczęło się od chwili, kiedy Fritz Meyer założył własną pracownię zegarm ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...

Video recenzja: Frederique Constant Classics Elegance Luna. Zegarek dobrze skomponowany
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Classics Elegance Luna marki Frederique Constant. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kl ...