Luksus i awangarda
Przedstawiony światu w 2015 roku model Maximilian Büsser and Friends Legacy Machine Perpetual zyskał szerokie uznanie jury, które przyznało mu nagrodę dla najlepszego zegarka w kategorii “zegarek z kalendarzem” podczas GPHG 2016. Cztery lata później marka ta wprowadziła na rynek kolejny model wyróżniający się dużo bardziej opływowym kształtem koperty, który dopełniony był zintegrowanym gumowym paskiem oraz innowacyjnym rozwiązaniem “FlexRing”, zapewniającym ochronę przed wstrząsami.
Ostatnia kreacja manufaktury “Maximilian Büsser and Friends” podąża znanym już stylem projektowania, lecz w tym przypadku dobór materiałów oraz zestawienie kolorystyczne wprowadzają nowe spojrzenie na ten niezwykle szykowny projekt zegarka.


Przedstawienie nowego, limitowanego do 18 sztuk modelu jest związane z uczczeniem nawiązania współpracy z Stephen Silver Jewelry, będącym jednym z najważniejszych sprzedawców ekskluzywnej biżuterii oraz zegarków w Dolinie Krzemowej.
Pierwsza edycja zegarka w złotej obudowie
Kolejna odsłona limitowanej edycji zegarków tym razem została poszerzona o kopertę wykonaną z 18-karatowego różowego złota, która została zestawiona z głębokim odcieniem detali widocznych m.in: na tarczy.
Niezwykle złożony projekt zegarka przedstawiono w wyrazistej kopercie o średnicy 44 mm i wysokiej na 17,5 mm, zaś sama jej konstrukcja charakteryzuje się swoim nietypowym rozwiązaniem. Widoczność pracujących elementów i wyeksponowane koło balansu mogą wprawić w zdumienie każdego, kto na niego patrzy. Co ważne, ta transparentność nie wpływa negatywnie na czytelność wskazań zarówno kalendarza, jak i odmierzanego czasu.


W tym modelu wypukłe szkło szafirowe zostało płynnie połączone bezpośrednio z kopertą, której boki są wydłużone w taki sposób, że przechodzą bezpośrednio w uszy obudowy. Ten zabieg stylistyczny nie był prostym zadaniem, bowiem od twórców wymagało to obliczenia na nowo całej geometrii szafirowego szkła przy zachowaniu zarówno wyraźnej wypukłości, jak również wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto system łączenia termicznego między szafirem a obudową wymagał wielu prób sprawdzających jego trwałość.
Wracając na moment do całkowitej grubości koperty (17,5 mm) została ona mierzona do maksymalnej wysokości dosyć mocno wypukłego szkła chroniącego tarcze od góry. Dlatego stopień zachowania proporcji i uniwersalność bardzo pozytywnie wpływają na wygodę noszenia tego zegarka na nadgarstku, niezależnie od sytuacji.



Na zewnętrznej części obudowy zostały umieszczone przyciski służące do obsługi funkcji dodatkowych zegarka, które są nieco bardziej powiększone i mają lekko podłużny kształt. Sygnowana na czole, zakręcana koronka znajduje się na tradycyjnie na godz. 3.
Producent określił stopień wodoszczelności koperty na poziomie 80 m (8ATM), co jest wartością wystarczającą, a nawet wyższą niż oczekiwana od tego typu modelu.
Polerowany mostek
Szykowna obudowa z mocno wypukłym szkłem prezentuje równie piękną i bardzo złożoną powierzchnię cyferblatu, z niebieską powłoką CVD umieszczoną na płycie bazowej. Szkieletowana tarcza MB&F Perpetual EVO Silicon Valley Edition oraz liczba detali wprowadzają duży stopień dynamiki, który dopełniony jest licznymi technikami wykończenia wszystkich elementów
Kluczowym elementem, który najbardziej przykuwa uwagę, jest okazały, polerowany mostek o specjalnej konstrukcji, który został wygięty w kształt litery “V”. Przytrzymuje on 14-milimetrowe koło balansu, będące prawdziwą wizytówką całej kolekcji, widoczne ponad tarczą w jej centralnej części.

Znajdująca się w górnej części cyferblatu tarcza odpowiada za wskazanie godzin i minut. Jej czarna powierzchnia ze wskazówkami pokrytymi masą luminescencyjną jest bardzo minimalistyczna. Charakterystyczny dla linii modelowej “Legacy Machine” układ wskazań zawiera szereg przydatnych funkcji dodatkowych, “opakowanych” w prawdziwie szykownym stylu. Subtarcza znajdująca się na godzinie 3. wskazuje dzień tygodnia, zaś ta na godzinie 6. pokazuje dany miesiąc. Pomiędzy nimi, w okolicy godz. 5., producent umieścił wskaźnik rezerwy chodu. Na godz. 7. znajdziemy wskaźnik roku przestępnego, który sąsiaduje z tarczką pokazującą dzień miesiąca (na godz. 9).
“Mechaniczny procesor” - innowacyjny system kalendarza
Działanie tradycyjnego wiecznego kalendarza opiera się na tym, że zakłada on domyślnie liczbę dni w miesiącu na poziomie 31. W końcu miesięcy mających mniej niż 31 dni mechanizm przeskakuje przez “zbędne” dni i bezpośrednio dociera do pierwszego dnia nowego miesiąca. Jakakolwiek manipulacja przy przestawianiu daty ręcznie w procesie trwania zmiany daty często mogła spowodować uszkodzenie elementów mechanizmu kalendarza.
Stworzony przez Stephena McDonella w 2015 roku model “Legacy Machine” Perpetual Engine posiadał system wiecznego kalendarza, który jest jednym z najbardziej innowacyjnych, jakie istnieją we współczesnym zegarmistrzostwie.


Najnowszy model MB&F LM Perpetual EVO Silicon Valley wykorzystuje do pracy “mechaniczny procesor” wyposażony w nałożone na siebie specjalne dyski. Ten rewolucyjny procesor domyślnie określa liczbę dni w miesiącu na poziomie 28, ponieważ wszystkie miesiące mają niemniej niż 28 dni. Następnie dodaje on dodatkowe dni indywidualnie dla każdego z miesięcy. Mechanizm wiecznego kalendarza tej konstrukcji nie pomija “zbędnych” dni, co jest bardzo pomysłowym rozwiązaniem.
Dodatkowo “mechaniczny procesor” ma wbudowaną funkcję bezpieczeństwa, mającą za zadanie odłączenia przycisków odpowiadających za zmianę daty, eliminując tym samym ryzyko uszkodzenia jego elementów w czasie automatycznej zmiany.
Mechanizm zegarka - 581 elementów
Manufaktura zastosowała mechanizm z naciągiem manualnym, który składa się z aż 581 elementów. Jego zawieszony nad tarczą balans pracuje z częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę, zaś w pełni naciągnięta sprężyna zapewnia maksymalny czas pracy na poziomie 72 godz. Widoczne przez przeszklony dekiel elementy mechanizmu prezentują się niezwykle okazale. Ich wykończenie prezentuje poziom Haute Horlogerie obejmując m.in: fazowanie, polerowanie, pasy genewskie, a także ręcznie wykonane grawerunki.

Opisując techniczne aspekty mechanizmu nie sposób pominąć autorskiego patentu marki, który nosi nazwę “FleXRing”, czyli system absorpcji wstrząsów. Specjalny pierścień pełniący funkcję amortyzatora znajduje się wewnątrz koperty pomiędzy jej ściankami, a mechanizmem. Zapewnia on wieloosiową ochronę przed uderzeniami zarówno pionowymi jak i poziomymi, co jest bardzo ważne.
Ciepła tonacja złotej koperty została zestawiona z mocnym błękitem oceanu, kolorem widocznym na gumowym pasku. Jego wyraźnie uniesione zewnętrzne krawędzie potęgują efekt całości projektu paska z logo “MB&F”. Pasek ten jest zabezpieczony składaną klamrą wykonaną z różowego złota.
MB&F Perpetual EVO Silicon Valley Edition - dostępność i cena
MB&F Legacy Machine Perpetual EVO Silicon Valley jest kolejnym przykładem na niebywałe podejście tej manufaktury do łączenia tradycyjnego zegarmistrzostwa z mocno odmiennym stylem. Jego odporna na wstrząsy konstrukcja, skomplikowany mechanizm wiecznego kalendarza oraz poziom ekskluzywności sprawiają, że jest to wybór dla wytrawnego pasjonata.

Zegarek MB&F Perpetual EVO Silicon Valley Edition jest ściśle limitowany, powstanie jedynie 18 sztuk, zaś cena każdego egzemplarza wynosi 223 119 EUR, czyli około 950 000 PLN.
0 Komentarzy
Średnia 5.00