To uniwersalny, mechaniczny kalkulator, który pozwala wskazać dokładny czas wschodu i zachodu słońca, a w fazie ustawionej pod względem parametrów, móc niemal jednym spojrzeniem ustalić właściwe momenty. Co ciekawe i ważne, tak jak się zapewne domyślacie, mechanizm jest bardzo skomplikowany pod względem technicznym, więc wrażenie robi fakt, iż ma zupełnie „cywilizowane” wymiary. Jego średnica to nieco ponad 35 mm, a grubość jedynie 6,5 mm.
W 2018 roku, czyli 6 lat temu, pisałem o tym zegarku tu: Krayon Everywhere Horizon – mechaniczne wskazanie wschodów i zachodów słońca. Dziś manufaktura Krayon powraca do swojej fundamentalnej innowacji w zegarmistrzostwie mechanicznym.
Prawdziwa precyzja na zawsze
To komplikacja konstrukcji zegarka mechanicznego obliczająca dokładny czas wschodu i zachodu słońca dla określonej lokalizacji, z uwzględnieniem zmian w tej samej strefie czasowej. Bez konieczności regulacji.
Dzień po dniu, rok po roku – prawdziwa precyzja na zawsze.
Niezależnie od aktualnego miejsca przebywania, czyli w dowolnym miejscu na świecie. To może być między dwoma miastami lub na środku oceanu, albo na środku pustyni, głęboko w dżungli amazońskiej, w Nowym Jorku, Szanghaju, albo na wyspie na Pacyfiku czy też… pod Wałbrzychem poznasz czas wschodu i zachodu słońca.
Pierwszy wynalazek Krayona to arcydzieło mechanicznego zegarmistrzostwa, które podaje dokładną godzinę wschodu i zachodu słońca - jak już pisałem, w dowolnym w miejscu, gdziekolwiek na świecie. Drugi, nowy wynalazek Krayona dodaje prostoty do tej komplikacji. Teraz nie ma potrzeby zmiany ustawień i parametrów, przestawiania krzywek, elementów w mechanizmie. Wystarczy ustawienie dokonane przez głównego zegarmistrza.
Poetycka komplikacja i 3 patenty
Na te dwa wynalazki przyznano trzy patenty, co czyni Krayon jedyną marką zegarmistrzowską oferującą taką funkcję w swoich zegarkach, która wynika zarówno z niezwykle złożonej konstrukcji, jak i rozwiązań technicznych, czyniących ją prostszą w użyciu.
Można powiedzieć, że prezentowany mechanizm Krayon oddaje istotę pomiaru czasu.
Wśród rzadziej stosowanych komplikacji konstrukcji mechanizmów w zegarkach, znajomość godziny wschodu i zachodu słońca jest niewątpliwie jedną z najbardziej atrakcyjnych, ciekawych i wymagających technicznie w zakresie implementacji.
Jak to określają w Krayon, to najbardziej poetycka komplikacja… Może i tak.
Koncepcja ta po raz pierwszy zafascynowała greckich astronomów i matematyków, którzy już w starożytności opracowali wzór na określenie długości roku: 365 dni i 12 miesięcy. Ustawienie zegarka mechanicznego tak, aby dokładnie wskazywał godzinę wschodu i zachodu słońca dla konkretnej lokalizacji, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz na Ziemi, pozostaje zadaniem niezwykle złożonym. Wymaga głębokiego zrozumienia geografii, astronomii i mechaniki zegarmistrzowskiej. Jest 5 kluczowych parametrów obliczania czasu wschodu i zachodu słońca. To szerokość geograficzna, ponieważ droga słońca różni się w zależności od lokalizacji, strefa czasowa, oraz długość geograficzna. Na przykład Warszawa i Szczecin znajdują się w tej samej strefie czasowej ale czasy wschodu i zachodu słońca różnią się dość znacznie, a wobec innych miast w tej samej strefie mogą jeszcze bardziej.
Kolejny element to data i wiążąca się z nią pora roku. A ostatni to równanie czasu, które jest przesunięciem pomiędzy czasem średnim a czasem słonecznym (wszyscy na Ziemi żyjemy według tego samego równania czasu, ponieważ średni czas reguluje życie człowieka).
Algorytm wymyślony przez Krayona jest realizowany w zegarku poprzez niezwykle złożony, ale przyjazny dla użytkownika system mechaniczny, zaprojektowany z wielką precyzją.
Specjalne mechanizmy, para, są połączone z kołem rocznym przez przekładnię ślimakową.
Wrzeciona czujnika odczytują krzywkę i przekazują tę informację do stojaków, które napędzają dysk z systemem kół zębatych, aby wyświetlić czasy wschodu i zachodu słońca. Dopóki konstruktorzy i zegarmistrzowie w marce Krayon nie zaprezentowali swojego przemyślanego rozwiązania i systemu wskazań, nie było mechanicznych środków umożliwiających dokładne określenie czasu wschodu i zachodu słońca niezależnie od miejsca gdzie się znajdowałeś.
Serce mechanizmu, widoczne między dwoma mostkami, jest ukazane do podziwiania. Wewnątrz zegarka, zamiast pojedynczej krzywki stosowanej wcześniej jest teraz system składający się z dwóch współpracujących ze sobą krzywek – których nie trzeba już wymieniać.
Zgłoszono trzy patenty:
Patent nr 1 - dotyczy elementu początkowego, który styka się z krzywką i porusza się po poziomym torze;
Patent nr 2 - dotyczy selektora funkcji;
Patent nr 3 - dotyczy ustawiania długości geograficznej i stref czasowych.
Oba czujniki są ułożone jeden na drugim i zamontowane na dużym kole rocznym (wykonującym jeden obrót rocznie), dostosowanym do określania szerokości i długości geograficznej oraz stref czasowych. Koło jest połączone z kalendarzem za pomocą przekładni, aby zapewnić doskonałą synchronizację w każdych okolicznościach. Jedna śruba pozwala na regulację szerokości geograficznej, jednocześnie stosując ustawienie zarówno dla wschodu, jak i zachodu słońca. Kolejna śruba współpracuje wyłącznie z ustawieniem wschodu słońca, aby dostosować długość geograficzną i strefy czasowe.
Wreszcie ostatnia śruba współdziała tylko z zachodem słońca, długością geograficzną i strefami czasowymi. Patenty te sprawiają, że Krayon jest jedyną manufakturą w branży oferującą tak zaawansowane możliwości regulacji zegarka.
Skąd ten pomysł?
A sąd wziął się w ogóle pomysł na stworzenie takiego rozwiązania?
Od początku swojej kariery zegarmistrzowskiej Rémi Maillat, mistrz zegarmistrzowski i założyciel firmy Krayon, zainspirował się zaprojektowaniem komplikacji konstrukcji, która zawsze precyzyjnie wskazywałaby godzinę wschodu i zachodu słońca w określonym miejscu.
Początkowy pomysł zrodził się podczas oglądania wschodu słońca podczas wakacji na odludziu, tuż przed zaplanowanym snoorklingiem.
W 2017 roku Rémi wprowadził na rynek firmę Krayon ze znaczącą innowacją: zegarkiem o nazwie „Everywhere”. To inauguracyjne dzieło zostało nagrodzone Nagrodą za Innowacyjność podczas Grand Prix d'Horlogerie de Genève (GPHG) w 2018 r. Trzy lata później Krayon zaprezentował „Anywhere”, jeszcze bardziej złożoną, ale uproszczoną wersję „Everywhere”.
Użytkownik może z łatwością samodzielnie dostosować kalendarz, przesuwając go do przodu lub do tyłu, po prostu ustawiając zegarek na właściwą godzinę i datę za pomocą koronki. Ta wyjątkowa możliwość szybkiej i precyzyjnej regulacji kontrastuje z tradycyjnymi zegarkami, które wymagają specjalnej krzywki dla każdego miasta i powrotu do warsztatu zegarmistrzowskiego w celu wymiany krzywki i innych elementów do takich regulacji.
Precyzja na kolejne 10 000 lat
Szerokość geograficzną (która określa maksymalną zmienność roczną) i długość geograficzną ustalane są niezależnie w warsztatach Krayon. Kalibracja zegarka jest szybka i prosta, od Genewy po Szanghaj – z dokładnością zaledwie 10 minut przez cały rok.
Wskaźniki wschodu i zachodu słońca nigdy nie wymagają regulacji, ponieważ kalendarz jest zrównany ze słońcem, co zapewnia precyzję na kolejne 10 000 lat.
Dzięki temu dziełu marce Krayon udało się zaprojektować zegarek, który jest wyczynem inżynieryjnym, a jednocześnie jest prosty w użyciu, a jego ponadprzeciętny poziom komplikacji konstrukcji mechanizmu jest tak naprawdę nieodczuwalny dla użytkownika.
Rémi Maillat tak powiedział o celu stworzenia czegoś takiego: „Głęboko wierzymy w projektowanie zegarków, które będą trwałe i wykraczają poza trendy. Każdy z nich to wyjątkowy zegarek, który ma towarzyszyć Ci przez całe życie. Wyjątkowy, głęboko osobisty przedmiot, powiązany z cenionym miejscem, punktem geograficznym na całym świecie, ale co najważniejsze - ze światłem i słońcem, które kierują naszym codziennym życiem i przywołują intymne wspomnienia i cenne osobiste chwile.”
Więcej artykułów tego typu znajdziesz w dziale – wiedza o zegarkach.