Zegarki i firmy je produkujące powstają na kanwie różnych motywacji. Można założyć, że w tej dziedzinie, jak w każdej innej, zawsze jednym z motorów napędowych jest opłacalność, ale chyba nie mylę się twierdząc, że w branży zegarkowej, jak w mało której, ogromne znaczenie ma pasja. Przykładem wielkiej pasji, stawiania przed sobą ogromnych i skomplikowanych (dosłownie), wyzwań jest firma Krayon.
Po prezentacji pierwszego zegarka Everywhere w maju 2017 r., Rémi Maillat - założyciel firmy Krayon - w tym roku zaskakuje nowym, niestandardowym zegarkiem.
Model Everywhere Horizon to zegarek ciekawy, choć oczywiście jak każdy, poddawany pod względem wyglądu do oceny każdemu z nas indywidualnie, jest wynikiem wielu prac związanych z inżynierią i mikrotechniką.
Na lądzie i morzu ścieżka słońca po niebie leży u podstaw pojęcia czasu i jest nawet sposobem na jego zmierzenie. To droga słońca na nieboskłonie od zarania dziejów jest wyznacznikiem upływającego czasu i zawsze do tego odniesienia tworzono podziały na jednostki czasu, a rytm funkcjonowania człowieka, jak i całej przyrody, nierozłącznie wiąże się z czasami wschodu i zachodu naszej gwiazdy.
Inżynierowie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urządzeniu mechanicznemu, co jak sobie łatwo wyobrazić, jest nie lada wyzwaniem.
Ale marzenia są po to, by je spełniać.
Twórcom Everywhere Horizon udało się zamienić plany w tę wymarzoną rzeczywistość, osiągając tym samym coś zupełnie wyjątkowego w zegarmistrzostwie: uniwersalny mechaniczny kalkulator, który pozwala wskazać dokładny czas wschodu i zachodu słońca, a w fazie ustawionej pod względem parametrów, móc niemal jednym spojrzeniem ustalić właściwe momenty.
Co ciekawe i ważne, tak jak się zapewne domyślacie, mechanizm jest bardzo skomplikowany pod względem technicznym, więc wrażenie robi fakt, iż ma zupełnie „cywilizowane” wymiary. Jego średnica to nieco ponad 35 mm, a grubość jedynie 6,5 mm.
Tak prosty, jak dzień i noc? Według mnie nie do końca, ale odczyt wskazań starano się ułatwić jak się tylko dało. Rzut oka na tarczę Everywhere Horizon łatwo obejmuje liczbę godzin dziennych na jaśniejszym kolorowym okręgu, żółtym lub różowym w zależności od wersji. Ciemniejszy okrąg symbolizuje godziny nocne.
Punkt, w którym spotykają się dwa okręgi, odpowiada wschodowi i zachodowi słońca. Wraz ze zmianami pór roku lub w przypadku różnych lokalizacji geograficznych liczba godzin dziennych wydłuża się lub skraca. Niebieska strzałka na skraju tarczy symbolizuje drogę słońca w trakcie wędrówki przez niebo. Mamy więc pełny 24 godzinny odczyt czasu, ale za pomocą jasnej i ciemnej części pierścienia od razu widzimy moment wschodu i zachodu słońca, czy też dostajemy możliwość szybkiej oceny długości dnia w miejscu gdzie jesteśmy, lub w którym chcemy poznać te momenty.
Jest to swego rodzaju kalkulator mechaniczny. Everywhere Horizon osiąga ten pozornie prosty wynik, łącząc cztery parametry, które wpływają na obliczenia wschodu i zachodu słońca. Pierwszy to szerokość i długość geograficzna, które geograficznie definiują punkt na Ziemi, drugi to strefa czasowa UTC, a na końcu konkretny dzień i miesiąc.
Osoba nosząca zegarek ustawia każdą z nich zgodnie z wymaganiami, aby następnie zobaczyć dokładną godziny, w których pojawi się i zajdzie słońce, w miejscu swojego wyboru i w dniu, w którym chce.
Wskazówki służące do odczytu standardowych codziennych wskazań takich jak data i czas są oznaczone kolorem niebieskim dla uzyskania optymalnej czytelności i łatwego odróżnienia od tych wskazówek, które służą do odczytywania pozostałych wskazań.
Godziny są odczytywane z zewnętrznego pierścienia dzięki niebieskiej strzałce w 24-godzinnej skali, która opisywana była wyżej jako symbolizująca drogę słońca na niebie. Minuty wskazuje nam duża centralna, niebieska oczywiście, wskazówka a skalę minutową nadrukowano na srebrzystym pierścieniu usytuowanym po wewnętrznej stronie pól wskazujących dzień i noc.
Mała tarcza w górnej części wyświetla długość geograficzną między +180° a -180°, pokazaną przez dłuższą z pary wskazówek. Krótsza wskazuje strefę czasową UTC i przesuwa się o połowę obszaru, aby uwzględnić każdą strefę czasową.
Dwie wskazówki po obu stronach minutowej, na głównej powierzchni tarczy wskazują: ta po lewej obejmuje szerokość geograficzną między 60° północ a 60° południe, natomiast ta po prawej pokazuje wybrany parametr aktualnie ustawiany: datę, szerokość, długość geograficzną lub UTC.
Tarcza dodatkowa umieszczona na dole odpowiada za wskazania daty w postaci miesiąca wskazywanego krótszą, niebieską wskazówka i dnia miesiąca dłuższą niebieską wskazówką.
Inżynierowie z Krayon nie tylko nadali zegarkowi Everywhere Horizon możliwość łączenia i prezentowania wielu parametrów, ale w miarę możliwości zapewnili możliwość ustawiania tych parametrów na jak najprostszym poziomie. Data, szerokość geograficzna, długość geograficzna, UTC - wybierane są za pomocą przycisku po lewej stronie koperty, a następnie parametry ustawiamy koronką.
Będący sercem zegarka mechanizm kaliber USS (Universal Sunrise Sunset) składa się z 595 części. Inżynierom Krayona udało się stworzyć zaskakująco niewielki mechanizm - z uwagi na jego ogromną złożoność – wspomniana wcześniej grubość na poziomie 6,5 mm jest doskonałym wynikiem.
Kaliber USS jest wyposażony w cztery mechanizmy różnicowe, 84 koła zębate i łącznie 145 części przekładni. Łożyskowanie odbywa się na 85 kamieniach.
Złożono w związku z jego konstrukcją trzy wnioski patentowe. Automatyczny naciąg odbywa się za pomocą mikrorotoru wykonanego ze złota 22 karatowego. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz i ma całkiem niezłe, 80 godzin rezerwy naciągu.
Wykończenie i dekoracja Everywhere Horizon są wykonywane całkowicie ręcznie, zgodnie z tradycyjnymi technikami haute horlogerie.
Koperta Everywhere Horizon ma średnicę 43 mm i tylko 11,7 mm grubości. Wyróżnia ją rząd 70 bagietkowych diamentów na lunecie, będąc charakterystycznym elementem zdobniczym i jednocześnie, jak dla mnie, najbardziej kontrowersyjnym.
Także uszy przyozdobiono tymi kamieniami szlachetnymi. Powierzchnie gładkie pokryto zaś florystycznymi grawerami. Ekskluzywny charakter wieńczy pasek ze skóry aligatora zapinany na klamrę z białego złota.
Cena to ok. 600 000 dolarów, czyli ponad 2 200 000 złotych. Jest jedna uwaga – dotyczy ona modelu bez 94 sporych diamentów.
Adrian Szewczyk
10:14 24.07.2018Zegarki
KRAYON Everywhere Horizon – mechaniczne wskazanie wschodów i zachodów słońca!

REKLAMA

Zegarki Vintage: AQUASTAR Heuer Regate – pora rozpocząć regaty!
Przed pojawieniem się zegarków kwarcowych na początku lat 70 XX wieku, we wszystkich dziedzinach życia, w których kluczową rolę odgrywał pomiar czasu, wykorzystywane były ...

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków”. Wstęp i lata 60.
Jest oczywiste, że zawsze warto w nowy, odmienny sposób przedstawić historię zegarków i zegarmistrzostwa, nawet jeśli planowany do prezentacji okres nie jest wcale tak od ...

Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – N ...

Urwerk UR-101 T-Rex. Awangardowy zegarek „opakowany” w pancerz z brązu
Urwerk, czyli szwajcarska manufaktura znana ze swojego śmiałego stylu projektowania zegarków, stale eksperymentuje z nowymi możliwościami prezentowania czasu. Marka w naj ...

Zegarki Tissot PR516 w najnowszych odsłonach. Styl vintage i retro akcenty
Doskonale pamiętam moment, w którym miałem dla Was przyjemność przedstawienia kolekcji Tissot PR. Przypominam sobie, że napisałem wtedy pewne stwierdzenie, określające ni ...

Alpina Alpiner Extreme Automatic „Ice Blue”. Zegarek, który ujarzmia żywioły
Oto jedna z nowych, tegorocznych odsłon modelu Alpina Alpiner Extreme Automatic, którą mieliśmy okazję zobaczyć na żywo podczas Watches & Wonders 2025. Tym razem szwajcar ...

Historia marki Angelus, legendarnego twórcy chronografów z Le Locle
Nazwa Angelus wywołuje przyjemne skojarzenia nie tylko wśród kolekcjonerów zegarków vintage, ale również u miłośników współczesnego „wysokiego zegarmistrzostwa”. Chociaż ...

Zegarkowe dzieła sztuki z aukcji TimeForArt 2024. „Artyści dla artystów”
Jeszcze obecny, 2024 rok przyniósł nam naprawdę wiele ciekawych zegarkowych aukcji. My pisaliśmy o kilku z nich - można było znaleźć prywatną kolekcję Michaela Schumacher ...

Najszybsza doba na świecie! Wyścig 24h Le Mans – zasady i historia pomiaru czasu
W ostatnią niedzielę, 15 czerwca 2025, Robert Kubica wraz z zespołem AF Corse, jako pierwszy Polak w historii wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans w najbardziej prestiżowej ...

Nomos Ahoi neomatik 38 date. Powiew lata z Saksonii. Ahoi, przygodo!
Nomos Glashütte to marka, która od momentu powstania w 1990 roku stała się symbolem niemieckiej precyzji i minimalistycznego designu w świecie zegarmistrzostwa. Założona ...

Omega jest kobietą. Premiera nowego zegarka Seamaster Aqua Terra 30 mm
Południowe słońce dawało się już mocno we znaki, kiedy dojeżdżaliśmy Alejami Jerozolimskimi do Ronda de Gaulle’a i ozdobionego plastikową palmą, górującego nad nim budynk ...

Frederique Constant Classics Manchette. Damski zegarek, będący piękną biżuterią
Frederique Constant Manchette to zegarek bardzo ciekawy. Tak naprawdę można powiedzieć, że to piękna bransoleta stworzona w taki sposób, że wygląda jakby wykonano ją z el ...