Mudita to bardzo ciekawa, polska firma technologiczna. To, jak sami o sobie mówią, nowy rodzaj firmy technologicznej. Ich produkty charakteryzuje użyteczność, prostota, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań techniki, ale też możliwość uczynienia jej na chwilę niewidoczną. „Odłączenie” od sieci oferują na przykład produkty serii Stolp. Bardzo mi się spodobały. Namawiam do zapoznania się z nimi. Mudita oferuje wiele ciekawych produktów, nawet odzież, ale do tych najbardziej interesujących nas zaliczę budziki, no i oczywiście zegarki.
Pierwszy zegarek w ofercie firmy
Mieliśmy ogromną przyjemność - i mówię to bez żadnej przesady, bo przypadła ona mnie - poznać dogłębnie i recenzować zegarek Mudita Element. Zegarek mechaniczny arcy minimalistyczny, ale wykonany na bardzo wysokim poziomie, bardzo płaski, bardzo lekki i bardzo funkcjonalny. Właśnie dzięki tym cechom, w mojej ocenie, naprawdę wyjątkowy, przyciągający uwagę i sprawiającym niemałą radość. Przypadł mi bardzo do gustu, ale to nie był pierwszy zegarek w ofercie firmy Mudita.
Pierwszym zegarkiem był model Mudita Moment, stworzony w 2021 roku.
Wtedy firma, można powiedzieć, zadecydowała się zaistnieć w zakresie zegarków naręcznych.
No, ale po co wyważać otwarte drzwi, popełniać błędy? Oczywiście można się na nich uczyć, ale po co, kiedy można nawiązać współpracę, a polski rynek już nie jest w żadnym zakresie pustynią pod tym względem. I tutaj Mudita wykonała według mnie bardzo rozsądny krok, ponieważ tworząc swój pierwszy zegarek nawiązała współpracę z bardziej doświadczonym producentem, jakim bez wątpienia jest również polska firma Błonie.
Efekt zaraz opiszę, ale już muszę powiedzieć, że ten „gen” Błonia, także opierający się na podejściu raczej minimalistycznym, jest widoczny.
To, co firmom udało się stworzyć, czyli model o nazwie Mudita Moment, w bardzo fajnych, trzech wersjach kolorystycznych, okazało się, szczególnie w zakresie wzornictwa, strzałem w dziesiątkę. To zwyczajnie sukces, ponieważ model ten zdobył szereg nagród związanych właśnie ze stroną wzorniczą produktu. Został wręcz obsypany ważnymi nagrodami w zakresie designu, takimi jak A`Design Award 2022, IF Design Award 202 oraz Red Dot Award 2023.
Skoro ten zegarek jest tak doceniany, to jak wygląda?
Nasuwają mi się określenia: zacnie, fajnie, praktycznie i minimalistycznie. Nie w takim stopniu minimalistycznie jak Element, ale prostota jest tu także kierunkiem wiodącym.
Ciekawy kształt
Koperta tego zegarka jest wykonana ze stali 316L, a jej średnica to 38 mm. Ma klasyczny, okrągły kształt z uchami o bardzo ciekawym wyglądzie, wyprowadzonymi z koperty łagodnie, ale z wyraźnymi miejscami będącymi ich umownym początkiem. Powierzchnia obudowy jest matowa, z racji drobnoziarnistej, piaskowanej struktury.
Koronka jest niewielka i dobrze pasuje do całości wizerunku tego zegarka.
Spód koperty to przykręcany czterema śrubkami dekiel. Na jego stalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka, a przestrzeń centralną zajmuje przeszklenie ukazujące mechanizm. Zdecydowano się na japońską konstrukcję, to Miyota 9015. Mechanizm sprawdzony, niezawodny i całkiem dobrze wyglądający.
Mechanizm ten jest łożyskowany na 24 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Ma funkcję stop sekundę, można go dokręcać koronką i oferuje 42 godziny rezerwy chodu. Dodatkowo w wersji dla Mudity ma spersonalizowany wahnik.
Fajny i niespotykany ficzer
Gdy odwrócimy zegarek na drugą stronę ukazuje nam się tarcza, dająca wraz z kopertą efekt, który przyniósł te cenione wyróżnienia, o jakich pisałem wyżej.
Zacznę od ciekawostki, ale i użytecznego dodatku. To taki fajny i niespotykany ficzer.
Kropki. Kropki na tarczy, które nie są tylko elementami dekoracyjnymi, ale mają swoją konkretną funkcję. Można użyć ich do „udoskonalenia” chwili relaksu, pogłębiając ją ćwiczeniami oddechowymi, w których te kropki wydatnie mogą pomóc.
Za ich pomocą można wykonać proste ćwiczenia oddechowe zgodnie z załączoną instrukcją, bez konieczności korzystania np. z telefonu. Kropek na tarczy, w jej środkowej części, jest 15.
Kropka na przeciwwadze sekundnika idealnie trafia w kropkę na tarczy co 4 sekundy. To właśnie pomaga w ustalaniu częstości oddechów. To rozwiązanie nietypowe w zegarkach mechanicznych. To taki ciekawy wkład Mudity w funkcje tradycyjnego mechanicznego zegarka.
3 wersje kolorystyczne
Mudita Moment występuje w 3 wersjach kolorystycznych.
Kolor dotyczy oczywiście tarczy. Mamy do wyboru białą, czarną i szarą. Każda ma odpowiednio dobrany przez projektanta pasek. Zegarek biały ma pasek korkowy w naturalnej barwie, czarny ma wersję płócienną w czarnym kolorze, a szary jest wyposażony w szary pasek wykonany z wegańskiej skóry.
Tarcza jest dość prosta w swojej formie. Na jej zewnętrznej części, ale nie na samej krawędzi, nadrukowano skalę minutową. Co piąta minuta ma dłuższy, bardziej wyrazisty znacznik, stanowiący jednocześnie indeks godzinowy.
Mniej więcej w połowie odległości od skali minutowej do osi wskazówek nadrukowano wspomniane wyżej 15 kropek.
Wskazówki godzinowa i minutowa są proste, odpowiednio długie. Zapewniają one szybki, intuicyjny wręcz odczyt czasu. Delikatny, prosty sekundnik ma długą przeciwwagę, z okrągłym punktem na końcu sięgającym do okręgu tworzonego z 15 punktów. Ten „zespół” służy do relaksujących ćwiczeń oddechowych. Nie ma tu logo, nie ma innych oznaczeń. Czysta forma, chroniona szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną.
Mudita Moment – dostępność i cena
Podsumowując, Mudita Moment to prosty, a zarazem bardzo ciekawy zegarek mechaniczny. Minimalistyczny styl, łagodne, zaokrąglone kształty i niewielka średnica koperty wynosząca 38 mm, zapewniająca komfort użytkowania, oraz grubość na poziomie 10,8 mm czynią go bardzo uniwersalnym. Klasa wodoszczelności do 50m wpisuje się w ten opis.
Każdy egzemplarz przed zakupem jest sprawdzany i regulowany przez fachowca w firmie Błonie. A cena Mudita Moment to 1 399,99 zł. Niewielka.
To już drugi model marki Mudita, z jakim mamy przyjemność Was zapoznać. Pierwszym był, wspomniany na wstępie, recenzowany przez nas Mudita Element.
A zdradzę jeszcze na koniec, że mamy „przecieki” z pewnego źródła o tym, że ta polska firma pracuje nad kolejnym, zupełnie nowym zegarkiem. Na dokładniejsze informacje musimy poczekać do 2025 roku, ale z tego co już nam wiadomo, będzie to zegarek ze szwajcarskim mechanizmem, a nawet więcej, bo z etykietą Swiss Made.
Szukasz informacji o nowościach marki Mudita? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Mudita.
09:00 15.10.2024Zegarki
Mudita Moment. Zegarek z ciekawym ficzerem, nagradzany za design
Tagi:
zegarki damskiezegarek na prezentpolskie zegarkizegarki młodzieżowezegarki automatycznezegarek damski na paskuzegarek mechanicznyeleganckie zegarkizegarki męskie mechanicznenietypowe zegarkizegarek męski na pasku

REKLAMA

Eterna – najwyższa jakość produkcji zegarków
Tylko połączenie fachowej wiedzy, umiejętności tworzenia oraz zawodowego kunsztu – niezwykłych zdolności nabytych przez zespoły zegarmistrzów i rzemieślników wyszkolonych ...

Napęd po amerykańsku. Sprężyna w bębnie
Zbierając materiały do kolejnego z punktów „Kalendarium ewolucji mechanizmów” naszego portalu o nietypowym rozwiązaniu łożyskowania bębna napędowego – systemie Spherodriv ...

Thomas Mudge - sylwetki wielkich zegarmistrzów
Historię Thomasa Mudge należałoby rozpocząć na 4 lata przed jego narodzinami, w niewielkim mieście Exeter, urodzony 1694 roku, nastoletni Zachariasz Mudge zakochuje się w ...

Kolekcja Orient Star Keshiki Blue Limited Edition. Piękny krajobraz i kolory emocji
Początki Orient Watch Company sięgają 1901 roku, kiedy to Pan Shogoro Yoshida otworzył sklep z zegarkami w Tokio, firmując go własnym nazwiskiem. Pan Yoshida zachęcony su ...

Recenzja: Frederique Constant Classics Elegance Luna. Zegarek dobrze skomponowany
Frederique Constant to marka, która wraz z Atelier de Monaco oraz Alpiną tworzą niejako rodzinę firm. Grupę zegarmistrzowską, która jako całość jest teraz pod skrzydłami ...

Luminox Navy SEAL 4230 Series. Odświeżona wersja, nowe spojrzenie na klasykę
Dzisiejszym bohaterem jest zegarek marki Luminox. Przypomnę genezę nazwy. „Lumi” oznacza światło, a „Nox” oznacza noc, co powołuje do życia istotę marki Luminox, bo firma ...

Nomos Club Sport Neomatik Worldtimer. Innowacyjne wskazanie drugiej strefy czasowej!
Firma Nomos Glashütte została założona w 1990 roku, krótko po upadku Muru Berlińskiego, przez Rolanda Schwerta w sercu niemieckiego zegarmistrzostwa – Glashütte. Marka sz ...

Herbelin Newport CarbonTi Skeleton. Ażurowany mechanizm, kute włókno węglowe i tytan
Marka zegarków Michel Herbelin, a w zasadzie od reorganizacji sprzed dwóch lat po prostu Herbelin, to największy producent zegarków we Francji. Firma ta jest także w trak ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Polski mechanizm archiwalnych zegarków Błonie? Co „mówi” czcionka numeru?
Na płycie głównej każdego z zegarków produkowanych w Błoniu w ubiegłym wieku znajdziemy oznaczenie numeryczne tego właśnie elementu, które jest równocześnie oznaczeniem d ...

Fotografowanie zegarków. Moja pasja i rodzaj pozytywnego uzależnienia
Mówią, że najtrudniej jest zacząć. Pisanie tego tekstu rozpocząłem jakieś dwa - trzy miesiące temu, kiedy za oknami gościł jeszcze śnieg, a pomysły w mojej głowie dotyczą ...

Davosa Argonautic 39 Monochrome Automatic. Nurek w jednej gamie kolorystycznej
Davosa, szwajcarski producent zegarków, regularnie gości na łamach naszego portalu. Oczywiście nic w tym dziwnego, ponieważ marka ta od lat nieustannie się rozwija i dba ...