Mudita to bardzo ciekawa, polska firma technologiczna. To, jak sami o sobie mówią, nowy rodzaj firmy technologicznej. Ich produkty charakteryzuje użyteczność, prostota, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań techniki, ale też możliwość uczynienia jej na chwilę niewidoczną. „Odłączenie” od sieci oferują na przykład produkty serii Stolp. Bardzo mi się spodobały. Namawiam do zapoznania się z nimi. Mudita oferuje wiele ciekawych produktów, nawet odzież, ale do tych najbardziej interesujących nas zaliczę budziki, no i oczywiście zegarki.
Pierwszy zegarek w ofercie firmy
Mieliśmy ogromną przyjemność - i mówię to bez żadnej przesady, bo przypadła ona mnie - poznać dogłębnie i recenzować zegarek Mudita Element. Zegarek mechaniczny arcy minimalistyczny, ale wykonany na bardzo wysokim poziomie, bardzo płaski, bardzo lekki i bardzo funkcjonalny. Właśnie dzięki tym cechom, w mojej ocenie, naprawdę wyjątkowy, przyciągający uwagę i sprawiającym niemałą radość. Przypadł mi bardzo do gustu, ale to nie był pierwszy zegarek w ofercie firmy Mudita.
Pierwszym zegarkiem był model Mudita Moment, stworzony w 2021 roku.
Wtedy firma, można powiedzieć, zadecydowała się zaistnieć w zakresie zegarków naręcznych.
No, ale po co wyważać otwarte drzwi, popełniać błędy? Oczywiście można się na nich uczyć, ale po co, kiedy można nawiązać współpracę, a polski rynek już nie jest w żadnym zakresie pustynią pod tym względem. I tutaj Mudita wykonała według mnie bardzo rozsądny krok, ponieważ tworząc swój pierwszy zegarek nawiązała współpracę z bardziej doświadczonym producentem, jakim bez wątpienia jest również polska firma Błonie.
Efekt zaraz opiszę, ale już muszę powiedzieć, że ten „gen” Błonia, także opierający się na podejściu raczej minimalistycznym, jest widoczny.
To, co firmom udało się stworzyć, czyli model o nazwie Mudita Moment, w bardzo fajnych, trzech wersjach kolorystycznych, okazało się, szczególnie w zakresie wzornictwa, strzałem w dziesiątkę. To zwyczajnie sukces, ponieważ model ten zdobył szereg nagród związanych właśnie ze stroną wzorniczą produktu. Został wręcz obsypany ważnymi nagrodami w zakresie designu, takimi jak A`Design Award 2022, IF Design Award 202 oraz Red Dot Award 2023.
Skoro ten zegarek jest tak doceniany, to jak wygląda?
Nasuwają mi się określenia: zacnie, fajnie, praktycznie i minimalistycznie. Nie w takim stopniu minimalistycznie jak Element, ale prostota jest tu także kierunkiem wiodącym.
Ciekawy kształt
Koperta tego zegarka jest wykonana ze stali 316L, a jej średnica to 38 mm. Ma klasyczny, okrągły kształt z uchami o bardzo ciekawym wyglądzie, wyprowadzonymi z koperty łagodnie, ale z wyraźnymi miejscami będącymi ich umownym początkiem. Powierzchnia obudowy jest matowa, z racji drobnoziarnistej, piaskowanej struktury.
Koronka jest niewielka i dobrze pasuje do całości wizerunku tego zegarka.
Spód koperty to przykręcany czterema śrubkami dekiel. Na jego stalowej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka, a przestrzeń centralną zajmuje przeszklenie ukazujące mechanizm. Zdecydowano się na japońską konstrukcję, to Miyota 9015. Mechanizm sprawdzony, niezawodny i całkiem dobrze wyglądający.
Mechanizm ten jest łożyskowany na 24 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Ma funkcję stop sekundę, można go dokręcać koronką i oferuje 42 godziny rezerwy chodu. Dodatkowo w wersji dla Mudity ma spersonalizowany wahnik.
Fajny i niespotykany ficzer
Gdy odwrócimy zegarek na drugą stronę ukazuje nam się tarcza, dająca wraz z kopertą efekt, który przyniósł te cenione wyróżnienia, o jakich pisałem wyżej.
Zacznę od ciekawostki, ale i użytecznego dodatku. To taki fajny i niespotykany ficzer.
Kropki. Kropki na tarczy, które nie są tylko elementami dekoracyjnymi, ale mają swoją konkretną funkcję. Można użyć ich do „udoskonalenia” chwili relaksu, pogłębiając ją ćwiczeniami oddechowymi, w których te kropki wydatnie mogą pomóc.
Za ich pomocą można wykonać proste ćwiczenia oddechowe zgodnie z załączoną instrukcją, bez konieczności korzystania np. z telefonu. Kropek na tarczy, w jej środkowej części, jest 15.
Kropka na przeciwwadze sekundnika idealnie trafia w kropkę na tarczy co 4 sekundy. To właśnie pomaga w ustalaniu częstości oddechów. To rozwiązanie nietypowe w zegarkach mechanicznych. To taki ciekawy wkład Mudity w funkcje tradycyjnego mechanicznego zegarka.
3 wersje kolorystyczne
Mudita Moment występuje w 3 wersjach kolorystycznych.
Kolor dotyczy oczywiście tarczy. Mamy do wyboru białą, czarną i szarą. Każda ma odpowiednio dobrany przez projektanta pasek. Zegarek biały ma pasek korkowy w naturalnej barwie, czarny ma wersję płócienną w czarnym kolorze, a szary jest wyposażony w szary pasek wykonany z wegańskiej skóry.
Tarcza jest dość prosta w swojej formie. Na jej zewnętrznej części, ale nie na samej krawędzi, nadrukowano skalę minutową. Co piąta minuta ma dłuższy, bardziej wyrazisty znacznik, stanowiący jednocześnie indeks godzinowy.
Mniej więcej w połowie odległości od skali minutowej do osi wskazówek nadrukowano wspomniane wyżej 15 kropek.
Wskazówki godzinowa i minutowa są proste, odpowiednio długie. Zapewniają one szybki, intuicyjny wręcz odczyt czasu. Delikatny, prosty sekundnik ma długą przeciwwagę, z okrągłym punktem na końcu sięgającym do okręgu tworzonego z 15 punktów. Ten „zespół” służy do relaksujących ćwiczeń oddechowych. Nie ma tu logo, nie ma innych oznaczeń. Czysta forma, chroniona szkłem szafirowym z powłoką antyrefleksyjną.
Mudita Moment – dostępność i cena
Podsumowując, Mudita Moment to prosty, a zarazem bardzo ciekawy zegarek mechaniczny. Minimalistyczny styl, łagodne, zaokrąglone kształty i niewielka średnica koperty wynosząca 38 mm, zapewniająca komfort użytkowania, oraz grubość na poziomie 10,8 mm czynią go bardzo uniwersalnym. Klasa wodoszczelności do 50m wpisuje się w ten opis.
Każdy egzemplarz przed zakupem jest sprawdzany i regulowany przez fachowca w firmie Błonie. A cena Mudita Moment to 1 399,99 zł. Niewielka.
To już drugi model marki Mudita, z jakim mamy przyjemność Was zapoznać. Pierwszym był, wspomniany na wstępie, recenzowany przez nas Mudita Element.
A zdradzę jeszcze na koniec, że mamy „przecieki” z pewnego źródła o tym, że ta polska firma pracuje nad kolejnym, zupełnie nowym zegarkiem. Na dokładniejsze informacje musimy poczekać do 2025 roku, ale z tego co już nam wiadomo, będzie to zegarek ze szwajcarskim mechanizmem, a nawet więcej, bo z etykietą Swiss Made.
Szukasz informacji o nowościach marki Mudita? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Mudita.
09:00 15.10.2024Zegarki
Mudita Moment. Zegarek z ciekawym ficzerem, nagradzany za design
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarki damskiezegarek mechanicznyzegarek na prezentzegarki młodzieżowezegarek damski na paskuzegarek męski na paskuzegarki automatycznepolskie zegarkieleganckie zegarkinietypowe zegarki
REKLAMA
Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w marcu i kwietniu 2017!
Konkurs na „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” zorganizowany przez grupę Czasoholicy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Mamy przyjemność zaprezentować podsumowanie z ...
Epizod 1. Wprowadzenie
Zegarek noszony na nadgarstku, nie tylko obecnie, obok wskazywania aktualnego czasu, ma równie istotne znaczenie dekoracyjne. Można wręcz powiedzieć, że przez całą histor ...
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by n ...
Kolejna odważna kreacja Maurice Lacroix - szkieletowany Aikon Urban Tribe
Wprowadzając w 2023 na rynek nowy zegarek, firma Maurice Lacroix po raz kolejny odwołała się do miejskiego krajobrazu i czerpiąc inspirację z wyglądu wysokich budynków - ...
Zegarek z rekordem Guinnessa. IWC Portugieser Eternal Calendar
Rzadko zastanawiamy się, czy mamy właśnie rok przestępny czy nie, coraz mniejszą wagę przywiązujemy też do długości trwania danego miesiąca, nie zrywamy już (prawie) kart ...
175 lat zegarmistrzostwa w Glashütte. Nomos Tangente Rose Gold Neomatik
Niemieckie zegarmistrzostwo jest mniej znane niż szwajcarskie, czy to pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni, ale może pochwalić się bogatą i długą tradycją, obszernym dziedz ...
Aukcja Only Watch 2023 niespodziewanie przełożona na 2024 rok!
Pod koniec października nasza redakcja otrzymała komunikat od jednego z uczestników aukcji charytatywnej Only Watch, Konstantin Chaykin Manufacture, że 10. edycja tego po ...
Louis Moinet Astronef Techno. Uczta zegarkomaniaka!
Louis Moinet to zegarmistrzowskie atelier, w którym powstają unikalne, wyjątkowe dzieła. Tym razem zaprezentowano model Astronef Techno. Zegarek, który bezprecedensowo łą ...
Zenith x Porter Pilot Collection. Dwie uznane marki, dwa nietypowe zegarki
Zenith, manufaktura wywodząca się ze Szwajcarskiego Le Locle, nawiązała współpracę z marką Porter, prezentując dwa nowe, ciekawe czasomierze. Wspólna podróż marki Zenith ...
Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarkó ...
Kolejny etap w powrocie ikony. Universal Geneve prezentuje swoją nową stronę internetową
Niemal rok temu na łamach portalu Zegarki i Pasja mogliście przeczytać o zmianie właściciela marki Universal Geneve, a co za tym idzie niejakim odrodzeniu się jej. “Wybaw ...
Herbelin Newport Carbon Titane Day/Date. Zegarek z materiałów high-tech
Marka Herbelin (dawniej znana pod nazwą Michel Herbelin) od jakiegoś czasu prowadzi dynamiczną politykę ekspansji na różnych rynkach i różnych poziomach cenowych swoich p ...