• Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Fiyta
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Mudita
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Eberhard
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Victorinox
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Junghans

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer. Reinterpretacja


Choć trudno w to dziś uwierzyć, to jeszcze do XIX wieku nie funkcjonował uniwersalny czas GMT, po prostu nic takiego nie istniało. Oczywiście nie oznacza to, że nie odmierzano i sprawdzano czasu. Przecież zegary już wtedy istniały. Jednak cała sztuka polegała na tym, że każde miasto dokonywało pomiaru czas indywidualnie, ustalając go według pozycji Słońca na niebie. Wszystko zmieniło się w 1884 roku. Podczas Międzynarodowej Konferencji Południowej ustalono, że Greenwich Observatory w Londynie będzie podstawą do obliczania czasu na całym świecie, a każda z 24 głównych stref czasowych będzie definiowana przez 15 stopni długości geograficznej.

W ten oto sposób Greenwich stało się niejako centrum czasu na Ziemi, a od tamtej pory czas liczony jest na wschód i zachód od tego południka. Wtedy też narodził się termin zapewne znany przez każdego miłośnika zegarków - GMT (Greenwich Mean Time).

World Timer

Marki Jaeger-LeCoultre chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Na przestrzeni lat zasłynęła ona swoim kunsztem w tworzeniu tak zegarków jak i mechanizmów do nich, z których chętnie korzystają nawet najwięksi gracze w branży.

W 2022 roku Jaeger-LeCoultre zaprezentował światu zegarek wyposażony w robiący wrażenie mechanizm o oznaczeniu Calibre 948 z funkcją wskazania czasu światowego (worldtimer), pozwalając na odczytanie godziny z każdej strefy czasowej.  Teraz, w 2024 roku, czyli 2 lata po tej premierze, marka postanowiła dokonać reinterpretacja swojego dzieła prezentując nam nowy zegarek - Master Grande Tradition 948 World-Timer z zieloną, emaliowany tarczą.

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

Mistrzostwo w tradycyjnych rzemiosłach

Główną cechą odróżniającą nową wersję zegarka Jaeger-LeCoultre względem swojego poprzednika, a zarazem jedną z głównych jego atrakcji, jest misternie wykonana, zielona tarcza. Aby stworzyć tak złożoną i nasyconą kolorami tarczę modelu Master Grande Tradition Caliber 948, mistrzowie rzemiosła z atelier Métiers Rares firmy Jaeger-LeCoultre połączyli umiejętności emaliowania, giloszowania i lakierowania. Wykonanie jednego egzemplarza tarczy zajmuje łącznie ponad 70 godzin pracy.

W przypadku naszego dzisiejszego bohatera, przy emaliowania użyto techniki Champleve – co dosłownie tłumaczy się jako „wzniesione pole” – to szlachetna i starożytna technika emaliowania, która powstała prawie 2500 lat temu.

Polega ona na stworzeniu negatywu płaskorzeźby obrazu, który chcemy uzyskać, a następnie zagłębienia pomiędzy powstałymi konturami wypełnia się warstwa po warstwie, emalią. Warstwy układa się do momentu aż emalia będzie równa wysokości konturów. W technice tej istotne jest zastosowanie przeźroczystych i półprzeźroczystych lakierów. Dzięki temu można uzyskać efekt cieniowania, co prezentuje się szczególnie efektownie w przypadku obrazów przedstawiających kontynenty o zróżnicowanym krajobrazie.

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

Tworząc tarczę zegarka Calibre 948 zastosowano aż 10 warstw emalii.

Podobnie, jak w przypadku emaliowania, tak i proces lakierowania wymaga kunsztu od artysty. Mianowicie każda z wielu warstw lakieru musi zostać nałożona ręcznie, a na końcu powierzchnie muszą zostać wypolerowane, aby jak najbardziej podkreślić odcień zastosowanych kolorów.

Piękno i precyzja wykonania

Elementem, który rzuca się w oczy jako pierwszy, gdy patrzymy na Jaeger-LeCoultre Master Grand Tradition 948 World-Timer (poza oczywiście okienkiem Tourbillionu) to wspomniana już tarcza. A będąc bardziej precyzyjnym, centralna jej część.

Jak na zegarek w stylu world timer przystało, w centralnej części tarczy umieszczono mapę świata, a dokładniej jego półkulę północną. Zarówno kontury kontynentów jak i siatka utworzona z długości i szerokości geograficznych zostały wycięte z 18-karatowego różowego złota. Wartym podkreślenia jest fakt, że cały powstały szkielet nie jest płaski. Siatka i kontynenty tworzą kopułę, która unosi się nad właściwą tarczą.

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

Jak możecie się domyślić, tarcza znajdująca się pod spodem ma symbolizować oceany. Poza niebieskozielonym kolorem lakieru, tarcze ozdobiono również falistym giloszem. Połączenie to sprawia, że uzyskujemy wizualnie efekt zbliżony do falowania morza.

Bezpośrednio wokół centralnej tarczy umieszczono, również zielony pierścień, z charakterystycznymi dla zegarków z czasem światowym nazwami miast, które określają poszczególne strefy czasowe. Na samym skraju tarczy widzimy jeszcze dwa pierścienie - jeden ze skalą 24-godzinną , a drugi ze skalą minutową. Co istotne, są to jedyne na stałe zamontowane elementy tarczy.

Ruch Ziemi na nadgarstku

Przez otwór w centralnej części tarczy możemy podziwiać ruch wspomnianego wcześniej, latającego tourbillionu. Pełny obrót wokół własnej osi wykonuje on w ciągu 60 sekund, natomiast nie jest to jedyny ruch z nim związany.

Aby jak najbardziej nawiązać do ruchu naszej planety wokół własnej osi, co trwa 24 godziny, projektanci marki Jaeger-LeCoultre sprawili, że tourbillon w tym zegarku również wykonuje ruch obrotowy, ale wokół tarczy.

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

Podobnie, jak obrót Ziemi, tak i obrót tourbillionu wokół tarczy trwa 24 godziny, a wraz z nim obraca się kopulasta mapa i pierścień z nazwami miast. Dzięki temu, zawsze jesteśmy w stanie odczytać która jest godzina w danym mieście.

A przy okazji sposób, w jaki się to odbywa, robi naprawdę olbrzymie wrażenie.

Calibre 948

Cała magia zegarmistrzostwa na tym poziomie, którą możemy obserwować na tarczy Master Grande Tradition, nie mogłaby się odbywać, gdyby nie mechanizm „in-house” osadzony w kopercie wykonanej z 18-karatowego różowego złota.

Tak jak tarcza, tak i mechanizm Calibre 948 może pochwalić się złożonością. Konstrukcja z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej składa się z aż 388 części, co jest zdecydowanie liczbą godną uznania.

Mimo tego, że trudność obsługi mechanizmu jest bardzo często proporcjonalna do jego skomplikowania, Calibre 948 ucieka przed tym stereotypem. Obsługa czasu światowego odbywa się za pomocą tej samej koronki, którą dokonujemy nastaw wskazówek. Co więcej, dzięki skokowemu ustawianiu godziny mamy pewność, że jest ona precyzyjna nastawiona, a - co ważne - możemy to robić zarówno w przód, jak i w tył.

Elegancka koperta

Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, cała magia world timera od Jaeger-LeCoultre została zamknięta w eleganckiej kopercie wykonanej z 18-karatowego różowego złota o próbie 750/1000. Jej średnica, wynosząca 43 mm, wynika z wielkości mechanizmu oraz misternej tarczy, ale i tak można tę wartość uznać za rozsądną.

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

Na kopercie znajdziemy powierzchnie zarówno mikro piaskowane i satynowane, jak również polerowane. To wszystko w połączeniu z fazowaniem na uszach sprawia, że koperta nabiera głębi. Zegarek zestawiono z zielonym, pasującym do tarczy paskiem wykonanym ze skóry aligatora, co tylko podkreśla elegancję całego projektu.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer - dostępność i cena

Nowe dzieło tej szwajcarskiej, prestiżowej manufaktury, bo trudno inaczej nazwać prezentowany zegarek Jaeger-LeCoultre, idealnie obrazuje dlaczego tak kochamy zegarki mechaniczne i klasyczne zegarmistrzostwo.

 Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer

Cena Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Calibre 948 World-Timer to około 258 000 euro, czyli ponad 1 100 000 złotych. Limitowany do 20 sztuk model jest dostępny w sprzedaży od maja 2024.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Czapek & Cie Place Vendôme Complici...
Czapek & Cie Place Vendôme Complici...
10.10.2024
Mudita Moment. Zegarek z ciekawym f...
Mudita Moment. Zegarek z ciekawym f...
15.10.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco