Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam nowego Eposa 3505, dosłownie kilka dni temu, od razu przypomniał mi się Epos Sportive Drift Masters GP ze stoperem, który wiele lat temu miałem przyjemność recenzować. Mimo, iż były to zegarki mocno odmienne, to skojarzenie to przyszło mi na myśl natychmiast. Wspominam o tym dlatego, że z tych moich skojarzeń może wynikać tyle, że marka Epos – mówiąc kolokwialnie - naprawdę potrafi w sportowe zegarki. W tym także modele inspirowane motoryzacją, a zaprojektowane są one w taki sposób, że to po prostu od razu, już na pierwszy rzut oka widać.
Reprezentant kolekcji Sport
Tamten model poświęcony był driftowemu Grand Prix.
Dzisiejszy Epos 3505 to reprezentant kolekcji Sport. W żadnym miejscu materiałów promocyjnych nie ma informacji, iż inspiracja do jego stworzenia ma jakikolwiek związek z motoryzacją, niemniej mi nasuwa się od razu.
Skala minutowa, która jest bardzo charakterystyczna w kolorach żółtym, czerwonym czy pomarańczowym, robi wrażenie, oraz podkreśla charakter tego zegarka. Także indeksy godzinowe z ich bardzo fajną czcionką mi, jakoś tak automatycznie, kojarzą się z wyścigami samochodowymi, z obrotomierzem w kokpicie sportowego auta.
Druga część kolekcji, czyli 3505 SK, to zegarki szkieletowane.
Tam nie ma na tarczach cyfrowych indeksów. Więc nawet jeśli takiego zamysłu nie było, to u wielu miłośników zegarków takie wrażenie może powstać i to oczywiście nic złego. Zegarki i motoryzacja zawsze były dwoma światami, które w pewien sposób się przenikają od dekad.
Jeśli jednak pominiemy motoryzacyjne skojarzenia, i tak pozostaje nam bardzo fajny zegarek, który doskonale wpisuje się ciągle trwają modę na stylistyczny powrót do zegarków sportowych z lat 70 ubiegłego wieku. Wtedy w bardzo umiejętny sposób łączono nutki elegancji z rasową, sportową stylistyką i wysoką jakością wykonania.
W przypadku prezentowanego zegarka Epos Sport 3505 Automatic udaje się to równie dobrze jak 50 lat temu, a biorąc pod uwagę moje dotychczasowe doświadczenia z produktami marki Epos, z łatwością mogę przyjąć informację z publikacji promocyjnych, że zegarek jest wykonany starannie i z precyzją, bo do jakości nigdy nie mogłem mieć zarzutu. Także bazując na moich doświadczeniach z modelami tej firmy, które miałem przyjemność mieć w swojej prywatnej kolekcji. Przechodząc do opisu tego modelu, zacznę od mechanizmu.
Mechaniczne serce zegarka
Głównie dlatego, że to bezpieczny wybór i nie trzeba się nad nim specjalnie rozwodzić. Tutaj sercem nowego zegarka Epos jest sprawdzony, budzący zaufanie szwajcarski mechanizm Sellita SW200 z automatycznym naciągiem, który bez problemu potrafi się wykazać dobrą precyzję pracy i wystarczającą niezawodnością. A przy okazji mechanizmu zastosowanego przez Eposa, mamy do czynienie z jego wersją całkiem ładnie wykończoną.
Poza walorami praktycznymi możemy więc cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem dekorowanego mechanizmu, udostępnionym do obserwacji przez dekiel przeszklony mineralnym szkłem. W zegarkach z serii Epos Sport 3505 Automatic SK, czyli ze szkieletowaną tarczą, to także Sellita SW200 tyle, że z ażurowanymi elementami.
W serii zegarków ze standardowymi tarczami mamy jeszcze opcję, która jest bardzo stonowana, utrzymana w skali szarości i te skojarzenia motoryzacyjne są zdecydowanie mniejsze, ale zegarek w tej wersji – w mojej ocenie - jest przeznaczony dla osób, którym podoba się ten styl, ale szukają czegoś zdecydowanie mniej rzucającego się w oczy.
Wspominana wyżej, druga część tej kolekcji to cała seria zegarków również przygotowanych w odpowiednich wersjach kolorystycznych, które mają tylko pozostałość tarczy w postaci pierścienia oraz atrakcyjnych, trójwymiarowych i efektownie luminescencyjnych indeksów godzinowych, a centralna część to widok mechanizmu, który jest w tym przypadku podstawowym elementem stylistycznym.
Oczywiście zegarki z widocznym mechanizmem to także z „krwi i kości” sportowe modele, ale ten gen motoryzacyjny jest dużo mniej widoczny.
Różne wersje, różne kolory
Biorąc pod uwagę kolorystykę, a także mocowanie na pasku lub bransolecie, klienci mają do dyspozycji aż 10 wariantów modelu Epos z pełną tarczą, i dokładnie tak samo jest w wersji z tarczą szkieletowaną, gdzie jest kolejne 10 wersji do wyboru.
Wersje kolorystyczne są dla zegarków szkieletowanych jak i tych z pełną tarczą zupełnie tożsame, z tą oczywiście różnicą, że zegarki z dopiskiem SK mają centralne części tarczy ażurowane.
Widzimy tam pierścień oddzielający od szła, z którego wyprowadzone są trójwymiarowe, luminescencyjne indeksy godzinowe w postaci elementów z zaokrąglonymi końcami. Nachodzą one na pierścień w jednym z wymienianych wyżej kolorów na którym mamy skalę minutową. On z kolei jest ułożony na pierścieniu w kolorze odpowiadającym wersjom kolorystycznym, czyli turkusowym, niebieskim, czarnym lub szarym.
W dolnej części jest wypustka z nazwą marki nadrukowaną białym lakierem. Resztę przestrzeni wypełnia widok mechanizmu lub powierzchnia tarczy ze szlifem słonecznym. W obu wersjach są takie same, wystarczająco wyraziste wskazówki z warstwą masy luminescencyjnej. W każdym zestawie wskazówek jest także wskazówka sekundowa w kolorze dobranym do koloru pierścienia z indeksami minutowymi. Różnica między wersjami jest jeszcze taka, że w wersji z pełną tarczą jest datownik na godzinie 3., a w opcji szkieletowanej datownika nie ma.
Stylistyka zegarków z lat 80. XX wieku
Koperta tego modelu, a w zasadzie tej kolekcji, to wariacja Eposa na temat stylistyki zegarków sportowych lat siedemdziesiątych, o której już wspominałem. Tu trzeba jednak wspomnieć o modelu 3506, który także charakteryzuje się nawiązanie do tej stylistyki, z kopertą która wygląda tak samo, ale z zupełnie inną lunetą oraz tarczą oczywiście.
Koperta prezentowanego modelu Epos 3505 ma 41 mm średnicy oraz 10,7 mm grubości. Rozstaw między uchami to 22 mm. Bransoleta lub pasek z metalowym zakończeniem są ukształtowane w miejscu mocowania w taki sposób, aby dać poczucie zintegrowania z kopertą, co jest jedną z charakterystycznych cech stylistyki, do której ten zegarek nawiązuje.
Kształt koperty wyznaczają wyraziste, ostre linie, które nadają zegarkowi nowoczesnego wyglądu i podkreślają sportowy charakter. Większość powierzchni jest szczotkowana, a fazowane krawędzie - tworzące wydłużone trójkąty, czy też ułożone wokół osłonek koronki są polerowane na wysoki połysk. Koronka jest z obu stron chroniona wypustkami, które pasują do stylu całej koperty. Niezbyt szeroki pierścień lunety jest okrągły. Płaska i boczna część są szczotkowane, a fazowana krawędź polerowana. Luneta otacza płaskie szkło szafirowe.
Epos Sport 3505 Automatic ma klasę wodoszczelności do 100 m, co współgra w pełni z charakterystyką zegarka sportowego, który ma wytrzymać więcej niż zegarki eleganckie.
Epos Sport 3505 i Epos Sport 3505 SK – dostępność i cena
Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że szwajcarska marka Epos stworzyła modny, sportowy zegarek mechaniczny, bardzo trafnie interpretując styl sportowych zegarków lat 70. X wieku, czerpiąc z niego to, co jest najlepsze.
Zegarek jest uniwersalny pod względem rozmiaru, ale i pod względem możliwości jego zastosowania. Warto podkreślić nietypowe, atrakcyjne indeksy.
Cena Epos Sport 3505 Automatic to 7 700 złotych w wersji z pełną tarczą, niezależnie od tego czy na pasku czy na bransolecie, oraz 9 500 złotych w wersji Epos Sport 3505 Automatic SK, czyli ze szkieletowaną tarczą, na pasku lub na bransolecie. Zegarki są już dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Epos i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Epos.
09:22 25.09.2024Zegarki
Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sportowego i eleganckiego stylu w wielu wersjach
Tagi:
zegarki młodzieżowesrebrny zegarekzegarki automatycznezegarek męski na bransoleciezegarek na prezentzegarek mechanicznyzegarek szkieletowyzegarki męskie mechanicznezegarki sportowezegarek męski na paskuzegarki szwajcarskiezegarek wodoszczelny
Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...
Zegarek Vintage czerwiec 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Zegarmistrzostwo to jeden z najciekawszych i najbardziej złożonych działów techniki. Choć człowiek wciąż poszerza swoją wiedzę w zakresie zaawansowanych technologii, i wy ...
Zegarek bazowy. Moduł nastawczy
Tak jak zasygnalizowano w rozdziale o urządzeniu wskazującym, dzięki powiązaniu przekładni chodu i przekładni wskazań za pomocą sprzęgła ciernego, którym jest ćwiertnik, ...
Forma i funkcja. Herbelin Newport Heritage Chronographe Bi-compax
Gdy na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku pojawiały się pierwsze mechaniczne zegarki ze stoperem, czyli chronografy, rzeczywiście służyły one użytkownikom do pomiaru ...
Policjanci z Rolexami. Czyli brytyjski sposób na “Rolex Rippers”
Czy kiedykolwiek spodziewaliście się usłyszeć, że do walki z przestępczością będą użyte zegarki? Nie? Szczerze powiedziawszy ja również się tego nie spodziewałem, ale to ...
Video recenzja: G-SHOCK GM-2110D, czyli „CasiOak” w najnowszej wersji
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka GM-2110D („CasiOak”) marki G-SHOCK. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recen ...
Wyniki aukcji Rare Watches: kolekcja M. Schumachera i rekordowa kwota za zegarek Patek Philippe
W dniu 13 maja 2024 roku w Genewie odbyła się aukcja Rare Watches organizowana przez dom aukcyjny Christie’s. Na wydarzeniu tym zostało wystawionych aż 164 modele zegarkó ...
„Olimpijskie Marzenie” – sportowy świat Omegi. Relacja ze spotkania w PKOl
Firma Omega to producent, który zaliczany jest bez wątpienia do najbardziej rozpoznawalnych firm zegarmistrzowskich na rynku, a nawet więcej - markę Omega kojarzą nie tyl ...
Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00