• Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Fiyta
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Eberhard
  • Zegarki marki Mudita
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Victorinox
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Luminox

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series. Wytrzymały "nurek" z trytowym podświetleniem


Luminox to marka kojarząca się z zegarkami w stylu militarnym, a nawet - po prostu - z zegarkami wojskowymi, bo czasomierzy tej firmy używa wiele służb mundurowych i wiele jednostek wojskowych. Modele przeznaczone dla takich klientów są wykonywane zgodzie z wojskowymi specyfikacjami, ale Luminox oferuje także bardzo szeroką paletę modeli na rynku cywilnym, a wiele z nich są to odpowiedniki niemal jeden do jednego zegarków tworzonych dla wojska. Wiele z nich to różnego rodzaju wytrzymałe modele, które są propozycjami dla osób szukających solidnych zegarków, które zniosą nawet złe traktowanie.

Można znaleźć w ofercie także zegarki bardziej odbiegające od specyfikacji militarnej, takie -można powiedzieć kolokwialnie - bardziej normalne, zupełnie cywilne.

Inspiracje nurkowymi zegarkami z lat 60.

Jednym z modeli, które zaliczyłbym właśnie do tej kategorii, to nurkowe zegarki Luminox Pacific Diver. Modele, które stylistycznie można nazwać klasycznymi zegarkami nurkowymi.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Widać w tej kolekcji inspiracje nurkowymi zegarkami z lat 60. czy 70. ubiegłego wieku. To bardzo dobry i lubiany dziś kierunek, choć oczywiście Luminox nie ma w swoich swoich historycznych archiwach tego typu zegarków, ponieważ w tamtych czasach po prostu nie istniał. Firma powstała w 1989 roku. Ale zdobyte na przestrzeni ostatnich lat doświadczenie w tworzeniu zegarków militarnych w tym przypadku przejawia się doskonałą czytelnością.

W zegarkach kolekcji Pacific Diver to oczywiście jest cechą oczekiwaną, bo to zegarki przeznaczone do nurkowania, a jak na pewno pamiętacie, bo pisaliśmy o tym wiele razy, wszystkie zegarki marki Luminox wyposażone są w trytowe podświetlenie.

Pokrótce przypomnę tylko, że jest to podświetlenie polegające na tym, że stosuje się specjalne rurki, które od wewnątrz są pokryte luminoforem wzbudzanym przez elektrony uwalniane z gazu H3, trytu, który je wypełnia. Uwalniane z gazu elektrony pobudzają luminofor do świecenia, a to świecenie odbywa się intensywnie co najmniej przez 25 lat, a faktycznie nawet dłużej. To rozwiązanie pozwala na bezproblemowy odczyt z czasu w ciemności, bez konieczności wcześniejszego naświetlania czy jakiegokolwiek innego źródła zasilania.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Każdy, kto używał zegarków z tą technologią zapewne przyzna, że jest to bardzo wygodna funkcja w ciemności, nieporównywalnie bardziej skuteczna od materiałów luminescencyjnych.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox przygotował dla nas w 2024 roku trzy nowe wersje modelu Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series. Różnią się one oczywiście pod względem kolorystyki.

I tak kolejno mamy zegarek z białą tarczą i pierścieniem lunety, który ma czarną wkładkę. Zegarek z czarną wkładką i czarną tarczą, a także zegarek, który ma tarczę niebieską jak również niebieska jest wkładka lunety.

Ciekawostką w tym zestawieniu jest pierwszy zegarek, ponieważ ta biała tarcza pokryta jest warstwą materiału luminescencyjnego co oznacza, że w ciemności po naświetleniu oczywiście, tarcza ta emituje światło o błękitno niebieskiej barwie.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Oczywiście na pierścieniu, wokół jasnej tarczy, w miejscu indeksów godzinowych zostały zainstalowane trytowe rurki, które emitują światło zielone. Model ten ma przydomek „Midnight Mariner” i oferowany jest, podobnie zresztą jak dwa pozostałe, z okolicznościową monetą z okazji 35-lecia marki Luminox.  

Pozostałe wersje zegarka mają na swoich tarczach indeksy godzinowe, które także są pokryte warstwą masy świecącej emitującej błękitne światło, a przed każdym z tych indeksów jest również umieszczona trytowa rutka, tak jak w modelu białym. W zegarkach z tarczami ciemniejszymi rurki za indeksami emitują światło pomarańczowe.

Dla ułatwienia orientacji jak ułożona jest w danym momencie tarcza, rurka na godzinie 12. w przypadku zegarka z białą tarczą emituje światło pomarańczowe, a w przypadku 2 pozostałych zegarków emituje ona światło niebieskie.

Podobnie jest w przypadku obrotowej lunety, gdzie na miejscu godziny 12. mamy zainstalowane rurki trytowe, pozwalające w tym przypadku określić położenie lunety. Tu znów w zegarku z tarczą białą mamy światło w kolorze pomarańczowym, a w przypadku pozostałych zegarków w kolorze niebieskim.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Oczywiście, aby umożliwić odczyt czasu potrzebne również są również wskazówki.

W tym wypadku one również mają zainstalowane trytowe rurki i znów mamy tutaj odpowiednie barwy. W zegarkach z tarczami ciemniejszymi wskazówka godzinowa ma rurkę emitującą pomarańczowe światło a minutowa niebieską a zegarek z tarczą luminescencyjna ma rurkę zieloną na godzinowej i pomarańczową na minutowej.

Linie imitujące fale

Opisywane wcześniej wkładki lunet w Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series są wykonane z ceramiki, co oznacza, że po pierwsze - są gładkie, twarde i bardzo atrakcyjnie wyglądają, ale też, po drugie -  jako elementy, które są mocniej niż inne części zegarka narażone na zarysowania będą dłużej wyglądały jak nowe, bo jak wiemy zarysować ceramiczny pierścień jest po prostu bardzo trudno. Warto też jeszcze dodać, że zegarek z tarczą luminescencyjną ma także wypełnienie grawerowanej skali na wkładce lunety wykonane masą świecącą, co pozwala uznać ten zegarek w ciemności za robiący wrażenie wręcz spektakularne.

Zegarek z tarczą białą i zegarek z tarczą czarną oferowane są na czarnym, gumowym pasku, który od strony zewnętrznej ma wyraziste, wystające napisy tworzące oczywiście nazwę Luminox.

Zegarek w kolorze niebieskim oferowany jest na solidnej, stalowej bransolecie o konstrukcji trójrzędowej. Z tego powodu, że przestrzeń między uchami tak ukształtowana, że mamy tam prostą linię, to dobranie innych pasków czy też bransolet, choćby typu mesch, będzie dawało zgrane zestawienie.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Kończąc wątek tarcz, pokuszę się jeszcze o krótki ich opis.

Powierzchnia każdej z nich przyozdobiona jest wzorem w postaci ułożonych wobec siebie równolegle linii imitujących fale, co oczywiście kojarzyć ma się z marynistycznym przeznaczeniem tych zegarków. Wyraziste indeksy godzinowe są nakładane i mają kształt niemal prostokątny, choć w rzeczywistości są to mocno wydłużone trapezy.

Na godzinie 3. mamy datownik wskazujący nam dni miesiąca. Indeksy godziny 6. oraz godziny 12. są prezentowane w postaci cyfr arabskich. Pod godziną 12. umieszczono charakterystyczne logo marki, czyli wizerunek tarczy z wkomponowanym napisem Luminox. Po przeciwnej stronie widzimy informacje o wodoszczelności do 200 m oraz o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Dodam jeszcze, że zestaw wskazówek godzinowej i minutowej, o których już pisałem, uzupełnia wskazówka sekundowa, która mniej więcej na 2/3 długości ma miejsce, w które wkomponowano również maleńką rurkę trytową, a zaraz za nią polakierowano ją na kolor czerwony, niezależnie od wersji zegarka. Tarcza prezentuje się czytelnie, nowocześnie i mówiąc kolokwialnie – bardzo fajnie, jest po prostu atrakcyjna.

Koperta 42 mm

Koperta zegarka wykonana jest ze stali, ma klasycznie okrągły kształt, łagodnie wyprowadzone, dość krótkie ucha, a przestrzeń między uchami już opisywałem. Koronka umieszczona jest tradycyjnie, na godzinie 3., oraz chroniona jest z obu stron wypustkami.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Dla zachowania symetrii po lewej stronie koperty zastosowano element, który niejako równoważy te wypustki po stronie koronki. Koronka na swojej czołowej powierzchni ma logo marki. Koperta ma powierzchnię szczotkowane jak i polerowane. Dotyczy to na przykład fazowanych krawędzi, które wzmacniają narzędziowy, techniczny charakter zegarka, lśniąc między matowymi, szczotkowanymi powierzchniami. Obrotowa luneta ma na boku ząbki, które ułatwiają jej pewny chwyt nawet w rękawicach do nurkowania.

Średnica koperty to dość uniwersalne 42 mm, a jej grubość to 13 mm. Rozstaw między uchami to 24 mm. Wodoszczelność - dla przypomnienia - to 200 metrów.

A mechanicznym sercem zegarka jest tradycyjny mechanizm z automatycznym naciągiem, szwajcarska Sellita SW200, czyli sprawdzony „wół roboczy”.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series – dostępność i cena

Podsumowując, Luminox Pacyfic Diver Automatic 3100 Series to dość typowy mechaniczny zegarek nurkowy, oferujący wszystko to, czego od tego typu modeli oczekujemy.

Wyróżniający się na tle konkurencji trytowym podświetleniem, a w wersji z tarczą białą ”Mindnight Mariner”, podświetleniem wręcz spektakularnym.

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series

Cena Luminox Pacyfic Diver Automatic 3100 Series w wersji ”Mindnight Mariner” to 5 650 złotych. Tyle samo kosztuje zegarek w wariancie z niebieską tarczą, na bransolecie. Model w wersji czarnej na pasku gumowym wyceniono na kwotę 5 250 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Luminox? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Luminox.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sp...
Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sp...
25.09.2024
A. Lange & Söhne Datograph Handwerk...
A. Lange & Söhne Datograph Handwerk...
30.09.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco