• Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Fiyta
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Eberhard
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Mudita
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Victorinox

Bulova Super Seville. Współczesna wersja zegarka z lat 70. XX wieku


Działająca prężnie marka Bulova, która jest obecnie pod skrzydłami japońskiego Citizena, oferuje bardzo ciekawe, zazwyczaj kwarcowe, ale zaawansowane technologicznie zegarki, które dzięki korzystnej wycenie są dostępne niemal dla każdego. Atutem tej firmy jest to, że nowoczesne, a zarazem dobrej jakości, jeżeli chodzi o wykonanie zegarki są także atrakcyjne pod względem stylistyki. Oczywiście wygląd nie każdego, ale bardzo wielu modeli inspirowany jest świetnymi zegarkami tego producenta sprzed wielu lat. To reprezentanci kolekcji Archive Series. Bulova ma w ofercie spory zestaw zegarków archiwalnych właśnie, z których można te inspiracje czerpać. Widać ewidentnie chęć wpisania się w aktualny, branżowy trend na różnego rodzaju reedycje i nawiązania do historycznych modeli.  

Wygląda na to, że Bulova ma pod tym względem komfortową sytuację. Może korzystać do woli z własnych osiągnięć. Nie inaczej jest w przypadku prezentowanych dziś modeli, ponieważ inspirowane są one konkretnym zegarkiem z lat 70. XX wieku.

Nowa wersja zegarka z lat 70. XX wieku

Tą inspiracją jest bardzo atrakcyjny stylistycznie, tak wtedy jak i dzisiaj, zegarek Bulova Super Seville Day-Date z lat 70. XX wieku. Najczęściej spotykanymi Super Seville z tamtych czasów są jednak modele o klasycznej budowie, z kopertą okrągłą i łagodnie wprowadzonymi uchami.

Dziś prezentowane, nowe wcielenie Super Seville łączy estetykę retro sportowych modeli sprzed 50 lat, obecnie absolutnie na modowym topie, z najnowocześniejszą technologią Precisionist, zapewniając ponadczasowy, nowoczesny wygląd i precyzję wskazań.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Tu trudno pozbyć się wrażenia, że to też lekkie mrugnięcie okiem do miłośników Nautilusa, czy też Aquanauta od Patek Philippe, ale z zaznaczeniem, że Bulova odnosi się do własnej interpretacji tego stylu już współcześnie do pierwszych Nautiliusów stosowanej.  

Poza tym, to tylko podobieństwo w ogólnym zarysie. W przypadku prezentowanych dziś modeli wielkość zegarka jest także odpowiadająca czasom pierwowzoru, ponieważ stalowa koperta współczesnego Super Seville ma rozmiar 38 mm. Ta cecha nie dość, iż wpisuje się w aktualne trendy, to również pozwoli bez żadnego problemu dopasować zegarek do niemal każdego nadgarstka, czyniąc go bardzo wszechstronnym i uniwersalnym.

Oryginał miał kopertę nieco mniejszą, o średnicy 36 mm. Kształt jaki tutaj zastosowano często jest nazywany żartobliwie telewizorem bądź telewizorkiem z tej racji, że przypomina kształt dawniej stosowanych w telewizorach szklanych kineskopów.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

A jako całość wpisuje się w stylistykę sportowych zegarków lat 70. ubiegłego wieku, także dzięki umiejętnemu zintegrowaniu bransolety z kopertą, co jest jednym ze znaków rozpoznawczych tej stylistyki.

Zegarek wraz z bransoletą tworzą spójną całość.  

4 wersje do wyboru i atrakcyjna tarcza

Bulova oferuje 4 wersje modelu Super Seville. Trzy mają koperty i bransolety w naturalnym kolorze stali, a tarcze w kolorach niebieskim, zielonym i srebrzystym. Czwarty model ma srebrzystą tarczę, ale koperta i bransoleta mają powłoki w kolorze żółtego złota, co czyni ten wariant najbardziej wyrazistym. We wszystkich wersjach kolorystycznych tarcze mają bardzo atrakcyjny szlif w postaci pionowego szczotkowania.

Bulova Super Seville.

Zegarkowa twarz wraz z charakterystycznym kształtem koperty czynią ten zegarek rozpoznawalnym.

Przejdźmy więc do tarczy. Na jej krawędzi wyznaczony jest gładki obszar, na którym nadrukowano podziałkę minutową, przy czym oznaczenia co 5 są jednocześnie małymi, rzymskimi cyframi oznaczającymi godziny. Te nie rzucające się w oczy indeksy godzinowe są zdublowane indeksami w postaci nakładanych na tarczy elementów znajdujących się nieco bliżej środka, już na głównym, szczotkowanym obszarze tarczy.  To prostokątne, fazowane elementy, przy czym ten na godzinie 12. ma kształt znanego wszystkim miłośnikom marki symbolu kamertonu.

Pod wspomnianym kamertonem nadrukowano nazwę marki, a po przeciwnej stronie widoczne jest oznaczenie w postaci symbolu i nazwy mechanizmu, czyli Precisionist.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Na godzinie 3. umieszczono okienko datownika. Aby łatwiej było odczytać wskazanie, na płaskim szafirowym szkle zastosowano specjalną powiększającą lupkę.

Warto zaznaczyć, że - jak pisałem na wstępie - pierwowzór miał w nazwie Day-Date, co oznaczało również wskazania dnia tygodnia umieszczone w okienku w górnej części tarczy. Teraz, we współczesnej wersji zegarka, mamy tylko wskazanie dnia miesiąca.

Czas odczytujemy dzięki prostym, polerowanym wskazówkom. Ich powierzchnia ma przełamanie wzdłuż osi dzielącej je na pół, co pozwala na jeszcze łatwiejszy odczyt z racji takiego swoistego chwytania wszelkich refleksów świetlnych na wskazówkach. Także umieszczono na nich paski masy luminescencyjnej, która zastosowana jest też na każdym z indeksów w jego górnej części, w specjalnie zrobionym do tego zagłębieniu. Pozwala to na łatwy odczyt czasu w ciemności.
„telewizorek” i bransoleta z lat 70.

Ciekawym elementem na srebrzystej tarczy Bulovy Super Seville jest sekundnik, który ma kolor niebieski. Pozostałe wersje tego modelu zegarka mają go w standardowym kolorze.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Zegarki z tarczą niebieską i zieloną mają więc sekundniki w srebrzystym kolorze, takim jak wskazówki i indeksy, a wersja, która ma kopertę i bransoletę w kolorze złocistym ma także nakładane indeksy, jak również wskazówki godzinową, minutową i sekundową w barwie żółtego złota. Tę prostą, a zarazem atrakcyjną kompozycję otacza luneta, która ma kształt tarczy i szkła, czyli ten wspomniany „telewizorek”. Ale tym, co przyciąga wzrok to jej karbowana, ząbkowana powierzchnia, która stanowi stylistyczne urozmaicenie tej funkcjonalnej kompozycji. Nad górną i pod dolną częścią lunety wystają elementy koperty. Są one szczotkowane i stanowią jednocześnie zintegrowane z obudową i bransoletą ucha.

Bransoleta jest trójrzędowa. Środkowy rząd zagłębia się pomiędzy wspomniane przed chwilą elementy będące uchami. Boczne ogniwa licują się z krawędziami bocznymi koperty powodując, że właśnie dlatego odbieramy to jako spójną całość.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Bransoleta zwęża się do zapięcia, które jest zatrzaskowe i zwalniane przyciskami. Środkowy rząd jest polerowany na wysoki połysk, a skrajne ogniwa są wertykalnie szczotkowane.

Całość w mojej ocenie wygląda spójnie, atrakcyjnie i można śmiało powiedzieć, że sprawia wrażenie niemalże jeden do jednego przeniesionego zegarka z lat 70. XX wieku.

262 144 Hz

Sercem zegarka jest wspomniany już mechanizm serii Precisionis. Jest on łożyskowany na 8 kamieniach. Standardowe mechanizmy kwarcowe pracują z częstotliwością 32 768 Hz. Bardziej zaawansowane mechanizmy Bulova Precisionist pracują z ośmiokrotnie wyższą częstotliwością, wynoszącą 262 144 Hz. Ta wyjątkowo wysoka częstotliwość sprawia, że mechanizm osiąga większą precyzję pracy. Jest jeszcze jeden aspekt.

Miłośnicy zegarków mechanicznych często jako wadę większości mechanizmów kwarcowych uznają skokową pracę sekundnika. Jeden skok na sekundę.  Sekundniki w mechanizmach Precisionis pracują płynnie. Wskazówka sekundowa porusza się bez widocznych skoków, co bardzo atrakcyjnie wygląda.

Bulova Super Seville.

Pozostał nam dekiel. Mówimy o zegarku kwarcowym, więc spodziewamy się dekla pełnego, choć u Bulovy to nie takie oczywiste, ponieważ marka ta ma również w ofercie modele umożliwiające obserwację mechanizmu kwarcowego, jak chociażby w Bulova Computron D-Cave.

Niemniej tutaj mamy do czynienia z przekręcanym 4 śrubkami płaskim, stalowym, pełnym deklem.
 
Bulova Super Seville.

Jego krawędź, która jest lekko ukośna, została wypolerowana na wysoki połysk, a płaska powierzchnia jest pionowo szczotkowana. Na niej wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a także nazwę i logo marki, informację o mechanizmie, oraz nazwę modelu zegarka, która została wygrawerowana największą czcionką w centralnej części.

Bulova Super Seville – cena i dostępność

Podsumowując, ta nowa kolekcja Bulovy dość wiernie oddaje klimat i specyfikę pierwowzoru. Jednocześnie wpisuje się świetnie w panującą modę na oferowanie zegarków w stylu sportowych modeli z lat 70. ubiegłego wieku, a także na trend, który obserwujemy od jakiegoś czasu, w którym producenci niejako powrócili z wymiarami zegarków do tego co obowiązywało w latach 90. i wcześniej, czyli rozmiarów nieco mniejszych.

Bulova Super Seville.

Bulova Super Seville.

Cena modeli Super Seville stalowych z tarczą w kolorze srebrnym lub zielonym to 2 795 złotych. Zegarek w kolorze złotym kosztuje 2 995 złotych. Co ciekawe, zegarek Bulova Super Seville stalowy z tarczą niebieską jest najtańszy, bo kosztuje 2 695 złotych. Wszystkie wersje zegarka są już dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Bulova? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Bulova.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Audemars Piguet Royal Oak Offshore....
Audemars Piguet Royal Oak Offshore....
23.09.2024
Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sp...
Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sp...
25.09.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco