• Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Mudita
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Fiyta
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Victorinox
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Eberhard
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Atlantic

Roamer Gran Sportivo. Żywe kolory i sportowy charakter


Roamer to firma z długoletnią tradycją, w tym roku obchodzi bowiem swoje 136 urodziny. A wszystko zaczęło się od chwili, kiedy Fritz Meyer założył własną pracownię zegarmistrzowską w Solothurn w Szwajcarii. Najpierw wytwarzał on komponenty zegarków kieszonkowych, ale firma rozrastała się i poszerzała swoje kompetencje. 9 lat później był to już zakład produkcyjny zatrudniający ponad 60 osób i mający na koncie swój własny mechanizm z wychwytem cylindrycznym, który został nazwany kalibrem 38, ponieważ powstał w roku 38 urodzin założyciela zakładu.

Burzliwe dzieje marki

Marka Roamer, jako nazwa zegarków, została zarejestrowana w 1905 roku, natomiast firma nosiła wówczas nazwę MST od nazwisk Meyer & Studeli. Johann Studeli był bardzo zdolnym zegarmistrzem, który dołączył do firmy, dzięki czemu zyskała ona nowe kompetencje. Rok później firma zatrudniała już ponad 100 osób, a w zakładach zaczęły powstawać pierwsze mechanizmy oznaczone literami MST, które zyskały duże uznanie z uwagi na punktualność chodu.

W 1908 roku w Szwajcarii została oficjalnie zarejestrowana marka ROAMER, w następnym roku firma podjęła ekspansję zagraniczną rozpoczynając od rynku brytyjskiego. W 1916 roku otwarto nową fabrykę przy ulicy Wiessesteinstrasse w Solothurn i ten budynek stał się swojego rodzaju ikoną marki. W 1917 roku podjęto decyzję o zróżnicowaniu oferty i pozycjonowaniu poszczególnych marek należących do MST – Roamer miał być od tego momentu marką premium. W latach 20-tych firma produkowała już milion zegarków rocznie.

W latach 30-tych firma opracowała mechanizm z naciągiem automatycznym, a w latach 50-tych posiadała już w 100% własny (in-house) mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny – kaliber MST 410/411. W pracowniach Roamera (MST) powstawały kolejne mechanizmy, zaś szczytem rozwoju tej linii był kaliber 436 łożyskowany na aż 44 kamieniach, który zaprezentowano w 1962 roku.

W latach 70-tych Roamer produkował bardzo cenione zegarki dla nurków – Stingray S oraz modele z chronografem – Stingray Chrono. Wtedy też, na fali kwarcowego boom-u, firma popada w tarapaty finansowe, a w roku 1983 zostaje wcielona do grupy Société Générale de l’Horlogerie Suisse SA. Jednak już 2 lata później były dyrektor marketingu Roamera, Marcel Leval odkupił firmę, dzięki czemu stała się ona na powrót niezależnym producentem.

To oczywiście tylko najważniejsze wydarzenia „w pigułce”.  Ciekawe dzieje tej szwajcarskiej firmy znajdziecie w artykule na naszym portalu tu – historia marki Roamer.

We współczesnych modelach zegarków tego producenta odnajdziemy historycznego „ducha” marki, przejawiającego się we wzornictwie nawiązującym do korzeni przedsiębiorstwa. Jednocześnie marka stawia na nowoczesne technologie i wysoką jakość wykonania. Do kolekcji zegarków na rok 2024 dołączają właśnie kwarcowe chronografy -  Gran Sportivo, w trzech kolorach.

Powiew lata

Roamer Gran Sportivo to model ze stoperem, którego design inspirowany jest sportami motorowymi, zaś żywe kolory świetnie pasują do panującego za oknami lata.

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Zegarek zamknięty jest w stalowej, srebrnej kopercie mierzącej 42 mm średnicy, o satynowanych i polerowanych powierzchniach. Stosunkowo długie, smukłe ucha stanowią przedłużenie bocznych powierzchni obudowy i sprawiają, że zegarek wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

Na prawym boku koperty znajdziemy dużą, sygnowaną koronkę z logo producenta na czole, oraz dwa przyciski do obsługi chronografu. Przyciski mają kształt typowych „grzybków”, ale ponieważ ich osie są w znacznej części ukryte w obrysie koperty wydają się walcami ze sferycznym zakończeniem.

Od spodu zegarek ma zakręcany, ozdobny dekiel z napisem „GRAN SPORTIVO” oraz oznaczeniami marki, a także ciekawym, sportowym akcentem, czyli motywem siatki.

Między innymi dzięki zastosowaniu zakręcanego dekla zegarek ten może się poszczycić wodoszczelnością na poziomie 100 metrów, czyli tak „w punkt” jak na zegarek sportowy, który może być świetny do użytku na co dzień, ale też towarzyszem wakacyjnych wypraw.

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Polerowana luneta okala szkło szafirowe z naniesionymi powłokami antyrefleksyjnymi, za którym znajduje się tarcza w jednym z trzech kolorów przewidzianych dla tego modelu.

Wakacyjne kolory

Najbardziej wakacyjny jest zielony, najbardziej związany ze sportem motorowym - niebieski, zaś dla zwolenników klasyki i mniej krzykliwych barw przewidziano również czarny cyferblat.

Niezależnie od wersji kolorystycznej tarczy, jej elementy – nakładane indeksy, obwódki małych tarczek, logo producenta i wskazówki są srebrne. Cyferblat jest w modnym i powracającym do łask układzie bi-compax, przy czym obie subtarcze umieszczone są powyżej osi głównych wskazówek.

Roamer Gran Sportivo

Masywne wskazówki w swej centralnej części wypełnione są substancją świecącą LumiNova, kropki tej substancji umieszczono również przy zewnętrznych końcach indeksów godzinowych, a pomiędzy nimi znajduje się namalowana białą farbą skala minutowa. Poniżej osi wskazówek znalazł się stylizowany napis GRAN SPORTIVO CHRONOGRAPH.

Niezależnie od wybranego koloru tarczy wskazówka centralnego sekundnika stopera jest czerwona, a jej krótszy koniec jest ozdobiony logo Roamer. Sama tarcza ozdobiona jest szlifem słonecznym, przy czym linie tego szlifu biegną ze środka tarczy, ale ułożone są na niej koncentrycznie.

Na pozycji godziny 6. umieszczono datownik w formie prostokątnego okienka na okrągłym polu. To dodatkowe, okrągłe obramowanie nawiązuje do designu innych elementów zegarka, którego głównym motywem stylistycznym jest okrąg. Na zewnętrznym brzegu warstwowej tarczy znalazł się matowy pierścień ze skalą tachometru.

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Dwie małe tarcze okolone srebrnymi obwódkami z czarną skalą to odpowiednio: licznik 30-minutowy stopera po lewej oraz mały sekundnik zegarka po prawej stronie.

W zegarku Roamer Gran Sportivo zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda Z50-A1C6 o średnicy 30 mm i grubości 4,6 mm, z funkcjami daty i chronografu, którego czas działania na jednej baterii wynosi około 50 miesięcy, czyli ponad 4 lata.

Do zegarka przewidziano stalową bransoletę z typowym, składanym zapięciem z trzema stopniami regulacji oraz skórzany pasek w kolorze dopasowanym do tarczy z zapięciem na klasyczną, ozdobioną napisem Roamer klamrę. Dając w komplecie pasek i bransoletę producent zadbał o zastosowanie systemu szybkiej zmiany paska, co traktuję „na plus”.

Roamer Gran Sportivo  - dostępność i cena

Dla każdego coś miłego – możemy wybierać spośród trzech wersji modelu Roamer Gran Sportivo: z zieloną tarczą o oznaczeniu ref. 978818 41 75 20, z cyferblatem w kolorze niebieskim o numerze referencyjnym 978818 41 45 20, oraz w klasycznej czerni - 978818 41 85 20.

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Roamer Gran Sportivo

Cena zegarka, niezależnie od koloru, wynosi 1 980 złotych i wydaje się to atrakcyjna oferta jak za szwajcarski zegarek z funkcją stopera, na bransolecie i z dodatkowym paskiem. Zegarki właśnie wchodzą do sprzedaży w salonach.

Szukasz informacji o nowościach marki Roamer i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Roamer.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Certina DS Action Diver Chrono Auto...
Certina DS Action Diver Chrono Auto...
14.08.2024
Frederique Constant x The Avener Li...
Frederique Constant x The Avener Li...
16.08.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco