Wakacje w pełni i nadal trwa wielka ofensywa letnich modeli Certiny, tym razem do linii DS Action Diver dołącza model Chrono Automatic w trzech wersjach kolorystycznych.
Zegarki nurkowe zawsze kojarzą się z morzem, wodą, słońcem, latem i wakacjami, nic dziwnego zatem, że wiele z tych modeli ma swoją premierę tuż przed wakacjami albo w ich trakcie. W maju Certina pokazała model DS Super PH1000M STC, który opisywaliśmy na naszym portalu, a teraz - na przełomie lipca i sierpnia 2024 - do akcji wchodzi DS Action Diver Chrono.
To zegarek, który mieliśmy okazję widzieć na żywo, stąd też część zdjęć jest naszego autorstwa.
Odzyskiwanie pola
W ostatnich latach przystępne cenowo mechaniczne zegarki nurkowe były głównie domeną Seiko, jednak rozwój gamy modelowej Certiny może spowodować, że dla wielu fanów diverów Certina stanie się pierwszym wyborem. Ta szwajcarska marka ma bardzo długą i bogatą tradycję w produkcji zegarków nurkowych, obecnie w ofercie producenta z Le Locle znajdziemy sporo modeli w stylistyce retro, jak i takich o absolutnie współczesnym designie.
Wprowadzenie mechanizmu Powermatic 80 również podniosło atrakcyjność zegarków grupy Swatch, ponieważ oferuje on parametry techniczne przewyższające pod wieloma względami produkty konkurencji, łącząc wysoką dokładność z długą rezerwą chodu wynoszącą ponad 3 doby.
W kolekcji Certiny znajdziemy inspirowane historycznymi modelami zegarki serii PH, jak również modele Action Diver o średnicach kopert od 38 mm do 43 mm, co pozwala niemal każdemu znaleźć egzemplarz dopasowany do jego potrzeb i gustu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Certina rozszerza teraz gamę swoich „nurków” o model z funkcją stopera.
DS Action Diver Chrono
Zegarki nurkowe mają to do siebie, że rzadko służą do nurkowania, wcale nie dlatego, że się do tego nie nadają, ale dlatego, że do nurkowania używa się najczęściej komputerów nurkowych o bardzo rozbudowanych funkcjach, pozwalających na kontrolę wielu parametrów podczas zanurzenia a nie tylko czasu. Jednym z prekursorów takich urządzeń była firma Suunto, dziś kojarzona raczej ze sportowymi smartwatchami. Diver odzwierciedla styl życia właściciela i idealnie pasuje do plażowego stroju, pozwala też na uprawianie surfingu, snorkelingu, pływanie skuterem wodnym czy spływy kajakiem bez obawy o jego zamoczenie czy uszkodzenie, gdyż są to zwykle bardzo solidne konstrukcje.
Wracając jednak do naszych „nurków”, są to często zegarki używane na co dzień, zwłaszcza przez osoby preferujące aktywny styl życia i ubierające się w mniej formalne stroje, choć stonowany kolorystycznie diver nie będzie wcale źle wyglądał do garnituru.
Zegarek DS Action Diver Chrono Automatic, który właśnie wkracza na salony, a właściwie do salonów sprzedaży, to bardzo męski model, adresowany do dużych facetów, z racji tego, że średnica koperty tego odważnego zegarka to aż 44,5 mm, zaś całkowita jej długość od ucha do ucha wynosi 5,26 centymetra. Żeby wszystko wyglądało porządnie i proporcjonalnie, wysokość (lub jak kto woli grubość) koperty również nie pozostaje w tyle za tymi wymiarami i wynosi 16,2 mm. Cokolwiek by o tym zegarku nie mówiono, na pewno nikt nie zarzuci mu, że jest on mały.
Nie jest to absolutnie wada – takie wymiary jak najbardziej odzwierciedlają jego charakter wyrażony między innymi ostrymi liniami koperty, i są zbliżone do innych zegarków tego typu, takich jak chociażby Rado Captain Cook czy Omega Seamaster, pochodzące od producentów z tej samej grupy Swatch.
Najbardziej „wakacyjna” wersja
Najbardziej „wakacyjna” wersja kolorystyczna zegarka ma tarczę w kolorze piaskowym oraz czarny, ceramiczny pierścień ze złotymi oznaczeniami. Ten wariant jest dostępny wyłącznie na tekstylnym pasku w kolorach czarnym, szarym i beżowym, wykonanym z ekologicznego #tideoceanmaterial® i zapinanym na klasyczną klamrę. Wskazówki i nakładane indeksy są w złotym kolorze, wypełnione Super LumiNova dla zapewnienia możliwości odczytu wskazań po zmroku, również na obrotowym pierścieniu lunety znajdziemy na godzinie 12. trójkąt z kropką SuperLumiNova.
Wskazania na cyferblacie zostały zorganizowane w układzie bi-compax: po lewej stronie od osi głównej widzimy mały sekundnik, zaś po prawej – licznik 30-minutowy stopera. Centralna wskazówka stopera odmierza czas z dokładnością do ¼ sekundy.
U góry tarczy znalazło się logo producenta, zaś w dolnej części informacja o modelu i jego klasie wodoszczelności. Nad skróconym indeksem położonym na godzinie szóstej wkomponowano okienko datownika. Obie małe tarczki mają pierścienie w kontrastującym z tarczą, czarnym kolorze i złote obwódki.
Stalowa koperta ma satynowane powierzchnie, na jej lewym boku, na wysokości godziny 10., znajduje się automatyczny zawór helowy, po prawej stronie umieszczono zakręcaną koronkę oraz przyciski do obsługi stopera z zakręcaną blokadą. Od spodu kopertę zamyka stalowy, wkręcany dekiel, a od góry szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Komplet tych zabezpieczeń sprawia, że zegarek DS Action Diver Chrono Automatic jest wodoszczelny do 300 metrów, zgodnie z normą ISO 6425:2018.
Jak każdy zegarek Certiny wyposażony w system Double Security, także ten został oczywiście we właściwy sposób oznaczony – koronka ozdobiona jest na czole literami DS, a na stalowym deklu znajdziemy charakterystycznego dla Certiny żółwia.
Pierścień lunety obraca się oczywiście w jednym kierunku a jego brzeg jest ząbkowany w celu poprawy pewności jego obsługi, zwłaszcza wtedy, gdy zegarek znajdzie się w wodzie.
Kolory i wzory
Pozostałe dwie wersje kolorystyczne zegarka to wariant klasycznie czarny oraz intensywnie niebieski. Czarna tarcza zestawiona jest z pierścieniem w tym samym kolorze z białymi oznaczeniami, wskazówki i nakładane indeksy są srebrne, a na cyferblacie znajdziemy też białe akcenty.
Niebieska wersja z kolei przypomina mi nieco Tudora Pelagosa, ma intensywnie niebieską tarczę i lunetę z białymi i srebrnymi akcentami, oraz granatowe obwódki małych tarcz. Wszystkie warianty są perfekcyjnie czytelne i powielają motywy stylistyczne charakterystyczne dla całej linii DS Action Diver.
Obie te wersje kolorystyczne występują na stalowej, trzyrzędowej bransolecie, której środkowe ogniwa są polerowane, a zewnętrzne rzędy satynowane. Bransoleta ma klasyczne, składane zapięcie nurkowe z mikro-regulacją, oraz możliwość jej wydłużenia w celu zapięcia na mankiecie kombinezonu nurkowego.
Zarówno bransoleta jak i pasek są wyposażone w system szybkiej ich wymiany.
W zegarku zastosowano mechanizm ETA A05.231 z naciągiem automatycznym, bazujący na Valjoux 7753, z krzemową sprężyną włosową balansu, łożyskowany na 29 kamieniach. Częstotliwość pracy balansu wynosi 28 800 wahnięć na godzinę (4hz), a rezerwa chodu to bardzo przyzwoite 68 godzin.
Certina DS Action Diver Chrono Automatic – cena i dostępność
Certina DS Action Diver Chrono jest ciekawą, nie tylko wakacyjną, propozycją dla zwolenników zegarków mechanicznych o masywnych kopertach i sportowym charakterze. Z uwagi na rozmiary na pewno nie będą to zegarki dla każdego, ale patrząc na dotychczasowe działania Certiny w zakresie rozwoju linii Action Diver, być może doczekamy się również wersji o nieco skromniejszych średnicach.
Zegarek na pasku z piaskowym cyferblatem oznaczony jest numerem referencyjnym C032.827.18.271.00, a jego rekomendowana cena to 8 990 złotych.
Wersje na bransolecie kosztują 9 290 złotych – z czarną tarczą i pierścieniem nosi oznaczenie C032.827.11.051.00, a wariant niebieski zaś opisany jest referencją C032.827.11.041.00.
Zegarki są już dostępne u autoryzowanych sprzedawców marki i na stronie certina.pl.
Szukasz informacji o nowościach marki Certina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Certina.