O marce Fiyta jeszcze klika lat temu napisalibyśmy jako o nowym, dosyć egzotycznym producencie zegarków z Chin. Obecnie takie stwierdzenie nie do końca przedstawiałoby miejsce w jakim producent ten się znajduje, bowiem jego rozpoznawalność i rozbudowana oferta zegarków jest naprawdę imponująca. Co więcej, Fiyta została doceniona i wielokrotnie nagrodzona za swoje produkty, m. in nagrodami Red Dot Product Design oraz prestiżowym GPHG. O rozwoju i osiągnięciach chińskiej firmy pisaliśmy tu: Fiyta historia marki.
Fiyta jest dużą firmą produkującą zegarki, która znajduje się pod tzw. parasolem Chińskiej Korporacji Przemysłu Lotniczego. Marka ta istnieje od 1987 roku, mając swoją siedzibę w Shenzhen i - co ciekawe - jest ona notowana na giełdzie w Szanghaju.
Szeroki wybór zegarków z logo “Fiyta” na tarczy, całkiem niedawno został wzbogacony czterema wersjami modelu Fiyta Smoky Gray Vintage, mocno odnoszącymi się do stylistyki retro. Zegarki te, oprócz swoich atrakcyjnych kolorów, noszą równie ciekawe nazwy: Denim Blue, Bourbon Brown, Pigeon Gray i Century Silver.
Ciekawe elementy obudowy
Koperty każdego z nowo zaprezentowanych zegarków zostały wykonane ze stali szlachetnej 316L.
Mierzą 41,4 mm średnicy, przy zachowaniu wysokości równej 12,6 mm.
Klasa wodoszczelności jest na niezbyt wysokim poziomie, gdyż wynosi 5 ATM, jednak w przypadku charakteru tego modelu wartość ta jest w zupełności wystarczająca.
Powierzchnie kopert we wszystkich wariantach kolorystycznych zostały wykończone polerowaniem, lecz tym, co przyciąga uwagę, to bez wątpienia subtelne detale. Koronka umieszczona klasycznie na godz. 3 ma nietypowy kształt i dość mocno przywodzi na myśl czasomierze sprzed kilku dekad.
Również mocowanie paska w postaci dwóch cylindrycznych elementów, także wypolerowanych na wysoki połysk, tworzy bardzo ciekawy i nietypowy efekt wizualny.
Szkło szafirowe chroniące tarczę od góry ukazuje kunszt oraz dbałość jej wykonania. Wyrazista, lecz delikatna gradacja tworząca efekt przydymionej szarości (stąd w nazwie Smoky Gray) widoczna jest na wszystkich czterech wersjach kolorystycznych.
Efekt, jaki udało się osiągnąć, wynika z zastosowanego procesu produkcyjnego, podczas którego ciemna barwa lakieru zostaje natryskiwana na krawędź tarczy, tworząc dużo ciemniejsze pole właśnie na jej zewnętrznej części. Następnie cała powierzchnia cyferblatu poddawana jest specjalnemu natryskiwaniu lakierami w danym kolorze, na którym widoczne są złote drobinki, tworzące ziarnistą teksturę. Efekt stopniowego ściemniania się ku krawędzi, w połączeniu z elementami widocznymi na tarczy jest bardzo interesujący.
Atrakcyjny wygląd tarczy
Nowości od Fiyta zdecydowanie porzucają płaskie powierzchnie cyferblatu, zastępując go efektowną wypukłością, sprytnie załamującą światło padające na jego powierzchnię.
Chiński producent przywołuje tutaj tarcze zegarków vintage, które określane są jako „pie-pan”, znane doskonale chociażby z serii Omega Constellation. W Smoky Gray Vintage centralna część tarczy została lekko uniesiona w wyniku poddania jej walcowaniu specjalną prasą. Zewnętrzna krawędź cyferblatu jest odchylona w podobny sposób jak kopuła, jeszcze bardziej zwiększając poziom estetyki w wykończeniu tarczy. Efekt 3D jest również mocno zaakcentowany za pośrednictwem małej subtarczy zlokalizowanej w pobliżu godz. 9.
Ta mała tarcza zapewnia wskazanie czasu w systemie 24-godzinym, zaś sam jej kształt jest mocno wklęsły. Indeksy godzinowe to smukłe, minimalistyczne podłużne kreski tworzące razem ze skalą minutową fajny, i co najważniejsze spójny projekt, który dopełnia malutkie okienko datownika w kształcie koła, umieszczone tradycyjnie na godz. 3.
Wskazówki godzinowa i minutowa mają kształt mieczy, a ramię sekundnika jest długie, sięgające niemal krawędzi tarczy. Sekundnik ma atrakcyjnie wyglądającą przeciwwagę.
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Mechanicznym sercem „napędzającym” wszystkie warianty kolorystyczne zegarków od Fiyta jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny “Miyota F8217.3”. Widoczny dzięki przeszklonemu deklowi zapewnia rezerwę chodu na poziomie ok. 42 godzin, pracując z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Werk ten jest łożyskowany na 21 kamieniach i ma funkcję stop sekundy, pozwalając na precyzyjne ustawienie wskazówek.
Zegarki Fiyta Smoky Gray Vintage oferowane są zarówno na stalowych bransoletach, jak i na paskach wykonanych ze skóry. Paski skórzane wykonane są z naturalnej skóry bydlęcej, z poprowadzonymi przeszyciami. Sam tzw. ścieg siodłowy wykonany jest przy użyciu nici zaprawionej woskiem pszczelim i polega na dwu-igłowym przeszyciu.
Zaletą takiego rozwiązanie jest wysoka trwałość, ponieważ jeśli jedna z nici zostanie przerwana cały szew pozostanie na swoim miejscu. Ten równomierny wzór tworzy estetyczny i bardzo trwały efekt.
Fiyta Smoky Gray Vintage - dostępność i cena
Miłośnicy zegarków mechanicznych pragnący nabyć “coś nieoczywistego” z pewnością powinni zainteresować się ofertą marki Fiyta. Oferta tego producenta jest skierowana dla osób szukających nieco bardziej odważnego designu i nie bojących się eksperymentować.
Ceny zegarków Fiyta Smoky Gray Vintage, dostępnych w czterech ciekawych tonacjach kolorystycznych tarcz, są w przedziale od ok. 1 650 PLN za wersje na pasku, do ok. 1 800 PLN za warianty na stalowej bransolecie.
Szukasz informacji o nowościach marki Fiyta i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Fiyta.