Genewskie wydarzenie skupiające na sobie uwagę zegarkowego świata, czyli targi “Watches & Wonders” (dawny SIHH), po raz kolejny przyciągnęły tłumy wystawców i odwiedzających, ustanawiając nowe rekordy.
Przygotowaliśmy zatem podsumowanie zakończonej niedawno edycji tego wydarzenia, oraz pokażemy najważniejsze zegarkowe premiery Watches & Wonders 2024.
Razem idziemy dalej
W poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku, zakończyła się tegoroczna edycja targów.
To wyjątkowe wydarzenie, oprócz wzrostu liczby marek zegarkowych wystawiających swoje dzieła, pokazało również doskonałą frekwencję entuzjastów czasomierzy, co zasługuje na podziw. Zamiłowanie ludzi do tradycyjnego zegarmistrzostwa w dobie szybko rozwijającej się technologii (w tym zegarków typu smart) pokazuje, że branża ta nie ma absolutnie żadnych powodów do niepokoju.
Duża liczba zegarkowych premier tegorocznego wydarzenia obfitowała w wiele wydarzeń jej towarzyszących, a hasło “Razem idziemy dalej” (ang. Together, we go further) doskonale oddaje ducha tegorocznej edycji.
Zanim przejdziemy jednak do samych wystawców, warto przytoczyć garść faktów.
Targi “W&W” w ciągu tygodnia odwiedziło ponad 49 000 gości z całego świata, co jest sporym wzrostem w stosunku do ubiegłorocznego wydarzenia. Aby odkryć interesujące nowości od 54 marek zegarkowych, do Genewy przybyło 1500 dziennikarzy, którzy mieli możliwość zapoznania się z licznymi prezentacjami i warsztatami.
Oprócz tego na salach targów były organizowane prawdziwe wycieczki z przewodnikiem, a wszystko to odbywało się na dwupoziomowych halach. Same targi świeciły blaskiem nie tylko ze względu na spore grono celebrytów czy też gwiazd sportu, lecz ze względu na Hashtag #watchesandwonders, który w social mediach udostępniono ponad 600 mln razy.
Watches & Wonders 2024 - najważniejsze zegarkowe premiery
Wybraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, zegarki zaprezentowanego tego roku danej marki. Modeli, które warto, a nawet należy opisać jest oczywiście więcej – i z pewnością z czasem postaramy się opisać je wszystkie. W poniższym zestawieniu prezentujemy tylko wybrane zegarki danej marki, czasem tylko jeden model – te najciekawsze!
A. Lange & Söhne Datograph
Manufaktura założona przez Ferdinanta A. Lange świętuje 25-lecie modelu Datograph, w dwóch wersjach. Pierwszą z pokazanych nowości jest zegarek do którego wykonania posłużyło 18-karatowe białe złoto.
Koperta o średnicy 41 mm a do tego tarcza z atrakcyjną, niebieską barwą. Co ciekawe, kolor ten w modelu Datograph został użyty po raz pierwszy, a samo ułożenie subtarcz i dużego okna datownika jest w znanej formie.
Mechanicznym sercem zegarka A. Lange & Söhne Datograph jest mechanizm “L951.6”, składający się z 451 elementów. Datograph “Blue” jest limitowany do 125 sztuk, lecz cena nie jest znana na ten moment.
Drugą ciekawą, tegoroczną propozycją od manufaktury jest model “Datograph Perpetual Tourbillon Honeygold “Lumen”. To zegarek, który z powściągliwym, minimalistycznym designem nie ma nic wspólnego.
Model ten oferuje funkcję wskazań wiecznego kalendarza i wskaźnik faz księżyca, dopełniony latającym tourbillonem. Całość została pokryta ogromną ilością masy świecącej.
Werk wewnątrz składa się z 684 elementów, oznaczony został jako “L952.4”. Model ten powstanie w liczbie 50 sztuk, zaś o cenę trzeba pytać osobiście w oficjalnych butikach.
Alpina Watches
Na targach nie mogło zabraknąć szwajcarskiej marki, która nieustannie wyznacza nowe granice, czyli Alpina Watches. Nowe wydania modelu Alpiner Extreme Quartz, czy też Alpiner Seastrong Diver Extreme Automatic zostały zaprojektowane tak, aby były wiernymi towarzyszami dla poszukiwaczy przygód.
Alpina Extreme Quartz jest nową, bardziej kompaktową wersją dostępną w 4 kolorach z precyzyjnym mechanizmem kwarcowym. Satynowa powierzchnia jego lekko poduszkowatej koperty z zakręcanym deklem pokazuje ciekawe podejście marki do sportowego zegarka.
Natomiast Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic jest typowo sportowym modelem z harmonijnym połączeniem cech umożliwiających korzystanie z zegarka na lądzie i w wodzie.
Stalowa koperta o średnicy 39 mm ze zintegrowaną bransoletą zapewnia wodoszczelność na poziomie 300 m. Dla wielbicieli pasków Alpina przygotowała dwie inne wersje: granatową dost. na granatowym pasku i opcję czarną z pomarańczowym paskiem.
Obie mają obrotowe, ceramiczne lunety, a zastosowany mechanizm to kaliber AL-525 z automatycznym naciągiem, oferujący 38-godzinną rezerwą.
Model kwarcowy w Polsce kosztuje 4 900 PLN, a diver 9 800 PLN.
BVLGARI Octo Finissimo Ultra COSC
Tu w zasadzie wystarczy tylko napisać – oto najcieńszy zegarek mechaniczny na świecie.
Jego koperta ma „grubość” jedynie 1,70 mm !!!
Zdjęcia pokazują ewolucję tego modelu na przestrzeni lat.
Cartier Santos Dual Time
Najpopularniejsza, w zasadzie ikoniczna linia Santos wzbogaciła się w 2024 roku o model z funkcją wskazania drugiej strefy czasowej, w typowej dla Cartier elegancji.
Santos nie zmienił znacząco swoich wymiarów, model Large ma obudowę o wymiarach 40.2 mm x 47.5 mm.
Na godzinie 3. nie zabrakło kaboszonu, ciekawie współgrającego z surową stalą obudowy. Wskazania funkcji GMT realizowane są na małej subtarczy ulokowanej na dole cyferblatu. Model nie jest limitowany i będzie częścią stałej kolekcji.
Cena Cartier Santos Dual Time szacowana jest na ok. 37 000PLN.
Eberhard & Co
Marka zaprezentowała dwa nowe modele zegarków z funkcją stopera, w typowym dla tego szwajcarskiego producenta stylu. Projekty są hołdem dla historii marki, prezentując klasyczne modele w stylu retro.
Model Chronographe 1887 Edition Limitee jest ograniczony do 250 sztuk. Za pracę zegarka odpowiada mechanizm z manualnym naciągiem Cal. EB280 z funkcja fly-back.
Drugi model ma mechanizmem EB380 z automatycznym naciągiem, "opakowany" w kopertę o średnicy 39 mm, którego ponadczasowy styl dopełniają ciekawe wskazówki.
Frederique Constant
Szwajcarska marka Frederique Constant w 2024 aktualizuje swoją linię Classic Date Manufacture trzema nowymi modelami zegarków w stalowej obudowie.
Classic Date Manufacture otrzymał zmniejszoną do 40 mm kopertę (poprzednik miał 42 mm średnicy), zawierając w sobie wszystkie elementy pokazujące ugruntowaną pozycję marki na rynku. Trzy wersje wyposażone są w nowy mechanizm zapewniającym 72 godziny pracy. Model Classic Date Manufacture wyceniono na kwotę ok. 14 000 PLN.
Drugi ciekawy, nowy zegarek to Classic Moonphase Date Manufacture.
Również i w tym przypadku otrzymujemy zegarek mechaniczny w 40 mm kopercie z cebulkowatą koronką, oraz z nowym, ulepszonym mechanizmem „in-house” FC 716, w którym zastosowano nowy bęben sprężyny, dzięki czemu zegarek oferuje aż 3 dni rezerwy chodu. Do tego dodatkowa funkcja wskazania faz księżyca.
Model Classic Moonphase Date Manufacture wyceniono na ok. 16 600 PLN.
Grand Seiko
Japończycy pokazali podczas Watches & Wonders 2024 kilka nowości.
Poza limitowaną do 100 sztuk wersją zegarka Grand Seiko SLGH021, którego wygląd jest inspirowany naturą, co przejawia się w pięknym, miętowym kolorze tarczy, producent pokazał tez dwie wersje tego modelu będące elementem stałej kolekcji.
Zegarek Grand Seiko Evolution 9 Hi-Beat jest dostępny w dwóch wariantach: z kopertą wykonaną z tytanu lub 18-karatowego różowego złota. Jego kompaktowy rozmiar obudowy o średnicy 38.6 mm jest niezwykle uniwersalny. Model w wersji na pasku typu “aligator”, kosztuje ok 52 000 PLN, a wersja w złocie to wydatek ok. 220 000 PLN.
Hermès
Producent ten pokazał na targach piękny model zegarka, zamknięty w 36 mm obudowie z nietypowym mocowaniem bransolety, oraz koronką umieszczoną na obudowie, między godzinami 1. a 2. Tarcza zegarka, jak to w produktach Hermès bywa, jest elegancka, stosunkowo prosta, z nakładanymi wyrazistymi cyframi arabskimi.
Manufakturowy mechanizm H1912 dysponuje rezerwą chodu ok. 50 godz.
Mocną stroną tej nowości jest możliwość personalizacji, oraz rozmiar koperty plasujący ten zegarek jako model typu unisex. Wersja z gumowym paskiem kosztuje 26 000 PLN, a wersję ze złotymi dodatkami wyceniono na ok. 60 000 PLN.
IWC Portugieser Eternal Calendar
Początki historii modelu Potrugieser sięgają lat 30. XX w. Od tego czasu prestiżowa marka IWC wprowadziła niezliczoną ilość wariantów tego modelu.
Targi “W&W” 2024 stały się miejscem premiery nowego modelu w bardzo ekskluzywnym i skomplikowanym wariancie. Zastosowany w zegarku mechanizm Cal. 52640 legitymuje się 7-dniową rezerwą chodu, co przy jego złożoności jest imponującym wynikiem.
Duża koperta, o średnicy 44 mm, wykonana została z platyny, a skrywa mechanizm z zestawem komplikacji konstrukcji takich jak m.in: wskazanie fazy księżyca z dokładnością do 45 milionów lat! Wieczny kalendarz nie wymaga regulacji do roku 3999, co jest niewyobrażalnym osiągnięciem technicznym.
Cena IWC Portugieser Eternal Calendar to 150 000EUR, czyli ok. 650 000 PLN.
Jaeger-LeCoultre Duometre Heliotourbillon Perpetual
W 2007 roku marka Jaeger-LeCoultre zaprezentowało po raz pierwszy model zegarka z opatentowanym mechanizmem Duometre. Szczególną cechą tej konstrukcji jest połączenie dwóch bębnów sprężyny i dwóch oddzielnych przekładni w jednym mechanizmie. Werk ma przekładnie rozdzielającą moc potrzebną do wskazywania czasu, a drugą do zasilania dodatkowych funkcji. Na targach, oprócz tego modelu w nowej odsłonie, manufaktura ta wprowadza trzy nowe zegarki: ze stoperem i komplikacją faz księżyca.
Drugim jest model w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej, a ostatnia wersja to model z tourbillonem i wskazaniem wiecznego kalendarza. Każdy z nich ma wygląd inspirowany klasycznymi zegarkami kieszonkowymi J-LC z ubiegłego wieku.
Montblanc
Prestiżowa marka Montblanc wprowadziła linię Iced Sea w 2022 roku, w której tarcze zegarków inspirowane są lodowcem Mer de Glacer znajdującym się w masywie Montblanc.
Technika stosowana do wykonania tarcza sprawia, że wyglądają one jakby ich powierzchnia była zamrożoną wodą, co zyskało popularność wśród klientów. Mieliśmy okazję recenzować ten model, możecie zobaczyć ten efekt tu: Montblanc 1858 Iced Sea Automatic Date.
Marka Montblanc na targach zaprezentowała 3 nowe modele Iced Sea, oraz nowy zegarek typu diver z klasą wodoszczelności do 4810 metrów. Na nim się skupimy.
Tytanowa koperta modelu „Oxygen 0 Deep 4810” ma średnicę 43 mm i jest wysoka na 19.4 mm. Zakręcana koronka oraz substancja świecąca sprawią, że model dzielnie zniesie podbój głębin, tym bardziej przy tak imponującej klasie wodoszczelności. Zegarek ten ma mechanizm MB 29.29 z automatycznym naciągiem, oraz z certyfikatem COSC.
Cena Montblanc Oxygen 0 Deep 4810 wynosi 39 300 PLN.
Oris
Szwajcarski niezależny producent pokazał całkiem przeprojektowaną wersję popularnego modelu Aquis, w nowej smuklejszej obudowie. Drobnym, ale ważnym elementem jest pole datownika, który jest identycznego koloru, co jego tarcza oraz nowa czcionka, która będzie używana jedynie dla zegarków z linii Oris Aquis. Niebawem opiszemy różnice między poprzednią a nową wersją Aquisa, bo jest to temat wart omówienia.
Oprócz tradycyjnych kolorów (zielony, niebieski i granatowy), dostępna jest wersja z tarczą do której wykonania wykorzystano plastik pochodzący z recyklingu. Nowy model będzie dostępny z mechanizmem Oris 733 z automatycznym naciągiem (bazującym na Sellita SW200), oraz z mechanizmem „in-house” Oris Calibre 400.
Ceny nowych Aquisów marki Oris zaczynają się od 9 300 złotych - za model ten z mechanizmem 733, a kończą na 16 000 złotych za Aquisa z mechanizmem “Calibre 400”.
Panerai Luna Rossa
Panerai zaprezentowało prawdziwy wysyp nowości ekskluzywnych zegarków.
Jednym z najciekawszych - w naszej ocenie - był model Submersible Tourbillon GMT Luna Rossa Experience Edition. Jego koperta wykonana jest ze specjalnego materiału Carbotech, która zwieńczona jest lunetą z tytanu pokrytego powłoką DLC.
Mechanizm z naciągiem manualnym oferuje czas pracy do 4 dni. Konstrukcja poddana została szkieletowaniu, odsłaniając piękno pracującego mechanizmu z tourbillonem. Jego wskazówka GMT inspirowana jest żaglem jachtu Luna Rossa. Jest to zegarek limitowany do 20 sztuk i kosztującym ponad 891.000 PLN.
Patek Philippe 5236P - Grand Complications
Ten zegarek jest jedną z największych gwiazd tegorocznych targów, a przez jednych uważany za model, który najpiękniej pokazuje funkcję rozbudowanego kalendarza.
Wypolerowana platynowa koperta jest prawdziwym symbolem elegancji, co dopełnia tarcza w kolorze łososiowym. Sama rozbudowana prezentacja daty ma w sobie coś magnetycznego, która w połączeniu z wskaźnikiem faz księżyca i funkcją dzień/noc czyni go zegarkiem niemal idealnym. Co prawda sama jego cena jest adekwatna do jakości i wyszukania, a więc nie może być tanio.
Cena Patek Philippe 5236P- Grand Complications to 120.000 CHF, czyli 535 000 PLN.
Piaget
Altiplano Ultimate Concept Tourbillon to nazwa ultracienkiego zegarka z tourbillonem. Przy grubości 2 mm posiada on proporcje monety, a widoczną klatkę tourbillonu można obserwować zarówno z przodu jak i z tyłu koperty.
Model jest prawdziwym popisem zegarmistrzów od Piaget, którzy do jego wykończenia użyli niebieskiego stopu kobaltu pokrytego powłoką PVD. Cena na życzenie klienta.
Rolex Perpetual 1908 Ice-Blue Platinum
Rolex pokazał kilka nowości, lecz to model Perpetual 1908 Ice-Blue w platynowej kopercie był chyba najczęściej fotografowanym zegarkiem na targach. Połączenie platyny i lodowego koloru giloszowanej tarczy jest przepisem na sukces.
Od strony mechanicznej mamy ten sam mechanizm, co w przypadku poprzedniej wersji. Pasek wykonany ze skóry aligatora z platynową klamrą jest dopełnieniem całości wizerunku tej tegorocznej nowości Rolexa, która wyceniona została na kwotę 137 000 PLN.
TAG Heuer Skipper Gold
Model wprowadzony w zeszłym roku, nawiązuje do historycznego modelu marki TAG Heuer stworzonego na cześć zwycięskiego jachtu Intrepid w pucharze Ameryki w 1967 r., gdzie załoga korzystała z zegarków Tag Heuer. Do budowy 39-milimetrowej koperty posłużyło różowe złoto 5N. Cechą charakterystyczną jest połączenie szczotkowanego i polerowanego wykończenia, zestawionego z ciekawą paletą kolorów widocznych na cyferblacie.
Wskazówki wykonane z różowego złota zostały pokryte białą powłoką SuperLumiNova, zapewniając doskonałą widoczność w ciemności. Mechanizm Heuer 02 Regatta możemy obserwować dzięki przeszkleniu dekla. Werk z pionowym sprzęgłem zapewnia maksymalny czas pracy na ok. 80 godzin. Cena zegarka została ustalona na kwotę ok. 93 000 PLN.
Tudor Black Bay 58 GMT
Nowy Tudor zgrabnie łączy kompaktowe proporcje linii Black Bay 58 z mechanizmem z automatycznym naciągiem oraz z dodatkową funkcją GMT. Jego czarno-czerwona kolorystyka jest dostępna w opcji na bransolecie lub na gumowym pasku.
W obydwu przypadkach klamra ma opcję mikro regulacji. Ten wodoszczelny do 200m zegarek wyceniono na 18 000 PLN na pasku, lub 19 000 PLN w wersji na bransolecie.
Ulysse Nardin Freak S Nomad
Fascynacja, której od wielu lat manufaktura ta się poświęca, tym razem doczekała się kolejnego wcielenia, budzącego spore emocje. Limitowany do 99 egzemplarzy model Ulysse Nardin Freak S Nomad hipnotyzuje swoją tarczą z tzw. statkiem kosmicznym w roli głównej.
Jego diamentowy wzór giloszowania jest wynikiem trudnej pracy wykwalifikowanego rzemieślnika. Mechanizm zegarka składa się z 375 części, oferując 72 godzinną rezerwę, a wszystko zostało zamknięte w tytanowej kopercie.
Cena dostępna na żądanie.
Vacheron Constantin Overseas
Kontynuując rozszerzanie kolekcji Overseas, tym razem wybór padł na zielony kolor znajdujący się na tarczach zegarków. Vacheron Constantin Overseas, dostępny w kilku wariantach, jest w smukłej kopercie, o średnicach różniących się w zależności od prezentowanych funkcji.
Wszechstronność tej kolekcji sprawia, że nowe modele sprawdzą się w wielu sytuacjach.
Każdy z zegarków otrzymał mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, z wahnikiem ozdobionym różą wiatrów, a wszystkie modele wykonano z różowego złota.
Zenith
Marka Zenith wprowadza trzy nowe zegarki wyróżniając się tym, że nie stanowią one jedynie aktualizacji istniejących już modeli. Każdy z nich wchodzi w skład sportowej kolekcji Defy, czyli zegarków ze zintegrowaną bransoletą. Ponadto na uwagę zasługują modele z linii Pilot, prezentujące maksimum czytelności.
Zegarki Pilot Automatic oraz Pilot Big Date Flyback dostępne są w kopertach ze stali lub z ceramiki. Granatowa tarcza z poziomymi pasami przywodzi ma na myśl wygląd poszycia zabytkowych samolotów. Modele Pilot Automatic mają mechanizm El Primero 3620 z 60-godzinną rezerwą chodu, natomiast model Big Date Flyback otrzymał zupełnie nowy werk El Primero 3652 o wysokiej częstotliwości.
Podsumowując
Targi “Watches & Wonders 2024”, oprócz samego piękna pokazanych zegarków, zapadną na długo w pamięci. Trwające tydzień wydarzenie pokazało, jak bardzo różne jest podejście wielu producentów do zegarka noszonego na nadgarstku. Doskonały pokaz rzemiosła, a modele zaprezentowane na tym wydarzeniu będą wyznaczać nowe trendy oraz pewnie stanowić kolejne punkty do zrealizowania na naszych „wiszlistach” zegarkowych celów.
06:25 17.04.2024Wiadomości
Najciekawsze i najważniejsze zegarkowe premiery Watches & Wonders 2024
Tagi:
zegarki sportowezegarek wodoszczelnyzegarki automatycznezegarki lotniczezegarek żeglarskizegarki męskie eleganckiezegarek szkieletowyluksusowe zegarkizegarek damski na paskuzegarki męskie mechanicznezegarki szwajcarskieprestiżowe zegarkizegarki męskie klasycznezegarek do pływaniaeleganckie zegarkizegarek do garnituruchronografczarny zegarekzegarki damskiezegarki niemieckiezłoty zegarekzegarki japońskie
REKLAMA
Koperty, paski i bransolety zegarków - alergie i uczulenia
Niezbyt często, ale czasami zdarza się, że użytkownicy zegarków skarżą się na dyskomfort wynikający z obecności zegarka na nadgarstku. Zgodnie z ich przekazem, zegarek no ...
OMEGA Speedmaster „125” Chronograph Chronometer 1973
„Omega Speedmaster 125, których wykonano bardzo niewiele, to bardzo szczególny zegarek. Prócz tego, iż jest to automatyczny chronograf, posiada on także certyfikat Szwajc ...
Tajemnica sekundnika. Maurice Lacroix Masterpiece Mysterieuse
Dla wyróżnienia się zegarkiem, ich miłośnicy, oraz inne osoby zwracające uwagę na dekorację swojego nadgarstka, poszukują coraz to bardziej wyrafinowanych modeli czasomie ...
Frederique Constant Classics Elegance Luna. Więcej, niż tylko dodatek do stroju
Zegarki od zawsze pełniły funkcję nie tylko praktyczną, ale również symboliczną. Są osobistą manifestacją stylu, prestiżu i osobowości, a także precyzyjnym urządzeniem, k ...
The Polo Watch Ralph Lauren w nowym wydaniu. Modnie, ale z umiarem
Zegarki to dziś bardzo bogata, urozmaicona gałąź przemysłu, sprzedaży i oczywiście marketingu. Nas, zegarkomaniaków, cieszy, że chęć noszenia zegarków nie zanikła, a zega ...
Video recenzja: Junghans Meister Chronoscope
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Meister Chronoscope niemieckiej marki Junghans. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klas ...
Recenzja: PRIM Manufacture 1949 Pavouk 40
Marka Prim to firma zegarmistrzowska, mająca swoją siedzibę u naszych południowych sąsiadów. Firma funkcjonuje jako Elton już od 1969 roku i „stacjonuje” w Nowym Mieście ...
Grand Seiko 25th Anniversary 9S Mechanical. Jubileuszowe zegarki z funkcją GMT
Prestiżową linię zegarków Grand Seiko wskrzeszono w 1988 roku. Częściowo, bo jej ostateczne odrodzenie moim zdaniem nastąpiło w 1998 roku, wraz z premierą po prostu niezb ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Eberhard Extra-Fort Roue a Colonnes Retour en Vol. Historyczne zegarki w nowym wydaniu
Mówi się, że “klasyka się nie starzeje”. Doskonałe wzornictwo utrzymane w tradycyjnym stylu, które nacechowane jest sportowymi akcentami oraz użytecznością mocno opiera s ...
INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...