Kiedy w listopadzie ubiegłego roku na evencie związanym z wystawą Planet Omega w Nowym Yorku pojawił się Daniel Craig z nieznanym, białym Speedmasterem na ręku, w świecie watchhead’ów zawrzało – wszyscy gorączkowo szukali informacji o nowej Omedze, przeszukiwali fora, zadawali pytania, wertowali strony portali zegarkowych.
Sam również zastanawiałem się, jaki zegarek ma na ręku Craig – znane mi dotychczas „białe” Speedmastery miały bowiem zwykle Snoopy’ego na tarczy, a tutaj go nie było, był za to intensywnie czerwony napis Speedmaster. Reszta to czerń i biel.
Poza Snoopy’m kolejną możliwością, która przyszła mi na myśl była Omega „Projekt Alaska”. Mowa o zegarku, który był tajnym przedsięwzięciem Omegi, mającym na celu stworzenie Speedmastera dedykowanego do przyszłych misji księżycowych (i potencjalnie kosmicznych o większym zasięgu). Dlaczego „Project Alaska”?
Omega chciała za wszelką cenę utrzymać sprawę w tajemnicy, właściwie nie tyle sam projekt, co jego cel, więc nazwa "Alaska" została wybrana dla zmylenia ewentualnych szpiegów, a jednocześnie kojarzyła się z białymi tarczami prototypowych zegarków.
W 2008 roku Omega wypuściła na rynek limitowaną edycję Speedmastera - The Alaska Project oznaczoną numerem ref. 311.32.42.30.04.001, z czerwoną wskazówką sekundową stopera i wskazówkami totalizatorów chronografu w kształcie kapsuł lądowników księżycowych.
To jednak nadal nie było to.
Na ostateczne wyjaśnienie zagadki musieliśmy poczekać do 5 marca 2024, kiedy to Omega oficjalnie pokazała nowego, białego Speedmastera. I oto jest.
Speedmaster Craig
Przywykliśmy do tego, że co jakiś czas pojawia się kolejny Seamaster Bond, jednak tym razem jest Speedmaster Craig, co oczywiście nie jest oficjalną nazwą tego zegarka, jednak tak właśnie „ochrzcili” go fani na całym świecie, ponieważ pierwszy raz pojawił się właśnie na nadgarstku Daniela Craiga, pięciokrotnego odtwórcy roli Agenta 007.
Oficjalnie oczywiście zegarek nosi nazwę Speedmaster Moonwatch i jest to chyba najbardziej kultowy chronograf na Ziemi, ale tym razem w wersji z lakierowaną białą tarczą inspirowaną eksploracją kosmosu i tradycjami kolekcji, rzecz jasna.
Pierwszy Speedmaster nie miał być wcale zegarkiem dla misji na Księżyc, ale po prostu chronografem dedykowanym sportom motorowym i dlatego jednym z głównych celów projektantów było stworzenie zegarka o doskonałej, wręcz wzorcowej czytelności. Ponieważ trudno czytelniejsze zestawienie niż czerń i biel, zastosowano białe wskazówki i indeksy na czarnej tarczy.
Obecna wersja to niemal dokładna odwrotność tej kolorystyki, ale rezultat jest ten sam – zegarek jest wspaniale czytelny a odwrócenie kolorów wniosło powiew świeżości do kolekcji, która jest obecna na rynku od 1957 roku.
Projektanci OMEGA nie tylko stworzyli „Reverse Moonwatch” w białym kolorze z czarnymi detalami i nowymi indeksami, ale dodali również przełamujący czerń i biel napis Speedmaster w kolorze czerwonym, a całej powierzchni tarczy nadali błyszczące, lakierowane wykończenie. Ta technika została po raz pierwszy w historii zastosowana w zegarku linii Moonwatch. Czerwona jest również końcówka „dużego” sekundnika stopera, co jest też swoistym smaczkiem projektu.
Współczynnik absorpcji promieniowania cieplnego
Skąd pomysł na biel?
Po części ma to związek ze barwami strojów astronautów, a tam biel wzięła się między innymi stąd, że łatwo na niej zauważyć wszelkie uszkodzenia, co ma niebagatelne znacznie wobec konieczności zachowania hermetyczności kombinezonu. Dodatkowym aspektem, jaki brano pod uwagę już podczas projektu Alaska, jest współczynnik absorpcji promieniowania cieplnego, a ten jest najniższy w przypadku jasnej tarczy, zwłaszcza jeśli dodatkowo jej powierzchnia jest błyszcząca.
Czerwony kolor napisu i wskazówek nawiązuje zaś do oznaczeń na kombinezonach dowódców misji Apollo, które zaczęto stosować od misji Apollo 13 w 1970 roku.
Więcej o historiach misji Apollo możecie przeczytać w artykule: nowa Omega Speedmaster Dark Side Of The Moon „Apollo 8”. Powrót na Księżyc.
Co do reszty, poza odwróconymi barwami, jest to dobrze znany Speedmaster Moonwatch Professional w stalowej kopercie o średnicy 42 mm, grubości 13,2 mm i całkowitej długości od końca do końca uszu 47,5 mm. W odróżnieniu od pierwszych Speedy’ch, ten zegarek ma wypukłe szkło szafirowe i czarny aluminiowy pierścień "dot over ninety". Przez drugie szafirowe szkło w zakręcanym deklu możemy podziwiać pracę mechanizmu Omega z certyfikatem Master Chronometer - kaliber 3861.
Powierzchnia koperty są szczotkowane i polerowane, uszy są oczywiście typowe dla tego modelu, w kształcie „skręconej liry”, przyciski do obsługi stopera zostały częściowo „schowane” w obrysie koperty, a pomiędzy nimi umieszczona sygnowaną logo Ω koronkę.
Tradycyjnie dla tej serii wodoszczelność koperty to 50m.
Jaśniejsza strona Księżyca
Nowy Moonwatch to nie tylko biała, lakierowana tarcza, która wygląda naprawdę świetnie, ale również zupełnie nowe, nakładane indeksy, sprawiające, że wszystko wygląda bardziej trójwymiarowo.
Indeksy są oparte swoimi końcami na brzegu i przetłoczeniu tarczy, co sprawia, że pod nimi jest odrobina prześwitu. Na swym dalszym od centrum tarczy końcu, indeksy mają nacięcia wypełnione substancją SuperLumiNowa, indeks na godzinie 12. ma również tradycyjnie 2 kropki, w tym przypadku również nakładane i wypełnione substancją luminescencyjną.
Zagłębione i ozdobione szlifem ślimakowym małe tarczki wyglądają jak śnieżne doliny ze śladami ratraków, które wyrównywały tam przed chwilą powierzchnię. Podziałka sekundnika jest malowana, długie kreski znajdują się na pełnych sekundach, a krótkie co 1/3 sekundy, ale z bliska wyglądają jakby były cieniutkimi, nakładanymi paskami. Logo Omega wydaje się lewitować nad tarczą, a liczby namalowane na małych tarczkach sprawiają wrażenie wtopionych w powierzchnię – to skutek błyszczącego, białego lakierowania i przyznam, że jest to efekt naprawdę niesamowity.
Czy 3681 to więcej niż 321?
Mechanizm Omega 3861 jest następcą kultowego kalibru 321, mechanizmu o bogatej historii, który pracował między innymi w zegarkach Omega Speedmaster noszonych na Księżycu podczas misji Apollo. W odróżnieniu od cal. 321 wywodzi się jednak od rodziny Lemania 187x a nie 2310 i oczywiście jest znacząco nowocześniejszy w kwestii wykorzystanych technologii i materiałów.
Żeby być dokładnym, to bazą dla obecnego mechanizmu cal. 3861 był kaliber 861, który w porównaniu do poprzednika miał wyższą częstotliwość pracy balansu (3 zamiast 2,5 Hz), zmieniony kształt mostków i płaską sprężynę balansu. Zrezygnowano też ze śrub do regulacji balansu i zastąpiono koło kolumnowe systemem dźwigni, co pozwoliło na obniżenie wysokości mechanizmu, ale technicznie było krokiem wstecz. Wprowadzono za to tzw. stop sekundę, czyli zatrzymanie sekundnika podczas ustawiania czasu, którego nie miały mechanizmy 861 i 1861.
Kaliber 3861 nadal wykonuje 21 600 wahnięć balansu na godzinę (3Hz), ale ma na pokładzie krzemową sprężynę balansu i wychwyt współosiowy. Jego średnica wynosi 27 milimetrów, a liczba kamieni łożyskujących to 26 ( mechanizmy o oznaczeniu 861 i 1861 miały po 18 kamieni). Został on sprawdzony i certyfikowany przez METAS, co oznacza, że jest odporny na działanie pól magnetycznych o natężeniu do 15 000 Gaussów, a dokładność jego chodu mieści się w przedziale od zera do +5 sekund na dobę (dla porównania certyfikat COSC zakłada dokładność od -4 do +6 sekund na dobę).
Rezerwa chodu mechanizmu Speedmastera Moonwatcha to 50 godzin, co znaczy, ze jeśli astronauta nakręci go przed startem, będzie musiał zrobić to ponownie zanim dotrze na Księżyc (teoretycznie dystans Ziemia – Księżyc można pokonać w 10 godzin, ale bazując na praktyce poprzednich misji czas ten oscyluje w okolicy 3 dób).
Zawsze, kiedy rozmawiamy w jakimś gronie o tym mechanizmie, zwykle dochodzimy do punktu, w którym nie jesteśmy zgodni czy jest to "in-house" czy też nie.
Zegarkowi ortodoksi stoją na stanowisku, że nie można go nazwać in-house’owym, ponieważ Omega nie zbudowała tego mechanizmu sama, jednak często uważany jest za własny, gdyż w 1999 roku grupa Swatch przejęła Breguet wraz z Nouvelle Lemania i wszystkimi jej wyrobami.
Omega Speedmaster Moonwatch Lacquered White Dial – dostępność i cena
W „podstawowej” wersji zegarek występuje na bransolecie ze stali nierdzewnej z polerowanymi i szczotkowanymi ogniwami, która nawiązuje do stylu retro i jest zbudowana z pięciu ogniw w rzędzie. Jej szerokość zaczyna się od 20 mm przy uszach i płynnie zmniejsza się w kierunku zapięcia do 15 mm. Alternatywnie zegarek można zamówić z czarnym, skórzanym paskiem z perforacją i białym przeszyciem lub na pasku z gumy, z księżycowym motywem na spodniej stronie.
Za wersję na bransolecie oznaczoną referencją 310.30.42.50.04.001 trzeba zapłacić 41 500 złotych, wersje na pasku są tańsze – 39 700. Najbardziej klasyczny Speedy z hesalitowym szkłem i czarną tarczą jest 5 900 złotych tańszy.
Moim zdaniem
Lubię zegarkową klasykę i pewnie dlatego moimi ulubionymi modelami Omegi są Speedmaster ’57, Seamaster Railmaster i Moonwatch właśnie, jednak przyznam, że nigdy nie miałem zamiaru kupować Moonwatcha… aż do teraz. Biała wersja mnie urzekła. Jest świeża, tak różna od oryginału, a jednocześnie doskonale czytelna i fantastycznie zaprojektowana. Biała błyszcząca tarcza, czerwone akcenty, czarny pierścień tachometru, wrażenie „trójwymiarowości” tarczy, wszystko to razem sprawia, że jest to pierwszy Moonwatch, którego chciałbym mieć.
P.S. Zauważyliście, że elementy designu oryginalnego „Alaska Project” zostały wykorzystane przez Omegę w modelu Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Mars?
Szukasz informacji o nowościach marki Omega i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Omega.
09:55 15.03.2024Zegarki
Omega Speedmaster Moonwatch z białą lakierowaną tarczą
Tagi:
zegarek męski na bransoleciesrebrny zegarekzegarki męskie mechanicznezegarek na prezentchronografzegarki szwajcarskiezegarek wodoszczelnyprestiżowe zegarkizegarki sportowezegarki męskie klasyczneluksusowe zegarkizegarek mechanicznyzegarki automatyczne
REKLAMA
Leon Prokop - dokładność i piękno kluczem do sukcesu?
Dopracowane szczegóły elementów zewnętrznych oraz ponadczasowe piękno użytych materiałów to cechy wyróżniające markę Leon Prokop na rynku polskiego zegarmistrzostwa. Pomy ...
Zegarki Vintage: AQUASTAR Heuer Regate – pora rozpocząć regaty!
Przed pojawieniem się zegarków kwarcowych na początku lat 70 XX wieku, we wszystkich dziedzinach życia, w których kluczową rolę odgrywał pomiar czasu, wykorzystywane były ...
Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków” - lata 70.
W naszym drugim odcinku historii zegarmistrzostwa na podstawie publikacji magazynu Europa Star przedstawimy lata siedemdziesiąte. Jest oczywiste, że najważniejszym w tej ...
Alpina Seastrong Diver Extreme Automatic GMT. Moc koperty Extreme i funkcja GMT
Pisząc o marce Alpina wielokrotnie wspominamy o tym, że jest to siostrzana firma wobec Frederique Constant, przy czym ta druga skupia się na zegarkach, które są klasyczne ...
Video recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Worldmaster Bicompax Automatic marki Atlantic. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasy ...
Mały Książę w nowej odsłonie. IWC Big Pilot’s Watch 43 Tourbillon Le Petit Prince
Jedna z najbardziej cenionych marek w świecie zegarmistrzowskim zaprezentowała kolejny, wyjątkowy model zegarka. Precyzja i doskonałość połączone są tu ze szlachetnym mat ...
Bulova Racer Chronograph. Rasowy chronograf inspirowany sportami motorowymi
Projektanci w firmie Bulova chyba mocno zakasali rękawy, bo co rusz pojawiają się nowe zegarki, bardzo zdecydowanie lub wprost odnoszące się do stylistyki modnej przed la ...
Davosa Argonautic 39 Automatic. Mniejsza koperta to więcej możliwości!
Jazon – to młody chłopak, który wyruszył po złote runo, i to nie z własnej woli, ale z konieczności, po tym jak został ukryty przez rodziców w jaskini centaura Chejrona p ...
Panerai Luminor Dieci Giorni GMT Ceramica. Funkcja GMT, 10 dni rezerwy chodu i super trwałe materiały
Zegarki marki Panerai to projekty mocno wyróżniające się, które w swej szerokiej liczbie wariantów mogą jednak trafić w gusta niemalże każdego klienta. Panerai podczas wy ...
GPHG 2024 - prezentujemy wybrane, nagrodzone zegarki. Oscary branży zegarmistrzowskiej rozdane!
Le Grand Prix d'Horlogerie de Genève, czyli w skrócie GPHG, już za nami. W 2024 roku nagrodzeni producenci wyjątkowych zegarków mieli okazję do zaprezentowania swoich pop ...
Omega x Swatch MoonSwatch Mission to Earthphase. Ziemia widziana z Księżyca
Najnowsze wcielenie MoonSwatcha, Mission to Earthphase, jest ukłonem w stronę załogowych lotów na Księżyc oraz podkreśleniem związku dwóch najbliższych sobie ciał niebies ...
Recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
W październiku Nomos zaprezentował zupełnie nowy, ręcznie nakręcany mechanizm DUW 4601, wraz z dwoma wariantami nowego i niezwykle interesującego modelu: Tangente 2date. ...