• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic

Roamer Competence Skeleton IV. Dla miłośników zegarków szkieletowanych


Szwajcarska marka Roamer zaprezentowała sześć zegarków w ramach nowej linii Competence Skeleton IV. To zegarki mechaniczne dla miłośników pełnego widoku na tak zwane zegarkowe serce. I z przodu i z tyłu mamy mechanizm jak na … nadgarstku. Poza tym, że dekiel jest przeszklony, a od frontu nie ma klasycznej tarczy, to dodatkowo mechanizm jest także specjalnie przygotowany przez ażurowanie, czy też - jak kto woli - szkieletowane różnych elementów tak, aby odkryć jak najwięcej. Płyta główna mechanizmu oraz jego mostki to teraz „tylko” szkielet, dzięki czemu można naprawdę sporo zobaczyć.

Nie wszyscy lubią taki sposób eksponowania mechanizmu, ale to właśnie jest piękne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Grono wielbicieli zegarków szkieletowanych jest całkiem spore, bo to zegarki dające jedną z najbardziej wyrazistych możliwości obcowania z tradycyjnym zegarmistrzostwem.

A marka Roamer zawsze o nich pamięta.

Roamer Competence Skeleton IV

Tym razem to zegarek typu casualowego, ze sporym dodatkiem elegancji, co pozwala uznać go za niezłego kandydata na zegarek codzienny.

Dla dodatkowego urozmaicenia przygotowano - jak wspomniałem w pierwszym zdaniu – łącznie aż 6 wersji, różniących się kolorystycznie oraz sposobem mocowania do nadgarstka. Chodzi tu oczywiście o opcje na bransolecie lub na skórzanym pasku.

Miłośnicy zegarków szkieletowanych to wiedzą

Pewną drobną i zarazem oczywistą niedogodnością, jaką ma w zasadzie niemal każdy zegarek tego rodzaju, to mniejsza czytelność. Brak typowej tarczy, którą zastępuje widok pracującego mechanizmu, wpływa niekorzystnie na tę cechę. Tu, z racji prostej, trójwskazówkowej opcji, musimy chwilkę się „zatrzymać”, by odczytać wskazanie czasu.

Wprawdzie wskazówki typu dauphine, jakie w tym modelu zastosowano, są szerokie i odpowiednio długie, to jednak nieco zlewają się z tłem. Tylko czy dziś to najważniejsze?

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Miłośnicy szkieletonów to wiedzą, tolerują i na pewno im to nie przeszkadza. Zdecydowanie lepiej jest pod względem czytelności w tych wersjach prezentowanego zegarka Roamer, w których mamy do czynienia ze złocistymi detalami. Są dwie takie wersje - na pasku i na bransolecie. W nich wskazówki są także złote, co pozwala znacznie szybciej wychwycić je na tle zawiłości srebrzystego mechanizmu. Odczyt jest dużo łatwiejszy.

Różne wersje zegarka

Prezentowanie poszczególnych wersji Roamer Competence Skeleton IV zacznę jednak od tych wariantów w standardowych barwach stali.

Pierwszy z nich ma jako szczątkową tarczę niebieski pierścień na godzinie 3., przechodzący w emblemat, na którym umieszczono nakładane logo marki. Na pierścieniu nadrukowano skalę minutową z okrągłymi punktami co 5 minut, za którymi wyprowadzone są podłużne indeksy w większej części, jakby zawieszone nad mechanizmem, i tylko w górnych swoich częściach zamocowane do pierścienia.

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Indeksy są nakładane na podstawy będące jakby wypustkami pierścienia i mają wielopłaszczyznowy kształt. Punkty przed nimi są pokryte masa świecącą. Także na wskazówkach są nałożone dość delikatne paski masy świecącej. To pozwala na bezproblemowy odczyt czasu w ciemności, gdy te elementy zostały wcześniej odpowiednio naświetlone. Ta wersja występuje na 7-rzędowej, atrakcyjnie się prezentującej bransolecie z ukrytym zapięciem motylkowym. Szerokie boczne ogniwa są szczotkowane. Trzy z pięciu wąskich po środku są polerowana na wysoki połysk.

Druga opcja niebieskiego wariantu jest na niebieskim pasku o fakturze skóry krokodyla. Pasek jest zapinany na klasyczną klamrę z pinem i ma na części mocowanej w dolnych uszach wpięty emblemacik z literą „r”, czyli logo marki.

Kolejna wersja Competence Skeleton IV ma te elementy, które w poprzednim były w kolorze niebieskim, w odcieniu czerni. Zegarek ten występuje na czarnym pasku o walorach opisywanego wyżej niebieskiego.

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Czwarta wersja jest nieco bardziej awangardowa. To dlatego, że z czarnym pierścieniem na tarczy zgrano kopertę oraz bransoletę pokrytą powłoką o czarnym kolorze.

Ten zegarek, w mojej ocenie, najbardziej przyciąga wzrok.

Kolejna wersja to zegarek z czarnym pierścieniem pod szkłem, złocistą lunetą oraz koronką. Złociste są także wszystkie inskrypcje na tarczy. To właśnie ten wariant wskazywany wyżej, jako najbardziej czytelny. On jest chyba także najbardziej elegancki z całej „rodziny”. Występuje w wersji na brązowym skórzanym pasku oraz w wersji na bransolecie. W przypadku modelu na bransolecie polerowane, wąskie ogniwa są jednocześnie pokryte powłoką w kolorze żółtego złota.

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Każdą z ażurowanych „tarcz” chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe. Jest ono lekko wypukłe i ma nałożoną od wewnątrz powłokę antyrefleksyjną.

Atut wpływający na uniwersalność

Koperta Competence Skeleton IV ma atrakcyjny kształt.

Bazuje na klasycznym kanonie, czyli jest okrągła, z łagodnie wyprowadzonymi uszami, które są dość delikatne i zwężają się ku końcom. Luneta jest polerowana, tak jak i powierzchnie na rozszerzającej się, ładnej koronce. Górne części uszu są szczotkowane, a wielopłaszczyznowe boki są w górnej części polerowane, a niżej szczotkowane.

Wodoszczelność tej 43 mm koperty o grubości ok. 12 mm ustalono na poziome do 50m.

To niewiele, ale dla tego rodzaju zegarka mechanicznego wystarczająco i bezpiecznie. Ta klasa, wraz z luminescencją, to atuty wpływające na uniwersalność tego zegarka. Wprawdzie nie zalecane jest pływanie, ale zachlapania czy chwilowego zanurzenia nie musimy się obawiać.

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Rozstaw uszu koperty do mocowania paska to 21 mm.

Zastosowany mechanizm to „jednostka” od cenionego szwajcarskiego producenta, jakim jest Soprod. Tu występuje model o oznaczeniu P024 SK z naciągiem automatycznym. To szkieletowana wersja mechanizmu będącego kopią Eta 2824 w wersji z 26 kamieniami łożyskującymi. Tutaj zaletą jest 48 godzin rezerwy chodu.

Roamer Competence Skeleton IV – dostępność i cena

Zegarki z kolekcji Roamer Competence Skeleton IV z kopertami w kolorze stalowym wyceniono na kwotę 3 980 złotych, niezależnie od tego, czy są na pasku czy na bransolecie.

Roamer Competence Skeleton IV

Roamer Competence Skeleton IV

Zegarek z czarną powłoką kosztuje 4 490 złotych, wariant ze złoceniami na kopercie, w przypadku wersji na pasku ma cenę 3 980 złotych, a Roamer Competence Skeleton IV na bransolecie to wydatek rzędu 4 490 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Roamer i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Roamer.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

175 lat zegarmistrzostwa w Glashütt...
175 lat zegarmistrzostwa w Glashütt...
22.03.2024
Snoopy wylądował. Omega x Swatch Mo...
Snoopy wylądował. Omega x Swatch Mo...
26.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco