Szwajcarska marka Roamer zaprezentowała sześć zegarków w ramach nowej linii Competence Skeleton IV. To zegarki mechaniczne dla miłośników pełnego widoku na tak zwane zegarkowe serce. I z przodu i z tyłu mamy mechanizm jak na … nadgarstku. Poza tym, że dekiel jest przeszklony, a od frontu nie ma klasycznej tarczy, to dodatkowo mechanizm jest także specjalnie przygotowany przez ażurowanie, czy też - jak kto woli - szkieletowane różnych elementów tak, aby odkryć jak najwięcej. Płyta główna mechanizmu oraz jego mostki to teraz „tylko” szkielet, dzięki czemu można naprawdę sporo zobaczyć.
Nie wszyscy lubią taki sposób eksponowania mechanizmu, ale to właśnie jest piękne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Grono wielbicieli zegarków szkieletowanych jest całkiem spore, bo to zegarki dające jedną z najbardziej wyrazistych możliwości obcowania z tradycyjnym zegarmistrzostwem.
A marka Roamer zawsze o nich pamięta.
Tym razem to zegarek typu casualowego, ze sporym dodatkiem elegancji, co pozwala uznać go za niezłego kandydata na zegarek codzienny.
Dla dodatkowego urozmaicenia przygotowano - jak wspomniałem w pierwszym zdaniu – łącznie aż 6 wersji, różniących się kolorystycznie oraz sposobem mocowania do nadgarstka. Chodzi tu oczywiście o opcje na bransolecie lub na skórzanym pasku.
Miłośnicy zegarków szkieletowanych to wiedzą
Pewną drobną i zarazem oczywistą niedogodnością, jaką ma w zasadzie niemal każdy zegarek tego rodzaju, to mniejsza czytelność. Brak typowej tarczy, którą zastępuje widok pracującego mechanizmu, wpływa niekorzystnie na tę cechę. Tu, z racji prostej, trójwskazówkowej opcji, musimy chwilkę się „zatrzymać”, by odczytać wskazanie czasu.
Wprawdzie wskazówki typu dauphine, jakie w tym modelu zastosowano, są szerokie i odpowiednio długie, to jednak nieco zlewają się z tłem. Tylko czy dziś to najważniejsze?
Miłośnicy szkieletonów to wiedzą, tolerują i na pewno im to nie przeszkadza. Zdecydowanie lepiej jest pod względem czytelności w tych wersjach prezentowanego zegarka Roamer, w których mamy do czynienia ze złocistymi detalami. Są dwie takie wersje - na pasku i na bransolecie. W nich wskazówki są także złote, co pozwala znacznie szybciej wychwycić je na tle zawiłości srebrzystego mechanizmu. Odczyt jest dużo łatwiejszy.
Różne wersje zegarka
Prezentowanie poszczególnych wersji Roamer Competence Skeleton IV zacznę jednak od tych wariantów w standardowych barwach stali.
Pierwszy z nich ma jako szczątkową tarczę niebieski pierścień na godzinie 3., przechodzący w emblemat, na którym umieszczono nakładane logo marki. Na pierścieniu nadrukowano skalę minutową z okrągłymi punktami co 5 minut, za którymi wyprowadzone są podłużne indeksy w większej części, jakby zawieszone nad mechanizmem, i tylko w górnych swoich częściach zamocowane do pierścienia.
Indeksy są nakładane na podstawy będące jakby wypustkami pierścienia i mają wielopłaszczyznowy kształt. Punkty przed nimi są pokryte masa świecącą. Także na wskazówkach są nałożone dość delikatne paski masy świecącej. To pozwala na bezproblemowy odczyt czasu w ciemności, gdy te elementy zostały wcześniej odpowiednio naświetlone. Ta wersja występuje na 7-rzędowej, atrakcyjnie się prezentującej bransolecie z ukrytym zapięciem motylkowym. Szerokie boczne ogniwa są szczotkowane. Trzy z pięciu wąskich po środku są polerowana na wysoki połysk.
Druga opcja niebieskiego wariantu jest na niebieskim pasku o fakturze skóry krokodyla. Pasek jest zapinany na klasyczną klamrę z pinem i ma na części mocowanej w dolnych uszach wpięty emblemacik z literą „r”, czyli logo marki.
Kolejna wersja Competence Skeleton IV ma te elementy, które w poprzednim były w kolorze niebieskim, w odcieniu czerni. Zegarek ten występuje na czarnym pasku o walorach opisywanego wyżej niebieskiego.
Czwarta wersja jest nieco bardziej awangardowa. To dlatego, że z czarnym pierścieniem na tarczy zgrano kopertę oraz bransoletę pokrytą powłoką o czarnym kolorze.
Ten zegarek, w mojej ocenie, najbardziej przyciąga wzrok.
Kolejna wersja to zegarek z czarnym pierścieniem pod szkłem, złocistą lunetą oraz koronką. Złociste są także wszystkie inskrypcje na tarczy. To właśnie ten wariant wskazywany wyżej, jako najbardziej czytelny. On jest chyba także najbardziej elegancki z całej „rodziny”. Występuje w wersji na brązowym skórzanym pasku oraz w wersji na bransolecie. W przypadku modelu na bransolecie polerowane, wąskie ogniwa są jednocześnie pokryte powłoką w kolorze żółtego złota.
Każdą z ażurowanych „tarcz” chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe. Jest ono lekko wypukłe i ma nałożoną od wewnątrz powłokę antyrefleksyjną.
Atut wpływający na uniwersalność
Koperta Competence Skeleton IV ma atrakcyjny kształt.
Bazuje na klasycznym kanonie, czyli jest okrągła, z łagodnie wyprowadzonymi uszami, które są dość delikatne i zwężają się ku końcom. Luneta jest polerowana, tak jak i powierzchnie na rozszerzającej się, ładnej koronce. Górne części uszu są szczotkowane, a wielopłaszczyznowe boki są w górnej części polerowane, a niżej szczotkowane.
Wodoszczelność tej 43 mm koperty o grubości ok. 12 mm ustalono na poziome do 50m.
To niewiele, ale dla tego rodzaju zegarka mechanicznego wystarczająco i bezpiecznie. Ta klasa, wraz z luminescencją, to atuty wpływające na uniwersalność tego zegarka. Wprawdzie nie zalecane jest pływanie, ale zachlapania czy chwilowego zanurzenia nie musimy się obawiać.
Rozstaw uszu koperty do mocowania paska to 21 mm.
Zastosowany mechanizm to „jednostka” od cenionego szwajcarskiego producenta, jakim jest Soprod. Tu występuje model o oznaczeniu P024 SK z naciągiem automatycznym. To szkieletowana wersja mechanizmu będącego kopią Eta 2824 w wersji z 26 kamieniami łożyskującymi. Tutaj zaletą jest 48 godzin rezerwy chodu.
Roamer Competence Skeleton IV – dostępność i cena
Zegarki z kolekcji Roamer Competence Skeleton IV z kopertami w kolorze stalowym wyceniono na kwotę 3 980 złotych, niezależnie od tego, czy są na pasku czy na bransolecie.
Zegarek z czarną powłoką kosztuje 4 490 złotych, wariant ze złoceniami na kopercie, w przypadku wersji na pasku ma cenę 3 980 złotych, a Roamer Competence Skeleton IV na bransolecie to wydatek rzędu 4 490 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Roamer i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Roamer.
0 Komentarzy
Średnia 0.00