• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega

Luminox Atacama Field 1960. Popularny „field watch” w nowej, odświeżonej wersji


Na początku bieżącego miesiąca, dokładnie 5 marca 2024 roku, miała miejsce premiera całkiem nowej kolekcji marki Luminox. To modele z serii Atacama Field 1960 Series. Zegarki mają militarna stylistkę, czerpiąc ze wzorów sprzed kilkudziesięciu lat. Jeśli miałbym sobie wyobrazić typowego „field watcha”, to mógłby wyglądać dokładnie tak, jak któryś z tych trzech zegarków Luminox inspirowanych - jak sama nazwa sugeruje - pustynią Atacama.

Tylko to, co użyteczne

Field watche, czy też w dosłownym tłumaczeniu zegarki polowe, charakteryzują się utylitarnym, prostym i na wskroś użytecznym stylem.

Także pustynia Atacama jest surowa, przeżywają na niej tylko najmocniejsze gatunki fauny i flory, a wszelakiego rodzaju odkrywcy dadzą radę z zegarkiem Luminox Atacama na ręce, bo nie straszne mu najbardziej nieprzyjazne środowisko.

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Zegarek polowy zyskał na znaczeniu podczas I wojny światowej ze względu na zapotrzebowanie żołnierzy na niezawodne i przenośne zegarki. Walka w okopach wymagała od zegarka natychmiastowej czytelności, co z kolei stworzyło zapotrzebowanie na zegarki wystarczająco kompaktowe, aby można je było nosić na nadgarstku. Wtedy w „cywilu” królowały zegarki kieszonkowe. Rygory pola bitwy wymagały zegarków odpornych na wodę i wstrząsy, co ukształtowało charakterystyczny styl i możliwości zegarka polowego – wytrzymały i praktyczny, bez zbędnych ozdób i dodatków. Tylko to, co użyteczne.

Dzisiejszy zegarek polowy zachowuje w pełni to utylitarne i wydajne wzornictwo. Nowy Luminox Atacama jest idealnym towarzyszem zarówno dla profesjonalnych odkrywców, jak i poszukiwaczy przygód. Zapewne sprawdziłby się również, gdyby chciało korzystać z niego wojsko.

Koperta wykonana z Carbonox’u

Zegarek tego typu powinien być czytelny, bardzo wygodny i wytrzymały.

Te wszystkie cechy w mojej ocenie z nawiązką spełnia nowy model Atacama. Wygodę zapewnia niska waga zegarka osiągnięta, dzięki kopercie o ergonomicznym kształcie wykonanej z materiału o nazwie Carbonox™. To nowoczesne tworzywo opracowane przez firmę Luminox.

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Carbonox to owoc nowoczesnej technologii opracowanej w 2006 roku.

Materiał ten powstaje głownie z włókna i proszku węglowego w różnych proporcjach, zależnie od modelu zegarka. Materiał ten zapewnia wytrzymałe, twarde koperty, odporne na wiele czynników, a przy tym doskonale współgrające z militarną stylistyką, i bardzo lekkie. Zegarki wojskowe czy sportowe powinny zapewniać wygodę, a waga ma tu często kapitalne wręcz znaczenie. Carbonox nie nagrzewa się zbytnio, a w warunkach mroźnych koperta jest zdecydowanie przyjemniejsza w dotyku niż metale. Koperta z Carbonoxu jest antymagnetyczna, nie wchodzi w reakcje chemiczne, nie koroduje i jest niealergizująca. Te cechy mają zapewne wpływ na to, że żołnierze Navy Seals od 25 lat używają zegarków Luminox.

W nowej, odświeżonej wersji

Wróćmy do naszych bohaterów.

Seria Atacama powraca do kolekcji Luminox w nowej, odświeżonej wersji z kopertami Carbonox, w 3 wersjach kolorystycznych, w tym jeden występuje ze wzbogaconym zestawem.

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Możemy wybrać ten model w wariancie niemal całkowicie zaciemnionym z szarymi, cyfrowymi indeksami i wskazówkami. Dostępna jest też wersja z ciemnozieloną tarczą, z cyframi będącymi indeksami godzinowymi w kolorze piaskowym, z czarnymi wskazówkami lub też zegarek z czarną tarczą z i indeksami także w piaskowym kolorze i piaskowymi wskazówkami, oraz z dodatkowym paskiem typu NATO, także w wersji „sand”, czyli w piaskowym kolorze.  

W każdej z opcji jest dodatkowa skala z tak zwanym czasem wojskowym, od 12 do 24, w kolorze odpowiednio szarym lub piaskowym. Sekundnik w każdej z wersji ma czerwone zakończenie, a wystające logo marki w modelu zaciemnionym jest szare w pozostałych kolorowe.

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Tarcze, niezależnie od koloru, mają matową, ziarnistą strukturę powierzchni. Zapewnia ona kontrastowe tło, a także minimalizuje ryzyko odbić światła. Tarcze chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Czytelność w ciemności

Tu należy wspomnieć o tym, jak zapewniona jest czytelność w ciemności.

Marka Luminox w tej dziedzinie należy do niezbyt szerokiego grona liderów. Podobnie jak w przypadku wszystkich zegarków Luminox, nowa seria Atacama Fields 1960 jest wyposażona w charakterystyczną technologię Luminox Light, zapewniającą niezrównaną widoczność w każdych warunkach oświetleniowych przez okres do dwudziestu pięciu lat.

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

To zasługa tzw. podświetlenia trytowego.

Zamontowane nad cyfrowymi indeksami i na wskazówkach rurki wypełnione gazem H3, trytem, którego uwalniane elektrony wzbudzają luminofor na wewnętrznych ściankach rurek, co w efekcie daje emisję światła. Bez zasilania, bez wcześniejszego naświetlania. Indeksy emitują zielone światło, poza tym na godzinie 12., ten znacznik i rurki na wskazówkach świecą na pomarańczowo. To pozwala na szybką orientację w położeniu zegarka w ciemności.

Kompas na tle siatki geograficznej

Carbonoxowa koperta, poza nowoczesnym materiałem z jakiego jest wykonana, jest bardzo klasyczna, jeśli chodzi o styl. Ma ona 43 mm średnicy i 13 mm grubości, do tego łagodnie wyprowadzone uszy, a na prawym boku wyprowadzone wypustki chroniące koronkę.

Luminox Atacama Field 1960

Luminox Atacama Field 1960

Spód to pełny salowy dekiel, który jest przykręcany 4 śrubkami. Dekiel jest całkiem fajny w aspekcie wizualnym, widoczna jest na nim grafika przedstawiający igłę kompasu na tle siatki geograficznej. Koperta jest wodoszczelna do 100m.  

Sercem zegarka jest mechanizm kwarcowy - to ceniony model szwajcarskiej firmy Ronda kaliber 515, który na jednej baterii może pracować do 50 miesięcy, czyli ponad 4 lata.

Luminox Atacama Field 1960 – dostępność i cena

Zegarek Atacama Field 1960 otrzymujemy na pasku zapinanym na klasyczną klamrę z pinem. Wykonano ją z Carbonoxu. Pasek z tworzywa ma na wierzchu strukturę tkaniny.

Tak prezentują się ceny opisywanego Luminoxa:

- XL.1961 - blackout, pasek czarny tworzywowy jest w cenie 1 870 złotych (EAN: 7611382654885),

- XL.1977 - ciemnozielona tarcza z piaskowymi cyframi oraz indeksami, pasek czarny tworzywowy jest także w cenie 1 870 złotych (EAN: 7611382654878),

Luminox Atacama Field 1960

- XL.1970.SET - czarna tarcza z piaskowymi wskazówkami, cyframi oraz indeksami, pasek czarny tworzywowy oraz dodatkowy piaskowy pasek typu NATO (z czarnymi okuciami) jest w cenie 2 080 złotych (EAN: 7611382654892).

Zegarki są już dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Luminox i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Luminox.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Omega Speedmaster Moonwatch z białą...
Omega Speedmaster Moonwatch z białą...
15.03.2024
Glashütte Original Senator Excellen...
Glashütte Original Senator Excellen...
19.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco