• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Rado

Certina DS Action GMT Powermatic 80. Miejski i na wskroś współczesny zegarek


Ostatnio na rynku pojawia się sporo zegarków w rozsądnych cenach, które są wyposażone w jedną z najbardziej użytecznych komplikacji konstrukcji mechanizmu, jaką jest funkcja GMT. Także szwajcarski producent, jeden z moich ulubionych, firma Certina prezentuje nowy model DS Action GMT Powermatic, który właśnie dziś ma światową premierę.

Sportowy zegarek mechaniczny typu diver z podróżniczą funkcją to naprawdę bardzo atrakcyjne zestawienie. Dziś zegarki nurkowe to nie tylko modele przeznaczone do nurkowania. To styl tak lubiany i rozpowszechniony, że większość z nich nawet nie doświadcza zmoczenia, a ich stylistykę można określić jako sportową, miejską. Zwyczajnie bardzo atrakcyjną i lubianą.

Śledzenie czasu

Prezentowany dziś model dodatkowo umożliwia podróżnikom śledzenie czasu u siebie w kraju, czyli czasu domowego, oraz w docelowym miejscu podróży, czy też w dowolnym innym, w jakim chcemy szybko móc odczytać czas.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Centralnie umieszczone wskazówki godzinowa, minutowa i sekundowa pokazują czas lokalny, domowy, a czwarta, centralna wskazówka pokazuje nam w trybie 24-godzinnym czas w miejscu wybranym, bądź też w docelowym miejscu podróży.

Mimo funkcji GMT zegarek ten ma niemal wszelkie atrybuty typowego divera. Oczywiście na lunecie jest skala 24-godzinna, służąca do odczytu drugiego czasu, co oznacza, że nie ma tam skali nurkowej. Jednak, poza tym, mamy typową dla tego rodzaju zegarków bardzo dobrą czytelność i oczywiście wodoszczelność na wysokim poziomie, tutaj do 200 m.

Zanim przejdę do opisu zegarka warto wspomnieć, że - jak wiele nowych modeli Certiny, także DS Action GMT ma mechanizm z serii Powermatic 80. Tutaj zastosowano wersję o oznaczeniu 80.661, co oznacza, że mamy do dyspozycji aż 80 godzin rezerwy chodu po pełnym naciągnięciu sprężyny napędowej. Ten nowoczesny mechanizm jest wyposażony w sprężynę włosową Nivachron™, wzmacniającą zabezpieczenie antymagnetyczne zegarka. Łożyskowanie odbywa się na 25 kamieniach, a balans pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Miejski i na wskroś współczesny

Certina DS Action GMT Powermatic 80, w mojej ocenie miejski i na wskroś współczesny model, jest doskonale dopasowany do oczekiwań osób poszukujących zegarka codziennego, uniwersalnego i możliwie wytrzymałego, tutaj w bardzo modnym stylu.

Zadowoli amatorskich i profesjonalnych podróżników, oferując jednocześnie odporność  gwarantowaną przez system DS, będący od wielu lat wizytówką marki Certina.

Dzięki połączeniu typowo sportowego stylu wraz z nutą elegancji i zdecydowanie podwyższoną funkcjonalnością nowy model wyróżnia się na tle typowych zegarków z funkcją GMT. To w dużej mierze za sprawa cech divera. Ciemna tarcza, granatowa, czarna lub w kolorze ciemnej czekolady, niezależnie od wersji zegarka stanowi doskonałe tło dla kontrastowych indeksów i wskazówek, które w tym przypadku są duże i wyraziste, jako odziedziczone po nurkowym przeznaczeniu zegarka bazowego.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Indeksy 6., 9. i 12. w postaci wydłużonych trapezów, dodatkowo ten na 12. powiększony, oraz okrągłe indeksy pozostałych godzin są obficie wypełnione substancją SuperLumiNova w białym kolorze. Masa ta po naświetleniu emituje w ciemności światło o atrakcyjnej, błękitno-niebieskiej barwie. Nie mamy indeksu godziny 3., gdyż tam znajduje się okienko datownika.

Kolejne dni tygodnia w postaci cyfrowej są umieszczone na białym tle, co dobrze komponuje się z całością z racji symetrii na tarczy, wobec białego indeksu po przeciwnej stronie. Także wyraziste wskazówki mocno poprawiają czytelność. Znamy je z wersji „diver”. Prosta, dość szeroka i ostro zakończona minutowa oraz bardzo charakterystyczna wskazówka godzinowa w kształcie strzałki są także wypełnione substancją świecącą w białym kolorze. To zapewnia, jak już wspominałem, doskonale łatwy odczyt czasu w dzień, a dzięki luminescencji także i w ciemności.

Proste i delikatne ramię sekundnika ma także okrągły punkt luminescencyjny.

Ułatwić odczyt czasu drugiego

Czwarta wskazówka, odpowiadająca za wskazanie GMT, czyli do odczytu czasu w drugiej strefie, w trybie 24-godzinnym musi być wyróżniona, by nie przeszkadzać w odczycie czasu głównego, jak i ułatwić odczyt czasu drugiego.

Tutaj zrobiono to doskonale.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

W modelu z ciemnoniebieską tarczą, która ma pierścień lunety granatowo czerwony, wskazówka ta jest w kolorze czerwonym i zakończa trójkątnym grotem z wypełnieniem masą świecącą.

W zegarku Certina DS Action GMT Powermatic 80 w wersji z czarną tarczą i pierścieniem czarnozielonym wskazówka ma ten sam kształt i wyrazisto zielony kolor. Ostatni wariant z tarczą ciemnobrązową ma czarnobrązowy pierścień. W tym zegarku, najbardziej eleganckim z trójki, zastosowano złociste ramki indeksów, wskazówki, koronkę, kolor lunety jak i pozostałe inskrypcje na tarczy. Wskazówka GMT została tu wyróżniona białym lakierem.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Pod godziną 12. widzimy logo i nazwę szwajcarskiego producenta, a pod osią wskazówek nazwę modelu, informacje o zastosowanym mechanizmie Powermatic 80 oraz napis GMT w odpowiednim do wersji kolorze: czerwonym, zielonym lub białym.

Wspomniana luneta jest obrotowa w obu kierunkach. Poza wymienionymi już wyżej kolorami jest na nich skala 24-godzinna w postaci naprzemiennie cyfr arabskich i punkcików. W wersji ze złocistymi dodatkami ona ma także złoty kolor. W pozostałych jest biała. Luneta okala szkło szafirowe chroniące tarczę. Posiada ono nałożoną po jednej stronie powłokę antyrefleksyjną.

Masywna koperta zegarka

Solidna, masywna koperta wykonana jest ze stali. Ma znany kształt i średnicę 41 mm. Grubość na poziomie 13,8 mm daje solidny, ale harmonijnie zbudowany sportowy zegarek, który ma dość uniwersalny rozmiar, możliwy do dopasowania do niemal każdego nadgarstka. Spora, wkręcana koronka na godzinie 3. ma z obu stron wypustki chroniące ją.

Po odwróceniu zegarka na drugą stronę widzimy wkręcany dekiel.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Jego część stalową wykorzystano do wygrawerowania podstawowych informacji o tym modelu. Centralny obszar zajmuje przeszklenie. To także szafirowe szkło. Ukazuje ono wspomniany wcześniej mechanizm Eta Powematic 80 z funkcją GMT. Nie jest on spektakularnie wykończony, ale wygląda schludnie, a za pozytywny odbiór w dużej mierze odpowiada promieniście  szczotkowany wahnik z nazwą marki, który ma ciekawy kształt.

Nowy model DS Action GMT Powermatic 80 w wersji z kolorami zielonym i czerwonym są oferowane na solidnej, stalowej bransolecie, która ma szczotkowana powierzchnię ogniw ułożonych w trójrzędowej konstrukcji. Zapięcie to klasyczna składana klamra, zwalniana przyciskami z dodatkowym zabezpieczeniem specjalną zapadką.

Warto zobaczyć w tym miejscu krótkie wideo promujące ten model:
 


Wersja najbardziej elegancka z prezentowanej trójki, ta ze złocistymi inskrypcjami, jest oferowana na skórzanym pasku. Jest on ciemnobrązowy, ma ziarnistą powierzchnię. Pasek jest w stylu vintage, a zapinany jest na klasyczną stalową klamrę z pinem.

Certina DS Action GMT Powermatic 80 – dostępność i cena

Podsumowując: marka Certina na bazie bestsellerowego divera przygotowała świetny, sportowy, codzienny zegarek mechaniczny z funkcją GMT. Dodatkowa funkcja i uniwersalność odziedziczone po typowo nurkowym zegarku bazowym dały świetną kompozycję na co dzień, o dużych możliwościach i ponadstandardowej wytrzymałości.

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Certina DS Action GMT Powermatic 80

Zegarek Certina DS Action GMT Powermatic 80 z paskiem wyceniono na kwotę 5 330 złotych. Dwie wersje na bransolecie to wydatek rzędu 5 520 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Certina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Certina.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Zeitwinkel. Niezależne zegarmistrzo...
Zeitwinkel. Niezależne zegarmistrzo...
02.03.2024
TAG Heuer Connected Calibre E4 Malb...
TAG Heuer Connected Calibre E4 Malb...
05.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco