Zeitwinkel jest jedną z tych manufaktur zegarmistrzowskich, o której prawdopodobnie słyszało dotychczas niewiele osób. Powodem z pewnością jest fakt, iż jest to relatywnie młoda marka, bowiem ten niezależny producent funkcjonuje na rynku kilkanaście lat. I chociaż niemiecko brzmiąca nazwa tej manufaktury może kojarzyć się z marką pochodzącą od naszego zachodniego sąsiada, w rzeczywistości tak nie jest. Aby nieco bardziej zapoznać się z samą firmą, należy udać się jeszcze nieco dalej, do Szwajcarii.
W miejscowości Saint-Imier, która od razu wywoła pozytywne skojarzenia, szczególnie wśród miłośników znanej i cenionej marki Longines, swoją siedzibę ma również Zeitwinkel.
Ten niewielki producent, funkcjonujący od 2006 roku, został “powołany do życia” przez grupę przyjaciół, będących jednocześnie entuzjastami klasycznego zegarmistrzostwa. Chociaż nazywanie głównych pomysłodawców, jakimi są: Prof. J. Maksimovic i P. Nikolaus entuzjastami, nie do końca odzwierciedla ich zaangażowanie. Założyciele są prawdziwymi pasjonatami, którzy od samego początku dążyli do tego, aby marka Zeitwinkel była całkowicie niezależna. Jej oferta to głównie klasyczne i zarazem bardzo eleganckie zegarki mechaniczne. Cenione przez koneserów i mające oddane grono entuzjastów, pomimo, że firma nie pokazuje nowości w tak szybkim tempie, w jakim robią to pozostałe manufaktury.
Zobaczy zatem, co dla marki Zeitwinkel oznacza tradycyjne podejście do zegarmistrzostwa i zegarków, lecz w nieco bardziej zróżnicowanych kolorystycznie opcjach i ich przeznaczeniu.
Zeitwinkel = kąt czasowy
Zanim przejdziemy do samych zegarków, na wstępie należy wyjaśnić znaczenie nazwy tej szwajcarskiej marki, czyli Zeitwinkel, co oznacza w języku niemieckim „kąt czasowy”, oraz pokrótce wyjaśnić czym jest kąt czasowy. Kąt ten służy do dokładnego obliczania czasu lokalnego, jaki jest mierzony w oparciu o położenie słońca zgodnie z określoną lokalizacją.
Obliczanie tego parametru jest podstawą w nauce nawigacji. Dla założycieli tej niszowej marki, sam fakt obliczania dokładnego czasu stał się na tyle ekscytujący, że podjęli decyzję o wprowadzeniu takiej nazwy dla powołanej przez nich manufaktury.
Zeitwinkel “188 °” w wersji “MAKS”
Wszystkie modele zegarków występujące w gamie tego producenta są nazywane, a raczej określane, dosyć specyficznie - symbolem stopni nachylenia. Na start przyjrzymy się zegarkowi wchodzącemu w skład kolekcji “188°”, ale w nowej, kolorowej wersji.
Najnowsze wydanie edycji “MAKS” bazuje na istniejącym już modelu 188°, co oznacza kopertę tego zegarka w uniwersalnym rozmiarze, wynoszącym 39 mm średnicy, zaś materiałem, jaki posłużył do jej wykonania jest stal szlachetna.
Specjalna wersja jest dostępna z tarczą w czterech różnych kolorach: Bleu Glacier, Vert de Limon, Rouge Lobélie, Orange d'Édouard. We wszystkich wariantach kolorystycznych producent zastosował szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Również klasa wodoszczelności jest identyczna dla wszystkich czterech opcji, wynosi ona jedynie 50 m, a to ze względu na brak zakręcanej koronki.
Zegarek Zeitwinkel 188° w kolorowej edycji jest stosunkowo ascetycznym, klasycznym modelem jeśli spojrzeć na układ elementów cyferblatu, z dolną subtarczą sekundnika. A proste detale, jak indeksy godzinowe oraz smukłe wskazówki, przywodzące na myśl kształt weneckich sztyletów nazywanych Venetian Stiletto, to potwierdzają.
Sam pomysł na ciekawe ozdobienie tarczy nie jest niczym nowym, bowiem wzór powielonej litery “W” pochodzi z roku 2008, lecz w tym przypadku specjalna edycja “MAKS” ma nieco zmieniony jej układ.
W najnowszej odsłonie rozmieszczenie wzoru cyferblatu poniekąd “wychodzi” ze środka dolnej tarczy sekundowej, i rozchodzi się ku zewnętrznej krawędzi tarczy, co nasuwa skojarzenia do w pełni rozłożonego pawiego ogona.
Specjalna faktura cyferblatu widoczna na powierzchni powstała w efekcie ponad dwóch lat pracy przy użyciu techniki laserowej, która po zakończonym procesie grawerowania zostaje ręcznie pokryta wieloma warstwami lakieru, dzięki temu udało się uzyskać wyjątkowy blask, tworzący efekt trójwymiarowej struktury.
Mechanizmy “in-house”.
Pokazana seria “MAKS” ma mechanizmy własnej produkcji, noszące oznaczenie “ZW0102”. Konstrukcja ta pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę (4 Hz), oferując rezerwę chodu na poziomie 72 godz. Interesującymi szczegółami pracującego mechanizmu, jaki można obserwować poprzez przeszklenie dekla, są elementy takie jak: mostek i płyta wykonane z niemieckiego srebra wykończonego ręcznie.
Zegarki z kolekcji “MAKS” są dostępne na oficjalnej stronie producenta oraz w stacjonarnych partnerskich salonach marki w cenie 14.500 CHF, czyli ok. 68 000 złotych.
Zeitwinkel “126 °” x CronotempVs Collectors
Aby dokładniej, w całej okazałości przedstawić kolejny, ciekawy model Zeitwinkel “126 °” x CronotempVs Collectors należałoby stworzyć osobny artykuł, ale postaram się pokrótce zaprezentować go konkretnie i “do rzeczy”.
W celu wyjaśnienia powiązania między CronotempVs i Zeitwnkel, to okolicznościowa wersja modelu 126° o wyżej wymienionej nazwie CronotempVs jest hiszpańskim klubem kolekcjonerów zegarków, zrzeszającym zegarkomaniaków w 19 krajach na całym świecie.
W przeszłości wiele firm zegarkowych wykonywało specjalne edycje na zamówienie tego prywatnego klubu. Firmami do tej pory były m.in: Oris, Habring, Urwerk czy Laine.
Współpraca Zeitwinkel z klubem CronotempVs zaowocowała specjalnym zegarkiem dostępnym w dwóch rozmiarach koperty o średnicy 39 mm i 42,5 mm, posiadających identyczną klasę wodoszczelności na poziomie 50 m. Pomysł na wykonanie wyjątkowej tarczy zrodził się z chęci połączenia trzech różnych faktur, kompletnie różniących się od siebie, i ich udekorowania. Środkowa część została wykonana z niewykończonego srebra z naniesionym na nie poziomym szczotkowaniem. Na tej srebrnej powierzchni znalazło się miejsce na wygrawerowaną nazwę marki. Cechą szczególną tego niewykończonego (nieobrobionego) srebra jest to, jak zachowuje się pod wpływem i intensywnością światła, jakie na niego pada.
Światło odbite od tej powierzchni mieni się barwami od zimnej - typowo metalicznej, aż do ciepłego - złotego jego odcienia. Kolejny element tarczy to jasny pierścień ozdobiony odwróconymi literami “W” ułożonymi w ciekawy sposób, zaś 10 indeksów godzinowych w postaci prostych kresek (pałeczek) nawiązuje to surowości projektu, delikatnie przełamanego kolorem godziny 12., zaznaczonym na czerwono, natomiast godzina 6. ma kolor szary.
Ilość drobiazgowych zdobień na tym cyferblacie tworzy niepowtarzalną i ciekawą powierzchnię.
Mechanizm “ZW0102”
Opisany w poprzednim modelu zegarka mechanizm także i w tym przypadku jest częściowo widoczny poprzez transparentny dekiel. Manufakturowy mechanizm został opracowany i wyprodukowany w całości przez zegarmistrzów Zeitwinkel.
Mierzący średnicę 30,4 mm i składający się z 257 elementów mechanizm tego modelu zegarka łożyskowany jest na 28 kamieniach. Fazowane i ręcznie wykończone elementy mechanizmu są ozdobione nawet od tej strony, która jest nie widoczna. W manufakturze Zeitwinkel za cały montaż wraz z regulacją mechanizmu oraz za przeprowadzenie testów odpowiada jeden zegarmistrz, wykonujący wszystkie niezbędne czynności od początku, aż do samego końca.
Specjalne paski JacobStraps
Paski, jakie są dołączone do tego modelu zegarka, zostały ręcznie wykonane przez producenta JacobStraps, po indywidualnym dopasowaniu do rozmiaru nadgarstka właściciela. Przedstawiony zegarek Zeitwinkel “126 °” x CronotempVs Collectors ma pasek wytworzony z połączenia skóry rekina i nubuku.
Cena Zeitwinkel “126 °” x CronotempVs Collectors to 9 600 EUR (ok. 42 500 PLN).
Jedynie dla wąskiego grona pasjonatów
Manufaktura Zeitwinkel, pomimo wkładu w rozwój zegarmistrzostwa i technik zdobniczych, nadal pozostaje marką znaną jedynie dla wąskiego grona pasjonatów. Ten niezależny producent wytwarza zegarki bazujące na tradycyjnej, ręcznej pracy zegarmistrzów, z doskonałymi mechanizmami, a do tego oferuje naprawdę ciekawe i oryginalne modele.
Chociaż z drugiej strony, wspomniany wcześniej brak szerokiej rozpoznawalności jest niewątpliwym atutem tej marki, bo jej produkty są skierowane do klientów poszukujących eleganckiego zegarka mechanicznego, jaki nie jest często widywany na nadgarstkach innych osób. Pamiętajmy, że charakterystyczny styl zegarków Zeitwinkel i niezależność są wynikiem zaledwie kilkunastu lat pracy tej manufaktury, która rozwija się spokojnie, we własnym tempie.
Materiały źródłowe oraz zdjęcia: www.zeitwinkel.ch
18:45 02.03.2024Zegarki
Zeitwinkel. Niezależne zegarmistrzostwo pod „kątem czasowym”
Tagi:

Oderwij się od ziemi - Aerowatch
Oderwanie się od ziemi daje poczucie wolności i wrażenie braku ograniczeń, także swego rodzaju niezależność. Takie emocje budziło, budzi i długo jeszcze będzie budzić ode ...

Królewski zegarmistrz. Adamandy Kochański
Już za kilka dni na rynku pojawi się książka Profesora Zdzislaw Mrugalskiego „Zegarmistrz Krolewski. Adam Adamandy Kochański. Wybitny uczony, matematyk i filozof (1631 – ...

NOWOŚĆ: QUIZy zegarkowe na Zegarki i Pasja!
Myśląc o rozwoju naszego wydawnictwa oraz nowych pomysłach i projektach zegarkowych, które chcemy realizować, staramy się zawsze także myśleć o Was, naszych Czytelnikach. ...

Wywiad z Tomaszem Cerbińskim, właścicielem Polpory. O tworzeniu zegarków w Polsce, budowaniu marki i byciu pionierem w branży
Polpora to marka, która udowadnia, że polskie zegarmistrzostwo może rywalizować na światowym poziomie. Od lat łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc zegarki, które są n ...

(Kolejny) Heuer Monaco Steve’a McQueen’a wystawiony na aukcję
Zapewne, mimo upływu lat, nadal wiele osób kojarzy niegdysiejszą gwiazdę Hollywood, jaką niewątpliwie był Steve McQueen. Można go było zobaczyć w filmach takich jak: “Wie ...

Rolex ustępuje miejsca w Formule 1!
Niezależnie jakie każdy z nas ma zdanie na temat szwajcarskiego giganta, jakim niewątpliwie jest marka Rolex, nie można mu odmówić tytułu najbardziej rozpoznawalnej marki ...

Recenzja: Marloe Coniston Black Edition. Brytyjczyk o sportowym zacięciu
Marloe to marka zegarkowa, którą kojarzę już od jakiegoś czasu. Różne modele pojawiały się na zegarkowych grupach w mediach społecznościowych i nie ukrywam, przykuły moją ...

INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...

Zegarki Błonie Zodiak Mechaniczny z tarczami w kolorach białym i granatowym
Współczesna marka Błonie, reaktywowana na bazie Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych Mera Błonie, prężnie działa już 11 lat. Nowe Błonie, powstanie tej firmy, to była w moje ...

Swatch Speedmaster MoonSwatch 1965. Hołd dla zegarka zakwalifikowanego do lotów kosmicznych
W 1965 roku Omega Speedmaster, jako jedyny zegarek przeszedł testy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Skoro chodzi o podróż kosmiczną, to te testy zegarków musiały by ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00