• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega

Seiko 5 Sports Field GMT. Przystępny cenowo, użyteczny i uniwersalny


Seiko to marka, która ma rzesze fanów. Powszechna dostępność, dobra jakość wykonania, wyjątkowo szerokie portfolio modeli zegarków to główne zalety. Zegarki Seiko plasują się w bardzo różnych przedziałach cenowych. Dziś zaprezentujemy modele z najpopularniejszego zakresu. Chodzi o przedstawicieli kolekcji Seiko 5 Sports, z całkiem niedawno zredefiniowanej oferty. A te zegarki to dwa, moim zdaniem, bardzo udane wersje modelu w typie field watch, uzupełniające dotychczasową ofertę, z przydatną komplikacją konstrukcji mechanizmu jaką jest funkcja GMT, czyli wskazanie drugiego czasu. Ta opcja ostatnio mocno zaznacza się w ofercie Seiko. GMT zawitało do modeli 5 Sports z kopertą bazującą na tej z kultowych SKX, pojawiło się w modelach nurkowych, oraz także w seriach Presage i Alpinist.

Teraz komplikacja GMT pojawia się w serii Seiko 5 Sports Field, w nowych wersjach SSK023 i SSK025, wprowadzając przystępne cenowo zegarki dla podróżników.

Klasyczna stylistyka, rozsądne wymiary

To model o bardzo klasycznej stylistyce i bardzo rozsądnych wymiarach. Koperty są proponowane w dwóch wersjach. Jedna to standardowa stal, a druga jest także wykonana ze stali, ale ma dodatkowo nałożoną twardą powłokę nadającą jej kolor czarny.

Seiko 5 Sports Field GMT

Średnica tego Seiko to 39,4 mm, grubość 13,6 mm, a wysokość od ucha do ucha to 47,9 mm. To więc zegarek, który dopasujemy niemal do każdego nadgarstka. Uniwersalny pod względem wymiarów. Odległość między uszami do zamocowania paska czy bransolety to standardowe 20 mm. To pozwala na bezproblemowe dostosowanie go do potrzeb czy różnego nastroju.

Okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, zwężające się uszy to - jak już wspomniałem, koncepcja klasyczna. Od góry tę ponadczasową kopertę wieńczy luneta z promienistym wzorem uzyskanym za pomocą szczotkowania. Wygrawerowano na niej 24-godzinną skalę, która ma wypełnienie czarne w wersji stalowej i szare w czarnej.

Koperta jest także wykończona poprzez szczotkowanie jej powierzchni, co zapewnia efekt matowych, nie odbijających światła powierzchni, pasujących do stylistyki i przeznaczenia zegarka. Zadbano o lubiane detale, takie jak uszy przewiercone na wylot.

Seiko 5 Sports Field GMT

Seiko 5 Sports Field GMT

Mi jedynie brakuje logo na dużej i wyglądającej na wygodną w obsłudze koronce.

Prosty, użyteczny i uniwersalny

Spód jest zamknięty wkręcanym deklem, który ma przeszklenie w centralnej części, co z kolei pozwala na wgląd w mechanizm 4R34, który - jako, że mamy do czynienia z niedrogim zegarkiem mechanicznym - specjalne nie zachwyca. Ale fazowane krawędzie są, jak i wygrawerowana nazwa firmy i logo kolekcji na wahniku także są.

Tu od wyglądu ważniejsze wydaje się być to, iż mechanizm ma wydajny naciąg i opinię niezawodnego. A i w kwestii precyzji pracy jest dobrze. Mimo, że koronka jest zwyczajnie wciskana i odciągana, to zapewniony został poziom wodoszczelności do 100 m, co jest odpowiednim parametrem dla niedrogiego zegarka skierowanego do „odkrywców.”

Seiko 5 Sports Field GMT

Koncepcja stojąca za Seiko 5 Sports Field GMT to zegarek możliwie najbardziej prosty, użyteczny i uniwersalny. Bez niepotrzebnych dodatków, czytelny, nie rzucający się w oczy, z dobra luminescencją. Tutaj jego zalety poszerzone zostały o praktyczną funkcję wskazania drugiego czasu. W zegarku typu field watch taka koncepcja powinna sprawdzić się doskonale.

Stylistyka zegarka nawiązuje nieco do estetyki lat 70. XX wieku. Wzmacnia to poczucie dość mocno wypukłe szkło typu Hardlex, które chroni tarczę. Model czarny odbiega z racji poczucia nieco większego poziomu ekstrawagancji tworzonego przez wszechobecna czerń.

Świetne proporcje, niezły poziom wykończenia

Patrząc na te zegarki można powiedzieć, że zaskakują świetnymi proporcjami, jak i niezłym poziomem wykończenia. Cel, jakim jest funkcjonalność, został uzyskany, a mimo relatywnej prostoty obie wersje wydają się być obiektywnie atrakcyjne dla oka.

Tarcza w obu wersjach ma estetykę znaną z poprzednich modeli bez funkcji GMT.

Seiko 5 Sports Field GMT

Seiko 5 Sports Field GMT

To czarna powierzchnia o chropowatej, ziarnistej strukturze i spore indeksy godzinowe, prezentowane jako trójwymiarowe cyfry arabskie. Na zewnątrz obszaru z indeksami jest nadrukowana skala minutowa, na której za pomocą kwadracików i trójkąta na godzinie 12. zdublowano indeksy godzinowe. To także trójwymiarowe elementy pokryte masą LumiBrite.

Po wewnętrznej stronie widoczna jest kolejna skala, od 12 do 24 godzin – to tzw. czas wojskowy. Pamiętajmy też o skali na lunecie, 24-godzinnej, na której odczytujemy czas wskazywany czwartą, centralną wskazówką o pięciokątnym grocie.

Duże, wypukłe cyfry arabskie, elementy z masą luminescencyjną znaną ze świetnych parametrów, która jest także nałożona obficie, na wyraziste i szerokie wskazówki godzinową i minutową, zapewniają łatwy odczyt w normalnych warunkach jak i w ciemności. Czarna  matowa tarcza zapewnia odpowiedni kontrast.  

Wspomniana  wskazówka GMT jest lakierowana w całości na wyraziście czerwony kolor w wersji stalowej. W czarnej sam grot i kawałek ramienia wskazówki ma taką barwę – a to całkowicie wystarcza, by ja wyróżnić.

Seiko 5 Sports Field GMT

Seiko 5 Sports Field GMT

Seiko 5 Sports Field GMT

Łatwo dzięki temu odczytamy czas domowy na pierścieniu, albo możemy użyć jej jako wskazane dzień-noc, zależnie od potrzeb. Warto wspomnieć, że nie mamy tu do czynienia z podróżną funkcją GMT. Tutaj skokowo przestawiamy czwartą wskazówkę GMT, a nie godzinową z podstawowego zestawu wskazań. To rozwiązanie prostsze konstrukcyjnie i „tańsze” , a więc oczywiście bardziej spodziewane w zegarku mechanicznym tak atrakcyjnie wycenionym.

Seiko 5 Sports Field GMT SSK023 jest zestawiony z 5-ogniwową bransoletą wykonaną ze stali nierdzewnej ze szczotkowanym wykończeniem. Seiko 5 Sports Field GMT SSK025, czyli wersja czarna, jest zestawiony z czarnym paskiem ze skóry w stylu NATO, z czarnymi okuciami.

Seiko 5 Sports Field GMT – dostępność i cena

Podsumowując, Seiko 5 Sports SSK023K1 i SSK025K1 to para atrakcyjnych zegarków o bardzo uniwersalnym charakterze. Są dość dyskretne. Doskonale zaprezentują się przy sportowej stylizacji, jak i w codziennym użytkowaniu. Nawet w zestawieniu formalnym nie będą zbytnio razić. Biorąc pod uwagę ich wygląd, jakość i cenę to wręcz idealne propozycje dla początkujących zegarkomaniaków, jak i dla zaawansowanych miłośników zegarmistrzostwa dysponujących nieco mniejszym budżetem.

Seiko 5 Sports Field GMT

Seiko 5 Sports Field GMT

Dopracowane i świetne codzienne czasomierze okraszone całkiem użyteczną komplikacją konstrukcji mechanizmu jakim jest wskazanie GMT.  Trudno mi sobie wyobrazić, że te modele nie odniosą sukcesu. Bestsellery murowane.

Cena Seiko 5 Sports Field GMT na bransolecie to 2 190 złotych. Zegarek w wersji na skórzanym pasku z czarną kopertą wyceniany jest na 1 940 złotych. Oba są już dostępne w Polsce.

Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Ball Roadmaster Marine GMT i GMT Mo...
Ball Roadmaster Marine GMT i GMT Mo...
28.02.2024
Zeitwinkel. Niezależne zegarmistrzo...
Zeitwinkel. Niezależne zegarmistrzo...
02.03.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco