Markę Sector darzę szczególnym sentymentem. W połowie lat 90. XX wieku spędzałem bardzo udane wakacje w słonecznej Italii. W ramach tego pobytu organizowane były wycieczki. Jedna z nich wiodła do maleńkiego państwa. Do San Marino. Poza pięknym położeniem, oczywiście uwagę zwróciły sklepy z zegarkami. Okazało się, że było tam sporo przyciągających wzrok sportowych zegarków marki Sector. Przykuwały uwagę wyrazistymi kolorami, w tym mocno pomarańczowym czy żółtym, ale i agresywną, sportową stylistyką.
Nie mogłem się oprzeć i kupiłem wtedy piękny zegarek z charakterystycznym kształtem koperty, uszami w stylu krab, wyrazistą lunetą i niebieską tarczą z efektownym szlifem słonecznym. Był to model z kolekcji ADV 2500. Trójwskazówkowy zegarek z datownikiem, na jasno brązowym skórzanym pasku, o zupełnie standardowej średnicy koperty wynoszącej 38 mm. To był jednocześnie mój pierwszy, własny szwajcarski zegarek. Dziś z przyjemnością zaprezentuję markę Sector.
Nadal obecną na rynku, i nadal oferującą wyraziste zegarki.
Włoski design to mocny atrybut
W historii wzornictwa włoski design jest kojarzony z otwartością na nowe pomysły, odkrywczością oraz odwagą w kreowaniu i wyznaczaniu trendów. Włochy to oczywiście również wiekowe tradycje działalności artystycznej, dlatego też włoski design zawsze kojarzy się z wyrafinowaniem i elegancją. Sport i dynamika to jednocześnie elementy silnie związane z tożsamością włoskiego wzornictwa. Chyba każdy kojarzy takie ikony włoskiego designu, jak luksusowe, sportowe samochody Ferrari, Lamborgini czy Maserati.
Także w dziedzinie mody czy też architektury określenie „włoski styl” wzbudza tylko pozytywne skojarzenia. We włoskim designie piękno harmonia wiodą prym, ale nie mniej ważna jest funkcjonalność. Te wszystkie cechy w 1973 roku były jedną z podstaw przy tworzeniu nowej biżuteryjnej marki.
To rok, który zapoczątkował historię sportowych zegarków Sector No Limits, a właśnie hasło "No Limits" stało się elementem budującym tożsamość marki Sector. Od samego początku z wielką odwagą podkreślano, że zegarki Sector No Limits, to po prostu niezniszczalny włoski design.
Legendy sportów ekstremalnych
W latach 80. i 90. ubiegłego wieku marka Sector zaczęła budować swój wizerunek w ścisłej współpracy z autentycznymi legendami sportów ekstremalnych.
Do największych legend związanych z marką Sector należą między innymi Manolo (Maurizio Zanolla), który jest jednym z pionierów wspinaczki we Włoszech i jedną z najbardziej znanych twarzy tego sportu w tym kraju. Do grona ambasadorów należał także Patrick de Gayardon, znany z przesuwania granic w skokach spadochronowych, był on jedną z pierwszych osób, które rozwinęły unikalny styl skysurfingu, w którym skoczkowie używają snowboardu do wykonywania manewrów akrobacyjnych, a także zapoczątkował rozwój wingsuitingu, opracowując kombinezon wingsuit, w którym wykonał wiele słynnych akrobacji.
Także dziś marka Sector ma w gronie swoich ambasadorów ekstremalnych sportowców.
Aktualnie, to między innymi:
• Valentin (Val) Garat, francuski mistrz kiteboardingu,
• Franco Morbidelli, włoski motocyklista startujący i odnoszący trumfy w najbardziej prestiżowych zawodach MotoGP,
• Valentina Diouf, włoska siatkarka, reprezentantka kraju, grająca na pozycji atakującej,
• Jeff Mercier, francuski alpinista, mający na koncie kilka szalenie trudnych tras drytoolowych (drytooling — pokonywanie "suchych" skalnych tras z wykorzystaniem sprzętu wykorzystywanego we wspinaczce lodowej, takiego jak raki i czekany).
Obecnie nie mniej ważna od skojarzeń z przekraczaniem granic i wytrzymałością jest też odpowiedzialność. Sector to marka, która bardzo poważnie traktuje ten aspekt działalności.
Firma Sector No Limits zobowiązała się do stosowania w produkcji plastiku pochodzącego z recyklingu (odzyskanego od kalifornijskiej organizacji pozarządowej Envision Plastics), oraz do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 25% w procesach produkcyjnych.
Marka znana jest również z projektu "Save the Ocean", którego owocem były pierwsze całkowicie ekologiczne zegarki, których obudowy wykonane zostały z plastiku odzyskanego z oceanów, podobnie jak klamry ich pasków, które wykonano z PET.
Pozostałe, nieliczne elementy wykonane zostały ze stali, czyli materiału, który można poddawać recyklingowi bez końca.
Sector No Limits obchodzi 50-lecie
Teraz Sector świętuje swoje pierwsze 50 lat istnienia.
Przez lata firma ta wyspecjalizowała się w tworzeniu zegarków o dużej wytrzymałości, także wyposażonych w dodatkową funkcję stopera. Typowych modeli sportowych. Były to zegarki kwarcowe, jak również z mechanizmami mechanicznymi. Dawniej, część kolekcji powstawała także w Szwajcarii. Tak jak mój zegarek sprzed 30 lat, o którym wspominałem na wstępie.
Począwszy od lat 80. XX motyw przygody stawał się coraz ważniejszym elementem branym pod uwagę przy tworzeniu nowych kolekcji. Pojawiło się wspomniane już określenie „No Limits”, które stało się hasłem przewodnim tego producenta, oraz ukształtowało DNA tej marki, tworząc zegarkowy świat doceniany przez sportowców, jak i miłośników firmy.
W latach 1990-2000 Sector No Limits zdobił nadgarstki największych legend sportów ekstremalnych, mężczyzn i kobiet, którzy kwestionowali osobiste ograniczenia pokonując je przez bicie rekordów, osiąganie kolejnych celów, nieraz wydających się niemożliwych do osiągnięcia. „Gdziekolwiek jest wyzwanie, tam jest Sector” to jedno z haseł, które mają towarzyszyć wyczynom i przygodom „Bohaterów Sektora”. Razem z Patrickiem de Gayardonem, Pipinem, Manolo i Géradem d’Aboville, Sector eksperymentował, rozwijał się i wprowadzał innowacje. Od nieba po góry, od oceanów po morskie głębiny, zegarki marki Sector wystąpiły na wszystkich naturalnych scenach.
Innowacje w połączeniu z włoskim stylem
W kolekcji pojawiły się dedykowane zegarki, które stały się ikonami legendarnych wyczynów, takie jak SGE 300 No Limits Patrick de Gayardon „Polar Sky Surf”, który świętował skok skysurfingowy na biegunie północnym, czy diver SGE 500, który towarzyszył nurkowym wyczynom Pipina.
Przez lata Sector odmierzał czas na nadgarstkach wielu znanych sportowców, od Andrija Szewczenki po Antonio Rossiego, Jorge Lorenzo i Franco Morbidelliego.
Dzisiaj nadal zdolność marki Sector do innowacji w połączeniu z włoskim stylem i nowymi technologiami pozwalają na dalszy rozwój, oraz – a może przede wszystkim – umożliwiają sprostanie oczekiwaniom klientów. Oferta tego producenta jest aktualnie bardzo bogata. Są w niej zegarki „prawie” eleganckie, ale trzon oferty stanowią zegarki typowo sportowe, o wskazaniach analogowych jak i cyfrowych. Zgodnie z duchem czasu pojawiły się taż smartwatche marki Sector. W kolekcji firmy jest także elegancka, sportowa biżuteria.
Trzeba też przyznać, że przez lata wypracowany został charakterystyczny, własny styl.
Styl kraba z typowymi dla niego uszami nadal jest widoczny w kolekcji ADV 2500 jak i innych, gdzie nie jest wyraźny, ale doskonale wiać inspiracje nim. Także wyraziste lunety czy odważna kolorystyka nadal są ważnym elementem w zegarkach oferowanych przez Sector No limits.
Zegarki z okazji 50-lecia
Bardzo atrakcyjna jest w mojej ocenie kolekcja 230 50th YEARS Collection. To trzy wersje nowego modelu przygotowanego i zaprezentowanego specjalnie, by uczcić 50-lecie marki Sector No Limits. Trzy zegarki, które ucieleśniają wartości tej firmy.
Nowa seria 230 50th YEARS wzmacnia te cechy, które zawsze były wyrażane przez Sectora, a zostały najlepiej zilustrowane w modelu z tej serii, który jest limitowany do 1000 sztuk. To zegarek typu diver, z mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej (Miyota 8215), z kopertą i bransoletą, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej.
Stal w 100% pochodzi z recyklingu, z materiałów odpadowych przemysłu morskiego. Średnica koperty to 43 mm. Cechy modelu to: zawór helowy, szkło szafirowe, aluminiowa wkładka lunety i masa luminescencyjna Superluminova.
Do tego powłoka IP, dająca ciemne wykończenie w kolorze antracytowym, oraz wodoszczelność do 300 metrów. Pozostałe dwa modele mają tradycyjny kolor stali, a tarcze są w kolorze pomarańczowym lub zielonym. Są one wodoszczelne do 200m i nie zostały wyposażone, jak model limitowany, w zawór helowy.
Zegarki Sector No Limits są dostępne w oficjalnej dystrybucji w Polsce.
Z pełną ofertą tego producenta można zapoznać się tu: Sector No Limits Polska.
Jeśli jakość wykonania zegarków Sector jest taka, jaką znam ze swojego dawnego zegarka, to kolejnym ważnym atutem są bardzo atrakcyjne ceny. Aktualnie oferta zegarków – od smartwatchy, po kwarcowe i mechaniczne zegarki analogowe – mieści się w przedziale od około 300 złotych do 1 800 złotych.
*artykuł sponsorowany
12:35 21.02.2024Zegarki
Sector No Limits obchodzi 50-lecie! Sportowe zegarki we włoskim stylu
Tagi:
zegarek na prezentczarny zegarekchronografzegarek mechanicznyzegarki męskie mechanicznezegarki kwarcowezegarki sportowezegarek do pływaniazegarek męski na bransoleciesrebrny zegarekzegarki damskiezegarki młodzieżowesmartwatch

REKLAMA

Krótka historia zegarmistrzostwa i producenci zegarków w aspekcie geograficznym. Część 1
Zegarmistrzostwo to nie tylko zegarki, a zegarki to nie tylko wyroby ze Szwajcarii, choć z drugiej strony rozmawiając o zegarkach, pewnie większość zapytanych osób jako p ...

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków” - lata 70.
W naszym drugim odcinku historii zegarmistrzostwa na podstawie publikacji magazynu Europa Star przedstawimy lata siedemdziesiąte. Jest oczywiste, że najważniejszym w tej ...

Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...

Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...

Tissot PRX Powermatic 80 Carbon. Koperta i tarcza zegarka z włókna węglowego!
Zegarki marki Tissot z kolekcji PRX pojawiają się na łamach naszego portalu dość często. Ostatnio nawet szczególnie często, ale to wiąże się z tym, że ta kolekcja, która ...

Certina DS-7 Chrono Auto. Kontynuacja „padlowej” linii zegarków Certina
Certina jest marką zegarmistrzowską, która zawsze kojarzyła się ze sportem. Kiedyś ze sportami motorowymi, dziś z rakietkowymi, dokładnie z padlem, którego Certina jest s ...

Louis Moinet Black Moon z meteorytami Gadamis 005 i Dhofar 457
Louis Moinet był zegarmistrzem i wynalazcą pierwszego w świecie chronografu. Dziś jego nazwiskiem sygnowana jest manufaktura, której przewodzi Jean-Marie Schaller. Jej na ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster Bicompax Automatic
Atlantic to w Polsce firma – legenda. Napisano o niej już chyba wszystko, także na portalu Zegarki i Pasja. Niemal każdy kojarzy charakterystycznego, eleganckiego Worldma ...

Nomos Ahoi neomatik 38 date. Powiew lata z Saksonii. Ahoi, przygodo!
Nomos Glashütte to marka, która od momentu powstania w 1990 roku stała się symbolem niemieckiej precyzji i minimalistycznego designu w świecie zegarmistrzostwa. Założona ...

Omega jest kobietą. Premiera nowego zegarka Seamaster Aqua Terra 30 mm
Południowe słońce dawało się już mocno we znaki, kiedy dojeżdżaliśmy Alejami Jerozolimskimi do Ronda de Gaulle’a i ozdobionego plastikową palmą, górującego nad nim budynk ...

Frederique Constant Classics Manchette. Damski zegarek, będący piękną biżuterią
Frederique Constant Manchette to zegarek bardzo ciekawy. Tak naprawdę można powiedzieć, że to piękna bransoleta stworzona w taki sposób, że wygląda jakby wykonano ją z el ...

Portal „Zegarki i Pasja” - już pół miliona wizyt w 2025!
Mimo, iż działamy nieprzerwanie od 2014 roku, po raz pierwszy mogłem to napisać dopiero dwa lata temu, w sierpniu 2023. W kolejnym roku, czyli 2024, także miałem tę przyj ...