Seria Prospex to wielka część globalnego sukcesu marki Seiko. Charakterystyczne logo X na stałe wkroczyło do świadomości ludzi zainteresowanych zegarmistrzostwem. Zwłaszcza tych, którzy kiedykolwiek na poważnie myśleli o solidnym zegarku do nurkowania. Ale nie tylko, bo kolekcja Prospex to także rodziny modeli takie jak Speedtimer, które skupiają w sobie najnowsze kreacje marki w segmencie sportowych chronografów.
Koncept Black Series bazuje na prostych założeniach. To seria, która ukazuje jedne z najpopularniejszych Prospexów w ciemnej odsłonie, nawiązującej do obrazów, które dostarcza obserwatorom noktowizja.
Wszechobecna czerń
Gamę nowych diverów Black Series otwiera zmodernizowany King Turtle o nr ref. SPRK43. To zegarek mechaniczny, który już w standardowych odmianach zawiera szereg wyjątkowych na rynku zalet. Te zresztą już pod koniec lat 70. zadecydowały o szybkim sukcesie pierwowzoru.
Duża koperta o nietypowym, pękatym kształcie okazuje się na żywo być zaskakująco wygodna na nadgarstku, jednocześnie stale przyciąga kolejne rzesze klientów zafascynowanych oryginalnością formy.
Stylistyka Turtle to jednak efekt koncentracji wysiłków na maksymalnej funkcjonalności. Nietypowy kształt koperty o wymiarach 45 mm x 47,7 mm przede wszystkim skutecznie chroni zwykle wrażliwą koronkę, a indeksy, wskazówki i budowa lunety są zaprojektowane tak, by działać niezawodnie w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Black Series w Seiko to nie tylko wszechobecna czerń. Istotną rolę odgrywa w niej nowa kompozycja substancji Lumibrite, określana dopiskiem „Pro”. Ma zupełnie inny, intensywnie zielony kolor, który w zasadzie nie zmienia się po zmroku. W połączeniu z głęboko czarnymi tarczami, Seiko obiecuje wyjątkową widoczność indeksów i wskazówek w ciemnościach.
Mechaniczne serce zegarka
Wewnątrz koperty osadzono podstawowy, od lat stosowany mechanizm kaliber 4R36 z automatycznym naciągiem. Pracuje w częstotliwości 21 600 wahnięć balansu na godzinę, oferuje rezerwę chodu na poziomie 41 godzin po pełnym nakręceniu.
Pozwala się ręcznie nakręcać, korygować wskazanie daty w sprawny sposób i zatrzymuje się do ustawienia czasu, bo ma funkcję stop sekundy, pozwalając na korekty wskazania z dokładnością do sekundy. To jeden z najpopularniejszych mechanizmów z automatycznym naciągiem na rynku, stanowiący podstawę dla wielu marek niezwiązanych kapitałowo ani własnościowo z grupą Seiko, które sięgają po niego z uwagi na wyjątkowo dobrą opinię na rynku i szeroką dostępność.
Kultowy diver
Szczyt cenowy stanowi kolejny kultowy diver, powszechnie znany jako Sumo.
Przydomek ten zdobyła już pierwsza generacja tego modelu za sprawą nietypowej, choć bardzo atrakcyjnie narysowanej koperty zegarka o wymiarach 45 mm x 52,6 mm, oraz relacji jej szerokości do rozstawu uszu. Efektem są wyjątkowo szerokie uszy, które dodatkowo wzmacniają słuszne wrażenie solidności tego modelu o nr ref. SPB433.
Nie są one jednak jakkolwiek przytłaczające, bo fazowane partie skutecznie redukują efekt optycznej ciężkości. To zresztą kolejny przejaw zręczności i maestrii projektantów Seiko, którzy odpowiednimi liniami i zabiegami stylistycznymi są w stanie zmieniać optykę wymiarów swoich zegarków na papierze.
Jak przystało na divera z serii Prospex, jest to profesjonalny zegarek mechaniczny do nurkowania, spełniający założenia normy ISO 6425. To wymusiło sporą porcję wspomnianej wyżej, specjalnej masy luminescencyjnej, którą umieszczono na atrakcyjnie zaprojektowanych indeksach i szerokich wskazówkach. Pewnym nawiązaniem do historii diverów tej japońskiej marki jest sekundnik, który zawiera dzielone "okno" wypełnione luminescencją.
Zupełnie jak w dawnym Marinemasterze, który stanowił inspirację twórców Sumo.
Mechanizm in-house
Mechanizmem, który wprawia w ruch szerokie wskazówki Sumo jest kaliber 6R35. Jak przystało na Seiko, jest on konstrukcją wykonaną „in-house”. Działa do 70 godzin po pełnym nakręceniu, pracując w dość typowej dla tego segmentu częstotliwości 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Oferuje funkcję szybkiej zmiany daty, stop-sekundę oraz możliwość ręcznego nakręcenia sprężyny z poziomu koronki. Podobnie jak mechanizm kaliber 4R36 z Turtle, na którym w znacznej mierze bazuje, oferuje wysoki poziom niezawodności.
Zawiera w sobie również identyczny, efektywny system naciągu automatycznego, tj. autorski system Magic Lever i prostą konstrukcję, która nie sprawia kłopotów natury serwisowej.
Black Series uzupełniono o chronograf
Sportowe zegarki nie muszą być diverami, więc serię Black Series uzupełniono o chronograf. Bardzo udany skądinąd, z serii SSC, która dzierży dumną nazwę Speedtimer, nawiązującą do bogatej historii przełomowych chronografów z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.
Zawiera w sobie również istotne założenia stylistyczne, które współdecydowały o wielkim sukcesie historycznych Speedtimerów.
Siłą tego modelu jest jego prostota, zarówno designu jak i obsługi, a także przyjazne rozmiary, które powstały na skutek nowej tendencji obniżania wielkości zegarka. Efektem jest koperta wykonana ze stali szlachetnej o średnicy 41,4 mm, pokryta powłoką hard-coating, która optycznie wygląda na nieco mniejszą, koncentrując uwagę na nieco mniejszej niż zwykle tarczy zegarka, tu otoczonej ceramiczną lunetą, obecną w każdym z przedstawionych modeli. Wraz ze szkłem szafirowym, pokrytym wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną, lunety stanowią solidne, odporne podstawy frontów całej trójki Prospex Black Series.
Sam cyferblat prezentowanego zegarka to popis czytelności. Jest to zasługa użytego mechanizmu, który wymusza taki, a nie inny układ wskazań, jak i odpowiedniego projektu.
Wygląd elementów nie przytłacza, pomimo całkiem licznych podziałek i skali, a jednocześnie dyskretnie nawiązuje do stylistyki produktów marki z końca lat 60. Krótko żyjącym trendem były wówczas relatywnie krótkie i dość szerokie indeksy, którym bliżej było do drobnych kostek niż batonów, które wkrótce zupełnie zdominowały fronty znakomitej części gamy Seiko.
Panel solarny
Mechanizmem nowego SSC jest sprawdzony Seiko kaliber V192.
Zasila go panel solarny połączony z akumulatorem, którego stan naładowania w przejrzysty sposób wskazuje wskazówka zliczająca minuty pomiaru uruchomionego stopera. Zawiera w sobie datownik, wskaźnik czasu dobowego 24h, oraz wspomniany i widoczny stoper, działający z dokładnością do 1/5 sekundy. To ponownie własna konstrukcja marki Seiko, uchodzącej za najbardziej zintegrowanego producenta zegarków na świecie.
Seiko Black Series Prospex – dostępność i cena
Nowości Seiko są ewolucją rynkowych przebojów tej marki i efektem ciągłego poszukiwania kolejnych nisz. Jak pokazują ostatnie lata, to prawidłowy kierunek, który pozwala dotrzeć nie tylko do kolekcjonerów, ale również bardziej wybrednych klientów szukających nietypowych, nieistniejących u konkurentów, konfiguracji.
Pomysł na koloryt Black Series wydaje się trafiony, bo zegarki te faktycznie wnoszą czytelność i kontrast na nowy poziom. Z dużym powodzeniem podbito również rzetelnie określone, profesjonalne charaktery tych dobrze znanych już projektów.
Ta edycja specjalna składa się z limitowanego do 3500 egzemplarzy SPB433 (Sumo), i nielimitowanych modeli SSC923 (Speedtimer ) oraz SRPK43 (Turtle).
Pierwsze dostawy Seiko Black Series Prospex już w lutym bieżącego roku.
Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.
16:30 06.02.2024Zegarki
Seiko Black Series Prospex. Zegarki widziane przez noktowizor
Tagi:
zegarek do pływaniazegarek nurkowyzegarek męski na paskuzegarki japońskiejapoński zegarekczarny zegarekzegarki młodzieżowezegarki sportowechronografzegarek mechanicznyzegarek wodoszczelnyzegarek na prezentzegarki kwarcowenietypowe zegarkizegarek męski na bransoleciezegarki automatyczne

REKLAMA

ROLEX Oyster Perpetual - 90 lat nieustannej innowacji
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie mężczyznę aspirującego do miana osoby z klasą, nieposiadającego na swym nadgarstku eleganckiego czasomierza. Warto przy tym pamiętać, iż je ...

Zegarki garniturowe - klasyczne, proste i eleganckie. Czy mniej znaczy więcej? Część 1
Czy klasyczne, proste i eleganckie zegarki, zwane w uproszczeniu garniturowymi, są jeszcze komukolwiek potrzebne? W końcu coraz rzadziej nosimy garnitury i krawaty, okreś ...

Rexhep Rexhepi. Chłopiec, który postanowił zostać zegarmistrzem
Na temat pokolenia millenialsów można przeczytać wiele, ale wśród najczęściej wymienianych cech przypisywanych tym rocznikom (oprócz stałego podłączenia do sieci) są pewn ...

Pierwszy butik szwajcarskiej marki Tissot w Polsce już otwarty!
W sobotę, 21 września 2024 roku, w warszawskich Złotych Tarasach swoje podwoje otworzył pierwszy w Polsce butik szwajcarskiej marki Tissot. Monobrandowy salon marki Tisso ...

Przegląd nowości Hublot na 2024. Kawałek Watches & Wonders w Polsce
Hublot należy do grona marek zegarmistrzowskich, które budzą skrajne emocje. Zegarki tego producenta albo się kocha albo nienawidzi, a tak przynajmniej to wygląda w szero ...

Nomos Ludwig neomatik „Lekarze Bez Granic”. Nowa edycja, ten sam szczytny cel
Firma Nomos właśnie wprowadziła na rynek nowy zegarek, który jest poświęcony organizacji Lekarze Bez Granic. Z punktu widzenia krajów, gdzie system opieki zdrowotnej z wi ...

Snoopy wylądował. Omega x Swatch Moonswatch Mission to the Moonphase
Tylko jeden astronauta poleciał na orbitę promem, był na międzynarodowej stacji kosmicznej i wylądował na Księżycu. W 2022 roku wsiadł również na pokład rekordowego lotu ...

Video recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Tangente 2date marki Nomos. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wów ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...

Słabszy rok dla grupy Swatch. Co dalej z akcjami spółki i jakie są perspektywy na 2025?
Rok 2024 był mało udany dla Grupy Swatch, która zanotowała zysk netto w wysokości 219 mln franków szwajcarskich, podczas gdy w 2023 r. zysk netto wyniósł 890 mln franków. ...

Zegarek Nomos Tangente 2date zdobywa nagrodę iF Design Award
Niemiecka marka Nomos Glashutte po raz dwunasty otrzymała międzynarodową nagrodę iF Design Award. Składające się ze 131 ekspertów jury zachwyciło się projektem zegarka Ta ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...