• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch

Seiko Black Series Prospex. Zegarki widziane przez noktowizor


Seria Prospex to wielka część globalnego sukcesu marki Seiko. Charakterystyczne logo X na stałe wkroczyło do świadomości ludzi zainteresowanych zegarmistrzostwem. Zwłaszcza tych, którzy kiedykolwiek na poważnie myśleli o solidnym zegarku do nurkowania. Ale nie tylko, bo kolekcja Prospex to także rodziny modeli takie jak Speedtimer, które skupiają w sobie najnowsze kreacje marki w segmencie sportowych chronografów.

Koncept Black Series bazuje na prostych założeniach. To seria, która ukazuje jedne z najpopularniejszych Prospexów w ciemnej odsłonie, nawiązującej do obrazów, które dostarcza obserwatorom noktowizja.

Wszechobecna czerń

Gamę nowych diverów Black Series otwiera zmodernizowany King Turtle o nr ref. SPRK43. To zegarek mechaniczny, który już w standardowych odmianach zawiera szereg wyjątkowych na rynku zalet. Te zresztą już pod koniec lat 70. zadecydowały o szybkim sukcesie pierwowzoru.

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Duża koperta o nietypowym, pękatym kształcie okazuje się na żywo być zaskakująco wygodna na nadgarstku, jednocześnie stale przyciąga kolejne rzesze klientów zafascynowanych oryginalnością formy.

Stylistyka Turtle to jednak efekt koncentracji wysiłków na maksymalnej funkcjonalności. Nietypowy kształt koperty o wymiarach 45 mm x 47,7 mm przede wszystkim skutecznie chroni zwykle wrażliwą koronkę, a indeksy, wskazówki i budowa lunety są zaprojektowane tak, by działać niezawodnie w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Black Series w Seiko to nie tylko wszechobecna czerń. Istotną rolę odgrywa w niej nowa kompozycja substancji Lumibrite, określana dopiskiem „Pro”. Ma zupełnie inny, intensywnie zielony kolor, który w zasadzie nie zmienia się po zmroku. W połączeniu z głęboko czarnymi tarczami, Seiko obiecuje wyjątkową widoczność indeksów i wskazówek w ciemnościach.

Mechaniczne serce zegarka

Wewnątrz koperty osadzono podstawowy, od lat stosowany mechanizm kaliber 4R36 z automatycznym naciągiem. Pracuje w częstotliwości 21 600 wahnięć balansu na godzinę, oferuje rezerwę chodu na poziomie 41 godzin po pełnym nakręceniu.

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Pozwala się ręcznie nakręcać, korygować wskazanie daty w sprawny sposób i zatrzymuje się do ustawienia czasu, bo ma funkcję stop sekundy, pozwalając na korekty wskazania z dokładnością do sekundy. To jeden z najpopularniejszych mechanizmów z automatycznym naciągiem na rynku, stanowiący podstawę dla wielu marek niezwiązanych kapitałowo ani własnościowo z grupą Seiko, które sięgają po niego z uwagi na wyjątkowo dobrą opinię na rynku i szeroką dostępność.

Kultowy diver

Szczyt cenowy stanowi kolejny kultowy diver, powszechnie znany jako Sumo.

Przydomek ten zdobyła już pierwsza generacja tego modelu za sprawą nietypowej, choć bardzo atrakcyjnie narysowanej koperty zegarka o wymiarach 45 mm x 52,6 mm, oraz relacji jej szerokości do rozstawu uszu. Efektem są wyjątkowo szerokie uszy, które dodatkowo wzmacniają słuszne wrażenie solidności tego modelu o nr ref. SPB433.

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Nie są one jednak jakkolwiek przytłaczające, bo fazowane partie skutecznie redukują efekt optycznej ciężkości. To zresztą kolejny przejaw zręczności i maestrii projektantów Seiko, którzy odpowiednimi liniami i zabiegami stylistycznymi są w stanie zmieniać optykę wymiarów swoich zegarków na papierze.

Jak przystało na divera z serii Prospex, jest to profesjonalny zegarek mechaniczny do nurkowania, spełniający założenia normy ISO 6425. To wymusiło sporą porcję wspomnianej wyżej, specjalnej masy luminescencyjnej, którą umieszczono na atrakcyjnie zaprojektowanych indeksach i szerokich wskazówkach. Pewnym nawiązaniem do historii diverów tej japońskiej marki jest sekundnik, który zawiera dzielone "okno" wypełnione luminescencją.

Zupełnie jak w dawnym Marinemasterze, który stanowił inspirację twórców Sumo.

Mechanizm in-house

Mechanizmem, który wprawia w ruch szerokie wskazówki Sumo jest kaliber 6R35. Jak przystało na Seiko, jest on konstrukcją wykonaną „in-house”. Działa do 70 godzin po pełnym nakręceniu, pracując w dość typowej dla tego segmentu częstotliwości 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Oferuje funkcję szybkiej zmiany daty, stop-sekundę oraz możliwość ręcznego nakręcenia sprężyny z poziomu koronki. Podobnie jak mechanizm kaliber 4R36 z Turtle, na którym w znacznej mierze bazuje, oferuje wysoki poziom niezawodności.

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Zawiera w sobie również identyczny, efektywny system naciągu automatycznego, tj. autorski system Magic Lever i prostą konstrukcję, która nie sprawia kłopotów natury serwisowej.

Black Series uzupełniono o chronograf

Sportowe zegarki nie muszą być diverami, więc serię Black Series uzupełniono o chronograf. Bardzo udany skądinąd, z serii SSC, która dzierży dumną nazwę Speedtimer, nawiązującą do bogatej historii przełomowych chronografów z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.

Zawiera w sobie również istotne założenia stylistyczne, które współdecydowały o wielkim sukcesie historycznych Speedtimerów.

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Siłą tego modelu jest jego prostota, zarówno designu jak i obsługi, a także przyjazne rozmiary, które powstały na skutek nowej tendencji obniżania wielkości zegarka. Efektem jest koperta wykonana ze stali szlachetnej o średnicy 41,4 mm, pokryta powłoką hard-coating, która optycznie wygląda na nieco mniejszą, koncentrując uwagę na nieco mniejszej niż zwykle tarczy zegarka, tu otoczonej ceramiczną lunetą, obecną w każdym z przedstawionych modeli. Wraz ze szkłem szafirowym, pokrytym wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną, lunety stanowią solidne, odporne podstawy frontów całej trójki Prospex Black Series.

Sam cyferblat prezentowanego zegarka to popis czytelności. Jest to zasługa użytego mechanizmu, który wymusza taki, a nie inny układ wskazań, jak i odpowiedniego projektu.

Seiko Black Series Prospex

Seiko Black Series Prospex

Wygląd elementów nie przytłacza, pomimo całkiem licznych podziałek i skali, a jednocześnie dyskretnie nawiązuje do stylistyki produktów marki z końca lat 60. Krótko żyjącym trendem były wówczas relatywnie krótkie i dość szerokie indeksy, którym bliżej było do drobnych kostek niż batonów, które wkrótce zupełnie zdominowały fronty znakomitej części gamy Seiko.

Panel solarny

Mechanizmem nowego SSC jest sprawdzony Seiko kaliber V192.

Zasila go panel solarny połączony z akumulatorem, którego stan naładowania w przejrzysty sposób wskazuje wskazówka zliczająca minuty pomiaru uruchomionego stopera. Zawiera w sobie datownik, wskaźnik czasu dobowego 24h, oraz wspomniany i widoczny stoper, działający z dokładnością do 1/5 sekundy. To ponownie własna konstrukcja marki Seiko, uchodzącej za najbardziej zintegrowanego producenta zegarków na świecie.

Seiko Black Series Prospex – dostępność i cena

Nowości Seiko są ewolucją rynkowych przebojów tej marki i efektem ciągłego poszukiwania kolejnych nisz. Jak pokazują ostatnie lata, to prawidłowy kierunek, który pozwala dotrzeć nie tylko do kolekcjonerów, ale również bardziej wybrednych klientów szukających nietypowych, nieistniejących u konkurentów, konfiguracji.

Seiko Black Series Prospex

Pomysł na koloryt Black Series wydaje się trafiony, bo zegarki te faktycznie wnoszą czytelność i kontrast na nowy poziom. Z dużym powodzeniem podbito również rzetelnie określone, profesjonalne charaktery tych dobrze znanych już projektów.

Ta edycja specjalna składa się z limitowanego do 3500 egzemplarzy SPB433 (Sumo), i nielimitowanych modeli SSC923 (Speedtimer ) oraz SRPK43 (Turtle).

Pierwsze dostawy Seiko Black Series Prospex już w lutym bieżącego roku.

Szukasz informacji o nowościach marki Seiko i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Seiko.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Carl F. Bucherer Manero Peripheral ...
Carl F. Bucherer Manero Peripheral ...
05.02.2024
Wyjątkowy zegarek, efekt współpracy...
Wyjątkowy zegarek, efekt współpracy...
08.02.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco