Zegarki Rado są tworzone z pasji i zaangażowania w nieustanny rozwój. Wielu z Was z pewnością także zna określenie, jakim jest przedstawiany ten szwajcarski producent. Oczywiście chodzi o “Mistrza Materiałów” (Master of Materials), co odnosi się do pionierskiego wykorzystywania niestandardowych materiałów używanych już od dekad do wytwarzania zegarków. Marka ta i jej zegarki goszczą regularnie na portalu Zegarki i Pasja. W tym artykule przyjrzymy się jej ostatniej z nowości, zaprezentowanej w trzech wariantach i kolorach, które uzupełnia specjalna, limitowana referencja.
Ale do współczesnych zegarków Rado Anatom przejdziemy za moment, najpierw chciałbym pokrótce przybliżyć zarys historyczny tego modelu oraz rolę, jaką odegrał on w dziejach tej szwajcarskiej firmy.
Rado Anatom - co czyni go wyjątkowym?
Wprowadzony na rynek w 1983 roku, historyczny model o wymownej nazwie Anatom powrócił w wielkim stylu po 40 latach, wyraźnie nawiązując i oddając hołd swojemu poprzednikowi. Zainteresowanie Rado zegarkami o geometrycznych kształtach trwa od wielu lat, a zapoczątkował ją wodoszczelny zegarek o nazwie Manhattan w 1967 roku.
Zdjęcie: archiwalna reklama zegarków Rado Anatom.
W kolejnych latach marka pokazała kolekcje takie jak: Glissiere, Diastar V2200, Integral, Ceramica czy też Sintra, będące kontynuacją modeli „zamkniętych” w kwadratowych kopertach. Doskonale rozpoznawalny, ciekawy design połączony z zaawansowanymi materiałami doczekał się po latach nowego oblicza, nadal pozostając eleganckim zegarkiem naręcznym wykonanym z jedwabiście gładkiej ceramiki High-Tech.
Już sama jego nazwa zdradza wiele, odnosząc się oczywiście do jego anatomicznego kształtu obudowy. Koperta Anatoma ma ergonomiczny, zakrzywiony profil, który dopasowuje się do nadgarstka osoby go noszącej w tak idealny sposób, że sprawia wrażenia jakby go oplatał. Jest to jedna z cech, jaka zostanie doceniona przez osoby szczególnie dbające o komfort w czasie użytkowania zegarka na co dzień.
Marka Rado, jak wspominałem na wstępie, znana jest z opracowywania i wdrażania szerokiej gamy nowatorskich materiałów używanych do produkcji swoich zegarków. Wyróżnić można wiele eksperymentalnych stopów i kompozytów wytwarzanych w ekstremalnie wysokich temperaturach, co skutkuje ich ponadprzeciętną odpornością na zarysowania. W 1983 roku powstał pierwowzór modelu Anatom, ze swoją charakterystyczną, zakrzywioną kopertą, a teraz Rado wskrzesiło ten lubiany czasomierz.
Nowe zegarek dostępny jest w trzech kolorach tarcz: zielonym, niebieskim i brązowym. Ofertę uzupełnia limitowana do 40 egzemplarzy edycja specjalna w kolorze czarnym.
Anatom - kiedyś i dziś
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że współczesna wersja modelu Anatom różni się od poprzednika swoją wielkością, obecnie wynoszącą 32,5 mm szerokości, 46,5 mm długości i 11,3 mm grubości.
Nowe zegarki wykonane zostały przy użyciu zaawansowanej technologicznie ceramiki, z imponującym szkłem szafirowym poprowadzonym do samych krawędzi obudowy, dzięki czemu model ten zachowuje swą anatomiczną sylwetkę. Swoim kształtem nowy Anatom bezpośrednio nawiązuje do poprzednika sprzed 40 lat.
Rado przygotowując współczesną wersję archiwalnego zegarka przywiązywało szczególną uwagę do ceramiki, z której wykonano lunetę oraz koronkę Anatoma, umieszczoną tradycyjnie na godzinie 3. Z kolei stal, pokryta czarną powłoką PVD, posłużyła do wykonania środkowej części koperty. Dodatkowym elementem dopełniającym ten czarno-matowy projekt ceramicznej koperty jest przeszklony dekiel zamykający obudowę, za pośrednictwem którego możemy obserwować część pracującego mechanizmu.
Od góry znajdziemy cylindryczne szkło szafirowe, które jest przyciemnione przy użyciu techniki metalizowania na czarno. Ciekawym zabiegiem, jaki zastosował producent, jest jego przytwierdzenie do koperty za pomocą klejenia. Szafir od wewnętrznej strony pokryty został powłoką antyrefleksyjną, dzięki której podniesiona została czytelność wskazań.
Ciekawy projekt tarczy zegarka
Cechą wspólną we wszystkich wariantach kolorystycznych Rado Anatom jest ich wykończenie. Lakierowana tarcza ma poziome szczotkowanie, dzięki czemu w ciekawy sposób odbija padające promienie światła.
Wspólnym elementem jest także gradientowe wykończenie tarcz, na których umieszczono wyraźne, pogrubione nakładane indeksy. Odcień gradientu staje się ciemniejszy w momencie, gdy kolor dociera do obrzeża tarczy, stając się zupełnie czarny. Ten efekt powoduje złudzenie scalania się z czarną lunetą, co wygląda naprawdę ciekawie. Cyferblat uzupełniają proste wskazówki, w odróżnieniu od poprzednika są o wiele grubsze, wyraziste i pokryte masą świecącą SuperLumiNova.
Typowym detalem dla marki Rado jest symbol kotwicy (ruchomej w zegarkach mechanicznych) umieszczony na samej górze tarczy, a po jej przeciwnej stronie, na godzinie 6., znalazło się okienko datownika.
W tym miejscu należy wspomnieć o wykończeniu edycji specjalnej tego modelu, która - oprócz eleganckiego wyglądu - jest też bardzo ekskluzywnym czasomierzem. Luksusowa (limitowana do 40 sztuk) edycja ma czarną, lakierowaną tarczę ozdobioną 11 diamentami o szlifie bagietkowym na indeksach godzinowych. Rocznicowa wersja specjalna tak samo jak pozostałe 3 warianty “podstawowe” wyposażona została w czarny gumowy pasek zakończony potrójnie składanym stalowym zapięciem, dodatkowo pokrytym ceramiką.
Mechanizm Rado R766
Mechanicznym sercem nowego modelu Rado Anatom jest mechanizm “Rado R766” z automatycznym naciągiem sprężyny, lecz tym razem nie bazuje on na Powermatic 80, często stosowanym w produktach marek należących do Swatch Group.Werk ten jest dużo smuklejszy i o wiele cieńszy, bazując na nieco wyższej klasy ETA 2892, z zastosowaną w nim antymagnetyczną sprężyną balansu Nivachron. Czas pracy zegarka wynosi 72 godziny.
Należy dodać, że mechanizm poddawany jest bardziej wymagającym testom dokładności chodu, w zakresie od 3 do 5 pozycji. Przekłada się to na wyższą precyzję wskazań tych mechanizmów.
Rado Anatom – dostępność i cena
Rado w nowym, współczesnym modelu Anatom w sprytny sposób połączyło aktualne, wysokie standardy tej marki z jakością wykonania, oraz potwierdziło swoje “mistrzostwo” w stosowaniu trudnej w produkcji ceramiki. Oprócz tego, Anatom w fajny sposób prezentuje to, jak ważne jest dziedzictwo firmy, które po 40 latach od prowadzi do powstania kolejnego ciekawego zegarka. Myślę, że Anatom ma szanse stać się sprzedażowym hitem Rado.
Według mnie, słowami jakimi można zdefiniować nowe wcielenie tego zegarka o niecodziennym kształcie, są określenia takie jak: ponadczasowy, ciekawy, innowacyjny.
Cena modelu Rado Anatom w standardowej, nielimitowanej wersji - niezależnie od wariantu kolorystycznego - to 17 600 złotych. Natomiast edycja specjalna o nazwie “Automatic 40th-Anniversary Edition” wyceniona została na kwotę 50 720 złotych. Zegarki z tej serii są już dostępne w Polsce.
Szukasz informacji o nowościach marki Rado i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Rado.
11:15 18.01.2024Zegarki
Rado Anatom. Popularny, ergonomiczny zegarek powraca po 40 latach
Tagi:
zegarki damskie na bransoleciezegarki automatyczneeleganckie zegarkizegarki męskie mechanicznezegarek mechanicznyzegarki damskieprestiżowe zegarkizegarek wodoszczelnyzegarek męski na bransolecieczarny zegarekzegarki szwajcarskiezegarki sportowezegarek na prezent

REKLAMA

Historia, technologie oraz najważniejsze modele zegarków marki G-SHOCK
Historia najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie zaczęła się w Japonii w 1983 roku. Wtedy właśnie na rynku pojawił się pierwszy zegarek marki G-SHOCK. Jego twórcą by ...

Manufaktura i mechanizmy „in-house” – co oznaczają dziś te określenia, co je łączy?
Marzeniem wielu firm zegarkowych jest uzyskanie statusu „manufaktury”, a klienci szukając wymarzonego zegarka, często pytają o mechanizmy „in-house”. Manufaktury traktowa ...

Muzeum Zegarów - historia Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych Januszkiewicza w Warszawie
Cechowe Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych wywodzi się z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku, a od początku lat siedemdziesiątych zlokalizowane jest na ulic ...

Najbardziej skomplikowany zegarek świata! Vacheron Constantin Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication – La Première
Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication – La Première to przełomowe osiągnięcie w historii zegarmistrzostwa, będące ukoronowaniem 270-letniej tradycji szwajcarsk ...

Sygnalizacja dźwiękowa, czy wskazania czasu na tarczach? Oto jest pytanie!
Prawdopodobnie nigdy nie prowadzono rozważań o wyższości wskazań na zegarowych tarczach, w stosunku do sygnalizacji dźwiękowej posiadanej przez tego rodzaju urządzenia. W ...

Video recenzja: Błonie Zodiak Smok Wawelski. Zegarek z naszej bajki!
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Zodiak Smok Wawelski marki Błonie. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenz ...

Luminox Pacific Diver Automatic 3100 Series. Wytrzymały "nurek" z trytowym podświetleniem
Luminox to marka kojarząca się z zegarkami w stylu militarnym, a nawet - po prostu - z zegarkami wojskowymi, bo czasomierzy tej firmy używa wiele służb mundurowych i wiel ...

Turecki hitman. Olimpijczyk Yusuf Dikeç i jego zegarek
Turecki strzelec sportowy, Yusuf Dikeç, szturmem zdobył Internet po tym, jak wywalczył srebrny medal w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego na 10m w mikście ze swoją par ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Polski mechanizm archiwalnych zegarków Błonie? Co „mówi” czcionka numeru?
Na płycie głównej każdego z zegarków produkowanych w Błoniu w ubiegłym wieku znajdziemy oznaczenie numeryczne tego właśnie elementu, które jest równocześnie oznaczeniem d ...

Fotografowanie zegarków. Moja pasja i rodzaj pozytywnego uzależnienia
Mówią, że najtrudniej jest zacząć. Pisanie tego tekstu rozpocząłem jakieś dwa - trzy miesiące temu, kiedy za oknami gościł jeszcze śnieg, a pomysły w mojej głowie dotyczą ...

Davosa Argonautic 39 Monochrome Automatic. Nurek w jednej gamie kolorystycznej
Davosa, szwajcarski producent zegarków, regularnie gości na łamach naszego portalu. Oczywiście nic w tym dziwnego, ponieważ marka ta od lat nieustannie się rozwija i dba ...