Najprawdopodobniej jego nazwisko niewiele wam mówi, tak samo, jak fakt, że urodził się w 1970 roku i pochodzi z Helsinek w Finlandii. 50-letni dziś Stepan Sarpaneva od najmłodszych lat miał styczność z artystami oraz sztuką i jubilerskim kunsztem pracy na najwyższym poziomie. Jego ojcem był Pentti Sarpaneva - najbardziej znany Fiński projektant biżuterii i przedmiotów dekoracyjnych, którego brat Timo Sarpaneva był projektantem i rzeźbiarzem, mającym na swoim koncie opracowanie nowatorskiej metody produkcji szkła przypominającego lód.
Zarażony pasją do projektowania oraz tworzenia, Stepan Sarpaneva ukończył Kelloseppäkoulu- prywatną szkołę zegarmistrzowską istniejącą od 1944 roku. Jak większość absolwentów ruszył do Szwajcarii, gdzie kontynuował naukę zegarmistrzostwa w WOSTEP. Federacja WOSTEP istniejąca od 1966 roku wyszkoliła już wielu specjalistów z zakresu zegarmistrzostwa, a jej istnienie finansowane jest przez licznych partnerów oraz prestiżowe marki.
Fundacja z wielkim zaangażowaniem popiera inicjatywę aukcji ONLY WATCH, podczas której znani producenci zegarków przekazują wyjątkowy, stworzony właśnie na potrzeby tej inicjatywy czasomierz wykonany w jednym egzemplarzu. Stepan Sarpaneva wraz z 16 weteranami WOSTEP stworzył wyjątkowy zegarek „W.01”, którego licytacja odbyła się 11 listopada 2017 roku.
Wracając do następnych po WOSTEP poczynaniach Sarpaneva, zaglądamy do kilku prestiżowych marek m.in.: Piaget, Parmigiani, Vianney Halter i Christophe Claret. Podczas dziesięciu lat spędzonych w Szwajcarii Stepan Sarpaneva naprawiał oraz brał czynny udział w procesie produkcji wielu znakomitych i skomplikowanych pod względem technicznym czasomierzy.
Doświadczenie zdobyte podczas pracy w Szwajcarii postanowił zabrać do rodzimej Finlandii, gdzie w 2003 roku stworzył własną markę i warsztat w byłej fabryce kabli Nokii.
Trzeba przyznać, że po wpisaniu adresu Tallberginkatu 1 - lokalizacji pracowni Sarpaneva - można poczuć lekki zawód, gdyż widok ze street view w pierwszej kolejności kierował nas na białą furgonetkę zaparkowaną przed niezbyt zachęcającymi do wejścia drzwiami. Złe wrażenie zacierała jednak cieśnina Lauttasaarensalmi (szwedzki Drumsösundet), położona nieopodal miejsca pracy Stepana Sarpaneva.
W rzeczywistości lokalizacja okazała się być strzałem w dziesiątkę, dziś po starej fabryce kabli niema nawet śladu, a na jej miejscu oprócz naszego bohatera, swoją siedzibę mają: RadioCity, Muzeum Fotografii, Muzeum Teatru, a nawet Muzeum Hoteli i Restauracji.
Ten przekształcony obszar przemysłowy stał się nie tylko miejscem gdzie powstają Sarpaneva Watches, ale również domem dla Stepana Sarpaneva oraz jego rodziny, co czyni to miejsce wyjątkowym.
Motocykle czy zegarki - oto jest pytanie!
By rozpocząć własną działalność Stepan Sarpaneva musiał dokonać trudnego wyboru.
Oprócz pasji do zegarmistrzostwa posiadał jeszcze jedną miłość - motocykle. Jednym z jego pierwszych jednośladów był model Harley Shorbelhead 1976 FX, całkowicie przez niego przebudowany motocykl został jednak sprzedany na poczet rozpoczęcia działalności zegarmistrzowskiej.
Być może właśnie pasja do naprawiania, rozbierania i ponownego składania motocykli, a także sprzedaż jednego z nich, sprawiły, że dziś powstają niezwykłe zegarki sygnowane nazwiskiem Sarpaneva.
Informacja ukazująca się po wejściu na stronę sarpanevawatches.com wiele o nich mówi:
#NOTFOREVERYONE
These watches are not created for everyone.
They are exceptional timepicies intended for exceptional people.
Co po przetłumaczeniu na polski oznacza, że „zegarki te nie są tworzone dla każdego. To wyjątkowe zegarki przeznaczone dla wyjątkowych ludzi”.
Sarpaneva długo bazował na szwajcarskich mechanizmach, które były przerabiane oraz dostosowywane do wizji twórcy-projektanta. Każdy zegarek jego autorstwa jest zaprojektowany przez niego od początku do końca, dzięki czemu mimo różnic, jakie widać w poszczególnych liniach, wszystkie modele są spójne z wizerunkiem i estetyką Fińskiego zegarmistrza.
Cechą szczególną wszystkich modeli, które opuściły mury Sarpaneva Watches jest ich wyrazistość i oryginalność, oraz Fińskie poczucie estetyki zamknięte w każdym detalu.
Jednym z elementów charakterystycznych dla zegarków Sarpaneva jest wizerunek Księżyca. Ręcznie rzeźbiona księżycowa „twarz” przyjmuje szczególny grymas, przez który ciężko jednoznacznie stwierdzić czy maluje się nań radość, czy smutek.
W 2019 roku Sarpaneva stworzył zegarek Sarpaneva Lunations, dostrzeżony przez GPHG.
Sarpaneva Lunations to pierwszy zegarek firmy Sarpaneva posiadający mechanizm „in-house” Sarpaneva Moonment®, który prezentuje w ultra precyzyjny sposób fazy Księżyca. Ten model pod względem technicznym stanowi 25 lat profesjonalnej wiedzy zegarmistrzowskiej Stepana Sarpanevy. Lunacja w mechanizmie Sarpaneva Moonment® trwa 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,3 sekundy, co oznacza, że musi być dostosowywana do jednego dnia błędu tylko raz na 14 000 lat!
Ciekawostką jest, że kolejny motocykl Sarpaneva - Harley Davidson FLT-posiada personalizację w postaci charakterystycznej twarzy umiejscowionej pod siedzeniem, a na telefony (Android/IOS) powstała aplikacja pokazująca aktualne fazy Księżyca poprzez wyżej wymieniony motyw.
Na uwagę zasługuje również linia Korona K0 Northern Lights, która swoją nazwę zawdzięcza zorzy polarnej, pięknie rozświetlającej fińskie niebo. Płyta luminescencyjna znajduje się pod górną warstwą tarczy i została wyprodukowana przez Black Badger Advanced Composites, który przy pomocy kanadyjskiej firmy o nazwie Ambient Glow Technology, opracował materiał do użycia w zegarku Sarpaneva.
W świetle dziennym dolna warstwa służy jako biała podstawa tarczy, zapewniając wysoką czytelność wkazań zegarka.
Cała magia zaczyna się, gdy światła zgasną.
Perfekcjonizm, entuzjazm i zapał zaprowadził Sarpaneva do nieaktywnej fabryki kabli, gdzie dziś z pasją tworzy kolejne niezwykłe zegarki. Od początku istnienia na rynku marki Sarpaneva Watches, ważne było, żeby indywidualny styl był dostrzegalny w każdym modelu. Aby projektant - Stepan Sarpaneva - mógł pracować w duchu wolności i niezależności.
Z pewnością w kolejnych latach Sarpaneva jeszcze niejednym zegarkiem nas zaskoczy, a kolejne modele będą ciekawą alternatywą dla klasycznych, ogólnodostępnych czasomierzy.
Dbałość o szczegóły, ale i niekonwencjonalny styl sprawiają, że zegarki Stepana są coraz bardziej rozpoznawalne, a sam założyciel nadal rozwija swoje umiejętności i poszerza kolekcję o kolejne modele.
Będziemy śledzić jego dalsze losy, oraz dokonania.
Oficjalna strona Sarpaneva Watches: www.sarpanevawatches.com
Inni znakomici zegarmistrzowie prezentowani są tu: Sylwetki wielkich zegarmistrzów
Katarzyna Pajkowska