• Zegarki marki Crafter Blue
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Eberhard
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Fiyta
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Doxa Sub
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Mudita
  • Zegarki marki Nomos
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Venezianico
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Certina

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki


Idea przyświecająca twórcom pierwszych zegarków prezentujących mapę świata na ich tarczach nie jest w zasadzie niczym nowym. Prezentacja wskazań na tarczy na której zaznaczono kontynenty odzwierciedla ludzką fascynację dla naszej planety, jej złożoności oraz różnorodności. Zegarki tego typu dla jednych są pokazem piękna, dla innych jednak ten element “przytłacza” tarczę, co może mieć negatywny wpływ na jej czytelność. 

Niezależnie od tego, producenci co jakiś czas wracają do tego zjawiskowego sposobu dekoracji tarczy, czego doskonałym przykładem może być dzieło niezależnej manufaktury Laurent Ferrier w postaci nowej odsłony modelu “Classic Traveller Globe Night Blue”.

Zupełnie nowe artystyczne podejście

Młoda manufaktura Laurent Ferrier modelem tym świętuje swój jubileusz i powraca do jednej ze swoich ulubionych komplikacji konstrukcji mechanizmu, jaką jest wskazanie czasu w drugiej strefie. 

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Dla przypomnienia, model z linii Traveller w 2016 roku, w którym tarcza była wykonana i grawerowana w białym złocie, przedstawiała intensywny błękit oceanów i wyraziste kontynenty (Laurent Ferrier Art in Time Classic Traveller Piece Unique), a oprócz niego w portfolio marki znalazło się jeszcze kilka naprawdę ciekawych edycji. Na uwagę zwraca referencja wykonana z emalii “Cloisonné”, przedstawiająca kontynent Ameryki północnej, czy też model “Classic Traveller Meteorite”, do którego wykonania tarczy użyto meteorytu Muonionalusta, mieniącego się całą serią delikatnych odblasków padających na niego promieni światła.

W 2025 roku zegarek od Laurent Ferrier jest prawdziwym dziełem zarówno zegarmistrzowskim, jak i artystycznym, co według mnie jest połączeniem wręcz idealnym. 

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Niewielka grupa wyspecjalizowanych osób, zajmująca się wytwarzaniem tych zegarków w małej miejscowości nieopodal Genewy, przyjmuje bardzo ciekawy koncept, bazujący na ciągłym udoskonalaniu tradycyjnego zegarmistrzostwa z wykorzystaniem współczesnej technologii. Dlatego zegarki od Laurent Ferrier przedstawiają rozwiązania techniczne i poziom, których próżno jest szukać u marek konkurencyjnych. 

Nieustannie wierny elegancji

Classic Traveller Globe Night Blue z wyglądu pozostaje nieustannie wierny elegancji, dlatego mierząca 41 mm średnicy koperta jest bardzo smukła. Jej wysokość wynosi 12,64 mm, wliczając w to lekko kopułowe szkło szafirowe. Jak na zegarek, będący reprezentantem najwyższej ligi zegarmistrzowskiej, kopertę wykonano z 18-karatowego białego złota, co jest wyborem wręcz obowiązkowym. 

W najnowszym modelu z tej serii producent postawił na zupełnie nowe artystyczne podejście, prezentując miniaturowy obraz naszego globu w bardzo odmiennym spojrzeniu. 

Warto przyjrzeć się jeszcze przez chwilę lunecie, która została wykończona ręcznie techniką satynowania, taki zabieg potęguję wrażenie głębi detali widocznych na cyferblacie. 

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

W zasadzie nie jestem pewien, czy powinienem zacząć opis tego modelu od jego funkcji i wskazań, czy jednak od cyferblatu wykończonego specjalną techniką. 

Prosta zmiana

Zacznijmy od strony artystycznej. Patrząc od zewnątrz ku środkowi tarczy możemy dostrzec kontynenty skąpane w zupełnej ciemności, co już od początku zdradza sama nazwa zegarka (ang. Night Blue). Zwróćmy uwagę, jak w zasadzie prosta zmiana – zastąpienie żywych kolorów i błękitu oceanów ciemną tonacją - spowodowała całkowicie nowe spojrzenie na zegarki “globusowe”. Manufaktura Laurent Ferrier nie ograniczyła się jedynie do ciemnej kolorystyki, którą przełamano złotymi akcentami, odzwierciedlającymi wielkomiejskie aglomeracje mocno rozświetlone, co potęguje wizualne piękno zegarka. Dekoracją dominującą w projekcie zegarka jest specjalna emalia “Champlevé”, która została naniesiona ręcznie, tworząc matowy efekt mocno przyciągający uwagę. 

Przyglądając się temu pięknemu zegarkowi, pierwszym wskazaniem jest oczywiście prezentacja aktualnego czasu realizowane przez smukłe wskazówki w kształcie “Assegai”, typowe dla Laurent Ferrier. Wykonano je z białego złota i poddane zostały polerowaniu. 

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Indeksy godzinowe zwężają się delikatnie ku środkowi tarczy i są nieco dłuższe, niż nałożony na cyferblat pierścień z dwoma otworami. Pierwszy z otworów znajduje się na godzinie 3. i odpowiada za wyświetlanie aktualnej daty, zaś ten umieszczony po przeciwnej stronie, czyli na godzinie 9., informuje użytkownika o godzinie w drugiej strefie czasowej. Jakby tego było mało, to producent zadbał o maksymalną wygodę użytkowania, umieszczając z boku obudowy dwa przyciski (na godzinach 8. i 11.), pozwalające użytkownikowi na szybkie „przeskakiwanie” wskazówki godzinowej do przodu lub do tyłu w odstępach pełnej godziny, aby dopasować się do poszczególnych stref czasowych.

Oczywiście tak dopracowany zegarek nie może być noszony na zwykłym pasku. Z tego względu manufaktura brała pod uwagę zarówno jego estetykę jak i walory użytkowe, dlatego model ten oferowany jest z ręcznie szytym, skórzanym paskiem wykonanym ze skóry nubukowej w kolorze szarym. Dodatkowo ma on specjalną podszewkę z Alcantary.

Wyrafinowany mechanizm

Wyrafinowany poziom wykonania i wykończenia mechanizmu możemy podziwiać przez przeszklony dekiel, ukazujący szereg dekoracji w stylu dobrze znanym dla tej manufaktury.

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Konstrukcja o oznaczeniu LF230.02 ma mikrorotor z bogato zdobionym wahnikiem wykonanym ze złota. Wahnik umieszczony został z prawej strony, pomiędzy dwiema płytami, zaś jego najważniejszą cechą jest system pochłaniania wstrząsów o nazwie “Silent Block”. Mechanizm pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę, zapewniając 72 godzinny rezerwy chodu. Nie brakuje w nim także wielu innowacyjnych rozwiązań technicznych, do których można zaliczyć: krzemową kotwicę o właściwościach “samosmarujących”, czy też koło wychwytowe wykonane ze stopu niklu i fosforu. Dzięki krzemowym elementom mechanizm oferuje zwiększoną odporność na negatywne działanie pół magnetycznych. Cała konstrukcja łożyskowana jest na 44 kamieniach.

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue – dostępność i cena

Cechy przypisane zegarkom z segmentu haute horlogerie, czyli tak zwanego wysokiego zegarmistrzostwa, w modelu tym w unikalny sposób łączą się z nowym podejściem do dobrze znanego motywu kontynentów uchwyconych na tarczy. Ręczne wykończenie oraz złote, emaliowane detale przedstawiające rozświetlone miasta na tle ciemności widziane nocą z kosmosu prezentują prawdziwą głębię i artyzm, do którego przyzwyczaiła nas ta niezależna szwajcarska manufaktura. 

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue. Połączenie zegarmistrzostwa i sztuki

Zegarek Laurent Ferrier Classic Traveller Globe Night Blue (nr ref: LCF012.G1.NGE10) z pewnością będzie doskonałym towarzyszem niejednej podróży. Manufaktura wyceniła ten model na kwotę 90 000 EUR, czyli ok. 400 000 PLN.


Tissot - Premium

REKLAMA

Dołącz teraz - zaloguj się!

Dołącz teraz - zaloguj się!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GSHOCK 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Luminox 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Luminox Navy SEAL 4230 Series. Odśw...
Luminox Navy SEAL 4230 Series. Odśw...
31.05.2025
Czapek & Cie Promenade Plissé. Tarc...
Czapek & Cie Promenade Plissé. Tarc...
03.06.2025

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Crafter Blue
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Nomos
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Venezianico
Zegarki marki Vostok Europe
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco