• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko

Hooke & Huygens. Opatentowana koperta z wymiennym środkiem i osiem bębnów!


Dziś zaprezentujemy nowość. Nowy zegarek, nowej marki. I to od razu rynkowa ciekawostka. Zegarek z 8 bębnami sprężyn napędowych i z… otworem na samym środku. Zupełnie na przestał. Zegarek, jak i mechanizm niejako obudowują ten otwór. Są dookoła niego. Ale ten otwór nie pozostawiono samemu sobie. Nie jest on tylko cechą designu i stylistyki, stanowi bowiem miejsce dla dodatków, będących celowym elementem wyglądu zegarka. To miejsce, gdzie można umieścić różne małe - tak zwane - klejnoty. Logo marki, ale też herby, kulki czy też szczególnie drogocenne kamienie.

Zegarek Hooke & Huygens jest okrągły, ale z racji otworu jego koperta jest de facto pierścieniem. Bo to, co jest dodatkiem umieszczanym w otworze, jest wymienne.

Aż 8 bębnów ze sprężynami napędowymi

Przejdźmy zatem do dokładniejszego opisu tego nietypowego zegarka.

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Mechanizm w kształcie pierścienia to innowacja, swego rodzaju komplikacja konstrukcji mechanizmu. Ale z technicznego punktu widzenia zasadniczym składnikiem jest aż 8 bębnów ze sprężynami napędowymi, ułożonych jak cylindry silnika o układzie gwiazdowym, czyli dookoła, w pierścieniu właśnie, mając w środku otwór stanowiący przestrzeń dla łatwo wymienialnych elementów.

Unikalny mechanizm to przezroczysty półszkielet w kształcie pierścienia.

Koło balansowe jest umieszczone na godzinie 12., a 8 bębnów jest ze sobą połączonych równolegle kołami zębatymi, osadzonymi na 6 ceramicznych łożyskach kulkowych, każde mocowane za pomocą polerowanej na lustro śruby. Taki układ zapewnia aż 6-dniową rezerwę chodu. Mechanizm ten pracuje w częstotliwości 28 800 wahnięć balansu na godzinę, jest łożyskowany na 41 kamieniach, a jego naciąg jest ręczny. Wykończenie powierzchni okrągłej płyty daje wrażenie oszronienia. Krawędzie są fazowane, a łebki śrubek polerowane na wysoki połysk.

Opatentowana konstrukcja

Wyjątkową kopertę stanowi jednocześnie opatentowana konstrukcja w kształcie pierścienia.

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Z tyłu zegarka znajduje się szkło szafirowe ukazujące pełen widok na mostek, który utrzymuje zestaw bębnów. Powierzchnia koperty jest polerowana i ma łagodne, zaokrąglone kształty. Uszy są wyprowadzone w wyraźnym odcięciem i mają nowoczesną stylistykę. Koronka jest umieszczona na godzinie 2.

Koperta ma średnicę 44 mm, jej grubość to 15 mm. Otwór ma od góry średnicę 14 mm, a od dołu 15 mm. Kulka o tej średnicy będzie się między najwyższymi punktami licowała z dolną i górną częścią zegarka. Oba szkła są szafirowe.

Do budowy koperty firma Hooke & Huygens może na życzenie klienta użyć stali bądź złota - białego lub różowego. Co ciekawe, tak skonstruowana koperta zapewnia wodoszczelność do 100 m.

Całkowita waga zegarka to 110 gramów łącznie z mechanizmem.

Wskazówki z tytanu i jubilerskie klejnoty

Od strony tarczy widoczna jest dość szeroka przestrzeń między wąską lunetą a krawędzią centralnego otworu, gdzie jest zamocowany pierścień ze skalą minutową i godzinową, pełniący rolę tarczy. Możemy wybrać wersje białą lub czarną. Czas na skalach odczytujemy za pomocą specyficznych wskazówek o trójkątnym kształcie, które są jakby wysunięte spod pierścienia tarczy. Minutowa jest dłuższa i smuklejsza a godzinowa szersza i krótsza. Wykonano je z tytanu. Jest opcja, w której są polakierowane na czarno.

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Wspomniany otwór to miejsce, gdzie od spodu możemy wcisnąć - mocując z odczuwalnym kliknięciem - dodatkowe elementy. Mogą to być kamienie, w tym szlachetne, ale i inne elementy o dostosowanym kształcie.

Marka Hooke & Huygens, ale także inny, wybrani przez tego producenta jubilerzy mogą stworzyć wyjątkowe, indywidualne klejnoty, elementy na życzenie posiadacza zegarka. Wypełnienia są też dostępne w dość szerokim asortymencie, w postaci kulek z kamieni naturalnych lub metalowych o średnicy 15 mm, lub rzeźb w odpowiedniej oprawie i formacie. Mogą to też być nawet diamenty o szlifie brylantowym lub inne, cenne kamienie szlachetne oprawione w specjalną ramkę.

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens projektuje, rozwija i produkuje swoje unikalne zegarki, prowadząc ich montaż oraz testy mechanizmów i kopert we własnym zakresie. Wszystkie niestandardowe części są produkowane w Neuchâtel, dzięki czemu są w 100% szwajcarskie.

Praca rzemieślnicza

Oczywiście to wszystko o czym piszę, to nie produkcja masowa. To praca rzemieślnicza.

W 2022 roku powstało 8 zegarków, w 2023 planowanych było kolejnych kilka sztuk dla wybranych szczęśliwców. Nazwa marki jest hołdem złożonym Robertowi Hooke’owi i Christiaanowi Huygensowi, dwóm wybitnym naukowcom i wynalazcom, którzy dokonali trzech najważniejszych wynalazków w zegarmistrzostwie: zegara wahadłowego i kotwicy wychwytu, a w latach 70. XVII wieku byli wykonawcami sprężyny balansowej, zwiększającą precyzję zegarów ze wskazania godzin do minut.

Zegarki Hooke & Huygens są dostępne na trzech rodzajach ręcznie szytych pasków wykonanych ze skóry aligatora (lub innej, wybranej skóry) - półmatowej czarnej, ciemnobrązowej, ciemnoniebieskiej (inne kolory do wyboru), o długości 115 / 75 mm (inna długość do wyboru) i szerokości 20 mm. Zapięcie to klamra z pinem, a mocowanie za pomocą zaimplementowanego mechanizmu wymiany bez narzędziowej.

Hooke & Huygens

Hooke & Huygens

Do wyboru jest 6 elementów do umieszczenia w centralnym otworze. Stalowa kulka, oprawka z białą cyrkonią sześcienną o szlifie brylantowym, logo H&H w kształcie kuli, kula labradorytu, kula niebieskiego kwarcu, 1 rzeźba.

Można też zamówić inny klejnot według własnego wzoru lub projektu.

Zegarki Hooke & Huygens – cena i dostępność

Cena zegarków Hooke & Huygens to 26 400 CHF (a więc ponad 100 tysięcy złotych) za wersję ze stalową kopertą, 42 800 CHF (ponad 160 000 złotych) za opcję ze złotą kopertą. Cena może oczywiście wzrosną z racji użycia drogocennych klejnotów, jak diamenty czy inne kamienie szlachetne w przedziale od 100 000 do nawet 2 000 000 CHF.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Kolejna odważna kreacja Maurice Lac...
Kolejna odważna kreacja Maurice Lac...
03.01.2024
Seiko Presage Kintaro Hattori Limit...
Seiko Presage Kintaro Hattori Limit...
08.01.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco