Tym, co wyróżnia szwajcarską markę Epos wśród marek z tego segmentu cenowego jest bardzo dobra jakość w relacji do ceny, oraz indywidualnie wypracowany styl jej zegarków. Wspólne DNA dające się zauważyć w produktach tej niezależnej marki sprawiło, że Epos ma swoje liczne grono miłośników i zadowolonych posiadaczy zegarków mechanicznych. Pomimo, że producent z siedzibą w szwajcarskim Lengnau nie znajduje się na liście najstarszych marek na świecie, to jego bogata historia w wytwarzaniu precyzyjnych czasomierzy i ciekawych projektów zasługuje na uznanie.
W portfolio tej marki znajduje się pełen przekrój zegarków, w zasadzie każdym stylu i stworzonych do wielu rodzajów aktywności, takich jak m.in. elegancko-klasyczne, lotnicze typu “pilot” oraz o przeznaczeniu sportowym. Właśnie typowo sportowemu zegarkowi przyjrzymy się dzisiaj, a dokładniej jednemu z gatunku (tak uwielbianego przez nas) zegarków do nurkowania, potocznie zwanego “Diver’ami”.
Z certyfikatem chronometru COSC
Epos prezentował nam swoje podejście do tego, jak ma wyglądać diver już wiele lat temu. Więc jak na przedstawiciela “nurków” przystało, także nowy Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition ma wszystkie wymagane atrybuty dla takiego tool-watch’a, nie zapominając o ciekawym, ale klasycznym wyglądzie i proporcjach.
Ale po kolei.
Sukcesywnie rozwijana linia zegarków do nurkowania jest jedną z najważniejszych w całej gamie modeli tego producenta, który - aby sprostać nieustannemu zapotrzebowaniu na takie czasomierze - regularnie prezentuje swoje nowości.
Z zegarkiem wchodzącym w skład linii o nazwie “3504” możecie się zapoznać w szczegółowej recenzji na portalu Zegarki i Pasja: Epos Sportive Diver 3504, do czego zachęcamy. Wracając jednak do historii modelu “3504”, to w zamyśle producenta od samego początku była chęć stworzenia sportowego, dosyć masywnego zegarka. Takiego, który mógłby się wyróżniać ponadprzeciętną wodoszczelnością, ale nie na poziomie 100 czy też 200 metrów, lecz takiemu, któremu nie będzie straszne ciśnienie do 50 atmosfer - 500m.
Obrany przez markę kierunek okazał się być bardzo dobrym posunięciem, ponieważ model “3504” znalazł wielu zadowolonych nabywców, ciągle pozostając w czołówce mechanicznych diverów Eposa. Marka wielokrotnie wypuszczała nie tylko różne warianty kolorystyczne tego modelu, lecz także i takie, jak wersje wykonane z tytanu z ceramiczną lunetą.
Epos 3504 w kolejnym wcieleniu
W niniejszym artykule przyjrzymy się najnowszej odsłonie tego divera, Eposowi Sportive 3504 COSC Limited Edition występującemu w ściśle limitowanej liczbie egzemplarzy. Zaś atrybutem zasługującym na szczególną uwagę jest jego mechanizm, legitymujący się certyfikatem chronometru COSC (Contrôle officiel suisse des Chronomètres).
Prezentowany model z linii “3504”, tym razem z certyfikatem COSC, w ograniczonej liczbie egzemplarzy, jest kolejną odsłoną klasycznego “nurka”, który poprzez zachowanie tradycyjnych proporcji i czarnemu kolorowi jeszcze mocniej nawiązuje do dobrze nam znanych, kultowych modeli będących dzielnymi towarzyszami podwodnych wypraw.
Tytan i ceramika
Bardzo dobra jakość zegarka, widoczna już od pierwszego kontaktu, oraz tytan służący do jego wykonania gwarantują jego długowieczność, co jest ważne również podczas jego użytkowania nie tylko pod wodą. Ten limitowany diver w mojej ocenie już od samego początku zdradza swoje naturalne środowisko, jakim są morskie głębiny. Producent zadbał o wszystkie cechy jego konstrukcji, które są wspólne i wymagane dla zegarków typu diver.
Masywna koperta o średnicy 41,5 mm i grubości 13,3 mm została wykonana z tytanu, którą pokryto czarną powłoką PVD. Od góry zamyka ją szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, poprawiającą i tak już bardzo dobrą czytelność, niezależnie od warunków. Jak przystało na zegarek reprezentujący rodzinę diverów, nie mogło zabraknąć sygnowanej na czole, zakręcanej koronki o pokaźnej wielkości, co przekłada się na pewny jej chwyt.
Koronka znalazła swoje miejsce w pobliżu godz. 3, a więc w tradycyjnym miejscu.
Kolejnym elementem, jakże typowym dla zegarków typu diver, jest jednokierunkowy pierścień.
Epos w swoim limitowanym modelu postawił na masywną, zapewniającą dobry chwyt lunetę, której wkładka wykonana jest z czarnej ceramiki z naniesioną na jej powierzchnię podziałką minutową w białym, kontrastującym kolorze, zaś na samej górze znajduje się trójkąt ze świecącym znacznikiem. Cechą pierścieni wykonanych z ceramiki jest ich doskonała, podwyższona odporność na zarysowania oraz na blaknięcie.
Obudowa zegarka zapewnia wodoszczelność do aż 500m (50 atm), co wymagało zastosowania automatycznego zaworu helowego, służącego do uwalniania cząstek helu z wnętrza obudowy. Usytuowany został on po przeciwległej stronie w stosunku do koronki, w okolicy godz. 9. Pomimo wysokiej klasy wodoszczelności i wspomnianemu zaworowi helowemu, odgrywającemu istotną rolę podczas pracy nurka na wielkich głębokościach w dzwonie nurkowym, marka Epos zdaje sobie sprawę, że to rozwiązanie nie będzie zbyt często wykorzystywane na co dzień. Ale fajnie przecież, że znalazło się ono “na pokładzie”.
Głęboka czerń tarczy
Tarcza o niezwykle głębokiej, czarnej barwie ściśle nawiązuje do historycznych diverów.
Ozdobione wyrazistymi cyframi arabskimi indeksy godzinowe są pokryte masą świecącą Super-LumiNova i - podobnie jak grube ramiona wskazówek odmierzające upływ czasu - są bardzo czytelne. Elementem znakomicie poprawiającym użytkowanie zegarka jest datownik umieszczony na godzinie 3., a dokładniej szkło powiększające, czyli tak zwany “cyklop” - rozwiązanie znane dobrze użytkownikom np. Rolexów.
W dolnej części cyferblatu zostały umieszczone informacje o rodzaju naciągu mechanizmu, a także o certyfikacji chronometrycznej, oraz klasie wodoszczelności zegarka.
Cała tarcza Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition utrzymana jest w przejrzystym, uporządkowanym tonie, a wszystkie detale są dobrze dobrane, tworząc pozytywne wrażenie.
Mechanizm z certyfikatem COSC
Zegarek ma mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, to dobrze znana szwajcarska Sellita SW 200-1 posiadająca certyfikat chronometru otrzymany po przejściu surowych testów.
Werk gwarantuje odchyłki dobowe nieprzekraczające -4/+6 sekund na dobę. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, zapewniając czas pracy na poziomie 38 godz. Łożyskowany na 25 kamieniach mechanizm oferuje praktyczną funkcję stop sekundy, a także mamy możliwość dokręcania go za pomocą koronki.
Czarna tytanowa bransoleta lub pasek NATO
Ten model z serii Epos Sportive 3504 jest oferowany w zestawie z tytanową bransoletą, która sprawia wrażenia wysokiej jakości. Podobnie jak koperta, także bransoleta na swojej powierzchni jest pokryta czarną powłoką PVD. Trzyrzędowa, solidna bransoleta ma zakończenie w postaci składanej klamry z wytłoczoną literą “e”.
Istotnym jej elementem jest specjalne przedłużenie umożliwiające założenie zegarka bezpośrednio na piankę do nurkowania.
Ta limitowana wersja w zestawie dostarczana jest również z dodatkowym, tekstylnym paskiem NATO, nawiązującym kolorystycznie do barw na powierzchni obudowy.
Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition - dostępność i cena
Limitowany tylko do 300 sztuk na cały świat zegarek Epos Sportive 3504 COSC Limited (nr ref.: 3504.138.85.35.95) jest wyceniony na kwotę ok. 13 000 złotych, i dostępy już w Polsce.
Zegarek w swoim sportowym, lecz nie krzykliwym charakterze sprawdzi się w wielu sytuacjach dnia codziennego, ale poradzi sobie też w naprawdę wymagającym środowisku.
Ten pełnoprawny diver wykonany z wytrzymałego i bardzo lekkiego tytanu powinien zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników, łącząc w sobie zegarmistrzostwo wysokiej klasy i dbałość o najdrobniejsze detale, co charakterystyczne dla marki Epos.
Warto dodać, że jest też wersja prezentowanego Epos Sportive 3504 bez COSC, nielimitowana, w cenie 7 200 złotych na bransolecie.
Szukasz informacji o nowościach marki Epos i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Epos.
12:55 17.11.2023Zegarki
Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition. Tytan, ceramika i głęboka czerń
Tagi:
zegarek męski na bransoleciezegarek na prezentzegarek nurkowyzegarki męskie mechanicznezegarki sportowezegarek męski na paskuczarny zegarekzegarek do pływaniazegarek mechanicznyzegarki szwajcarskiezegarki automatycznezegarek wodoszczelny
Zegarki i branża zegarkowa od lat 60. XX wieku do końca ostatniej dekady
Uważamy, że zawsze warto w ciekawy sposób przedstawiać historię zegarków i zegarmistrzostwa, nawet jeśli planowany do prezentacji okres nie jest wcale tak odległy, i może ...
SŁAVA niejedno ma imię – o budzikach Дружба, Мир, Пионер, Слава…
Na pewno wielu, a może i większość z nas pamięta charakterystyczne budziki noszące nazwy Slava, Mir, Drużba. Z pewnością są też tacy, którzy nakręcali je co wieczór, by n ...
Warto chronić swój zegarek. Wodoszczelność - kontrola szczelności zegarków
Kontrola wodoszczelności to proces, który powinni doskonale znać zegarmistrzowie, ale są nim także żywo zainteresowani tak sprzedawcy, jak i użytkownicy zegarków. W zakła ...
Premiera: PRIM Wratislavia Edycja Limitowana – relacja z prezentacji zegarka
Wrocław to jedno z najstarszych i zarazem obecnie trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Wrocław ma bardzo, mówiąc kolokwialnie, pokręconą historię, powiązaną z Polską ...
Certina DS Action GMT Powermatic 80. Miejski i na wskroś współczesny zegarek
Ostatnio na rynku pojawia się sporo zegarków w rozsądnych cenach, które są wyposażone w jedną z najbardziej użytecznych komplikacji konstrukcji mechanizmu, jaką jest funk ...
Muzeum Zegarów - historia Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych Januszkiewicza w Warszawie
Cechowe Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych wywodzi się z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku, a od początku lat siedemdziesiątych zlokalizowane jest na ulic ...
Recenzja: Luminox Navy SEAL Original 3001.H.SET + porównanie z wersją z 2018 roku
Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o nowości Luminoxa – modelu Original 3001.H z serii Navy SEAL, zegarków tworzonych z żołnierzami sił specjalnych i na ich potrzeby. Dziś ...
Video recenzja: Ball Engineer III Outlier Limited Edition
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Engineer III Outlier Limited Edition marki Ball. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
Portal Zegarki i Pasja przekroczył 100 tysięcy wizyt w grudniu 2024!
Z dumą informujemy, że portal "Zegarki i Pasja" zakończył rok 2024 spektakularnym sukcesem – w grudniu nasz serwis odnotował ponad 100 tysięcy wizyt! To wyjątkowe osiągni ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00