• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition. Tytan, ceramika i głęboka czerń


Tym, co wyróżnia szwajcarską markę Epos wśród marek z tego segmentu cenowego jest bardzo dobra jakość w relacji do ceny, oraz indywidualnie wypracowany styl jej zegarków. Wspólne DNA dające się zauważyć w produktach tej niezależnej marki sprawiło, że Epos ma swoje liczne grono miłośników i zadowolonych posiadaczy zegarków mechanicznych. Pomimo, że producent z siedzibą w szwajcarskim Lengnau nie znajduje się na liście najstarszych marek na świecie, to jego bogata historia w wytwarzaniu precyzyjnych czasomierzy i ciekawych projektów zasługuje na uznanie.

W portfolio tej marki znajduje się pełen przekrój zegarków, w zasadzie każdym stylu i stworzonych do wielu rodzajów aktywności, takich jak m.in. elegancko-klasyczne, lotnicze typu “pilot” oraz o przeznaczeniu sportowym. Właśnie typowo sportowemu zegarkowi przyjrzymy się dzisiaj, a dokładniej jednemu z gatunku (tak uwielbianego przez nas) zegarków do nurkowania, potocznie zwanego “Diver’ami”.

Z certyfikatem chronometru COSC

Epos prezentował nam swoje podejście do tego, jak ma wyglądać diver już wiele lat temu. Więc jak na przedstawiciela “nurków” przystało, także nowy Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition ma wszystkie wymagane atrybuty dla takiego tool-watch’a, nie zapominając o ciekawym, ale klasycznym wyglądzie i proporcjach.

Ale po kolei.

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Sukcesywnie rozwijana linia zegarków do nurkowania jest jedną z najważniejszych w całej gamie modeli tego producenta, który - aby sprostać nieustannemu zapotrzebowaniu na takie czasomierze - regularnie prezentuje swoje nowości.

Z zegarkiem wchodzącym w skład linii o nazwie “3504” możecie się zapoznać w szczegółowej recenzji na portalu Zegarki i Pasja: Epos Sportive Diver 3504, do czego zachęcamy. Wracając jednak do historii modelu “3504”, to w zamyśle producenta od samego początku była chęć stworzenia sportowego, dosyć masywnego zegarka. Takiego, który mógłby się wyróżniać ponadprzeciętną wodoszczelnością, ale nie na poziomie 100 czy też 200 metrów, lecz takiemu, któremu nie będzie straszne ciśnienie do 50 atmosfer - 500m.

Obrany przez markę kierunek okazał się być bardzo dobrym posunięciem, ponieważ model “3504” znalazł wielu zadowolonych nabywców, ciągle pozostając w czołówce mechanicznych diverów Eposa. Marka wielokrotnie wypuszczała nie tylko różne warianty kolorystyczne tego modelu, lecz także i takie, jak wersje wykonane z tytanu z ceramiczną lunetą.

Epos 3504 w kolejnym wcieleniu

W niniejszym artykule przyjrzymy się najnowszej odsłonie tego divera, Eposowi Sportive 3504 COSC Limited Edition występującemu w ściśle limitowanej liczbie egzemplarzy. Zaś atrybutem zasługującym na szczególną uwagę jest jego mechanizm, legitymujący się certyfikatem chronometru COSC (Contrôle officiel suisse des Chronomètres).

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Prezentowany model z linii “3504”, tym razem z certyfikatem COSC, w ograniczonej liczbie egzemplarzy, jest kolejną odsłoną klasycznego “nurka”, który poprzez zachowanie tradycyjnych proporcji i czarnemu kolorowi jeszcze mocniej nawiązuje do dobrze nam znanych, kultowych modeli będących dzielnymi towarzyszami podwodnych wypraw.

Tytan i ceramika

Bardzo dobra jakość zegarka, widoczna już od pierwszego kontaktu, oraz tytan służący do jego wykonania gwarantują jego długowieczność, co jest ważne również podczas jego użytkowania nie tylko pod wodą. Ten limitowany diver w mojej ocenie już od samego początku zdradza swoje naturalne środowisko, jakim są morskie głębiny. Producent zadbał o wszystkie cechy jego konstrukcji, które są wspólne i wymagane dla zegarków typu diver.

Masywna koperta o średnicy 41,5 mm i grubości 13,3 mm została wykonana z tytanu, którą pokryto czarną powłoką PVD. Od góry zamyka ją szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, poprawiającą i tak już bardzo dobrą czytelność, niezależnie od warunków. Jak przystało na zegarek reprezentujący rodzinę diverów, nie mogło zabraknąć sygnowanej na czole, zakręcanej koronki o pokaźnej wielkości, co przekłada się na pewny jej chwyt.

Koronka znalazła swoje miejsce w pobliżu godz. 3, a więc w tradycyjnym miejscu.

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Kolejnym elementem, jakże typowym dla zegarków typu diver, jest jednokierunkowy pierścień.

Epos w swoim limitowanym modelu postawił na masywną, zapewniającą dobry chwyt lunetę, której wkładka wykonana jest z czarnej ceramiki z naniesioną na jej powierzchnię podziałką minutową w białym, kontrastującym kolorze, zaś na samej górze znajduje się trójkąt ze świecącym znacznikiem. Cechą pierścieni wykonanych z ceramiki jest ich doskonała, podwyższona odporność na zarysowania oraz na blaknięcie.

Obudowa zegarka zapewnia wodoszczelność do aż 500m (50 atm), co wymagało zastosowania automatycznego zaworu helowego, służącego do uwalniania cząstek helu z wnętrza obudowy. Usytuowany został on po przeciwległej stronie w stosunku do koronki, w okolicy godz. 9. Pomimo wysokiej klasy wodoszczelności i wspomnianemu zaworowi helowemu, odgrywającemu istotną rolę podczas pracy nurka na wielkich głębokościach w dzwonie nurkowym, marka Epos zdaje sobie sprawę, że to rozwiązanie nie będzie zbyt często wykorzystywane na co dzień. Ale fajnie przecież, że znalazło się ono “na pokładzie”.

Głęboka czerń tarczy

Tarcza o niezwykle głębokiej, czarnej barwie ściśle nawiązuje do historycznych diverów.

Ozdobione wyrazistymi cyframi arabskimi indeksy godzinowe są pokryte masą świecącą Super-LumiNova i - podobnie jak grube ramiona wskazówek odmierzające upływ czasu - są bardzo czytelne. Elementem znakomicie poprawiającym użytkowanie zegarka jest datownik umieszczony na godzinie 3., a dokładniej szkło powiększające, czyli tak zwany “cyklop” - rozwiązanie znane dobrze użytkownikom np. Rolexów.

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

W dolnej części cyferblatu zostały umieszczone informacje o rodzaju naciągu mechanizmu, a także o certyfikacji chronometrycznej, oraz klasie wodoszczelności zegarka.

Cała tarcza Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition utrzymana jest w przejrzystym, uporządkowanym tonie, a wszystkie detale są dobrze dobrane, tworząc pozytywne wrażenie.

Mechanizm z certyfikatem COSC

Zegarek ma mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, to dobrze znana szwajcarska Sellita SW 200-1 posiadająca certyfikat chronometru otrzymany po przejściu surowych testów.

Werk gwarantuje odchyłki dobowe nieprzekraczające -4/+6 sekund na dobę. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, zapewniając czas pracy na poziomie 38 godz. Łożyskowany na 25 kamieniach mechanizm oferuje praktyczną funkcję stop sekundy, a także mamy możliwość dokręcania go za pomocą koronki.

Czarna tytanowa bransoleta lub pasek NATO

Ten model z serii Epos Sportive 3504 jest oferowany w zestawie z tytanową bransoletą, która sprawia wrażenia wysokiej jakości. Podobnie jak koperta, także bransoleta na swojej powierzchni jest pokryta czarną powłoką PVD. Trzyrzędowa, solidna bransoleta ma zakończenie w postaci składanej klamry z wytłoczoną literą “e”.

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Istotnym jej elementem jest specjalne przedłużenie umożliwiające założenie zegarka bezpośrednio na piankę do nurkowania.

Ta limitowana wersja w zestawie dostarczana jest również z dodatkowym, tekstylnym paskiem NATO, nawiązującym kolorystycznie do barw na powierzchni obudowy.

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition - dostępność i cena

Limitowany tylko do 300 sztuk na cały świat zegarek Epos Sportive 3504 COSC Limited (nr ref.: 3504.138.85.35.95) jest wyceniony na kwotę ok. 13 000 złotych, i dostępy już w Polsce.

Zegarek w swoim sportowym, lecz nie krzykliwym charakterze sprawdzi się w wielu sytuacjach dnia codziennego, ale poradzi sobie też w naprawdę wymagającym środowisku.

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Epos Sportive 3504 COSC Limited Edition

Ten pełnoprawny diver wykonany z wytrzymałego i bardzo lekkiego tytanu powinien zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników, łącząc w sobie zegarmistrzostwo wysokiej klasy i dbałość o najdrobniejsze detale, co charakterystyczne dla marki Epos.

Warto dodać, że jest też wersja prezentowanego Epos Sportive 3504 bez COSC, nielimitowana, w cenie 7 200 złotych na bransolecie.

Szukasz informacji o nowościach marki Epos i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Epos.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Zegarki opowiadające historię. Vach...
Zegarki opowiadające historię. Vach...
16.11.2023
Seiko Prospex European Special SPB4...
Seiko Prospex European Special SPB4...
18.11.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco