Marka Aerowatch w 2023 odświeża swoje kolekcje. Niedawno recenzowaliśmy zegarek mechaniczny z nowej rodziny Milan, model Aerowatch Milan Automatic. To linia zegarków inspirowanych stylistyką, której początki dał wybitny projektant Gerald Genta w latach 70. XX wieku. Teraz, w najnowszym wydaniu, ta kolekcja stała się bardzo kolorowa. Firma zaprezentowała kilka wersji tego zegarka z odważnymi barwami tarcz. Także znany już model Les Grandes Clasiques ma od teraz ciekawy, kwarcowy wariant ze wskazaniem faz księżyca, z pięknymi, niebieskimi wskazówkami. Będziemy te nowości niebawem prezentować.
Ja jednak dziś skupię się na nowych modelach z kolekcji, która - jak dla mnie - najmocniej wyznacza współczesny charakter szwajcarskiej marki Aerowatch.
Zegarki wyjątkowej urody i bardzo charakterystyczne
Pamiętamy, że to firma, która jeszcze do niedawna bazowała wyłącznie na tworzeniu zegarków kieszonkowych. Co ciekawe, i już obecnie bardzo rzadko spotykane w branży, do dziś tak zwane „kieszonki” zajmują ważne miejsce w ofercie tej marki.
A zegarki z prezentowanej kolekcji Aerowatch 1942 właśnie z popularnymi dawniej „kieszonkami” są powiązane najmocniej, mimo standardowego mocowania do nadgarstka.
W mojej ocenie to zegarki wyjątkowej urody i bardzo charakterystyczne. To one swoim wyglądem odnoszą się do ”kieszonkowego” dziedzictwa marki z racji swojej stylistyki.
To przy okazji zegarki eleganckie, choć nie wpisujące się w typowy kanon tego rodzaju modeli. Okrągła koperta ma kształt inspirowany właśnie kieszonkowymi czasomierzami, a do tego ma także bardzo nietypowe uszy. One są wzorowane na dolutowywanych niegdyś do kopert zegarków kieszonkowych drucianych elementach, którymi - nieco prowizorycznie, za pomocą skórzanych pasków - kieszonkowy czasomierz mocowany był do nadgarstka, zamiast mocowania za pomocą dewizki zegarka chowanego do specjalnej kieszonki. To dziś stosowane rozwiązanie imituje oczywiście używany dawnej sposób. Pomiędzy specyficznymi, zagiętymi uszami jest klasyczny, choć zagięty teleskop pozwalający zamontować pasek lub bransoletę.
Nowe modele zegarków z linii 1942
Przejdźmy zatem do tegorocznych nowości.
Pierwszy zaprezentujemy model bardzo stonowany, można by rzec – prosty, z trzema wskazówkami. Mowa o Aerowatch 1942 Automatic, który ma cztery wersje do wyboru.
Każda z piękną, ciemno niebieską tarczą, nadrukowanymi białym lakierem rzymskimi indeksami, oraz bardzo klasycznymi wskazówkami.
Wszystkie cztery mają koperty o średnicy 40 mm, świetnie wyglądającą cebulkową koronkę, szkło szafirowe i tarcze o dwóch sektorach. Jeden z nich tworzy pierścień, na którym nadrukowano indeksy, a drugi stanowi część centralną tarczy, będąc tłem dla wskazówek.
Na godzinie 6. w każdej z wersji jest okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca.
Do wyboru jest wariant na granatowym pasku o fakturze skóry krokodyla lub na bransolecie o 5-rzędach polerowanych ogniw przypominających duże, lśniące ziarna ryżu. Ale to dwie opcje.
Możemy pomnożyć je razy dwa, bo każda z tych wersji dostępna jest z mechanizmem kwarcowym lub tradycyjnym, z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.
Aerowatch 1942 Small Second Automatic
Następna opcja ma tarczę srebrną, również rzymskie indeksy i również jest to opcja trójwskazówkowa, choć jeszcze bardziej klasyczna niż w modelu Aerowatch 1942 Automatic, bo sekundnik nie jest centralny, a pracuje na małej tarczy nad godziną 6.
Tu stalowa, polerowana koperta o takim samym wzorze, jak w poprzedniku, jest większa, gdyż ma 42 mm średnicy. Zachowano natomiast charakterystyczne uszy koperty, szkło szafirowe i elegancką, cebulkowatą koronkę.
Z racji małego sekundnika, datownik jest tutaj na godzinie 3.
Wskazówki o podobnym kształcie jak wyżej, ale nieco delikatniejsze, są barwione na niebiesko, co dodatkowo podkreśla klasyczną urodę tego zegarka mechanicznego.
Ten model ma mechanizm o automatycznym naciągu sprężyny napędowej, a dostępny jest na jasnobrązowym pasku wykonanym ze skóry, bądź na stalowej bransolecie o takiej konstrukcji, jak opisana wyżej.
Aerowatch 1942 Moon Phase Automatic
Kolejny model jest najbardziej „rozbudowany” w aspekcie wskazań.
Stalowa koperta Aerowatch 1942 Moon Phase Automatic ma 42 mm średnicy.
Tarcza jest niebieska, ze szlifem słonecznym. Poza datownikiem na godzinie 3., oraz bardzo prostymi trzema wskazówkami centralnymi, jest jeszcze dodatkowa komplikacja konstrukcji mechanizmu w postaci wskazania faz księżyca.
Okienko o charakterystycznym kształcie umieszczono tuż pod osią wskazówek. Tam, na niebieskim tle, widzimy gwiazdy i Księżyc, odpowiednio ukazywany zależnie od fazy w jakiej właśnie go widzimy na nieboskłonie.
By zegarek nadal emanował klasycznym spokojem zastosowano delikatne, nakładane indeksy w postaci podłużnych pałeczek, zamiast bardziej przyciągających wzrok cyfr rzymskich. Tylko indeks godziny 12. jest oznaczona cyfrą rzymską. Ten zabieg stonował widok jaki mamy na tarczy i, mimo wielu wskazań, jest wyraźne poczucie skromności oraz elegancji. Model ten występuje na opisywanej wyżej bransolecie lub na brązowym, skórzanym pasku.
Aerowatch 1942 Night & Day
Ostatni model z nowej kolekcji Aerowatch 1942 to zegarek skierowany do kobiet.
Koncepcja wizualna, jak przystało na linię 1942, jest oczywiście taka sama, czyli zaokrąglone boki polerowanej koperty, zestawione z uszami imitującymi druciane mocowania przerabianych zegarków kieszonkowych.
Dostosowano jednak rozmiar obudowy do damskich nadgarstków, więc koperta ma średnicę 35 mm.
Zegarek Aerowatch 1942 Night & Day jest oferowany na bransolecie. Znów, takiej samej jak opisywana wyżej, ale oczywiście odpowiednio węższej. Jest też dostępny biały pasek wykonanym ze skóry.
W tym modelu damskim „dziej się” najwięcej.
Zegarki mają tarcze z białej masy perłowej, co nadaje im pięknie opalizującą powierzchnię i zapewnia indywidualny charakter każdego egzemplarza (nie ma dwóch takich samych tarcz). Indeksy są drobnymi, lśniącymi punktami, poza znacznikami godzin 3., 6., 9. i 12., które lśnią jeszcze bardziej, bo są większe i osadzono w nich prawdziwe diamenty.
Czas wskazują klasyczne wskazówki, tylko dwie.
Jednak oko najbardziej przyciąga okienko zajmujące większą powierzchnię górnej połowy tarczy, a w zasadzie duże okno, ukazujące wskazanie dnia i nocy. Widzimy w nim bądź wędrujące, złociste Słońce na niebieskim tle, lub Księżyc w opcji foto realistycznej, na tle gwieździstego nieba. W zegarku tym zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 515 24D, czyli niemal bezobsługowy, wymagający jedynie wymiany baterii co jakiś czas.
Klasa wodoszczelności wszystkich prezentowanych zegarków to 50m.
Zegarki z kolekcji Aerowatch 1942 – dostępność i cena
Kolekcja Aerowatch 1942 to zegarki elegancie, choć - jak pisałem na wstępie - nietypowe.
Ale to własna droga marki Aerowatch w tym kierunku.
Zapewne nie jest to propozycja dla każdego, bo te modele wyróżniają się stylistyką o nietypowym charakterze, ale to właśnie ich największa zaleta.
Ceny modeli z serii Aerowatch 1942 kształtują się następująco: Aerowatch 1942 Quartz 2 810 złotych, Aerowatch 1942 Automatic 6 800 złotych, Aerowatch 1942 Small Second Automatic 8 490 złotych, Aerowatch 1942 Moon Phase Automatic 8 910 złotych, a damskie Aerowatch 1942 Night & Day są w cenie 3 910 złotych.
Zegarki są już dostępne w Polsce.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Aerowatch znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Aerowatch.
05:30 27.10.2023Zegarki
Aerowatch 1942. Nowa kolekcja klasycznych zegarków męskich i damskich
Tagi:
eleganckie zegarkizegarek męski na bransoleciezegarki szwajcarskiesrebrny zegarekprestiżowe zegarkizegarek na prezentzegarek damski na paskuzegarki automatycznezegarek do garnituruzegarki damskie na bransoleciezegarek męski na paskuzegarki męskie mechanicznezegarki kwarcowezegarki męskie eleganckiezegarek mechanicznyzegarki męskie klasyczne

REKLAMA

Jaeger-LeCoultre Powermatic 481 – wskazanie rezerwy chodu dla każdego!
Stawiam odważną tezę, iż dzisiejsi użytkownicy i miłośnicy naręcznych zegarków mechanicznych nie w pełni zdają sobie sprawę, w jak wspaniałych czasach mają szczęście żyć. ...

Sięgając gwiazd - 60 lat modelu Speedmaster!
W tym roku marka Omega, a zarazem także liczne grono jej fanów z całego świata, świętuje wyjątkowy jubileusz – 60 lat kultowego modelu Speedmaster! To bezdyskusyjnie jede ...

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 80.
Druga połowa lat siedemdziesiątych „uśmierciła” mechaniczne zegarki i doprowadziła do wielkiego przetasowania własnościowego w gronie właścicielskim branży. Rewolucja kwa ...

Audemars Piguet rozpoczyna budowę nowego zakładu produkcyjnego w Meyrin
Na początku września 2023 roku marka Audemars Piguet poinformowała o rozpoczęciu prac budowlanych nowego budynku przemysłowego w Meyrin. Projekt ten zlokalizowany jest na ...

Oris ProPilot X Calibre 400 Laser. Tarcza zegarka jak żadna inna!
Można napisać, że od momentu wprowadzenia kolekcji Propilot X, czyli całkiem niedawno, bo od 2022 roku, Oris traktuje tę linię zegarków jako doskonały obiekt do… zabawy. ...

Squale 1521 Full Luminous z całą tarczą pokrytą substancją luminescencyjną!
Marka Squale oferuje wyłącznie zegarki mechaniczne do nurkowania, w związku z tym nie ma zbyt dużego pola do popisu w zakresie proponowania zaskakujących nowości. To jedn ...

Carl F. Bucherer Manero Central Counter. Chronograf, który przełamuje schemat
Chronografy, czyli zegarki ze stoperem, to bardzo popularna grupa czasomierzy, głównie z dwóch względów - w codziennym użytkowaniu można bez problemu znaleźć zastosowanie ...

Video recenzja: Błonie Zodiak Mechaniczny (3 wersje kolorystyczne)
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Zodiak Mechaniczny – w trzech odsłonach – polskiej marki Błonie. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował t ...

Yema Yachtingraf Tourbillon Mareographe. Wyjątkowy zegarek z okazji 75-lecia marki
W przepięknie położonej dolinie nad rzeką Doubs we wschodniej Francji, 5 kilometrów od granicy ze Szwajcarią i 10 kilometrów od Le Locle, leży małe, urokliwe miasteczko M ...

Pierwszy butik Jaeger-LeCoultre w Monachium już otwarty
Prestiżowa marka Jaeger-LeCoultre ogłosiła otwarcie nowego butiku w samym sercu Monachium. Butik, położony w doskonałej lokalizacji przy Maximilianstraße 24, zajmuje dwa ...

G-SHOCK League of Legends. Zegarki, które przenoszą w świat fantasy
Japońskie marka G-SHOCK nie zwalnia tempa, nawet na moment. Liczba nowych modeli w wielu wariantach czy też limitowane serie zegarków pojawiają się tak szybko, że trzeba ...

Smok Wawelski powraca… na nadgarstki. Premiera nowych zegarków Błonie!
W listopadzie prezentowaliśmy relację ze spotkania w pracowni marki Błonie (Notatki z prywatki z Błonie), wspominaliśmy w niej, iż polska firma szykuje ciekawe nowości, k ...