• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph. Sportowy zegarek ze szlachetnym rodowodem


Widzisz logo JLC – (prawdopodobnie) myślisz Reverso. Ewentualnie, w Twojej głowie generuje się obraz tradycyjnego garniturowca w krągłej, dyskretnej kopercie, coś na kształt modelu Master Control. Nic dziwnego, Jaeger-LeCoultre to przecież konserwatywna marka produkująca jedne z najbardziej luksusowych zegarków na świecie. Ba, na koncie mają dostarczanie mechanizmów do zegarków tak znamienitych marek, jak Audemars Piguet, Vacheron Constantin czy... Patek Philippe. Z taką wiedzą nie trudno domyślić się, że ich obszarem działania były zegarki eleganckie, garniturowe. Tak pozostało do dziś, choć, powstała w latach 60., na fali popularności zegarków do nurkowania, sportowa seria Polaris też jest częścią wielkiego dziedzictwa tej marki.

Od 2018 roku, Jaeger-LeCoultre skutecznie i na nowo ją rozwija, poszerzając swoją obecność na życiodajnym rynku luksusowych zegarków sportowych.

Relatywnie nowy pomysł

Polaris ze stoperem to relatywnie nowy pomysł, bo w pierwotnych odmianach można było oczekiwać "jedynie" komplikacji konstrukcji mechanizmu datownika oraz alarmu, będącego jedną ze specjalności Jaeger-LeCoultre. Trzeba jednak przyznać, że to świetne uzupełnienie głównego line-upu. Uaktualnione modele to nie tylko nowe kolory i wykończenia tarcz - modernizacja miała znacznie szerszy zakres, i sięgnęła nawet mechanizmu.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Zewnętrznie, trudno oczekiwać rewolucji.

Nie ta marka, nie ten klient i segment, żeby próbować wynaleźć koło na nowo.

Zresztą nie ma takiej potrzeby, bo sylwetka Polarisa i jego nakładane indeksy należą do wąskiego, elitarnego wręcz grona tych rozpoznawalnych w mgnieniu oka. To duża wartość, którą warto pielęgnować. A JLC robi to za pomocą nowego, gruboziarnistego i gradientowego wykończenia, które uzyskiwane jest w skomplikowanym, prawdziwie manufakturowym procesie.

Zaczyna się od warstwy lakieru bezbarwnego, na który stopniowo i żmudnie nakłada się kolejne, ręcznie aplikowane, rygorystycznie kontrolowane warstwy.

Rzemieślnicy z Le Sentier nakładają ich co najmniej 35, a na końcu polerują całość, co gwarantuje gładką szklistość i efekt przejścia na wybitnym poziomie, do którego JLC od lat przyzwyczajało swoich klientów.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Oprócz wyjątkowego eleganckiego wykończenia głównej części tarczy, Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph może poszczycić się sportowym na swój sposób, asfaltowo szorstkim wykończeniem subtarcz, które w tej generacji mają nieco inną funkcjonalność.

Od teraz, na godzinie 9. znajduje się mały sekundnik, a po prawej towarzyszy mu wskaźnik upływających minut pomiaru stopera. Jak przystało na zegarek sportowy, indeksy oraz wskazówki wypełnioną powłoką Super-LumiNova. Za sportową cechę należy również uznać dominację szczotkowanych powierzchni na kopercie zegarka, którą w przyjemny sposób nieco przełamują fazowane i polerowane krawędzie zwężanych uszu.

Nowy mechanizm „in-house” kaliber 761

Zmodyfikowana, względem poprzednika (cal. 751), funkcjonalność to efekt zastosowania nowego, in-house'owego mechanizmu kaliber 761. Ma on dwa bębny ze sprężynami, które gwarantują ponadstandardowe 65 godzin rezerwy chodu i pracuje w częstotliwości 4 Hz.

Wysoką kulturę pracy chronografu gwarantuje sprzęgło wertykalne i koło kolumnowe, rozwiązania uszlachetniające każdy mechanizm ze stoperem.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Typowo dla JLC, mechanizm jest wyjątkowo estetycznie wykończony, z fazowanymi na krawędziach mostkami, pasami Cotes de Geneve, barwionymi na niebiesko śrubami i centralnym, ażurowym rotorem formującym kształt liter JL, będących częścią logotypu marki. Jednym z wyjątkowych aspektów tego werku jest 1000-godzinny cykl testów, podczas którego zegarek jest sprawdzany w warunkach symulujących codzienne noszenie go.

W trakcie kontroli przeprowadza się pomiary amplitudy i odchyłki w sześciu różnych pozycjach, w trzech różnych temperaturach i w warunkach podwyższonego ciśnienia, odpowiadającemu wartości wodoszczelności zapewnianej konkretnemu modelowi.

Potwierdzeniem bardzo wysokiej jakości wykonania tego mechanizmu jest także możliwość rozszerzenia gwarancji producenta na zakupiony zegarek aż do 8 lat.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące zegarek i jego mechanizm.
 


Urodę mechanizmu cal.761 można podziwiać dzięki przeszklonemu deklowi. Pomimo jego obecności, wodoszczelność to satysfakcjonujące i adekwatne do segmentu 100 metrów.

Sportowe paski i bransoleta

Sportowe są również paski do zegarków, konkretnie dwa, które trafiają do Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph szarego o nr ref. Q902843J - producent dodaje w standardzie beżowy, płócienny pasek oraz czarny gumowy, z jednym motylkowym, logowanym zapięciem.

Istnieje również możliwość posiadania trzyrzędowej, logowanej bransolety, z którą parowana jest wersja o referencji Q9028181, z głęboko niebieską tarczą. Tutaj również przewidziano dodatkowy pasek, tym razem w kolorze korespondującym bezpośrednio z tarczą.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Ta wersja jest wyceniona na 16 800 euro, całe 500 drożej od szarego wariantu z paskami, ale świetnie wykończona bransoleta ze szczotkowanymi ogniwami środkowymi i wyjątkowo udanym stylistycznie zapięciem zdaje się być warta tej relatywnie niewielkiej dopłaty.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph – dostępność i cena

Nowy Polaris to zegarek, w którym ciężko wskazać jakkolwiek istotne wady.

Koperta Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph mierzy 42 mm średnicy, które jest rozsądną i ze wszech miar uniwersalną wartością. Zegarek ten ma dystyngowaną, choć sportową stylistykę i świetne połączenie polerowanych powierzchni ze szczotkowanymi, które - zwłaszcza z bransoletą - niejako potęgują wrażenie obecności jakiejś żyłki nadrzędnej elegancji, która jest wpisana w DNA marki Jaeger-LeCoultre.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph.

Do tego model Polaris Chronograph ten szczyci się nowym, in-house'owym mechanizmem, który jest wciąż rekordowo długo testowany.

OK, jest relatywnie drogo – cena Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph to około 70 000 złotych, ale jest też wyjątkowo dobrze. Zegarki z tej serii są już dostępne w sprzedaży.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Victorinox I.N.O.X. Chrono. Zegarek...
Victorinox I.N.O.X. Chrono. Zegarek...
25.10.2023
Aerowatch 1942. Nowa kolekcja klasy...
Aerowatch 1942. Nowa kolekcja klasy...
27.10.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco