• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton. Być jak McQueen, ale na miarę XXI wieku


TAG Heuer to marka, która od kilku lat wraca do historycznych modeli z logo Heuer. To zrozumiałe, bo Heuerowi przed przejęciem przez firmę TAG udało się stworzyć wiele fundamentalnych dla całego przemysłu modeli zegarków, zwłaszcza w segmencie chronografów. Do panteonu gwiazd, obok znamienitych Autavii i Carrery, należy zaliczyć model Monaco, który jednoznacznie kojarzy się z chronografami w prostokątnej, albo po prostu innej niż okrągłej, kopercie.

Zegarek Heuer Monaco powstał na fali odwagi stylistycznej lat 60 i 70. XX wieku. Wówczas wiele przedmiotów codziennego użytku, w tym zegarki, zyskało formy, które do dziś mogą budzić wiele emocji. Jedne zostały zapomniane, inne brylują na nadgarstkach do dziś za sprawą reedycji, wciąż bardzo popularnych w przemyśle zegarkowym. Zwycięstwo tego nietypowego konceptu to również zasługa udanego marketingu – logo Heuera znane było i jest wszystkim uważnym fanom motorsportu.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

Wisienką na torcie była obecność chronografu Monaco na nadgarstku Steve’a McQueena w filmie Le Mans z 1971 roku. McQueen do dziś ma status ikony, wzorca męskości i męskiego stylu, co, rzecz jasna, stale pomaga TAG Heuerowi w sprzedaży.

Być jak McQueen, ale na miarę XXI wieku

Ale dość o historii – przecież nowe, szkieletowane warianty Monaco sprawiają wrażenie zegarków co najmniej nowoczesnych.

Model TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton promowano w blasku 80. Grand Prix Formuły 1 w Monaco, imprezy, którą w zasadzie od początku napędzają najnowsze w danym momencie technologie. To paradoksalnie dobre miejsce dla luksusowego, przeprojektowanego na cyberpunkową modłę zegarka, wciąż mechanicznego.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

Aspekt wizualny to jedno, ale od strony technicznej również jest ciekawie.

Mechanizm kaliber Heuer 02 to in-house’owo rozwijana, budowana w szwajcarskim Chevenez nowoczesna konstrukcja modułowa z precyzyjnym chronografem, który charakteryzuje się wysoką kulturą pracy dzięki implementacji koła kolumnowego i sprzęgła wertykalnego.

Wyposażony w 33 kamienie łożyskujące mechanizm to, według przedstawicieli marki TAG Heuer, nowy standard w segmencie mechanizmów z automatycznym naciągiem oraz z dodatkową funkcją stopera. Pomimo modułowej budowy, jest o niemal milimetr niższy od stosowanego od lat kalibru 1887/Heuer 01.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

Nowoczesny kaliber Heuer 02 pozwolił również uzyskać okrągłe i imponujące 80 godzin rezerwy chodu. Szwajcarzy chwalą się także trwającymi blisko pół roku testami, które pozwoliły wychwycić potencjalne problemy i w pełni dopracować ich dzieło.

Duże zmiany w aspekcie wizualnym

W kwestii wizualnej zmieniło się wiele.

Na tyle dużo, że w Monaco w nowych odsłonach zamieniono integralne nuty vintage na nowe, zdecydowanie bardziej nowoczesne, wybiegające wręcz mocno w przyszłość. Najważniejsze zmiany zaszły na froncie zegarka, który stracił tradycyjną, pełną tarczę na rzecz szkieletowania w centrum. Tradycyjne pozostały zaledwie subtarcze, choć nawet one w nowym otoczeniu nabierają innego, „niestarego” wyrazu.

Smaczkami są nowe indeksy, które tworzą zupełnie nową identyfikację świetlną i gruntownie odmieniają odbiór całości. W warunkach ograniczone oświetlenia indeksy wraz ze wskazówkami tworzą nietypowy świetlny wzór, który kojarzy się ze statkami kosmicznymi i sagą Star Wars. Podobną zabawę światłem, od czasu upowszechnienia się świateł w technologii LED lub laserowej, widać również w przemyśle motoryzacyjnym, do którego model Monaco przecież też nawiązuje.

Jednym z motoryzacyjnych nawiązań jest też kształt rotora, widocznego przez przeszklony dekiel, którego ramiona przypominają wzór sportowych felg samochodowych.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

Szkieletowanie w każdej z wersji nowego TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton objęło również dysk daty, co pozwoliło w nieoczywisty sposób zbudować okno wskazań datownika z białym tłem. W istocie jest ono nieruchome, a pozostała część pierścienia datownika jest optycznie wycofana za sprawą ciemniejszego tła w postaci elementów mechanizmu.

Koperta z tytanu – spełnienie industrialnych aspiracji

Nowoczesnej surowości nabrała również koperta zegarka.

Wykonano ją z piaskowanego, a przez to jeszcze bardziej matowego tytanu klasy 2. Rezultatem szarego, matowego wykończenia jest podkreślenie formy koperty, którą w znacznie niższym stopniu zniekształcają refleksy. Jest to również kolejny ruch ze strony projektantów TAG Heuer, w którym da się dostrzec industrialne inspiracje dopełniające nowoczesne oblicze nowego Monaco Chronograph Skeleton.

Niezależnie od wariantu zegarka, koperta mierzy 39 mm x 39 mm, jest wodoszczelna do 100 metrów, ze szkłami szafirowymi z obu stron. Wspólne są też paski, nie licząc edycji Original Blue z jaskrawo niebieskim wykończeniem. Wykonano je ze skóry cielęcej i gumy, a następnie zwieńczono tytanowym, motylkowym i - rzecz jasna - logowanym zapięciem.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

W zależności od wybranej wersji chronografu mniej lub bardziej tradycyjna jest jej kolorystyka, którą przygotowała marka TAG Heuer. Najbliższa kanonu jest odmiana Original Blue z szarą kopertą i niebieskimi fragmentami tarczy, srebrnymi ramkami subtarcz totalizatorów i odpowiednią porcją wyścigowej czerwieni.

Tę drugą nazwę, tj. Racing Red wykorzystano do określenia kolejnej wariacji, w której szarość łączy się z kolorami czarnym i czerwonym.

Najbardziej niekonwencjonalna, być może również najpełniej odpowiadającym życzeniom projektantów, jest wariant Turquoise, który w czarnej kopercie zamyka jaskrawe, turkusowe elementy - przede wszystkim masę luminescencyjną oraz subtarczę. Duży kontrast kolorystyczny i czarne tło dodatkowo podnoszą widoczność nowego układu indeksów i sprawiają wrażenie nieustannie świecących. To mój personalny faworyt w tej trójce, który ma w sobie sporo odwagi dotąd zarezerwowanej dla marek, które określone , odważne podejście do designu mają w swoim DNA.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton – dostępność i cena

Nowa edycja Monaco Chronograph Skeleton pokazuje, że w starych zegarkowych projektach wciąż drzemie wiele potencjału, który odpowiednio wykorzystany i przetworzony, ma szansę na zupełnie nowe życie w formie, która dotąd nie wydawała się możliwa do połączenia z nowoczesnymi nurtami w designie.

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton

Modyfikowany mechanizm kaliber Heuer 02 z wykończeniem łączącym tradycyjne techniki z nowoczesnymi wydaje się w pełni nadążać za nowym, odważnym charakterem tego motorsportowego klasyka.

Nowa kolekcja dostępna jest od maja 2023 roku w cenie 10 850 Euro (Original Blue, Racing Red), czyli około 45 000 złotych za odmiany bez powłoki. Chętni na najodważniej narysowaną wersję muszą również sięgnąć nieco głębiej do portfela, bo TAG Heuer Monaco Chronograph Skeleton Turquiose wyceniono na 11 400 Euro, a więc około 50 000 złotych.

Fanom marki i modelu polecamy także nasz artykuł: TAG Heuer Monaco – modele z okazji 50. rocznicy powstania ikony, gdzie opisujemy nieco historię tego chronografu, oraz prezentujemy na żywo ciekawe wersje Monaco z okazji 50-lecia modelu.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Ebel Sport Classic. Sportowe damski...
Ebel Sport Classic. Sportowe damski...
06.07.2023
Zegarek na lato, w kolorze turkusow...
Zegarek na lato, w kolorze turkusow...
12.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco