• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega

Orient Sports Mako Chronograph. Pierwszy chronograf w historii kolekcji Mako!


Firma Orient już od ponad 70 lat oferuje przystępne cenowo, atrakcyjne wizualnie i technicznie zegarki, w tym bardzo wiele modeli wyposażonych jest w tradycyjne mechanizmy mechaniczne. Wśród oferty tej marki jest seria modeli Orient Mako, która nieprzerwanie zyskuje na popularności od czasu swojej premiery w 2004 roku. Tak naprawdę to chyba jeden z najważniejszych zegarków w kolekcji tego japońskiego producenta będącego pod skrzydłami grupy Seiko. Orient Mako w swoich kolejnych wcieleniach zachowuje klasyczny nurkowy styl i wygląd, bardzo uniwersalne rozmiary, oraz świetne połączenie atrakcyjnej ceny z dobrą jakością. To ten zestaw cech zaskarbił mu ogromne rzesze sympatyków na całym świecie.

Do tej pory Mako był oferowany w różnych wersjach, ale zawsze z mechanizmami z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Były to coraz nowsze wersje, ale nigdy nie było w ofercie modelu Mako z kwarcowym mechanizmem.

W 2023 roku to się zmienia.

To co znamy, lubimy i cenimy

Teraz, po raz pierwszy w historii kolekcji modeli z serii Mako, oferta obejmuje zegarek z dodatkową funkcją stopera i z „in-house” mechanizmem kwarcowym, który to zasilany jest energią światła.

Nowość uzupełnia zatem ofertę istniejących zegarków mechanicznych.

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Zasilanie solarne w zasadzie likwiduje konieczność wymiany baterii w zegarku, bo zastąpiona jest ona akumulatorem, tym samym podnosząc - i tak już wysoki - poziom tak zwanej „bezobsługowości” charakteryzujący zegarki kwarcowe na jeszcze wyższy pułap. Przy pełnym naładowaniu baterii ten zegarek kwarcowy może pracować nieprzerwanie przez okres około pół roku. Jak podaje producent, odchyłka wynosi +20 sekund /-20 sekund na miesiąc.

Jeśli chodzi o wygląd nowego zegarka Sports Mako Chronograph Quartz, to oczywiście bazą do jego wykonania stanowi to, co znamy, lubimy i cenimy w produktach Orienta.

A więc mamy okrągłą kopertę o ponadczasowym wyglądzie. Wykonana została ona ze stali, a wykończono ją poprzez szczotkowanie górnych powierzchni uszu i polerowanie pozostałych elementów. Średnica obudowy jest nieco większa niż w klasycznym modelu. W nowych zegarkach to 42,8 mm. Grubość to 13,1 mm, a wysokość od ucha do ucha to nadal niewiele, bo jedynie 48 mm, a jak wiemy - to kluczowy wymiar jeśli chodzi o dopasowanie do nadgarstka.

Od pewnego czasu standardem w zegarkach z linii Mako stało się szkło szafirowe.

I tak jest również w prezentowanej dziś, najnowszej wersji tego modelu z chronografem.
 


Szkło okala obrotowa luneta, tradycyjnie z sześcioma wypustkami niejako zagłębiającymi się w aluminiową wkładkę z naniesioną nurkową skalą minutową. W nowym modelu w zależności od wersji zegarka może być ona w kolorze czarnym lub dwukolorowa, niebesko-czerwona.

Przekształcanie światła w energię elektryczną

Pozostając przy obudowie zegarka – jego spód to pełny, stalowy i wkręcany dekiel z wygrawerowanym delfinem, a na prawym boku koperty umieszczono tradycyjnie elementy służące do ustawiania wskazań czasu oraz do obsługi funkcji dodatkowych zegarka, czyli przyciski nad i pod koronką. Przyciski te służąc do uruchamiania, zatrzymywani i resetowania stopera, a pomiędzy nimi znajduje się zakręcana koronka, chroniona z obu stron wypustkami.

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Tarcze modelu Orient Sports Mako Chronograph mamy do wyboru w trzech wersjach. Dostępny jest wariant w kolorze niebieskim (nr ref. RA-TX0201L), czarnym (nr ref. RA-TX0202B), oraz białym (nr ref. RA-TX0203S). Pierwsza jest zestawiona z dwukolorową, niebiesko-czerwoną lunetą, a pozostałe mają czarne wkładki obrotowego pierścienia.

Tarcze są metalowe i lekko połyskujące. Jednak, jak wiemy, dla zasilenia ogniw słonecznych potrzeba elementów transparentnych dla światła. Wykorzystano do tego trzy małe subtarcze, które w każdej z wersji są czarne i jednocześnie przeźroczyste, aby mogły przepuszczać promienie świetlne służące do ładowania akumulatora. Pod nimi umieszczono odpowiednie elementy fotowoltaiczne przekształcające światło w energię elektryczną.

Układ elementów na cyferblacie jest dość klasyczny. To trzy subtarcze ułożone w układzie: 3., 6. i 9. Tarcza na godzinie 3. wskazuje czas w trybie 24-godzinnym, tracza na godzinie 6. to licznik minut stopera, a ta na 9. to mały sekundnik czasu głównego.

Jeszcze bardziej wszechstronny

Centralne ramiona wskazówek minutowa i godzinowa mają kształt mieczy i obfite wypełnienie masą świecącą, co zapewnia odpowiednio szybki odczyt wskazań zarówno w dobrych warunkach oświetlenia, jak i w ciemności.

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Zestaw ten uzupełnia centralny sekundnik stopera, który w wersjach tarczy czarnej i niebieskiej jest w kolorze czerwonym. Dla wydzielenia sekcji do pomiaru odcinków czasu wskazówka na liczniku minut stopera jest też czerwona. W modelu z białą tarczą postawiono na bardziej stonowany wygląd. Zrezygnowano z czerwieni, a sekundnik jest polakierowany na czarno.

W każdej z trzech przygotowanych opcji kolorystycznych zegarka atrakcyjnie wyglądające, nakładane indeksy godzinowe mają kształt prostokątów, z jednym bokiem tworzącym ostre zakończenie do wewnątrz tarczy. Wypełniono je substancją luminescencyjną. Pod godziną 12. umieszczono logo firmy i nadrukowano jej nazwę, oraz informację o wodoszczelności do 200 m. Indeks godziny 12. jest prezentowany w postaci cyfr arabskich.

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Model Orient Sports Mako Chronograph Quartz, mimo że ma wysoką klasę wodoszczelności, nie spełnia standardów normy ISO obowiązującej dla zegarków do nurkowania.

Nie zmienia to faktu, że łącząc dwa elementy stylistyczne i praktyczne w tym sportowym zegarku, czyli typowe i wyraźnie widoczne cechy diverów oraz funkcję stopera, pozwalającego na pomiar odcinków czasu, nowy Orient Mako staje się jeszcze bardziej wszechstronny.

Orient Sports Mako Chronograph Quartz – dostępność i cena

To czasomierz, który - w mojej ocenie - wydaje się być doskonałą propozycją dla kogoś, kto szuka funkcjonalnego, uniwersalnego i niedrogiego, ale dobrze wykonanego zegarka.

Poziom uniwersalności podnosi zasilany światłem kwarcowy mechanizm, luminescencja i wysoki poziom wodoszczelności. Stoper jest dodatkową funkcją z której wiele osób potrafi i lubi korzystać na co dzień, a poza tym… zwyczajnie dobrze wygląda.  

Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Orient Sports Mako Chronograph Quartz
Orient Sports Mako Chronograph Quartz

Każda z trzech wersji nowego modelu jest oferowana na stalowej bransolecie. Ma ona trójrzędową konstrukcję, 22 mm szerokości przy mocowaniu i składaną klamrę zwalnianą przyciskami na jej bokach. Niestety, nadal nie ma pełnych ogniw przy mocowaniu.

Zegarki Orient Sports Mako Chronograph Quartz są dostępne w Polsce w cenie 1 680 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Orient.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

„Jeśli damy radę, zrobimy to”. Rado...
„Jeśli damy radę, zrobimy to”. Rado...
19.06.2023
Ten zegarek zwraca na siebie uwagę!...
Ten zegarek zwraca na siebie uwagę!...
22.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco