• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris

„Jeśli damy radę, zrobimy to”. Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos (zdjęcia live)


Marka Rado zaskakuje materiałami z jakich tworzy zegarki, choć w sumie może nie jest to już w pełni aktualne twierdzenie, bo do innowacyjnych materiałów w wykonaniu Rado jesteśmy przyzwyczajani od dekad. Ale także od strony wizualnej zegarki tego szwajcarskiego producenta od dawna są innowacyjne, niepowtarzalne, charakterystyczne czy też wyjątkowe. Każde z tych określeń pasuje.

I w tej konwencji, w przeciwieństwie do większości zegarkowych projektów ówcześnie, zegarek DiaStar z 1962 roku był wyrazistym, wręcz przełomowym wizualnie projektem. Jego niezwykły i bardzo charakterystyczny kształt, który dziś wpisuje się doskonale w modę na powrót do dawnej stylistyki, a także ponadprzeciętnie wytrzymała koperta wykonana z węglika wolframu stały się elementami charakterystycznymi, wręcz ikonicznymi w ofercie tej firmy. Właśnie z tych powodów jednoznacznie kojarzonymi z marką Rado właśnie.

Motto firmy brzmi: „Jeśli możemy to sobie wyobrazić, możemy to zrobić. A jeśli damy radę, zrobimy to.”

I tak się stało.

Z okazji 60-lecia powstania

Firma Rado zbudowała zegarek, który przez dziesięciolecia cieszył się dużą popularnością i we współczesnej interpretacji nadal funkcjonuje w ofercie marki jako ważny element.

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

By uczcić 60-lecie powstania modelu DiaStar stworzono jego kolejną wersję.

Zachowano cechy i wygląd, ale jednocześnie unowocześniono ten ikoniczny model.

Teraz w nowym DiaStar Original Skeleton zamiast super twardego spieku metalu zastosowano kopertę z materiału ceramicznego o nazwie Ceramos™, opracowanego w firmie Rado, co jest ewolucją w dziedzinie stosowania twardych materiałów, oraz wpisuje się w powszechną opinię o tym producencie wyrażaną określeniem „Master of Materials”, czyli mistrz materiałów.

Powierzchnia jest bardzo twarda, tak jak węglik wolframu, pozwalając długo cieszyć się doskonałym wyglądem zegarka bez śladów użycia, ale przy okazji ceramika jest istotnie lżejsza.  

Najnowsza edycja DiaStar kontynuuje tę pionierską pracę, połączoną z - będącym niejako na fali - podejściem firmy prowadzącym do promowania i upowszechniania stylu skeleton, także w ramach innych linii produktowych, dzięki czemu możemy podglądać mechanikę zegarków. To upowszechnianie zegarków typu skeleton marka nazwała „The Art of Skeletonization”. To jest właśnie ten kierunek w firmie Rado, w który wpisano także najnowszą odsłonę DiaStar.

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Teraz model Rado DiaStar Original Skeleton będzie oferowany z mechanizmem R808, który jest mocno ażurowany jeśli chodzi o płytę, mostki i inne jego elementy. Ponadto, wiele z nich ma nałożoną antracytowo-szarą powłokę podnoszącą wizualną atrakcyjność całości kompozycji z racji lepszego uwidocznienia mechanizmu wystawionego na widok.

Ciekawy, a zarazem dość nietypowy układ

Ażurowane elementy tworzą ciekawy, a zarazem dość nietypowy układ doskonale widoczny przez szkło szafirowe, jak również przez przeszklony dekiel. Będąc już przy zegarkowy sercu warto wspomnieć, że zapewnione mamy 80 godzin rezerwy chodu, a łożyskowanie odbywa się na 25 kamieniach. Antymagnetyczna sprężyna włosowa Nivachron™ zapewnia niezawodną, niezakłóconą pracę mechanizmu, który  jest przetestowany w pięciu pozycjach.

Sam zegarek ma w sobie pełne, wyraźne widoczne DNA pierwszego modelu z 1962 roku.

To kształt nie do pomylenia z jakimkolwiek innym czasomierzem, ale z czasem doszło swego rodzaju wyrafinowanie, precyzyjna obróbka, powierzchnie ceramiczne doskonale oddające blask powierzchni polerowanych.

Pierwszy DiaStar z lat 60. XX wieku był niewątpliwie męski, był dużym zegarkiem jak na tamte czasy. Najnowszy model DiaStar Original Skeleton oczywiście pozostaje nadal męski, lecz jest  też bardzo oryginalny biorąc pod uwagę dzisiejsze projekty, a do tego wygodny i elegancki.

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Jego otwarta, ażurowana struktura tarczy z widocznym mechanizmem, mimo ogólnego wrażenia masywności, dodaje wizualnej lekkości całemu zegarkowi.

Wymiary zgodnie z obowiązującymi trendami

Szkieletowanie stanowi swego rodzaju kontrapunkt do dużej, widocznej od góry powierzchni koperty, a w zasadzie specyficznej lunety wykonanej z materiału Ceramos, nałożonej na stalowy korpus. Wymiary tej wizualne retro, a technicznie ultranowoczesnej koperty są zgodnie z obowiązującymi trendami, bardzo umiarkowane.

Szerokość obudowy to 38 mm, a wysokość od ucha do ucha (choć są one oczywiście zintegrowane) wynosi 45 mm. Oznacza to, że dopasujemy ten model zegarka w zasadzie do każdego nadgarstka. Również grubość koperty na poziomie 11,9 mm jest niewielka, co wpływa na odbiór całości jako bardzo harmonijnej, mającej widoczny potencjał w zakresie elegancji.

Tu duże znacznie ma transparentna tarcza z nakładanymi, złocistymi indeksami, oraz złote ramiona wskazówek. Są one nieźle widoczne na przeźroczystej powierzchni okrywającej szare elementy mechanizmu, urozmaicone srebrzystymi i złocistymi detalami.

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Odczyt wskazania czasu wydaje się być dość łatwy, jak na tego rodzaju zegarek.

W ciemności dobrą czytelność zapewnia masa luminescencyjna nałożona na wskazówki i indeksy. Atrakcyjnym detalem w zegarkach Rado z mechanizmami mającymi automatyczny naciąg jest ruchoma kotwiczka na rubinowym tle. Zwykle jest ona w okolicy logo pod godziną 12 . Tutaj skrócono indeks godziny 9., by tam właśnie umiejscowić ten element. Indeksy z racji transparentnego podłoża wydają się lewitować, podkreślając otwarty styl tego, co widzimy pod szkłem. Szkło – jak już wspomniałem wcześniej - jest szafirowe, ma nałożoną powłokę antyrefleksyjną, oraz - co ciekawe - ma wyjątkowy kształt. Po czterech stronach szkło ma szerokie fasetowanie, tworząc kwadratową powierzchnię na środku.

Rado DiaStar Original Skeleto – dostępność i cena

Nowy zegarek z serii DiaStar wygląda z jej strony dość klasycznie, w stylu retro, a z drugiej jest relatywnie elegancki i bardzo się wyróżnia, jednak nie w sposób krzykliwy, choć na pewno można go uznać z model ekstrawagancki. Jest w miarę dobrze czytelny, a z racji luminescencji i wodoszczelność do 100 metrów jest również uniwersalny. Także z racji gabarytów.

Oto krótkie wideo jak zegarek prezentuje się na żywo:
 


Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos

Żaden element nie pozostał zapomniany w fazie projektowania, od mniejszych detali aż po szafirowy kryształ od frontu, fasetowany na zewnętrznej powierzchni, z przyciągającym wzrok kwadratowym motywem nawiązującym do archiwalnego modelu DiaStar.

Wielkość i kształt ceramicznej obudowy przyczyniają się do komfortu użytkowania. Szczególnie w połączeniu z wygodną bransoletą wykonaną ze stali nierdzewnej, z polerowanymi ogniwami w kształcie litery „H”, mocno spłaszczonej z łącznikami o szczotkowanej powierzchni. Jest ona zapinana na potrójne zapięcie motylkowe.

Cena zegarka Rado DiaStar Original Skeleton Ceramos o nr ref. R12162153 to 10 600 złotych.

Model ten jest już dostępny w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Rado znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Rado.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Perrelet Turbine Carbon Racing. Now...
Perrelet Turbine Carbon Racing. Now...
16.06.2023
Orient Sports Mako Chronograph. Pie...
Orient Sports Mako Chronograph. Pie...
20.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco