• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan


Kintaro Hattori założył firmę Seiko w 1881 roku. W ciągu pięćdziesięciu lat, przez które przewodził jej, Seiko stała się wiodącą firmą zegarmistrzowską w Japonii, a dziś jest niewątpliwie na takiej pozycji w skali całego świata. Firma produkuje zegarki w niemal każdym segmencie - tak pod względem przeznaczenia i typu, jaki również z racji podziału na stopień zaawansowania technicznego i kunsztu zegarmistrzowskiego, a w konsekwencji ceny.

Credo Kintaro Hattoriego brzmiało: "Zawsze o krok przed innymi".

Współcześnie jednym z wyrazów realizacji tego credo jest linia zegarków będąca technologicznie i technicznie na tak wysokim poziomie zaawansowana jak mało która, i to nie tylko w ramach oferty Seiko. Astron, bo o niej mowa, to można powiedzieć odzwierciedlenie pozycji japońskiej marki w branży, a zarazem właśnie bycia o krok przed innymi.

W tym przypadku to nie jeden krok. Rozpoczęcie sprzedaży pierwszego kwarcowego zegarka Seiko w dniu 25 grudnia 1969 roku przyjmuje się jednocześnie za początek tak zwanej „rewolucji kwarcowej”, która przemodelowała rynek jak biblijna apokalipsa. Był to model Quartz Astron. Dziś Seiko Astron to kolekcja kwarcowych zegarków o charakterze zdecydowanie premium. Chodzi o najwyższy poziom jakości wykonania, jak i możliwości technologii kwarcowej jakie oferuje każdy zegarek z serii Astron. Zdecydowanie ponadprzeciętne możliwości. Współczesne zegarki Seiko Astron są z nami już 11 lat.

Najwyższa precyzja i wydajność

Dzisiejsze zegarki Seiko Astron GPS Solar to najwyższa precyzja wskazań i wydajność działania, czyli jak zwykle w ramach tej serii, ale tym razem to jednocześnie zegarek w modnym stylu. Sportowy czasomierz ze zintegrowaną bransoletą. Nawiązanie do stylu z lat 70. XX wieku.

Do naszej redakcji w celu zrecenzowania trafił nowy model Seiko Astron GPS Solar Titan SSH111J1. Już w 2012 roku marka Seiko potwierdziła swoją wiodącą pozycję w dziedzinie najnowocześniejszych technologii w zegarmistrzostwie poprzez stworzenie pierwszego na świecie zegarka wyposażonego właśnie w GPS i technologię zasilania światłem jednocześnie.

Łącząc się z siecią GPS, Seiko Astron potrafi dostosować się błyskawicznie - za naciśnięciem przycisku - do każdej strefy czasowej na Ziemi, a zasilanie mechanizmu w 100% odbywa się dzięki gromadzeniu energii w akumulatorze pochodzącej ze światła. Co ważne, oczywiście ze światła słonecznego, ale nie tylko, bo tak naprawdę każdy rodzaj światła powoduje wytwarzanie prądu i jego gromadzenie w akumulatorze, choć naturalne słoneczne jest najefektywniejsze. Niemniej światło pozwala stać się temu zegarkowi urządzeniem autonomicznym i zapewnienia temu skomplikowanemu modelowi energię do pracy.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Opis zegarka zacznę od… małego narzekania, a konkretnie od tego, co stało się dla mnie trudnością. Jest to bowiem jeden z tych zegarków, które są wyjątkowo niefotogeniczne.

Może przysłowiowej złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy, i po prostu taki ze mnie fotograf, niemniej – po prostu wykonanie zdjęć nie było łatwe. Jego częściowo transparentna tarcza w połączeniu z naturalnym światłem powodują, iż trudno uchwycić ją na fotografii w sposób jaki oczekujemy, czyli by pokazać jej faktyczną atrakcyjność. Także tytanowa obudowa sprawia pewne problemy w tym zakresie, ukazując na fotografiach cienie i ślady absolutnie nie widoczne na żywo. Niemniej starałem się, a te starania oceńcie Wy, drodzy czytelnicy i czytelniczki. No, ale czas na niego.

Poznajmy naszego bohatera bliżej.

Dopracowany zegarek

Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan o oznaczeniu SSH111J1 to zegarek, którego stylistykę, jak wspomniałem, możemy - lekko mrużąc oko - odnieść do sportowego stylu czasomierzy z lat 70-tych. To z racji kształtu jego koperty, oraz bransolety zintegrowanej z korpusem. Pozostałe elementy są nieco inne, chociażby z racji szafirowej wkładki lunety z naniesioną skalą określającą różnice wobec czasu UTC.

Od razu można powiedzieć, że - jak przystało na serię Astron - jakość wykonania zegarka stoi na bardzo wysokim poziomie. Tak szlify w postaci szczotkowania, jak i polerowane fazowania koperty są wykonane bardzo dobrze. Krawędzie są ostre i wyraziste.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Także bransoleta zespolona z kopertę robi tak samo dobre wrażenie.

Zdarzały się opinie, że czasem bransolety Seiko nieco odstają od konkurencji. Tutaj jest świetnie. Bransoleta wygodnie się układa, solidne ogniwa mają atrakcyjny kształt, a połączenie szczotkowanej powierzchni i fazowanych, polerowanych krawędzi wygląda doskonale.  To wszystko daje w efekcie dopracowany zegarek, a pozostaje jeszcze wiele detali wzmacniających ten pozytywny wizerunek. Więc do dzieła, idźmy dalej.

Wspomniana koperta jest wykonana z tytanu. Powierzchnie są w większości szczotkowane. Tylko biegnące na całej długości górnej części boków fazowanie jest polerowane na wysoki połysk. Ten nowy Astron ma obudowę o wymiarach 43 mm średnicy i 12 mm grubości. Co daje całkiem proporcjonalny, zgrabny czasomierz, ale nie mały. Jednak powinien dopasować się i dobrze leżeć nawet na niezbyt szerokich nadgarstkach, tym bardziej, że wysokość od ucha do ucha to jedynie 48 mm, a bransoleta od samego punktu mocowania łagodnie układa się w dół. Pierwsze współczesne Astrony były znacznie większe, ale ewolucja tego modelu - idąca także w parze z miniaturyzacją mechanizmów - pozwoliła na racjonalizowanie wielkości całości.

Koperta wykonana z tytanu i wkładka lunety z szafiru

Tytan, jako materiał stosowany w zegarmistrzostwie, ma wiele zalet. Jest hipoalergiczny, ma -w mojej ocenie - atrakcyjny kolor, jest przyjemny w dotyku i, co najważniejsze, jest znacznie lżejszy od stali. Ale ma też wadę.

Powierzchnia tytanu jest dość wrażliwa na specyficznie wyglądające otarcia, mimo że jest dość twarda. To twardość na poziomie około 350 HV. Jednak marka Seiko już od wielu lat ma na to radę.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Tytanowe zegarki, między innymi z linii Astron, mają nałożoną specjalną powłokę Diashield. To powłoka zwiększająca twardość, a przez to odporność pokrytej nią powierzchni, a uzyskany wynik to około 500 HV. Dzięki temu jest spora szansa, że nasz dzisiejszy bohater będą regularnie użytkowany i tak będzie wyglądał znacznie dłużej bardzo dobrze.

Wspomniane wyżej mocowanie bransolety jak i zupełnie płaski, mający niewielką grubość dekiel powodują, że zegarek ten jest bardzo komfortowy w codziennym użytkowaniu. Sama bransoleta dobrze się układa na nadgarstku, a jej zapięcie jest wygodne i bezpieczne.

Wspomniany dekiel ma fazowaną i polerowaną na wysoki połysk krawędź, a jego część centralna jest matowa za sprawą kołowego szczotkowania. Dookoła umieszczono najważniejsze informacje o tym modelu zegarka, wraz z podaniem klasy wodoszczelności do 10 atmosfer. Centralnie wygrawerowana jest schematyczna siatka geograficzna Ziemi, a wokół niej napisy Seiko oraz GPS Solar. To dość prosty, ale estetyczny dekiel. Jest oczywiście pełny.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan 

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Po prawej stronie koperty umieszczono „centrum sterowania” wieloma funkcjami tego zegarka. Służy do tego koronka na godzinie 3., z sześcioma zagłębieniami na bocznej krawędzi, oraz duże przyciski. Mają one wielopłaszczyznowy kształt i oferują sporą powierzchnię styku z opuszkami palców, co zapewnia wygodne korzystanie z nich. Niestety, czołowa część koronki, poza kołowym szczotkowaniem, nie jest ozdobiona. Fakt - to zegarek o nowoczesnym stylu, nieco technicznym, ale biorąc pod uwagę jego cenę i kunszt włożony w wykonanie innych detali, jak również pozycję tego modelu oczekiwałbym „czegoś” w tym miejscu. No, ale trudno.

Kopertę od góry wieńczy luneta. Jest ona stała, nie obraca się. Boczne powierzchnie są matowe, a od góry widzimy polerowany pierścień o większej szerokości wokół szkła i węższy na zewnątrz. Pomiędzy nimi umieszczono szafirową wkładkę ze skalą. Jak wcześniej wspomniałem, to skala ukazująca odchylenie czasowe od czasu UTC (Universal Time Coordinated – czyli uniwersalny czas koordynowany, dawniej GMT).

Szafirowe szkło jest płaskie. Ma ono nałożoną bardzo wydajną powłokę antyrefleksyjną. Nie daje ona intensywnej poświaty w niektórych położeniach zegarka, jest prawie bezbarwna, a jednak w niektórych pozycjach jest bardzo wydajna. Ponadto patrząc na zegarek od frontu pozwala na uzyskanie efektu zupełnego „braku szkła”, co wygląda bardzo atrakcyjnie, ale w pierwszej kolejności, zgodnie z założeniami, przede wszystkim ułatwia odczyt wskazań, bez odbić światła od powierzchni szkła. W przypadku prezentowanego zegarka ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, bo mamy do wyboru wiele funkcji dodatkowych, a więc i do odczytu wiele wskazań.

Nowoczesna, czytelna tarcza zegarka

Sama tarcza Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan, jeśli chodzi o jej kolor, może być określona jako antracytowa. Jest ona podzielona na dwie sekcje. Pierścień na zewnątrz, którego powierzchnia jest bardzo delikatnie giloszowana kołowo, w którego obszarze są umieszczone wielopłaszczyznowe, misternie wykonane nakładane indeksy godzinowe. To w zarysie prostopadłościany, z ukośnie ustawioną częścią skierowaną ku środkowi tarczy. Przez środek, w specjalnym rowku, biegną paski masy luminescencyjnej Lumi Brite. Ma ona kolor biały, świeci bardzo intensywnie w kolorze zielonym po naświetleniu i - co ważniejsze - odpowiednio długo.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Za częścią z indeksami jest centralny obszar, który w pewnym ułożeniu ukazuje szlif słoneczny. Pod godziną 12. widoczne jest nakładane logo firmy Seiko, a niżej nadrukowana została nazwa linii produktowej. Z racji tego, że górna warstwa jest transparentna, tak nadrukowany napis, a szczególnie logo sprawiają wrażenie nad nią lewitujących.

Tutaj umieszczono także dodatkowe małe tarcze. Każda z nich jest wydzielona przez zagłębienie, giloszowaną kołowo powierzchnię i elegancką, dość szeroką ramkę, którą wykorzystano w każdej z subtarcz na nadrukowanie odpowiednich skali. Ta na godzinie 6. wskazuje drugi czas. Pomiędzy nią a zestawem głównych wskazówek możemy transferować czas czyniąc wybrany lokalnym. Na 9. widzimy wskaźnik aktualnych trybów i stanu łączności. Zależnie od tego, jaki tryb wybieramy, wskazówka na tej tarczy pokaże nam czy jesteśmy połączeni z systemem GPS, czy wskazywany jest czas letni, czy tryb samolotowy jest uruchomiony, oraz jaki jest poziom naładowania akumulatora.

Tarcza na godzinie 3. to tarcza datownika ze wskazaniami dni tygodnia. I na niej jest jeszcze jedna, czwarta mała tarcza, która pokazuje tryb 24-godzinny, dzień i noc, co jest ważnym elementem w sytuacji zmieniania stref czasowych. Na godzinie 4:30 wkomponowano jeszcze okienko datownika, z trójwymiarową ramką, w którym odczytujemy dzień miesiąca wskazywany na czarnym tle.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Szerokie ramiona wskazówek głównych, o bardzo nowoczesnym i wyszukanym kształcie, są doskonale widoczne, a dla poprawy łatwości odczytu w ciemności wypełnione masą luminescencyjną. Ich powierzchnie są wykończone poprzez szczotkowanie, a delikatny sekundnik, sprawnie trafiający w indeksy nadrukowane na pierścieniu oddzielającym powierzchnię tarczy od szkła, ma trójkątną przeciwwagę wypełnioną masą świecącą.

Mechanizm Seiko GPS Solar Caliber 5X53 Dual-Time

Mechanizm zastosowany w tym nowoczesnym czasomierzu to Seiko GPS Solar Caliber 5X53 Dual-Time. To jeden z najnowocześniejszych kwarcowych mechanizmów pochodzących od tego japońskiego producenta. Specjalny moduł łączności satelitarnej do dwóch razy dziennie łączy się z siecią GPS, aby zachować precyzję wskazań w dowolnym miejscu na świecie.

Mechanizm umożliwia także automatyczne dostosowanie do wskazania czasu letniego, a gdy użytkownik zmienia strefę czasową po prostu naciska przycisk, a wskazówki poruszają się wyjątkowo szybko przestawiając wskazanie do prawidłowego czasu lokalnego, dzięki wspominanemu systemowi, który niezależnie przesuwa każdą ze wskazówek.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Ponadto, użytkownik jest w stanie natychmiast zmienić główne wyświetlanie czasu domowego na czas lokalny i odwrotnie, zamieniając wskazania na głównej i małej tarczy. Jest to bez wątpienia doskonały zegarek dla osób podróżujących. Ale także świetny sortowy zegarek do użytku na co dzień. Od strony technicznej to zegarkowe serce jest łożyskowane na 12 kamieniach, po pełnym naładowaniu akumulatora zapewnia 6 miesięcy autonomii chodu, a w trybie oszczędzania energii nawet do 2 lat.

Kwarcowy oscylator rezonuje z częstotliwością 32 768 Hz. Oferuje wskazanie czasu lokalnego z precyzją zegara atomowego, ale oferując wygodę na nadgarstku, gdziekolwiek na Ziemi się znajdziemy. Bardzo szybką regulacją strefy czasowej zapewnia wspomniany mechanizm osobnego sterowania ustawienia wskazówek. Dzięki temu ustawiając godzinę nie potrzeba wielu pełnych obrotów wskazówki minutowej, by właściwie ustawić tę godzinową. Każda wskazówka działa niezależnie, a więc o wiele szybciej. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu trzech niezależnych silników dla wskazówki godzinowej, minutowej i sekundowej, co w efekcie pozwala na to, by mechanizm kaliber 5X zapewniał najszybszą zmianę czasu z jednej strefy czasowej na drugą, która odbywa się w ciągu zaledwie trzech sekund.

Zegarek Seiko Astron GPS Solar Titan z mechanizmem Caliber 5X53 Dual-Time dostosowuje się automatycznie do wskazywania dokładnego czasu każdego dnia. Jeśli światło słoneczne trafi na powierzchnię paneli fotowoltaicznych pod tarczą, a zegarek połączy się z co najmniej jednym satelitą GPS, ponownie ustawi czas, z dokładnością do jednej sekundy na 100 000 lat zgodnie z precyzją zegara atomowego.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Nawet jeśli zegarek nie może wykryć światła słonecznego ze względu na przetrzymywanie w pomieszczeniu lub nie powiodła się pierwsza próba, zapamiętuje czas poprzedniej pomyślnej regulacji czasu (lub regulacji strefy czasowej) i automatycznie próbuje odebrać sygnał, ciągle prezentując czas z dokładnością standardowego mechanizmu kwarcowego wysokiej klasy.

Podstawowe funkcje zegarka to:

•    Funkcja automatycznego wyrównywania pozycji wskazówek
•    Czas letni
•    Funkcja dwóch czasów (dual time)
•    Funkcja wyłączania odbiornika sygnału GPS (tryb pokładowy)
•    Funkcja odbioru sygnału GPS (regulacja strefy czasowej, automatyczna regulacja czasu, ręczna regulacja czasu)
•    Kalendarz wieczny do 28 lutego 2100 roku
•    Wskazanie rezerwy chodu
•    Funkcja oszczędzania energii
•    Funkcja wyświetlania potwierdzenia odbioru sygnału
•    Funkcja wyświetlania stanu połączenia
•    Funkcja transferu czasu (przełączanie między tarczą główną a mała tarczą drugiego czasu)
•    Funkcja czasu światowego (39 stref czasowych)

Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan – podsumowanie, ocena i cena

Podsumowując, można powiedzieć, że pojawienie się, a w zasadzie powrót linii Astron w 2012 roku i kolejne modele z tej serii, w tym dziś opisywany Seiko Astron GPS, naprawdę zasługują na miano drugiej rewolucji Seiko. Podążają za zegarkiem Astron z 1969 roku, który był wówczas pierwszym komercyjnie produkowanym modelem kwarcowym, który udostępniał możliwość dokładnego pomiaru czasu dla wszystkich. Dzisiejszy GPS Astron sprawił, że bardzo wysoka dokładność stała się częścią codziennego życia dostępną również dla (niemal) każdego.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan

Recenzowany model z racji jakości wykonania, ale przede wszystkim z racji możliwości jakie oferuje z pewnością spełnia motto firmy Seiko, aby zawsze pozostać "o krok przed resztą".

Prezentowany Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan to bez wątpienia ciekawy sportowy zegarek. Inspirowany pod względem wyglądu czasomierzami z lat 70. XX wieku, świetnie wykonany i o ponadstandardowych możliwościach. Doskonały dla podróżnika i dla biznesmena często podróżującego, oraz każdego, kto ceni detale, perfekcję wykonania i spore możliwości. Jego uniwersalny charakter podkreśla świetna luminescencja, mnogość funkcji dodatkowych, oraz wodoszczelność do 100 m.

Cena zegarka Seiko Astron GPS Solar Titan SSH111J1 to 12 200 złotych.

Do wyboru są jeszcze wersje z tarczą niebieską i srebrzystą.

Recenzja: Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan
 
 Plusy (+)  Minisy (-)
 + wysoka jakość wykonania koperty  - brak przyozdobienia czołowej części koronki
 + wysoka jakości wygoda bransolety  
 + atrakcyjny wygląd  
 + użyteczne funkcje  
 +relatywna łatwość obsługi wielu funkcji  
 + doskonała luminescencja  
 + uniwersalny rozmiar koperty  


Zapraszamy do obejrzenia także naszej autorskiej video recenzji tego zegarka tu: wideo recenzja Seiko Astron GPS Solar 5X53 Titan.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Seiko znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Recenzja: Aerowatch Milan Automatic
Recenzja: Aerowatch Milan Automatic
16.05.2023
G-SHOCK DW-5900TS-1 “G-Hulk”. Plusy...
G-SHOCK DW-5900TS-1 “G-Hulk”. Plusy...
07.07.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco