• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Prim

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu


Powstała w XIX wieku firma Ball, w czasie epickiego wręcz rozwoju amerykańskich kolei niejako wybiła się na potrzebie standaryzacji czasu podczas tego procesu. Kiedy Webster Clay Ball zakończył zadania w tym zakresie zlecone mu przez koleje, zajął się produkcją zegarków. Firma nosząca jego nazwisko w nazwie istnieje do dziś, a jej produkty są dla wielu synonimem precyzji, jakości wykonania i niezawodności. W 1891 roku Webster Clay Ball inicjując pierwsze kolejowe standardy chronometryczne przyczynił się do stworzenia późniejszych szwajcarskich standardów chronometrycznych, dla których efekty jego pracy były odniesieniem. Firma także dziś tworzy zegarki, z których wiele nadal jest inspirowanych kolejami.

Tak jest z prezentowaną dziś, nową wersją modelu Trainmaster.

Ball Trainmaster Legend Chronometer jest zainspirowany przez jeden z archiwalnych zegarków firmy - „Trainmaster” z 1952 roku. To swego rodzaju reinterpretacja ponadczasowych atrybutów elegancji, lekkości i prostej formy, które uosabiają tę klasyczną kolekcję Ball, co jest widoczne od pierwszego, wspomnianego modelu sprzed 70 lat, po te, które widzimy dziś.

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu
Zdjęcie: zegarek Tranimaster z 1952 roku.

Hołd dla mistrzów kolei

Kolekcja zegarków nosząca nazwę Trainmaster to hołd marki Ball dla mistrzów kolei, którzy nadzorowali sprawne działanie całej sieci. Zajmowali się wieloma aspektami różnych linii kolejowych, w tym wykonaniem polityki firmy w zakresie standardów funkcjonowania, nadzoru nad pociągami, zajezdniami i pracownikami, czy też zarządzaniem przebiegami testowymi i programami bezpieczeństwa, zarządzaniem kosztami i dochodzeniami w razie wypadków, takich jak ten pod Kipton, który dał początek firmie. Modele z tej kolekcji w naturalny sposób odzwierciedlają pierwsze zegarki sygnowane „BALL’s Standard”, które zapewniały bezpieczeństwo pociągów dzięki swojej precyzji i niezawodności.

Trainmaster Legend Chronometer, będący bohaterem dzisiejszego artykułu, to kolejny zegarek firmy Ball, którego kopertę wykonano ze stali nierdzewnej 904L. Ten materiał przewyższa pod wieloma względami stal 316L. Ze względu swój skład w postaci dodatku nieco większej ilości chromu, ale także molibdenu, niklu oraz miedzi, charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję i kwaśne środowisko. Także pod względem twardości ten rodzaj stali jest na wyższym poziomie niż klasyczna stal, co z kolei wymaga specjalnych maszyn i procesów związanych z produkcją.

Wizualnie stal 904L ma piękny, wysoki połysk i starzeje się znakomicie.

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Średnica koperty zegarka to 40 mm, a jej grubość wynosi 11,45 mm.

Dzięki temu Trainmaster Legend to niezaprzeczalnie elegancki zegarek mechaniczny, którego wygląd charakteryzują delikatne profile, czyste linie i bardzo klasyczna koncepcja. Ta koperta mocno jest inspirowana zegarkami z lat 50. XX wieku. To okres skromnych, delikatnych z wyglądu, ale zarazem ponadczasowych zegarków. Sięgnięcie do modelu archiwalnego z 1952 roku to tym samym doskonały pomysł. W prezentowanym zegarku luneta nie jest bardzo wąska, co sprawia, że budowane jest wrażenie podwyższonej solidności eleganckiego przecież zegarka. Choć może to niezbyt trafnie dobrane określenie, bo zegarki Ball są ponadprzeciętnie wytrzymałe, a nie tylko „sprawiają takie wrażenie”.

Koronka na godzinie 3. jest odpowiednio duża i ma szerokie nacięcia.

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Jej czołowa część została przyozdobiona literami RR, od Rail Road.

Wkręcany dekiel ma przeszklenie przez które widać mechanizm. Koperta jest wykończona poprzez szczotkowania jak i polerowanie. Są oba rodzaje obróbki, a krawędzie ich styku są ostre i wyraziste, tak jak nas już do tego przyzwyczaił Ball. Po porostu wysoka jakość wykonania.

Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Twarzą zegarka jest tarcza. Tutaj to niemal emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu.

Mamy do wyboru trzy wersje kolorystyczne modelu Ball Trainmaster Legend Chronometer. Tarcza o subtelnym, srebrzystym kolorze z wyraźnym szlifem słonecznym, tarcza o barwie poważnej czerni, oraz tarcza w odcieniach błękitu, gradientowa.

Elementy, ich układ widoczny na tych klasycznych cyferblatach jest uporządkowany i funkcjonalny, aby zapewnić maksimum czytelności. Nakładane metalowe indeksy godzinowe dodają tarczy uroku i klasy. To dwupłaszczyznowe, wydłużone prostokąty, ale cztery główne indeksy wyróżniono długością i bardziej wyrafinowanym kształtem.

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Inspiracja sięga daleko wstecz. To sprytne przypomnienie gnomonów używanych na pierwszych zegarach słonecznych. Czas odczytujemy dzięki wskazówkom godzinowej i minutowej w stylu „dauphine”, oraz sekundnikowi o prostej formie, ale z uwielbianym przeze mnie misternym układem liter „RR” na przeciwwadze.

Klasyczny styl tarczy to jednak w tym przypadku jeszcze nie wszystko.

Trytowe podświetlenie

Jest jeszcze swoista, kultowa sygnatura wszystkich zegarków BALL.

Trytowe podświetlenie.

Realizowanie za pomocą mikrorurek z gazem H₃ wzbudzającym elektrony luminoforu jakim rurki są pokryte od wewnątrz. Daje to do 100 razy jaśniejszy efekt świecenia niż konwencjonalna masa luminescencyjna. Marka Ball jeszcze bardziej usprawniła ten efekt dołączając mikrorurki do metalowych, polerowanych indeksów.

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Ten opatentowany proces wzmacnia emisję światła.

Na tarczy jest 14 świecących elementów. Zapewnia to łatwość i szybkość odczytu czasu w ciemności. Tarcza to połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnością w postaci nie potrzebującego naświetlania ani zasilania podświetlenia trytowego.

Smaczkiem jest datownik. Jego okienko jest wycięte mniej więcej na godzinie… 4:40. Wygląd tarczy uzupełnia nadrukowana pod godziną 12. nazwa firmy, wraz z informacją „official RR standard”, a po przeciwnej stronie informacją o wodoszczelności i rodzaju naciągu sprężyny napędowej. Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Sercem zegarka jest tradycyjny mechanizm BALL RR1103. Widzimy go przez przeszklony szafirowym szkłem dekiel. Ma on automatyczny naciąg sprężyny napędowej, a jego bazą jest doskonale znana ETA 2824 lub jej odpowiednik w postaci Sellita SW200-1.

Ball Trainmaster Legend Chronometer – dostępność i cena

Zegarek dostarczany jest na stalowej, świetnie wykonanej, tak jak w innych modelach Ball, bransolecie o wielorzędowej konstrukcji, lub na pasku ze skóry cielęcej w stylu militarnym.

Ball Trainmaster Legend Chronometer. Emblemat zegarmistrzowskiego klasycyzmu

Prezentowany Ball Trainmaster Legend Chronometer jest odporny na wstrząsy z siłą do 5000 G, a jego klasa wodoszczelności sięga do 30 metrów. Ten ostatni parametr nieco mi nie pasuje. Oczekiwałbym nieco wyższej wartości wodoszczelności. Z drugiej strony Ball Trainmaster Legend to zegarek mechaniczny o typowo eleganckim charakterze, ale bez problemów do wykorzystania na co dzień.

Zegarek ten jest też certyfikowanym chronometrem.

Zegarki z tej kolekcji są dostępne w Polsce. Ich numery referencyjne to Ball NM9080D-S1J-BK / Ball NM9080D-S1J-BE / Ball NM9080D-S1J-SL, a cena oscyluje w granicach 10 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Ball znajdują się na  portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Ball.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Doxa SUB 300T Clive Cussler. Specja...
Doxa SUB 300T Clive Cussler. Specja...
06.06.2023
Prezentujemy: Certina DS Action Div...
Prezentujemy: Certina DS Action Div...
09.06.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco