• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph. Hołd dla powstania modelu Reverso


Są pewne projekty, które nie tylko dzielnie opierają się upływowi czasu, lecz wręcz przeciwnie – z czasem nabierają dojrzałości i ponadczasowości. Tak też jest w przypadku zegarka zaprezentowanego przez markę Jaeger-LeCoultre, który po raz kolejny udowadnia, że klasyka jest ponadczasowa i nieustannie zachwyca.

Model o nazwie Reverso Tribute Chronograph, który premierę miał na genewskich targach Watches & Wonders 2023, od razu przykuwa uwagę swoim designem i złożonością, budząc zachwyt wśród miłośników tej charakterystycznej linii stylistycznej. Z resztą modele z rodziny Reverso zdobywają wciąż coraz to nowych zwolenników. I tak już od ponad 90 lat. Producenci z branży zegarmistrzowskiej, zwłaszcza ci mogący pochwalić się długoletnią historią i wieloma przełomowymi czasomierzami, bardzo często w nowych projektach pragną oddać hołd dla tradycji, oraz na nowo przybliżyć powód, dla którego powstał dany model zegarka.

Podobnie jest w przypadku Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph. Najnowsze dzieło manufaktury wywodzącej się ze szwajcarskiego Le Sentier idealnie łączy dwa na pozór odmienne i różne od siebie wzory, jakimi są: stonowana klasyka oraz odważna stylistycznie “wariacja” uzupełniona o dodatkową funkcję stopera.

Tak więc czasomierz ten posiada dwa oblicza. Pierwsze z nich z klasyczną, elegancką tarczą, idealnie pasujący do formalnego, stonowanego stroju, drugie natomiast to przeznaczenie typowo sportowe za sprawą wcześniej wspomnianej komplikacji konstrukcji mechanizmu w postaci stopera. A wszystko w jednym, niewielkich rozmiarów przyrządzie.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Na wstępie warto również dodać, że wymiary koperty wynoszące tylko 49,4 mm x 29,9 mm, oraz 11,14 mm grubości są absolutnie kluczowe. Ma to znaczenie dlatego, że oprócz dwóch tarcz mamy do czynienia z chronografem z funkcją “Retrograde” (powracająca wskazówka, która porusza się po łuku i powraca do początku skali po wykonaniu pomiaru). W tego typu systemie, gdy wskazówka dojdzie do końca skali w ułamku sekundy powraca na jej początek.

Dwa oblicza zegarka

Ale zacznijmy od początku.

Stworzony w 1931 roku model Reverso był jednym z pierwszych zegarków naręcznych, jakie kiedykolwiek opracowano specjalnie z przeznaczeniem do użytku podczas uprawiania sportu – jego obrotowa koperta została zaprojektowana tak, aby chronić mechanizm zegarka podczas gry w polo. Aczkolwiek jego atrakcyjność natychmiast rozprzestrzeniła się daleko poza arenę sportową. W 2023 roku nowy Reverso Tribute Chronograph oddaje hołd właśnie korzeniom Reverso za pomocą kwintesencji sportowej komplikacji – chronografu.

Marka Jaeger – LeCoultre (JLC) oferuje swoje najnowsze dzieło w dwóch wariantach: pierwszy z nich to zegarek w kopercie wykonanej ze stali szlachetnej.

W tym przypadku jest to wersja z cyferblatem w kolorze szaro - niebieskim. Chłodny ton tej wersji został osiągnięty w wyniku innowacyjnego procesu ALD (Atomic Layer Deposit), w którym na powierzchnię tarczy nakładane są ultra cienkie warstwy tlenku tytanu. Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph w drugim wariancie to zegarek w kopercie wykonanej ze szlachetnego kruszcu jakim jest 18-karatowe złoto, a dokładniej różowe złoto, kontrastujące kolorystycznie z czarnym cyferblatem.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Niezależnie od wybranej wersji koperty, projekt tarcz jest w obu zegarkach taki sam. Pierwsza tarcza to klasyczna forma i wygląd uzupełnione o wskazówki typu “dauphine” współgrające ze szlifem słonecznym odbijającym padające na niego światło. Na cyferblacie znajdują się tylko nakładane indeksy godzinowe, a całości kompozycji dopełnia logo - nazwa producenta.

Wszystko utrzymane w klasycznym stylu pierwszego Reverso z 1931 roku.

Po odwróceniu korpusu koperty zegarka przed oczami ukazuje się nam jego drugie oblicze.

W tym przypadku producent zadbał o wielopoziomowy efekt spotęgowany dodatkowo za sprawą ażurowanej tarczy. Dzięki takiemu zabiegowi wizualnemu mamy możliwość przyjrzenia się “bijącemu sercu” tego zegarka mechanicznego. Na pierwszy plan od razu wysuwają są elementy mechanizmu takie jak m.in. koło balansowe i mostki ozdobione pasami genewskimi, a także śruby mocujące w kolorze niebieskim.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Ten niezwykle zgrabny, przez co wygodnie układający się na nadgarstku czasomierz wyposażony jest w nieczęsto stosowane obecnie rozwiązanie funkcji stopera. Mianowicie w swojej budowie producent postanowił zaprezentować odczyt wskazań przy pomocy tzw. powracającej sekundy -” Retrograde” (wstecznej wskazówki, która powraca do początku skali po wykonaniu pomiaru danego odcinka czasu). Na drugim cyferblacie znajdują się dwie podziałki służące do odczytu wskazań: pierwsza z nich umiejscowiona jest w centralnej części tarczy, natomiast druga podziałka odpowiada za wskazanie pomiarów do 30 minut. Odczyt wskazań odbywa się za pomocą efektywnego łuku umiejscowionego na godz. 6.

Wszystko podyktowane jest polepszeniem odczytu wskazań oraz maksymalną wygodą w użytkowaniu.

Zobaczmy obie tarcze na krótkim wideo, oraz sposób ich działania:
 


Wyrafinowany technicznie mechanizm

Wewnątrz koperty (o dość niskiej klasie wodoszczelności 30m) osadzone jest mechaniczne serce zegarka, a jest to mechanizm pod wieloma względami wyjątkowy.

Werk oznaczony jako “Calibre 860” jest następcą mechanizmu o oznaczeniu 829 pochodzącego z 1996 roku, który był pierwszym mechanizmem JLC wyposażonym w dodatkową funkcję stopera osadzonym w prostokątnej obudowie. Mechanizm kaliber 860 ma manualny naciąg sprężyny. Cała konstrukcja została zaprojektowana, wytworzona i złożona przez wybitnych szwajcarskich zegarmistrzów. Czas pracy przy pełnym naciągu sprężyny wynosi 52 godziny rezerwy chodu, co jest imponującym wynikiem biorąc pod uwagę ponadstandardowo duże zapotrzebowanie mechanizmu na energię. Związane jest to oczywiście z komplikacją stopera z funkcją “retrograde” oraz z dwiema tarczami wskazującymi czas. Częstotliwość pracy koła balansu wynosi 4 Hz, co przekłada się na 28 800 wahnięć na godzinę.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w celu zmniejszenia wysokości pracującego wewnątrz koperty mechanizmu jest rezygnacja ze sprzęgła pionowego, zastąpionego sprzęgłem poziomym. Było to istotne technicznie ze względu na wymogi podyktowane tradycją i założeniami, którymi kieruje się producent tak, aby najnowsze dzieło wchodzące w skład linii Reverso mieściło się w kopercie nie przekraczającej 12 mm wysokości.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Mechanizm Calibre 860 zastosowany w nowym zegarku Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph - według deklaracji producenta - jest “elegancką i kreatywną odpowiedzią” na wyzwania jakim jest zamontowanie “okrągłych” wskazań, dodatkowo wzbogaconych o funkcję stopera, w obudowie w kształcie prostokąta.

Paski Casa Fagliano

Model Reverso Tribute Chronograph dostarczany jest z dwoma paskami: pierwszy z nich jest uszyty z połączenia skóry i materiału tekstylnego. Drugi pasek wykonany jest w całości ze skóry cielęcej. Obydwa paski są wyposażone w system szybkiej wymiany.

Za projekt pasków odpowiada argentyński producent Casa Fagliano, który jest rodzinnym, rzemieślniczym producentem obuwia do gry w Polo od roku 1892. Jest to kolejny element sportowego wyrafinowania i jednocześnie historyczne nawiązanie do początków powstania linii Reverso.  

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph - dostępność i cena

Za nami zatem niezwykle ciekawa zegarkowa premiera 2023 roku, pokazująca, że marka Jaeger-LeCoultre ma w zanadrzu wiele pomysłów, aby reinterpretować klasykę na nowo.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph.

Zintegrowanie oraz wyważenie całości projektu tego czasomierza jest bardzo istotne, w rezultacie czego zaprezentowany został piękny i ponadczasowy zegarek. Widoczna złożoność i skomplikowanie pracującego mechanizmu czynią dodatkowy, atrakcyjny spektakl, zachęcając posiadacza do patrzenia na zegarek nie tylko w celu sprawdzenia godziny.

Cena zegarka Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Chronograph zależy od wersji – wariant z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej jest w cenie 24 000 Euro, czyli około 112 800 PLN, a wersja w kopercie z różowego złota wyceniona jest na 42 000 Euro, około 197 400 PLN.

Polecamy też artykuł: Lenny Kravitz nowym, globalnym ambasadorem Jaeger-LeCoultre.


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe ze...
Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe ze...
22.05.2023
Orient Sports Mako III Kamasu. Kilk...
Orient Sports Mako III Kamasu. Kilk...
25.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco