• Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster


Marka Citizen produkuje czasomierze już od ponad 100 lat. Na przestrzeni tego okresu czasu zaoferowała milionom klientów na całym świecie wiele innowacyjnych rozwiązań, oraz całą gamę zegarków różnego typu. Nie trudno zauważyć, że od wielu lat w ofercie tego japońskiego producenta ogromne znacznie mają zegarki nurkowe. Można powiedzieć, że Citizen jest w branży jednym z najbardziej cenionych ekspertów w tej dziedzinie. Dziś, w ramach prezentacji zegarków do eksploracji pięknego świata głębin, przedstawimy dwa nowe, nurkowe modele tej firmy. Ale zanim je poznamy, artykuł zacznę od czegoś innego.

Save the BEYOND

Marka Citizen, tak jak wielu innych producentów z branży zegarmistrzowskiej, nie jest obojętna na to, co dzieje się z naszym otoczeniem - z przyrodą, a także z ekosystemem morskim.

Save the BEYOND to globalna kampania, z którą Citizen za sprawą zegarków z linii PROMASTER rozpoczął współpracę w 2019 roku. Kampania co roku skupia się na innym temacie, badając zagadnienia mające wpływ na środowisko naturalne przez pryzmat frontu działaczy na rzecz ochrony środowiska. To naukowcy zajmujący się morzem, jak również ekstremalni poszukiwacze podmorskich przygód. Wiedza od nich uzyskiwana, z tak zwanej pierwszej ręki, o działaniach tych swego rodzaju „ekobohaterów” i wyzwaniach, przed którymi stoi nasza planeta, wysyła jasny komunikat: „Tak, świat przyrody jest zagrożony, ale wciąż jest nadzieja. Oto działania, które wszyscy możemy podjąć, aby zagwarantować lepszą przyszłość”.

W minionym roku skupiono się na ocaleniu rekina wielorybiego. To niesamowite stworzenie, a zarazem największa jak dotąd znana ryba. Podobno są przypadki, choć niepotwierdzone, odnotowania osobników o długości nawet 20 metrów i około 30 ton wagi.  Wbrew powszechnej opinii o rekinach, to stworzenie to bardzo łagodna ryba odżywiająca się planktonem. Rekin wielorybi i związane z nim problemy środowiskowe to tematy kampanii Save the BEYOND 2022, kampanii „Symbol mórz”.

Badane jest znaczenie rekinów wielorybich i podejmowane są wysiłki, aby je uratować na bazie wiedzy i współpracy z takimi osobami, jak naukowiec morski Gonzalo Araujo, instruktor nurkowania Ahmedem Nasheedem czy biolog morski dr Mark Erdmann. Rekin wielorybi jest dziś gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Odkrywanie przyszłości naszej planety przez pryzmat istnienie rekina wielorybiego, nazwanego tu „symbolem mórz”, to cel akcji. Globalna akcja rzuciła światło na wyzwania stojące przed środowiskiem naturalnym i zwierzętami które je zamieszkują. „Save the BEYOND – Symbol of the Seas” to specjalna kampania obejmująca filmy i wywiady z naukowcami i poszukiwaczami przygód pracującymi nad ratowaniem zagrożonego wyginięciem rekina wielorybiego, majestatycznego symbolu mórz.

Citizen Promaster Eco-Drive Divers 200 m Limited Edition BN0225-04

W związku z tą kampanią japońska firma wprowadza na rynek nowy model zegarka typu diver, to Citizen Promaster Eco-Drive Diver 200m BN0225-04L, który jest limitowany do 5000 sztuk.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Część przychodów ze sprzedaży tego modelu zostanie przeznaczona na wsparcie działań związanych z ochroną mórz, we współpracy z międzynarodową organizacją pozarządową Conservation International. Conservation International działa na rzecz ochrony kluczowych korzyści, jakie przyroda zapewnia ludziom. Poprzez wsparcie nauki, partnerstwa i prace terenowe służące ochronie przyrody, Conservation International stara się być siłą napędową dla innowacji i inwestycji opartych na jej ratowaniu. Chodzi też o rozwiązywanie kryzysu klimatycznego wspierając ochronę siedlisk o znaczeniu krytycznym, i wspierając rozwój gospodarczy oparty na ochronie przyrody, czyli tak zwany zrównoważony rozwój.

Prace Conservation International odbywają się w 30 krajach na świecie, umożliwiając społeczeństwom tworzenie czystszych, zdrowszych i bardziej zrównoważonych warunków do życia. A prezentowany, nowy zegarek Citizen jest inspirowany wspomnianym już, majestatycznym, zagrożonym wyginięciem zwierzęciem morskim - rekinem wielorybim.

Wyjątkowa tarcza zegarka

Tarcza zegarka jest wyjątkowa, widzimy na niej  wzory białych plamek rekina wielorybiego na ciemnoniebieskim tle. Koperta jest współczesną interpretacją modelu pochodzącego z archiwalnych zasobów Citizena. Chodzi o zegarek z 1982 roku, profesjonalny zegarek nurkowy z bardzo charakterystyczną kopertą bez typowych uszu, z czterema chroniącymi lunetę wypustkami tworzącymi bardzo nietypowy i charakterystyczny projekt obudowy.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Duże wcięcia na obrotowym pierścieniu lunety nadają zegarkowi odważny, charakterystyczny wygląd, ale ułatwiają też operowanie tym elementem. Koperta jak i luneta są zabarwione na czarno, dzięki pokryciu ich twardą powłoką wykonaną w technologii DLC. Sam budulec koperty to materiał w którym marka Citizen jest ekspertem. To tytan w specjalnym wydaniu, czyli Super TitaniumTM, pokryty - zastrzeżoną przez firmę Citizen - powłoką utwardzającą powierzchnię Duratect 4 MRK i Duratect DLC, co czyni zegarek atrakcyjnym pod względem koloru, ale także zdecydowanie ponadprzeciętnie odpornym na zarysowania. Wykończenie powierzchni piaskowaniem odtwarza charakterystyczny, surowy wygląd oryginału.

Średnica koperty to 45,8 mm a grubość 14,3 mm. To dość spore wymiary, ale gdy uświadomimy sobie brak klasycznych uszu okaże się, że zegarek dopasujemy nie tylko do solidnych nadgarstków.

Wkładka obrotowej lunety jest niebieska i ma naniesioną minutową skalę nurkową. Otacza ona także tarczę, której ciemnoniebieski kolor ma przywoływać skojarzenia z nieskończonym błękitem oceanu. Na tarczy jest dodatkowo naniesiony wzór, który inspirowany jest unikalnymi wzorami punktowymi jakie możemy zobaczyć na grzbietach rekinów wielorybich. Odniesienie do tej potężnej ryby jest także na deklu, gdzie wytłoczona jest sylwetka rekina wielorybiego.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Tarcza zegarka do nurkowania musi być czytelna. Stąd wyraziste, duże indeksy.

Trzy główne w postaci zbliżonej do trójkątów i pozostałe znaczniki, jako duże, okrągłe punkty wraz  z szerokimi i obficie wypełnionymi masą świecącą wskazówkami zapewniają czytelność tak w dobrych warunkach jak i w ciemności. Na godzinie 3. zamiast indeksu jest wycięte okienko datownika.

Narzędzie dla nurków

Zegarek wykonano tak, iż jest zgodny z normą ISO w zakresie narzędzi dla nurków z wodoszczelnością ustaloną na poziomie do 200 metrów.

Kwarcowy mechanizm tego modelu jest wyposażony w jedną ze sztandarowych technologii Citizena - system Eco-Drive, który eliminuje potrzebę regularnej wymiany baterii z racji zasilania akumulatora światłem. Pisaliśmy o tym rozwiązaniu niejednokrotnie na naszym portalu. Mechanizm w pełni naładowany gwarantuje aż 6 miesięcy rezerwy chodu.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Zegarek Citizen Promaster Eco-Drive Divers 200 m Limited Edition BN0225-04 dostarczany jest w dedykowanym pudełku, na poliuretanowym pasku z dołączoną przedłużką do zamocowania na przykład na rękawie skafandra do nurkowania.

Cena tego modelu to 1 980 złotych.

Citizen Promaster Diver Eco-Drive Orca

Kolejny nowy zegarek związany z podwodnym światem to już kultowy model japońskiego producenta, a w zasadzie jego najnowsza odsłona. Citizen Orca. Model, który pojawił się na rynku pierwotnie w 2000 roku. To dziś w pełni profesjonalne narzędzie dla nurków.

Podobnie jak model opisywany wyżej, to także jest zegarek wyjątkowy. Nie tylko z racji parametrów, bo co tu dużo pisać, takimi samymi może poszczycić się bardzo wiele nurkowych modeli także z logo Citizena. Jest wyjątkowy z racji nietuzinkowego wyglądu.

Wyglądu nietypowego, ale i nieco zabawnego, choć kojarzonego z morskim drapieżnikiem. Citizen Promaster Diver Eco-Drive Orca to odważnie wyglądający zegarek sportowy.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Pełna czytelność w każdych warunkach

Jego koperta jest wodoszczelna do 200 metrów, a sam zegarek oficjalnie jest zgodny z normami ISO dla tego rodzaju czasomierzy, dotyczącymi wodoszczelności, niezawodności, czytelności czy właściwości antymagnetycznych czy przeciwwstrząsowych. Jeśli chodzi o czytelność, to luminescencja i masa świecąca ją zapewniające grają tu jedną z głównych ról.

Znaczniki godzin i "grube" ramiona wskazówek są pokryte bardzo obficie warstwą masy świecącej. Wskazówki są wystarczająco szerokie i rzucają się w oczy.

Mają kształt strzałek zakończonych wyrazistymi grotami. Zdecydowanie delikatniejszy w odbiorze sekundnik ma na przeciwwadze okrągły punkt z masą luminescencyjną, i drugi, nieco mniejszy pod koniec wskazówki. Bardzo nietypowe, zaokrąglone i ponadprzeciętnie duże indeksy emitują po naświetleniu niebieskie światło, a masa na wskazówkach i punkcie na lunecie, świecą na zielono.

Warto zobaczyć krótkie wideo prezentujące zegarek, także jego ciekawą luminescencję:
 


Suche dane dotyczące wymiarów modelu Citizen Promaster Diver Orca ukazują nam bardzo duży zegarek.

Koperta mierzy 46 mm szerokości i około 14,2 mm grubości, ale ma wysokość od ucha do ucha już tylko około 50 mm z krótkimi uszami, które zakrzywiają się wokół nadgarstka. To sprawia, że Orca nosi się bardzo komfortowo, nawet na mniejszych nadgarstkach.

Dwie wersje zegarka

Koperta tego modelu jest wykonana ze stali szlachetnej, a jej powierzchnię wykończono poprzez szczotkowanie. Nad tarczą znajduje się wypukłe szkło mineralne. Co ciekawe, sześć zaokrąglonych wypustek na lunecie jest na tyle wysokich, że całkowicie chronią szkło.

Zegarki w nowej odsłonie oferowane są w dwóch wersjach.

Pierwsza wersja Citizen Promaster Diver Orca ma kopertę w klasycznym kolorze stali, czarną tarczę, czarną wkładkę lunety i czerwone akcenty. Wskazówka minutowa jest polakierowana na wyrazisty, pomarańczowy kolor. Wersja druga jest pozbawiona kontrastowego koloru wskazówki, a koperta, luneta i pozostałe elementy obudowy są w kolorze czarnym. Oba zegarki wyposażone są w czarne paski poliuretanowe, a ich sercem jest mechanizm kwarcowy E168 z technologią Eco-Drive.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Ukłonem wobec fanów jest piękna orka na deklu. Głęboko grawerowany wzór jest wypełniony białym i czarnym lakierem, przypominając, że opływowe detale o łagodnych kształtach, jakie występują w tym zegarku, są inspirowane pięknem tego morskiego drapieżnika.

Można by napisać młodzieżowo – odjechany sportowy zegarek do nurkowania. Citizen Orca taki jest, ale jest też atrakcyjnym wizualnie, ponadto jest dobrze wykonany i ma parametry techniczne doskonale wpisujące się w styl i przeznaczenie.

Rekin Wielorybi i Orka. Dwa nowe zegarki do nurkowania z serii Citizen Promaster

Cena Citizen Promaster Diver Orca zależy od wersji. Wariant z kopertą w kolorze stali jest w cenie 1 390 złotych, a wersja w kolorze czarnym w cenie 1 670 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Citizen.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montjuic - we are racing. Zegarki s...
Montjuic - we are racing. Zegarki s...
19.05.2023
Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Ch...
Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Ch...
23.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco