Linia Presage z kolekcji Seiko wydawała mi się kiedyś serią zegarków bardzo urozmaiconą wprawdzie, ale niewiele wyżej pozycjonowaną niż modele podstawowe. Jednak z czasem japoński producent zaczął do niej wprowadzać modele z mechanizmami z coraz to ciekawszymi komplikacjami konstrukcji, ale - co ważniejsze - także rzemieślnicze techniki wykonania różnych ich elementów, co moim zdaniem czyni tę kolekcję bardzo atrakcyjną. Choć również niesie to za sobą wzrost cen zegarków z tej serii.
Dziś zaprezentujemy cztery nowe zegarki z serii Craftsmanship.
Jak pisałem, wchodzą one w skład kolekcji Presage, obejmującej teraz także te nowe wersje modeli Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition wprowadzonych z racji świętowania 110 lat zegarmistrzostwa Seiko, łącząc tradycyjne japońskie rzemiosło z zegarmistrzowskimi tradycjami tej marki.
Firma ta często sięga do różnych technik rzemieślniczych ważnych dla kultury Japonii, jej spuścizny artystycznej czy rzemieślniczej właśnie, które to dla tego kraju są charakterystyczne. W prezentowanych zegarkach mechanicznych techniki te zostały zastosowane w zakresie wykonania ich tarcz. Mamy tu emalię, porcelanę oraz lakierowanie. Do tego zegarki są bogate jeśli chodzi o komplikacje konstrukcji mechanizmów, tym samym oferują sporo wskazań.
Opis nowości Seiko zacznę jednak od kopert, które wydają się być nieco delikatniejsze niż dotychczasowe obudowy stosowane w ramach tej linii czasomierzy.
Cztery nowe zegarki, różne tarcze i dwa rozmiary kopert
To zapewne zasługa smuklejszych lunet i uszu, które tym razem nie są wypuszczone płynnie z boków koperty, bez zaznaczonego wyraźnie początku. Teraz uszy mają to miejsce wyraźnie podkreślone, co w konsekwencji „zabiera” nieco metalu z widoku, a same uszy wydają się być przez taki zabieg stylistyczny nieco bardziej prostopadle ustawione.
Średnica stalowych kopert jest nadal uniwersalna i zarazem raczej niewielka, co jest jednocześnie w zgodzie z aktualnymi trendami na rynku. Choć trzeba przyznać, że Seiko w ramach linii Presage nie przesadzało z rozmiarami kopert, nawet w szczycie mody na duże zegarki. W prezentowanych nowościach dostępne są dwie opcje jeśli chodzi o rozmiar koperty. Różnice idą w parze z zastosowanymi mechanizmami i tym samym wskazaniami zegarka. Cztery zegarki Presage Craftsmanship Series to dwa różne mechanizmy i grupy wskazań, oraz dwa rozmiary kopert, choć akurat w tym aspekcie różnice są niemal niezauważalne.
Dwa zegarki to modele ze wskazaniem rezerwy chodu, dnia tygodnia i wskazaniem datownika. Te dwa ostatnie wskazania realizowane są za pomocą powracającej wskazówki. Tutaj koperta ma 40,2 mm średnicy oraz 12,8 mm grubości.
Druga opcja to zegarki ze wskazaniem rezerwy chodu i datownikiem na małej tarczy. I w tym przypadku koperta jest minimalnie większa. Ma 40,6 mm średnicy oraz 14,1 mm grubości.
Kształt i sposób wykończenia kopert pozostają takie same we wszystkich czterech modelach. Szczotkowanie, polerowania i wyraziste krawędzie świadczące o wysokiej jakości wykonania. Do tego spora i charakterystyczna koronka rozszerzająca się ku czołowej części, na której odciśnięta jest na jej czole litera „s”.
Seiko Presage Craftsmanship Series Urushi Laquer Dial Limited Edition
Pierwszy zegarek, o nr ref. SPB395, ma nieczęsto spotykaną pod względem koloru tarczę, na której – mówiąc nieco potocznie – „sporo się dzieje”. Indeksy godzinowe mają kształt cyfr rzymskich. Bordowo-brązowa powierzchnia tarczy została wykończona tradycyjną techniką lakierniczą Urushi. Technika ta liczy sobie podobno aż 6000 lat. Przedmioty tak lakierowane wytwarzano już w epoce neolitu. Dziś możemy taki lakier podziwiać na tarczy właśnie tego zegarka Seiko, której kolor ma kojarzyć się z nocnymi ulicami miasta Kanazawa.
Inskrypcje na tarczy modelu Seiko Presage Craftsmanship Series Urushi Laquer Dial Limited Edition są białe. Wyróżniono kolorem złocistym indeks godziny 12., ramię sekundnika oraz skalę wskazania poziomu rezerwy chodu. Także przeszycia na brązowym pasku wykonanym z naturalnej skóry wydają się mieć złocistą barwę.
Czas główny prezentowany jest za pomocą standardowego zespołu trzech centralnych wskazówek. Dodatkowo, na godzinie 9., widoczne jest wspomniane wskazanie rezerwy chodu na skali stanowiącej łuk, wycinek koła. Po przeciwnej stronie, w symetrycznym ustawieniu, prezentowane jest wskazanie dni tygodnia. To także skala mająca kształt wycinka koła, gdzie za pomocą wskazówki odczytujemy właściwy dzień.
Raz na 7 dni obserwować można powrót wskazówki. Realizacja tego wskazania odbywa się bowiem w systemie retrograde. Podobnie jest z umieszczonym na godzinie 6. wskazaniem dnia miesiąca. Wskazówka, której oś jest umieszczona na polu będącym środkiem indeksu godziny 6., pokazuje na szerokiej, półokrągłej skali aktualny dzień miesiąca od 1 do 31, po czym wraca na pozycję 1. Tu natomiast powrót zaobserwujemy tylko raz w miesiącu.
Zobaczmy ten model na krótkim wideo:
Opisane wskazania są dostępne dzięki zastosowanemu w tym zegarku mechanizmowi Seiko 6R24, który ma wszelkie zalety znanej i cenionej od dawna rodziny mechanizmów 6R. Oferuje 45 godzin rezerwy chodu, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, łożyskowany jest na 31 kamieniach i składa się z 224 części.
Seiko Presage Craftsmanship Series Enamel Dial Limited Edition
Dostępny jest też model Seiko Presage Craftsmanship Series Enamel Dial Limited Edition o nr ref. SPB393 - to zegarek o dokładnie tych samych możliwościach i parametrach technicznych, w takiej samej kopercie i z tym samym mechanizmem jak powyżej opisywany.
Różnicę stanowi kolor tarczy.
Przynajmniej tak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Po chwili obserwacji widzimy już także, że w miejscu dodatkowych wskazań w tym wariancie tarcza jest zagłębiona.
Zegarek opisywany wcześniej, z bordową tarczą, miał subtarcze płaskie.
Biała powierzchnia tarczy drugiego zegarka powstała dzięki zastosowaniu techniki emaliowania będącej dziełem zespołu rzemieślników pod kierunkiem Mitsuro Yokosawy.
Dodatkowo indeks godziny 12. nawiązuje do pierwszego naręcznego zegarka marki Seiko z 1913 roku, jeszcze pod marką Laurel, i jest wyrazisto czerwony. Wskazówki zabarwione są na opalizujący, niebieski kolor, a wszystkie pozostałe nadruki są czarne. Wspaniały widok.
W obu opisanych zegarkach Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition te piękne, artystyczne tarcze chroni szkło szafirowe z nałożoną bezbarwną powłoką antyrefleksyjną.
Kolejne dwa nowe modele z tej serii różnią się od tych wyżej opisanych.
Je także łączy kształt i sposób wykończenia kopert, a także zastosowany mechanizm i wynikające z tego funkcje dodatkowe. Tutaj użyto mechanizmu Seiko 6R27. On także oferuje 45 godzin rezerwy chodu, ale wskazania poza czasem są zawężone do rezerwy chodu i datownika, choć też nietypowego, bo to wskazanie na małej tarczy umieszczonej na godzinie 6. Mechanizm Seiko 6R27 pracuje także z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a łożyskowany jest na 29 kamieniach.
Presage Craftsmanship Series Arita Porcelain Dial Limited Edition
Pierwszy z zegarków ma tarczę wykonaną z porcelany.
Ma ona kolor jasnej kości słoniowej.
Wygląda to bardzo nobliwie, klasycznie i elegancko. Hiroyuki Hashiguchi to rzemieślnik, który ją stworzył.
Piękną barwę podkreśla złocisty indeks godziny 12., prezentowany w formie cyfr rzymskich tak jak pozostałe. Złociste są także te części wskazówek, które są mocowane do osi. Pozostała ich część jak i reszta nadruków są głęboko czarne, co na tle tworzonym przez porcelanową tarczę wygląda doskonale.
Wskazanie rezerwy chodu na godzinie 9. jest zagłębione, tak jak tarcza datownika.
Seiko Presage Craftsmanship Series Shippo Enamel Dial Limited Edition
Druga wersja znów ma subtarcze bez zagłębień.
Ten sam układ wskazań jak opisywany wyżej odbywa się na zupełnie innym tle. Tym razem wykorzystano - jako następną tradycyjną technikę - emalię Shippo.
Tarcza z atrakcyjnym wzorem jest pokrywana lakierem w wieloetapowym, czasochłonnym procesie. Lakier jest transparentny. Nakładanie kolejnych warstw i ich wypalenie, a potem polerowanie, a następnie powtarzanie tych czynności daje lśniącą, gładką powierzchnię cyferblatu, ukazującą głębię trójwymiarowego wzoru pod nią.
Tak przygotowana tarcza ma mniej niż 1 mm grubości (!), choć tak nie wygląda.
Indeksy są nadrukowane białym lakierem. A z racji zastosowania opisanego wyżej procesu wykonania, gdy na nie patrzymy niejednokrotnie wydają się być jakby zawieszone w przestrzeni. Biały kolor mają także ramiona wskazówek godzinowej i minutowej, poza miejscem ich mocowania, a cały sekundnik jest złoty, tak jak indeks godziny 12.
Warto zobaczyć ten model na krótkim wideo:
Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition 2023
Cała zaprezentowana kolekcja czterech różnych modeli Seiko to świetne, codzienne zegarki mechaniczne z wodoszczelnością do 100 m. Dzięki któremukolwiek z nich możemy mieć na ręku część porządnego, dostępnego całkiem szeroko japońskiego zegarmistrzostwa, co samo w sobie jest przyjemne, w pakiecie z ciekawymi wskazaniami. Ale punktem wyjątkowym, jest fakt, że znów - niezależnie od wybranej wersji - będziemy mieli okazję za każdym razem spoglądać na wyjątkowe tarcze, które poza estetyką są elementem rzemieślniczych, wysublimowanych czasem technik artystycznych, będących wizytówkami japońskiej sztuki.
No i ostatnia kwestia. Dostępność oraz ceny. Zegarki z serii Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition mają być dostępne od połowy 2023 roku, dokładnie od czerwca.
Model z tarczą wykonaną poprzez lakierowanie w technice Shippo będzie dostępny w liczbie jedynie 800 sztuk. Pozostałe trzy czasomierze po 1500 egzemplarzy każdego rodzaju.
Zegarek Seiko Presage Craftsmanship Series Enamel Dial Limited Edition SPB393 z białą emaliowaną tarczą białą kosztować ma 1 650 Euro, czyli około 7 750 złotych. Model Seiko Presage Craftsmanship Series Urushi Laquer Dial Limited Edition SPB395 z tarczą lakierowaną techniką Urushi ma kosztować 2 000 Euro, czyli około 9 400 złotych.
Zegarek Presage Craftsmanship Series Arita Porcelain Dial Limited Edition SPB397, czyli z tarczą w kolorze kości słoniowej z porcelany Arita, to również 2000 euro (mniej więcej 9 400 złotych), a ostatni Seiko Presage Craftsmanship Series Shippo Enamel Dial Limited Edition z emalią Shippo będzie kosztował 2 250 Euro, czyli około 10 600 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Seiko.
Adrian Szewczyk