• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard. Wyjątkowa okazja, dwa specjalne zegarki!


Urodziny założyciela firmy to zawsze doskonała okazja do świętowania. Niemiecka marka Junghans w 2023 roku także składa hołd swojemu założycielowi. Erhard Junghans urodził się 1 stycznia 200 lat temu, czyli w 1823 roku. Piękna i okrągła rocznica to tym większa okazja do dodatkowych działań. Każda firma zegarmistrzowska celebruje ważne okazje nowymi zegarkami, więc Junghans zaprezentował dwie nowe, limitowane specjalne edycje. Meister fein Automatic Erhard Edition w wersji z kopertą z żółtego złota oraz w wersji, której koperta jest wykonana z białego złota. Oba zegarki są limitowane do 200 egzemplarzy, oba stanowią hołd dla założyciela firmy, który jak pokazuje historia, był wizjonerem swoich czasów.

To dobra okazja, by nieco przybliżyć tę postać.

Dziedzictwo marki jej siłą napędową

Podczas nauki w fabryce słomianych kapeluszy w Schrambergu Erhard Junghans wykazał się talentem dobrego przedsiębiorcy, szybko awansował na wspólnika oraz dyrektora zarządzającego. W 1859 roku Erhard Junghans zdecydował się iść własną drogą, założył własną działalność i wraz ze swoim szwagrem Jakobem Zeller-Toblerem nabył w 1861 roku posiadłość w Geisshalde, która do dziś jest siedzibą firmy Junghans. Ówcześnie rynkowi lokalnemu istotnie zagrażały tańsze produkty importowane. Przemysł zegarmistrzowski w Schwarzwaldzie zaczynał być w tarapatach. Firma Junghans zareagowała, mimo dość sceptycznych głosów z otoczenia jak i wewnątrz przedsiębiorstwa, wprowadzając innowacyjne procesy produkcyjne i innowacje techniczne w swoich produktach. Te podjęte kroki, mimo kosztów, pozwoliły producentowi wyróżnić się na tle konkurencji, czyniąc te działania jednocześnie podwalinami pod sukces firmy. Już na początku XX wieku firma rozrosła się bardzo istotnie, stając się największym na świecie producentem zegarków produkującym ponad 9000 zegarków dziennie. I to zegarków cenionych za precyzję i niezawodność.

Długie i ciekawe dzieje marki prezentowaliśmy tu – Junghans historia marki.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Mieliśmy okazję w 2018 roku odwiedzić siedzibę firmy w Schrambergu w Niemczech, polecamy zapoznać się z relacją, która ukazuje jak prężnie działa to przedsiębiorstwo: wizyta w Junghans - poznajemy siedzibę i zakłady produkcyjne marki. Dziś dziedzictwo marki postrzegane jest jako jej siła napędowa. W trudnym czasie, Erhard Junghans - dzięki wizjonerskiemu myśleniu i innowacyjnym działaniom - ukształtował tożsamość fabryki zegarków, która trwała nawet po jego przedwczesnej śmierci w 1870 roku. I trwa także dziś.

Dwa zegarki ze specjalnej edycji

Linia Meister to niejako flagowa rodzina zegarków firmy Junghans. Klasyka, elegancja, tradycja i wysoka jakość wykonania to pierwsze przychodzące na myśl cechy, jakimi się szczyci. Nic dziwnego, że na tej bazie postały wersje czasomierza oddające hołd założycielowi.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard
Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Zegarki Meister są w ofercie Junghansa już od lat 30. XX wieku. Modele z tej serii w większości wywodzą się stylistycznie spod deski kreślarskiej Antona Zieglera. Artysta ten zmienił na wiele lat sposób podejścia Junghansa do nowych projektów, tworząc niepowtarzalne, a zarazem stonowane zegarki i - co równie istotne - cieszące się dużą popularnością. Ziegler przykładał sporą uwagę do zachowania proporcji między poszczególnymi elementami i detalami, skupiając się w szczególny sposób na układzie tarczy, która zawsze jest elegancka i minimalistyczna, dzięki czemu ponadczasowa i czytelna.

Prezentowany Meister fein Automatic Edition Erhard, za sprawą delikatnych kształtów i prostego zarysu linii, jest elegancki, charakterystyczny, ale także powinien być komfortowy podczas użytkowania, a wspomniana ponadczasowość jest na poziomie trudnym do osiągnięcia przez innych producentów.

Poza limitacją, dodatkowym atutem prezentowanych dziś dwóch modeli jest wykonanie ich kopert z drogocennego kruszcu jakim jest złoto w wersji żółtej i bardziej stonowanej, białej. Junghans Meister fein w wersji limitowanej z żółtego złota to z jednej strony blask prestiżu, ale z drugiej to ciepła i elegancka barwa, która bardzo dobrze prezentuje się z formalnymi stylizacjami i ogólnie eleganckim charakterem tego zegarka. To bardzo udane połączenie minimalistycznej i eleganckiej klasyki z innowacyjnym językiem formy, będącym nad wyraz ważnym elementem w postrzeganiu marki Junghans, oraz drogocenną kopertą podkreślającą ważność tego konkretnego modelu jak i całej linii Meister.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Producent zdecydował się na limitację do 200 sztuk każdej z wersji zegarka, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. W wariancie z kopertą wykonaną z białego złota dochodzi - kosztem ciepłej barwy - efekt stonowania wizerunku czasomierza. Zegarek na pierwszy rzut oka wygląda bardzo skromnie, co dla wielu użytkowniku będzie jawić się jako duża zaleta.

Smukła, płaska koperta

Koperta Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard ma 39,5 mm średnicy. Jest tak zaprojektowana, by na nadgarstku zegarek prezentował się jako bardzo płaski. I rzeczywiście, nawet po zdjęciu z ręki wygląda na sporo mniejszy niż rzeczywiste 11 mm grubości, które ma. To zasługa bardzo smukłej, zagiętej linii bocznej i talerzykowatego kształtu. Z tego powodu delikatna koronka z logo marki wyprowadzona jest od spodu z dodatkowego kominka, bo koperta już od krawędzi ucieka skośnie do środka. Uszy - patrząc na zegarek od góry - są bardzo krótkie, co można było uzyskać właśnie dzięki opisanemu wyżej zabiegowi, bo wchodzą one niejako pod lunetę, wraz z mocowaniem paska.

Oczywiście trzeba brać to pod uwagę przy wymianie paska, ale wiadomo, że i tak w grę wchodzą tylko odpowiednio płaskie, eleganckie paski. Rozstaw uszu koperty to 21 mm, czyli nieco rzadziej spotykany, ale jednak standard. Luneta jest bardzo wąska, nieco powiększająca optycznie zegarek.

Od spodu dekiel jest przykręcany czterema śrubkami. Patrząc na niego mamy wrażenie jakby to właśnie z dekla wyprowadzono uszy, a właściwy korpus koperty jest dużo szerszy i znacznie wystaje poza zewnętrzną krawędź dekla. To pozwala na zbliżenie do siebie punktów mocowania obu końców paska, jednocześnie zapewniając możliwość dobrego dopasowania zegarka nawet do bardzo szczupłych nadgarstków.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard
Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Pasek zastosowany w tej specjalnej edycji wykonano ze skóry. Nie ma on przeszyć, a jego górny profil jest wyraźnie wypukły. Poza tym pasek jest gładki. Elegancko, w opalizujący sposób połyskuje, co dodaje atrakcyjnego wyglądu. Z racji faktu, iż koperta z uszami jest tak skonstruowana, że pasek i jego mocowanie są wsunięte pod lunetę, mamy wrażenie integracji. Futrówka to jasna, miękka skóra, a klamra to prosta konstrukcja z pinem, oczywiście w całości wykonana z żółtego lub odpowiednio białego złota próby 750, czyli 18-karatowego.

Opisując kopertę zegarka warto jeszcze przypomnieć jedną, niedawno dokonaną zmianę. Chodzi o szkła. Marka Junghans od pewnego czasu zamiast hesalitowych szkieł z powłoką Sicralan stosuje mocno wypukłe szkła szafirowe, do złudzenia przypominające klasyczne szkła z tworzywa sztucznego. W opisywanym modelu właśnie takie zastosowano. Dodatkowo szkło pokryte jest nakładaną z obu stron powłoką antyrefleksyjną. W deklu jest także przeszklenie. Co bardzo ciekawe i niespotykane, ono także jest sferyczne. To wprawdzie łagodniejsza wypukłość niż w przypadku frontowego szkła, ale jednak widoczna i robiąca wrażenie. Tu także zastosowana jest powłoka antyrefleksyjna po obu stronach. Nie przypominam sobie, bym wcześniej spotkał zegarek, który ma takie rozwiązanie, czyli dwa wypukłe szkła.

Mechaniczne serce zegarka

Szkło w deklu pozwala obserwować mechanizm. Ma on oznaczenie Junghans J.800, a jest to werk wykonany na bazie Sellita SW200-1. Jednak trzeba przyznać, że w atrakcyjnym wydaniu pod względem wykończenia. Zewnętrzne krawędzie pięknie się mienią dzięki precyzyjnemu ryflowaniu. Powierzchnie widocznych mostków są perłowane, a rubinowy kolor kamieni łożyskujących i barwione na niebiesko śrubki ciekawie odznaczają się na srebrzystym tle.

Także wahnik jest dopracowany - zaprojektowano go specjalnie do tego zegarka.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Został opracowany i zamontowany w Schrambergu, a dzięki swojej dwuramiennej konstrukcji, daje prawie całkowicie odsłonięty widok na zdobiony mechanizm. Portret Erharda Junghansa jest wygrawerowany na pokrywie łożyska rotora. To wprawdzie szczegół, który zarazem pokazuje jak bardzo jego wizjonerski duch nadal napędza działania współczesnej fabryki zegarków.

Czytelna i urzekająca tarcza

Cechy związane z precyzją i jakością charakteryzujące wyroby Junghansa, ale i odpowiednią formą oraz stylem, doskonale widać na tarczy zegarka. Jest ona lekko wypukła, ma biały kolor oraz polerowaną powierzchnię. Z jednej strony to tarcza bardzo prosta i czytelna, a z drugiej urzekająca dopracowaniem. Delikatne, mocno wydłużone oznaczenia godzin w postaci eterycznych wręcz cyfr rzymskich doskonale współgrają z subtelnymi wskazówkami godzinową i minutową, oraz subtelnym ramieniem sekundnika. Wskazówki są odpowiednio złociste lub srebrzyste, w zależności od wersji zegarka.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

Pod godziną 12. czarnym lakierem nadrukowano tradycyjne logo Junghans, stosowane i pochodzące z 1910 roku. Na godzinie 3. jest okienko datownika wskazujące dni miesiąca. Ma ono fazowane krawędzie i lekko skraca indeks godziny 3.

Skoro mowa o znacznikach godzin – w swojej nowości marka Junghans zastosowała wspomniane już rzymskie indeksy, co warto podkreślić, gdyż jest to obecnie nieczęsto stosowany rodzaj oznakowania. Pasują one do eleganckiego stylu zegarka, ponadto stanowią nawiązanie do całej linii zegarków funkcjonującej pod nazwą „Erhard Junghans”, które były jeszcze do niedawna produkowane. Mowa o modelach postrzeganych jako prestiżowe, a przez to też wyżej wycenianych w ramach oferty tej niemieckiej marki.

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard – dostępność i cena

Co otrzymujemy finalnie?

Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard

W mojej ocenie zegarek ten - w obu wersjach - to wyjątkowo eklektyczne połączenie tradycyjnej formy, dzisiejszej techniki i jakości wykonania. Wpisuje się to doskonale w DNA firmy Junghans, kojarzonej w dużej mierze  z zegarkami o bardzo funkcjonalnej stylistyce, jednoczenie wykonywanych w ramach najwyższych reżimów jakościowych.

Cena modelu Junghans Meister fein Automatic Edition Erhard to 41 900 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Junghans znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu - zegarki Junghans.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Stworzone we współpracy z US Navy S...
Stworzone we współpracy z US Navy S...
04.01.2023
Rado True Square Automatic Open Hea...
Rado True Square Automatic Open Hea...
09.01.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco