Początek lat dziewięćdziesiątych, to współistnienie na rynku zegarków mechanicznych i elektronicznych. To także zmierzch zegarków elektronicznych ze wskaźnikiem cyfrowym.
W tym okresie chyba nikt nie był w stanie przewidzieć czy zegarki mechaniczne będą dalej się rozwijały, czy też przyjdzie jakakolwiek kontrofensywa zegarków elektronicznych? Nie było także wiadomo jaką pozycję zajmą producenci z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Początek lat dziewięćdziesiątych to także kształtowanie się nowego rynku zegarków w Polsce.
O tym fakcie niestety nie dowiemy się z łam magazynu Europa Star. Nasz rynek nie był, i cały czas nie jest znaczący dla światowych producentów.
Wstrzymując się od jakichkolwiek dalszych komentarzy pozwalamy sobie tylko na tłumaczenie przedstawionej na łamach kalendarium Europa Star treści. Załączone ilustracje są skanami dwóch sąsiednich stron z magazynu Europa Star.
W ten sposób, w formie elektronicznej pokazujemy to, co kiedyś publikował, a teraz przygotował dla swoich czytelników ten branżowy magazyn.
Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata dziewięćdziesiąte”!
ZEGARKI Z 1990 ROKU
Rok 1990 był rekordowy, ze światową produkcją zegarków szacowaną na 753 miliony sztuk i wzrostem wartości szwajcarskiego eksportu w zakresie przemysłu zegarkowego o 12,2%. Należy jednak zauważyć, że chociaż ogólna produkcja zegarków mechanicznych na całym świecie spadła, to w Szwajcarii było odwrotnie.
Sprzedaż zegarków mechanicznych z kraju Helwetów rozwijała się dynamicznie, a eksport był napędzany przez wyjątkowy wzrost liczby zegarków z dodatkowymi komplikacjami i innymi „luksusowo” wykonanymi zegarkami mechanicznymi.
Wydawać by się mogło, że ścieżka na następną dekadę została ustalona z wyprzedzeniem, co pokazuje zestawienie najpiękniejszych modeli z 1990 roku, opublikowane w magazynie Europa Star na początku 1991 roku.
TRIUMFALNE WYNIKI 1991 ROKU
Trend wzrostowy szwajcarskiego zegarmistrzostwa został potwierdzony wynikami sprzedaży w roku 1991, czego dowodem jest choćby wzrost całkowitej wartości eksportu do 6,8 mld CHF. Stało się tak pomimo wybuchu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w styczniu tego roku. Jednak nawet tam, na Bliskim Wschodzie eksport został wznowiony już od kwietnia.
Stojący na czele swojej grupy Nicolas Hayek był radosny: był to najlepszy rok w historii dla jego 12 marek i jego imperium przemysłowego. Sprzedaż gotowych zegarków i mechanizmów wzrosła o 34%. Same marki: Omega, Rado i Longines stanowiły 33% wolumenu sprzedaży i około 50 % lub więcej zysku konsorcjum (te ostatnie dane nie zostały dostarczone).
RENESANS ZEGARKOWYCH MANUFAKTUR
Kwarcowy kryzys zegarkowy zakończył się. Rozpoczął się renesans producentów, w tym także manufaktur. To ostatnie słowo było na ustach wszystkich. W 1990 roku pojawiły się bezprecedensowe projekty nowych fabryk. Podczas gdy Patek Philippe rozpoczynał budowę nowego, ultranowoczesnego zakładu produkcyjnego, inni nie pozostawali daleko w tyle. Jaeger-LeCoultre, IWC, Piaget, Vacheron Constantin i wiele innych, oprócz uruchamiania u siebie ogromnych projektów zakładów inwestowali także poza Szwajcarią.
Przykładem mogą być choćby Indie, gdzie Titan, część grupy Tata, otworzył ogromne i wspaniałe centrum produkcyjne w pobliżu miejscowości Bangalore. Powstało ono z pomocą France Ebauches, jednak niezależnie od tego przemysłowy upadek Francji właśnie się rozpoczął.
Równocześnie Niemcy, mimo znajdującego się centrum ich zainteresowań zjednoczenia, zobaczyli, że przemysł zegarmistrzowski w Glashuette odzyskuje siły. Stało się to dzięki wizjonerskiej osobie jaką był Guenter Bluemalein.
GALERIA
Dekada lat dziewięćdziesiątych spełniła wszystkie obietnice, potwierdzając z bezprecedensową siłą absolutną wyższość mechanicznego zegarka nad wyrobami elektronicznymi. Z tej okazji Europa Star zapoczątkowała publikację serii zdjęć z oferty zegarkowych firm powierzając ich wykonanie znanym fotografom.
W ten sposób uwiecznili oni powrót do łask pomysłowości rozwiązań mechanicznych i ich piękna. Wydawało się, że otwiera się nowy Złoty Wiek, a zdjęcie zegarka Vincenta Calabrese symbolizuje jego quasi-religijną intensywność.
Publikacje przedstawiające zegarmistrzostwo w kolejnych minionych dziesięcioleciach są/będą przedstawione w opracowaniach:
1. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata sześćdziesiąte”
2. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata siedemdziesiąte”!
3. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata osiemdziesiąte”!
4. Europa Star prezentuje: „Zegarkowe lata dziewięćdziesiąte”!
5. Europa Star prezentuje: „Zegarki naszego wieku!”
Redakcja Zegarki i Pasja