Jak pewnie kojarzycie, firma Rado określana jest często mianem mistrza materiałów. W sumie to nawet sama tak się określa, ale to nic dziwnego, co więcej - na pewno nie są to przechwałki. To określenie ma uzasadnienie. Wynika z faktu, iż ta szwajcarska marka od dawna - jako jeden z pionierów w branży zegarmistrzowskiej - sięga po nowoczesne, innowacyjne materiały wykorzystywane do budowy zegarków, mając przy tym na uwadze szczególnie zachowanie jak najdłużej doskonałego wyglądu czasomierza, nawet po wielu latach jego użytkowania. Dlatego flagowym surowcem służący do wykonywania wielu elementów zegarków jest ceramika. Ceramika różnego rodzaju. Także prezentowane dziś zegarki są wykonane z ceramiki.
Ale tu mamy jeszcze zabieg stylistyczny, drugi znak rozpoznawczy Rado, który marka stosuje ostatnio dość często. Chodzi o szkieletowane tarcze, możliwość zaglądania w głąb zegarka.
Biały i czarny
Rado pod koniec 2022 przygotowało nowy model True Square Automatic Open Heart.
Zegarek mechaniczny w dwóch wersjach kolorystycznych - białej i czarnej. Jeden wykonany z myślą o kobietach, drugi to model męski. Oba warianty o dość nietypowym kształcie.
Forma kopert zegarków jest wpisana w kwadrat, ale ich narożniki są wyraźnie zaokrąglone. Mimo to, materiały promocyjne zaczynają się od stwierdzenia że… „to już za rogiem – magiczna pora światła, miłości i iskrzącej się radości. Czas świętowania ludzi i chwil, na których nam najbardziej zależy”. Więc zaokrąglone rogi kopert to zapowiedź modeli z kolekcji "True Square Open Heart", których premiera przypadła na okres świąt i nowego, 2023 roku.
W dwóch kolorach, w czerni i bieli, faktycznie mogą się doskonale uzupełniać, stanowić świetny zestaw dla dwojga.
Dzięki formowanej wtryskowo, monoblokowej obudowie oraz bransolecie z błyszczącej czarnej ceramiki high-tech, model dla mężczyzn prezentuje atrakcyjną, współczesną wersję kultowych kwadratowych wzorów marki Rado sprzed lat. Widzimy kopertę z delikatnie zakrzywionymi rogami, a także szkieletowaną tarczę z fascynującym widokiem mechanizmu z automatycznym naciągiem.
Jak wygląda to na żywo widać na krótkim wideo:
Lśniące, czarne powierzchnie zegarka męskiego ciekawie kontrastują z lekką, delikatną wersją True Square Open Heart dla kobiet wykonaną z nieskazitelnie białej ceramiki high-tech.
Dzięki złocistym wskazówkom i również złoconym konturom wycięć na szkieletowanej tarczy oba zegarki zyskują eleganckiego, a nawet ekskluzywnego charakteru. Zaprojektowana dla kobiet z zamiłowaniem do nietuzinkowej elegancji, błyszcząca biała wersja zegarka ma dodatkowo 12 diamentów umiejscowionych na tarczy w miejscach indeksów godzinowych. To okrągłe punkty z diamentem właśnie otoczone lśniącą, złocistą ramką.
Teraz krótka przerwa, aby przyjrzeć się mechanizmowi.
Mechaniczne serce zegarka
Wprawdzie Rado od dekad przyzwyczaja nas, że kluczowy jest materiał z jakiego zegarek został wykonany, jego strona wizualna i styl, to trzeba przyznać, że marka nie zapomina o aspekcie technicznym, a stosowane „zegarkowe serca” mają oczywiście dla firmy znaczenie.
Sercem prezentowanych dzisiaj „specyficznie” kwadratowych zegarków jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny o oznaczeniu Rado R734. Łatwy do podziwiania, dzięki skomplikowanemu i wizualnie atrakcyjnemu wzorowi okienek w ażurowanej obficie tarczy.
Widzimy także szkieletowane części mechanizmu ukazujące elementy wewnątrz, a widoczne powierzchnie płyty górnej są perłowane. Ciekawostką jest to, że okrągły mechanizm nie wypełnia całej przestrzeni. W jego „narożnych” częściach widzimy wypełnienie, będące też swego rodzaju „uchwytem” mocującym mechanizm wewnątrz koperty. Widoczne powierzchnie tego elementu są przyozdobione pasami genewskimi. Ponadto widzimy precyzyjnie wykonany balans, koła zębate i polerowane elementy oraz rubinowe kamienie łożyskujące.
Poza miłą dla oka stroną wizualną mechanizm ten charakteryzuje aż 80-godzinna rezerwa chodu, co sprawia, że Rado True Square Open Heart jest zegarkiem bardzo praktycznym w codziennym użytkowaniu. Jeśli jest regularnie noszony, przy pełnym naciągu sprężyny napędowej, możny go odłożyć w piątek na cały weekend, by po nim w poniedziałek rano założyć na rękę nadal pracujący zegarek. Rado R734 bazuje na mechanizmie ETA C07.611.
Ceramiczny spiek i tytan
Wracając do opisu koperty oraz pozostałych elementów.
Obudowy wykonane z ceramicznego spieku zarówno w białej, jak i czarnej barwie, wykończone polerowaniem, robią świetne wrażenie. Jego twardość pozwala cieszyć się dobrym wyglądem zegarka przez wiele lat. Także szkło szafirowe chroniące tarcze jest tym elementem, który ze względu na trudność zarysowania zapewnia dobry wygląd. Odczyt ułatwia powłoka antyrefleksyjna nałożona z obu stron szkła.
Koronka jest także ceramiczna. W prezentowanych modelach również bransoleta jest wykonana z ceramicznych ogniw, ale zapięcie dla wygody użytkowania wykonano z tytanu. Tytan posłużył także do wykonania dekla. Za pomocą powłoki PVD nadano mu odpowiednio kolor biały lub czarny. Dekiel jest przeszklony, by uwydatnić szkieletowanie od strony tarczy. Koperta ma szerokość 38 mm, grubość 9,7 mm, i 44,2 mm wysokości od ucha do ucha. Klasa wodoszczelności do 50 m.
Tarcza - tak jak inne elementy zegarka - może być w kolorze białym lub czarnym. Wspomniane elementy pozostałe po ażurowaniu mają pionowe szczotkowanie, a krawędzie okien są fazowane i jak wspomniałem wcześniej - złociste. To kolor żółtego złota w wersji białej i różowego w zegarku czarnym. Podobnie indeksy – są nakładane w kolorze odpowiednio żółtego lub różowego złota, z białą powłoką z masy świecącej Super-LumiNova. Nadrukowane znaczniki minut są w kolorze szarym dla białego zegarka i białym dla czarnego, tak jak logo marki oraz napis Automatic nadrukowane na godzinie 3. Nad tymi napisami zmieściła się jeszcze charakterystyczna obrotowa kotwica, jaką znamy z zegarków Rado wyposażonych w mechanizmy z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.
Kolor wskazówek w każdej z wersji kolorystycznej odpowiada barwie pozostałych inskrypcji. Ramiona wskazówek też mają naniesione paski masy świecącej. Dodatkowo, co również wspominałem na wstępie, wersja biała Rado True Square Open Heart ma na indeksach godzinowych 12 brylantów (125/130, Top Wesselton, VS-SI, pełny szlif, 0,096 karata).
Jak wygląda wersja biała, a także jak prezentują się diamenty, widać na krótkim wideo:
Rado True Square Automatic Open Heart – dostępność i cena
Prezentowane zegarki mogą tworzyć świetny zestaw dla pary, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by traktować je jak osobne byty, wybrać tylko jeden z nich. Wedle preferencji.
Kto się „obawia” niewielkiego rozmiaru koperty powinien wziąć pod uwagę, że jej kwadratowy kształt i 38 mm szerokości oznaczają, iż wcale nie jest to mały zegarek.
Styl Rado True Square Open Heart jest bardzo charakterystyczny, zarazem dość nietypowy. Co należy potraktować na plus. Materiały wykorzystane do stworzenia koperty i bransolety są bardzo nowoczesne, trwałe, przez co zapewniają zegarkowi wiele lat doskonałego wyglądu. Poza tym ceramika jest przyjemna w dotyku, lekka i nie alergizuje. Kto miał okazję mieć kontakt z zegarkiem Rado wykonanym z ceramiki – ten wie o czym piszę.
Cena Rado True Square Automatic Open Heart zależy od wersji - zegarek w wersji czarnej o nr ref. R27086162 jest w cenie 11 880 złotych, a wariant biały o nr ref R27073702 z diamentami na tarczy w cenie 15 000 złotych. Jest też dostępna wersja biała bez diamentów, oczywiście w niższej cenie. Zegarki są już dostępne w Polsce.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Rado znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Rado.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00