• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition


Ognisty Oris – takie pierwsze określenie nasuwa się, gdy widzimy nowy zegarek tego szwajcarskiego producenta. Choć, co ciekawe, ten limitowany model powstał we współpracy z organizacją, której zadaniem jest… gaszenie pożarów. Jednak jego wygląd oraz kolorystyka bez wątpienia kojarzą się z ogniem i płomieniami. To Oris Coulson Limited Edition. 

Gaszenie pożarów z powietrza

Coulson Aviation to organizacja zajmująca się gaszeniem pożarów z powietrza. 

Firma korzysta do gaszenia pożarów z różnych modeli śmigłowców jak i z samolotów. We flocie są nawet specjalnie dostosowane odrzutowce Boening 737. Firma jest światowym liderem w swojej branży, ma na koncie innowacyjne systemy gaszenia. 

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Coulson Aviation zostało założone w 1960 roku, a podstawową działalnością tej organizacji pierwotnie było pozyskiwanie drewna. Syn założyciela firmy, Clifa Coulsona, poszedł jednak w innym kierunku. Wayne Coulson postanowił rozszerzyć ofertę o walkę z płomieniami właśnie. Ta dywersyfikacja dała początek jednej z najbardziej znanych firm gaszących pożary z powietrza. Wraz z synami Brittonem i Fosterem zajmują się tymi ważnymi, ale i niebezpiecznymi zadaniami kiedy tylko jest taka potrzeba - nawet 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na wielu kontynentach jednocześnie. 

Jednak głównymi obszarami na jakich Coulson Aviation zazwyczaj działa jest Kalifornia, Australia i Ameryka Południowa w okresach, gdy panuje tam letnia susza i zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie. 

Partnerstwo z marką Oris rozpoczęło się w Australii. Wspólne wartości między obiema firmami i powiązanie Oris z lotnictwem sprawiły, że było to idealne dopasowanie. Dodatkowo współpraca ta idealnie wpisuje się w zauważaną już od wielu lat chęć firmy Oris do wpisania się w pozytywne wpływanie na świat, klimat, zrównoważony rozwój.

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Skoro Coulson pracuje z pomocą śmigłowców i samolotów, to wręcz oczywiste jest, iż specjalny zegarek po prostu musiał bazować na którymś z „pilotów” Orisa.
 
Po raz pierwszy w zegarmistrzostwie

Jako bazę wybrano świetny model Oris Big Crown Pro Pilot. 

Ale to nie jest standardowy zegarek. 

Oris Coulson Limited Edition jest wyjątkowy nie tylko z powodu limitowanej serii ograniczonej do 1000 sztuk. Tę wyjątkowość w największym stopniu wyznacza jego koperta. Wykonano ją z włókna węglowego, ale proces jej tworzenia nie przebiegał metodami tradycyjnie stosowanymi dla tego typu materiału, tylko po raz pierwszy w zegarmistrzostwie obudowę z włókna węglowego stworzono za pomocą druku 3D. 

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Koperta o średnicy 41 mm powstała dzięki opatentowanej metodzie opracowanej przez ETH Zurich University (Szwajcarski Federalny Instytut Technologii). Tworząc odpowiednie bryły, włókno węglowe i specjalny, wysokiej jakości polimer są ze sobą splecione, co w efekcie daje materiał o bardzo wysokiej sztywności a zarazem niskiej wadze. Dodatkowym efektem „ubocznym” jest ciekawa warstwowa struktura koperty, która nadaje zegarkowi świetnego wyglądu. Pierwotnie tak stworzony materiał był w zamyśle przeznaczony dla przemysłu lotniczego. A zatem to koleje, pasujące do koncepcji powstania zegarka powiązanie. 

Dzięki takiej kopercie Oris Coulson Limited Edition waży tylko 65 gramów, a estetyka koperty jest tym bardziej atrakcyjna, że odzwierciedla charakterystyczne i lubiane cechy znane z tej zegarkowej linii. Tu uwagę zwraca luneta z radełkowaną krawędzią. Wykonano ją z tytanu, na który nałożono szarą powłokę PVD. No i oczywiście nie mogło zabraknąć widocznej na godzinie 3. dużej koronki. Ona także jest wykonana z tytanu, tak jak i przeszklony dekiel tego zegarka. Na jego skośnej części, między nacięciami na klucz, wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka. Na poziomej tytanowej części tworzącej pierścień wokół szafirowego szkła umieszczono natomiast informacje o limitacji i indywidualny numer w serii do 1000.

Mechanizm „in-house”

Przeszklenie ukazuje nam mechanizm „in-house” Oris Calibre 400.

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Jak informuje producent, to mechaniczne zegarkowe serce z automatycznym naciągiem osiąga dokładność chodu zgodną ze standardami dla certyfikowanych chronometrów. Odchyłka mieści się w przedziale -3 do +5 sekund dziennie. Do tego krzemowy wychwyt zapewnia wysoki poziom antymagnetyczności, przekraczający założenia wynikające z normy ISO 764. 

Łożyskowanie odbywa się na 24 kamieniach, a częstotliwość pracy jest na poziomie 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Imponująca jest rezerwa chodu sięgająca 120 godzin, czyli aż 5 dni. W aspekcie wizualnym mechanizm jest pozbawiony tradycyjnych zdobień. Jest jednak wykończony bardzo precyzyjnie, a uzyskany „techniczny” wygląd to dziś modny i ceniony sposób zdobienia mechanizmów. W ażurowany wahnik wkomponowano logo marki w herbie.  

Ognista tarcza

Tarcza zegarka Oris Coulson Limited Edition jest w kolorze czerwony. Ma gradientowe zabarwienie przechodzące z ciemnej czerwieni w górnej części, przez intensywnie czerwony kolor w części centralnej do odcienia pomarańczowego na dole. 

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Skojarzenie z ogniem i płomieniami jest jak najbardziej na miejscu. 

Taki kolor na pewno przyciąga wzrok, więc nie jest to zegarek przeznaczony dla kogoś szukającego dyskretnego czasomierza. Na krawędzi tarczy nadrukowano podziałkę minutową w postaci białych kresek. Co piąta jest grubsza, a na godzinie 12. podwójna. To zdublowanie indeksów godzinowych, prezentowanych tutaj w formie trójwymiarowych, nakładanych cyfr arabskich. Doskonale widocznych, zapewniających łatwy odczyt czasu za pomocą wyrazistych wskazówek. Ich ramiona są czarne przy osi, a następnie białe w dalszej części, z obfitym wypełnieniem masą luminescencyjną. Indeksy są również wykonane z masy świecącej.  

Czarny sekundnik ma białe zakończenie. Na godzinie 6. indeks zastępuje okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca na czarnym tle. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy, a po stronie przeciwnej nazwę modelu i informację o 5 dniach rezerwy chodu. Prosta i czytelna tarcza, w wyrazistym kolorze płomieni. Trudno przejść obok niej obojętnie. 

Tarczę chroni obustronnie zagięte szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. 

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition

Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition
Zegarek otrzymujemy na smolisto czarnym tekstylny pasku z czerwoną futrówką, zapinanym na składaną klamrę pokrytą szarą powłoką PVD.

Oris Coulson Limited Edition – dostępność i cena

Efekt? Ciekawy zegarek mechaniczny w stylu pilot. 

Model o uniwersalnym rozmiarze koperty wykonanej z innowacyjnego materiału, w innowacyjny sposób. Do tego nowoczesny, dopracowany technicznie mechanizm „in-house”. Okraszony świetnie wyglądającą kopertą, doskonałą czytelnością wskazań w dzień i w nocy, oraz ognistą, przyciągająca wzrok tarczą. Plusem jest wodoszczelność do 100 m. 

Wisienką na torcie jest limitacja do 1000 egzemplarzy. Zegarek jest dostępny w Polsce, a za egzemplarz Oris Coulson Limited Edition trzeba zapłacić około 22 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Każdy egzemplarz jest niepowtarzaln...
Każdy egzemplarz jest niepowtarzaln...
20.12.2022
Davosa Argonautic Lumis Automatic. ...
Davosa Argonautic Lumis Automatic. ...
22.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco