Ognisty Oris – takie pierwsze określenie nasuwa się, gdy widzimy nowy zegarek tego szwajcarskiego producenta. Choć, co ciekawe, ten limitowany model powstał we współpracy z organizacją, której zadaniem jest… gaszenie pożarów. Jednak jego wygląd oraz kolorystyka bez wątpienia kojarzą się z ogniem i płomieniami. To Oris Coulson Limited Edition.
Gaszenie pożarów z powietrza
Coulson Aviation to organizacja zajmująca się gaszeniem pożarów z powietrza.
Firma korzysta do gaszenia pożarów z różnych modeli śmigłowców jak i z samolotów. We flocie są nawet specjalnie dostosowane odrzutowce Boening 737. Firma jest światowym liderem w swojej branży, ma na koncie innowacyjne systemy gaszenia.
Coulson Aviation zostało założone w 1960 roku, a podstawową działalnością tej organizacji pierwotnie było pozyskiwanie drewna. Syn założyciela firmy, Clifa Coulsona, poszedł jednak w innym kierunku. Wayne Coulson postanowił rozszerzyć ofertę o walkę z płomieniami właśnie. Ta dywersyfikacja dała początek jednej z najbardziej znanych firm gaszących pożary z powietrza. Wraz z synami Brittonem i Fosterem zajmują się tymi ważnymi, ale i niebezpiecznymi zadaniami kiedy tylko jest taka potrzeba - nawet 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na wielu kontynentach jednocześnie.
Jednak głównymi obszarami na jakich Coulson Aviation zazwyczaj działa jest Kalifornia, Australia i Ameryka Południowa w okresach, gdy panuje tam letnia susza i zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie.
Partnerstwo z marką Oris rozpoczęło się w Australii. Wspólne wartości między obiema firmami i powiązanie Oris z lotnictwem sprawiły, że było to idealne dopasowanie. Dodatkowo współpraca ta idealnie wpisuje się w zauważaną już od wielu lat chęć firmy Oris do wpisania się w pozytywne wpływanie na świat, klimat, zrównoważony rozwój.
Skoro Coulson pracuje z pomocą śmigłowców i samolotów, to wręcz oczywiste jest, iż specjalny zegarek po prostu musiał bazować na którymś z „pilotów” Orisa.
Po raz pierwszy w zegarmistrzostwie
Jako bazę wybrano świetny model Oris Big Crown Pro Pilot.
Ale to nie jest standardowy zegarek.
Oris Coulson Limited Edition jest wyjątkowy nie tylko z powodu limitowanej serii ograniczonej do 1000 sztuk. Tę wyjątkowość w największym stopniu wyznacza jego koperta. Wykonano ją z włókna węglowego, ale proces jej tworzenia nie przebiegał metodami tradycyjnie stosowanymi dla tego typu materiału, tylko po raz pierwszy w zegarmistrzostwie obudowę z włókna węglowego stworzono za pomocą druku 3D.
Koperta o średnicy 41 mm powstała dzięki opatentowanej metodzie opracowanej przez ETH Zurich University (Szwajcarski Federalny Instytut Technologii). Tworząc odpowiednie bryły, włókno węglowe i specjalny, wysokiej jakości polimer są ze sobą splecione, co w efekcie daje materiał o bardzo wysokiej sztywności a zarazem niskiej wadze. Dodatkowym efektem „ubocznym” jest ciekawa warstwowa struktura koperty, która nadaje zegarkowi świetnego wyglądu. Pierwotnie tak stworzony materiał był w zamyśle przeznaczony dla przemysłu lotniczego. A zatem to koleje, pasujące do koncepcji powstania zegarka powiązanie.
Dzięki takiej kopercie Oris Coulson Limited Edition waży tylko 65 gramów, a estetyka koperty jest tym bardziej atrakcyjna, że odzwierciedla charakterystyczne i lubiane cechy znane z tej zegarkowej linii. Tu uwagę zwraca luneta z radełkowaną krawędzią. Wykonano ją z tytanu, na który nałożono szarą powłokę PVD. No i oczywiście nie mogło zabraknąć widocznej na godzinie 3. dużej koronki. Ona także jest wykonana z tytanu, tak jak i przeszklony dekiel tego zegarka. Na jego skośnej części, między nacięciami na klucz, wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka. Na poziomej tytanowej części tworzącej pierścień wokół szafirowego szkła umieszczono natomiast informacje o limitacji i indywidualny numer w serii do 1000.
Mechanizm „in-house”
Przeszklenie ukazuje nam mechanizm „in-house” Oris Calibre 400.
Jak informuje producent, to mechaniczne zegarkowe serce z automatycznym naciągiem osiąga dokładność chodu zgodną ze standardami dla certyfikowanych chronometrów. Odchyłka mieści się w przedziale -3 do +5 sekund dziennie. Do tego krzemowy wychwyt zapewnia wysoki poziom antymagnetyczności, przekraczający założenia wynikające z normy ISO 764.
Łożyskowanie odbywa się na 24 kamieniach, a częstotliwość pracy jest na poziomie 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Imponująca jest rezerwa chodu sięgająca 120 godzin, czyli aż 5 dni. W aspekcie wizualnym mechanizm jest pozbawiony tradycyjnych zdobień. Jest jednak wykończony bardzo precyzyjnie, a uzyskany „techniczny” wygląd to dziś modny i ceniony sposób zdobienia mechanizmów. W ażurowany wahnik wkomponowano logo marki w herbie.
Ognista tarcza
Tarcza zegarka Oris Coulson Limited Edition jest w kolorze czerwony. Ma gradientowe zabarwienie przechodzące z ciemnej czerwieni w górnej części, przez intensywnie czerwony kolor w części centralnej do odcienia pomarańczowego na dole.
Skojarzenie z ogniem i płomieniami jest jak najbardziej na miejscu.
Taki kolor na pewno przyciąga wzrok, więc nie jest to zegarek przeznaczony dla kogoś szukającego dyskretnego czasomierza. Na krawędzi tarczy nadrukowano podziałkę minutową w postaci białych kresek. Co piąta jest grubsza, a na godzinie 12. podwójna. To zdublowanie indeksów godzinowych, prezentowanych tutaj w formie trójwymiarowych, nakładanych cyfr arabskich. Doskonale widocznych, zapewniających łatwy odczyt czasu za pomocą wyrazistych wskazówek. Ich ramiona są czarne przy osi, a następnie białe w dalszej części, z obfitym wypełnieniem masą luminescencyjną. Indeksy są również wykonane z masy świecącej.
Czarny sekundnik ma białe zakończenie. Na godzinie 6. indeks zastępuje okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca na czarnym tle. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy, a po stronie przeciwnej nazwę modelu i informację o 5 dniach rezerwy chodu. Prosta i czytelna tarcza, w wyrazistym kolorze płomieni. Trudno przejść obok niej obojętnie.
Tarczę chroni obustronnie zagięte szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Zegarek otrzymujemy na smolisto czarnym tekstylny pasku z czerwoną futrówką, zapinanym na składaną klamrę pokrytą szarą powłoką PVD.
Oris Coulson Limited Edition – dostępność i cena
Efekt? Ciekawy zegarek mechaniczny w stylu pilot.
Model o uniwersalnym rozmiarze koperty wykonanej z innowacyjnego materiału, w innowacyjny sposób. Do tego nowoczesny, dopracowany technicznie mechanizm „in-house”. Okraszony świetnie wyglądającą kopertą, doskonałą czytelnością wskazań w dzień i w nocy, oraz ognistą, przyciągająca wzrok tarczą. Plusem jest wodoszczelność do 100 m.
Wisienką na torcie jest limitacja do 1000 egzemplarzy. Zegarek jest dostępny w Polsce, a za egzemplarz Oris Coulson Limited Edition trzeba zapłacić około 22 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.
Adrian Szewczyk
12:00 21.12.2022Zegarki
Ognista tarcza i koperta wydrukowana w 3D. Oris Coulson Limited Edition
Powrót do kategorii
Tagi:
nietypowe zegarkizegarek mechanicznyzegarki lotniczezegarki szwajcarskieczarny zegarekzegarek do pływaniazegarek wodoszczelnyzegarki sportoweluksusowe zegarkizegarki męskie mechanicznezegarki automatyczne

REKLAMA

II wydanie książki „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”
Polscy miłośnicy czasomierzy nie mogą narzekać na zakres oferty zegarków dostępnych na naszym rodzimym rynku – marek zegarkowych z każdego przedziału cenowego jest bardzo ...

Zegary Pana Tadeusza
Kto choć raz przeczytał „Pana Tadeusza”, z pewnością nie zapomni sceny powitania z rodzinnym domem młodzieńca, wracającego „ze świata” po dziesięcioletnim okresie edukacj ...

Kazimierz Żelazkiewicz. Pionier polskiego przemysłu optycznego i zegarowego
Kazimierz Żelazkiewicz był nietuzinkowym inżynierem i ma wielkie zawodowe zasługi, tak dla przemysłu fotooptycznego, jak i precyzyjnego, w tym w szczególności zegarkowego ...

Orient Sports Mako III Kamasu. Kilka nowych, odświeżonych wersji bestsellerowego divera!
Orient od ponad 70 lat dostarcza światu wysokiej jakości zegarki, łącząc niezawodne mechanizmy z innowacyjnymi wzorami. Ta japońska marka projektuje i produkuje własne me ...

Rexhep Rexhepi. Chłopiec, który postanowił zostać zegarmistrzem
Na temat pokolenia millenialsów można przeczytać wiele, ale wśród najczęściej wymienianych cech przypisywanych tym rocznikom (oprócz stałego podłączenia do sieci) są pewn ...

Sportowa maszyna… na nadgarstek. Bulova Maquina Chronograph
Marka Bulova z racji osiągnieć historycznych, jak również ze względu na bardzo ciekawą i zróżnicowaną, aktualną ofertę produktową, zaskarbiła sobie wielu fanów. Tym bardz ...

Minimalistyczny i ultranowoczesny! H. Moser & Cie. Streamliner Tourbillon Vantablack
Szwajcarska branża zegarmistrzowska od lat, nieustannie się rozwija. To w tym kraju najwięksi i najbardziej rozpoznawalni producenci mają swoje siedziby i zakłady produkc ...

Jeden zegarek, cztery style. Tissot Lovely Square Festive Kit
Wybór i zakup zegarka to dziś niełatwe zadanie, a dylematy z tym związane dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Świadomi użytkownicy tych urządzeń odmierzających czas, ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...

Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta z brązu i wodoszczelność do 2 136 metrów
Solar Aqua, reaktywowana przez U-BOAT Group po długim okresie niebytu, to marka zegarmistrzowska z historią ciągnącą się już ponad 100 lat. Założył ją Timothy Eaton na po ...

Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na zamówienie Sułtana Omanu trafiły na aukcję!
Założony w 1766 roku dom aukcyjny Christie's jest światowym liderem w dziedzinie sprzedaży sztuki i towarów luksusowych. Znany i zaufany ze względu na swoje profesjonalne ...