• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado

Davosa Argonautic Lumis Automatic. Ciągłe dążenie do perfekcji


Szwajcarska marka Davosa wyraźnie angażuje się w rozwijanie swojej kolekcji zegarków do nurkowania. Model Argonautic, obecny od dłuższego czasu w ofercie Davosy, jest już dobrze rozpoznawalny, charakteryzuje się świetnymi parametrami, a mimo to firma konsekwentnie stara się go udoskonalać. Oto nowy zegarek Davosa Argonautic Lumis Automatic.

Argonautic Lumis zapewnia doskonałą czytelność podczas nurkowania, ale także gdy korzystamy z niego o każdej porze dnia, i to bez jakichkolwiek zewnętrznych źródeł zasilania. W III generacji tego modelu za podświetlenie nadal odpowiada najlepszy system dostępny na rynku jaki istnieje w tym zakresie – podświetlenie trytowe. Teraz, w prezentowanym zegarku, jak podaje producent - to o 66% mocniejsza emisja światła. Zielony kolor światła jest doskonale widoczny, nawet w trudnych warunkach. Po ponad 10 latach na rynku to ciągle atrakcyjny zegarek o dużych możliwościach, ale firma stara się, by był coraz lepszy.

Stąd właśnie nowa, już III generacja Argonautic Lumis.

Tool watch na co dzień

Wspomniane wyżej podświetlenie to tzw. trytowe źródła światła gazowe lub GTLS (Gaseous Tritium Light Sources), które są umieszczone na indeksach i na wskazówkach Davosa Argonautic Lumis Automatic. W technologii trigalight do szklanych rurek wpompowywany jest pod określonym ciśnieniem trzeci izotop wodoru – tryt. Mimo działania na zasadzie uwalniania elektronów, zastosowane elementy są nie tylko bezpieczne, ale także pozwalają zagwarantować użytkownikowi zegarka stałą jasność świecenia przez co najmniej 15 lat.

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Koperta wykonana ze stali 316L zapewnia wodoszczelność do 30 atm. Ma ona średnicę 43 mm i grubość 13,8 mm. Tarczę chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. W nowej odsłonie Argonautica Lumis zachowano znany i ceniony kształt obudowy oraz sprawdzone proporcje, tak jak i techniczny charakter koperty.

Na godzinie 11. znajduje się zakręcany zawór helowy, który jest przydatny podczas nurkowania z akwalungiem na duże głębokości, z zastosowaniem w butlach mieszanek zawierających hel. Hel może dostać się do wnętrza koperty zegarka, a zawór helowy umożliwia jego uwolnienie. Koronka zaworu jest przyozdobiona graficznym symbolem helu. Koronka główna na godzinie 3. także jest zakręcana, a jej czołową część zdobi gwiazda Davosy.
 
Davosa Argonautic Lumis Automatic to profesjonalny zegarek nurkowy, który ma wiele zastosowań, to także zegarek, mogący poszczycić się formą wizualną, która jednoznacznie kojarzy się z jego przeznaczeniem.

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Typowy solidny diver, a jednocześnie tool watch na co dzień. Także ma w pełni przystające do wyglądu możliwości i funkcje, takie jak obrotowa luneta, wysoka wodoszczelność i zawór helowy, czy też wyjątkowo efektywna luminescencja.

Znakomita czytelność

Jeśli chodzi o szczegóły, to warto opis zacząć od tarczy, która odpowiada za znakomitą czytelność wskazań. Zazwyczaj czytelność idzie w parze z jak najprostszymi rozwiązaniami, minimalizmem wręcz. W przypadku modelu Argonautic w wersji Lumis, bo jest jeszcze niedawno recenzowana przez nas Davosa Argonautic BG Automatic, jest nieco inaczej.

Niezależnie od tego, którą wersję kolorystyczną wybierzemy jest dobrze. Oczywiście wariant z tarczą w kolorze czarnym, ze względu na największy poziom kontrastu, wypadnie najlepiej pod względem łatwości odczytu czasu. Tarczę zaprojektowano tak, że składa się z dwóch obszarów. Jeden to pierścień, ustawiony minimalnie wyżej, na którym są nałożone indeksy godzinowe. To metalowe prostokąty o wydłużonym kształcie ze skośną powierzchnią skierowaną ku środkowi tarczy. W każdy z tych indeksów została wkomponowana rurka trytowa, dzięki czemu zegarek ma podświetlenie nie wymagające wcześniejszego naświetlania ani żadnej innej formy zewnętrznego zasilania.

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Rowek na rurkę stanowi swego rodzaju lustro, „odbłyśnik”, wzmacniający emitowane światło. Indeks godziny 12. jest podwójny, co pomaga w orientacji związanej z ustawieniem tarczy gdy korzystamy z zegarka w zupełnej ciemności. Na godzinie 3. widoczny jest skrócony indeks bez trytowej rurki, ale za to z paskiem klasycznej masy luminescencyjnej. Obok niego jest okienko datownika wskazującego dni miesiąca. Warto wspomnieć, że tła datownika są dobrane do wariantu koloru tarczy, co trzeba docenić jako dbałość Davosy o szczegóły.

Pomiędzy indeksami godzinowymi nadrukowano jako wąskie i krótkie kreseczki podziałkę minutową. Centralną część cyferblatu, którą obszar z indeksami otacza, stanowi powierzchnia z wytłoczonym wzorem przypominającym jodełkę. Być może to nowoczesna wizja fal. Na tej części, pomiędzy środkiem a godziną 12., nadrukowano nazwę i logo firmy, a po drugiej stronie zestaw informacji takich jak T25  - oznaczające zastosowanie technologii trytowej, informacje o rodzaju naciągu sprężyny napędowej, klasie wodoszczelności, oraz nazwę modelu, czyli Argonautic. Napis ten wykonany jest czerwoną czcionką w wersji zegarka ze srebrną i czarną tarczą, oraz żółtą w wariancie z niebieskim cyferblatem.

Poza tym napisem, także grot wskazówki sekundowej ma ten sam kolor, zależnie od wersji. Wskazówki mają dość wyszukany kształt - są szerokie i odpowiedniej długości.

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Wyraźnie zwężają się przy końcach i przy mocowaniu do osi, a na rozszerzonej części są umieszczone trytowe rurki. Prosty sekundnik ma przeciwwagę i wspomniany trójkątny grot z wypełnieniem masą świecącą.

Podsumowując wygląd tarczy, jest ona dobrze czytelna tak w dzień jak i w słabych warunkach oświetleniowych. Z jednej strony jest relatywnie prosta, bez „udziwnień”, ale nie zapomniano o tym co miłośnicy zegarków zazwyczaj cenią - są więc nakładane indeksy, ciekawa faktura tarczy i precyzyjne nadruki wysokiej jakości.

Luneta z ceramiczną wkładką lub z materiału „Beyond Steel”

Wokół tarczy zamontowano element będący standardowym wyposażeniem większości zegarków do nurkowania, jakim jest obrotowa luneta. W nowym wydaniu Davosy Argonautic Lumis jest ona szeroka, czytelna, i wygodna w użyciu dzięki zastosowaniu gęsto umieszczonych ząbków. We wcześniejszych generacjach tego zegarka były one grupowane po trzy.

Luneta ma ceramiczną wkładkę, dzięki czemu jest atrakcyjna wizualnie, ale pełni użytkową funkcję. Na lunecie wygrawerowana jest skala nurkowa, z zaznaczonymi pierwszymi 15 minutami przez dodatkową skalę minutową. Wkładka ceramiczna - zależnie od wersji tarczy – ma kolor niebieski lub czarny.

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic z tarczą srebrzystą ma zupełnie inną wkładkę. Jest ona wykonana z materiału „Beyond Steel”. To specjalna stal, wysokowydajny materiał opracowany przez firmę Davosa o ponadstandardowych właściwościach. Jest tak ciężki jak złoto (gęstość 19,3 g/cm³), jest prawie tak twardy jak diament i wytrzymuje bardzo wysokie temperatury.

Co najważniejsze z punktu widzenia użytkownika zegarka to fakt, że materiał ten jest bardzo twardy. Dwa razy bardziej niż klasyczna stal, co oznacza wysoką odporność na zarysowania i dobry wygląd zegarka przez długi czas.

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Davosa Argonautic Lumis Automatic

Na każdej z lunet na godzinie 12. jest trójkącik z punktem luminescencyjnym, w celu ułatwienia orientacji w jej położeniu.

Davosa Argonautic Lumis Automatic – dostępność i cena

Zegarek Davosa Argonautic Lumis Automatic ma rozstaw uszu 22mm. Można więc zastosować dowolne paski o tym rozmiarze. Będą wyglądać doskonale, bo przestrzeń między uszami stanowi prawie linię prostą. Do wyboru w zestawie mamy wersję z trójrzędową, stalową bransoletą lub pięciorzędową, albo bransoletę typu „milano”.

Sugerowana cena Argonautic Lumis Automatic to 4 800 złotych w wersji zegarka z ceramiczną wkładką lunety, oraz 5 000 złotych w wariancie ze srebrną tarczą i z wkładką lunety wykonaną ze stopu Beyond Steel. Zegarki są dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Davosy znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Davosa.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Ognista tarcza i koperta wydrukowan...
Ognista tarcza i koperta wydrukowan...
21.12.2022
Seiko Presage Laurel Watchmaking 11...
Seiko Presage Laurel Watchmaking 11...
23.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco