• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari


Tazio Nuvolari to wspaniały, przedwojenny sportowiec. Był włoskim motocyklistą i kierowcą wyścigowym, którego uznawano ówcześnie za najlepszego kierowcę wyścigowego w słonecznej Italii, a dziś uważany jest za jednego z najlepszych w całej historii motor sportu. W swojej karierze odniósł ponad 50 zwycięstw w wyścigach o randze Grand Prix. Ferdynand Porsche powiedział o nim, że to „najwspanialszy kierowca przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”. Kariera „Latającego Mantuana” jest uświetniona licznymi triumfami, co uczyniło go ikoną wyścigów na świecie. Do dziś jest czczony przez wszystkich fanów tego sportu, jako jeden z najbardziej utalentowanych i zwycięskich kierowców w historii. Jego legenda wykracza poza granice przestrzeni i czasów mu współczesnych, nadal żyje w sercach wielu miłośników motoryzacji, jako żywe wspomnienie pasji, determinacji i pomysłowości.

Tazio Nuvolari to także emblematyczna kolekcja zegarków marki Eberhard.

130 urodziny

Eberhard & Co to marka zegarmistrzowska założona przez George-Emilie Eberharda w Szwajcarii w 1887 roku. W 2017 roku obchodzono 130-lecie nieprzerwanej produkcji zegarków tej firmy. Teraz, w 2022 roku, swoje 130 urodziny obchodziłbym natomiast Tazio Nuvolari, który urodził się w 1892 roku. Pierwszy model dedykowany tej legendzie motor sportu szwajcarska marka przygotowała w 1992 roku, z okazji 100 urodzin kierowcy. 

Od tego czasu powstało kilka kolejnych wersji tego zegarka (widać je na zdjęciu poniżej). 

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Opisywaliśmy niektóre z nich, chociażby w 2015 roku model Eberhard & Co. Tazio Nuvolari 336 EDITION LIMITEE, czy też niedawno model Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend.

Kolekcja zegarków Tazio Nuvolari oddaje hołd temu włoskiemu kierowcy. Jest więc oczywiście inspirowana wyścigami, sportem motorowym, oraz - co też oczywiste - zawiera zegarki z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci stopera. Prezentowany dziś nowy model również ma dwa, rzucające się w oczy liczniki stopera o ponadstandardowym rozmiarze. 

Elementy, które przyciągają wzrok

Opis modelu Eberhard & Co Tazio Nuvolari zacznę jednak nie od tarczy, a od koperty. 

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Obudowa ma klasyczny kształt - jest okrągła, a jej uszy są wyprowadzone z wyraźnym odcięciem. Mają one nowoczesny kształt, a uwagę zwracają szerokie fragmenty polerowane na ich zewnętrznych krawędziach. Drugi element przyciągający wzrok to luneta. 

Po pierwsze dlatego, że wygrawerowano na niej skalę tachometru w milach, ale także dlatego, że jej powierzchnia jest nietypowo wykończona. Została ozdobiona szlifem w postaci perłowania, co w efekcie nieco przypomina wzór włókien węglowych, a ten styl idealnie pasuje do wyścigowej inspiracji, jaka stoi za stworzeniem tego zegarka. 

Po prawej stronie koperty znajduje się „centrum sterowania”. To koronka na godzinie 3., dość mocno wystająca poza obrys koperty. Jej bok to dwa obszary – gładki, wyglądający jak tubus, i nieco szerszy, ząbkowany. Po jej obu stronach są dwa podłużne przyciski służące do obsługi stopera. To styl koperty jaki znamy z innych modeli marki Eberhard & Co. 

Zanim przejdziemy do opisu tarczy, warto zegarek obejrzeć od strony dekla. 

To imponujący widok. 

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Perłowany dekiel jest przykręcany 8 śrubkami. Zajmuje cały obszar spodu koperty. Na perłowanej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka. Grawer wypełniony jest lakierem w kolorze złotym. Centralną część dekla przeszklono, dzięki czemu możemy obserwować mechanizm. Tutaj także zastosowano szkło szafirowe. 

Przez szkło widzimy znaną i cenioną Etę Valjoux 7750. Mechanizm trwały i precyzyjny, a w wersji zastosowanej tu również świetnie wyglądający. Ma elementy perłowane, polerowane jak i pokryte pasami genewskimi. Wygrawerowane napisy są złociste, a wahnik dodatkowo zdobi miniatura samochodu wyścigowego Alfa Romeo typ C, w kolorze uzyskanym dzięki pokryciu go 18-karatowym złotem. Dodatkowo atrakcyjne wrażenie potęgują niebieskie śrubki i złociste koła zębate. oraz koło balansowe wraz z rubinowymi kamieniami łożyskującymi. W mojej ocenie, to obecnie na rynku jedna z lepiej wykończonych wersji tego legendarnego mechanizmu z automatycznym naciągiem i dodatkową funkcją stopera. 

Dwie wersje zegarka

Koperta ma uniwersalną średnicę - to 41 mm. Powinna pasować do większości męskich nadgarstków. Wodoszczelność ustalono na poziomie do 50 m. Rozstaw masywnych uszu to standardowe 20 mm, więc można zmieniać charakter zegarka odpowiednio dobierając paski.

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Skoro wiemy już, co ten wyścigowy model zegarka ma „pod maską”, to nie zdziwi nas wygląd tarczy, a w zasadzie układ jej kluczowych elementów. 

Jak pisałem na wstępie, widoczne są dwie subtarcze na niej. Do wyboru przygotowano dwie wersje Eberhard & Co Tazio Nuvolari. W pierwszej małe tarcze są srebrzyste na czarnym tle, a w drugiej nieco stonowano kontrastową kompozycję stosując dodatkowe liczniki w kolorze tarczy. Górny licznik odpowiada za wskazanie upływających minut uruchomionego stopera, a dolny odmierza upływ godziny po włączeniu tej funkcji. Zrezygnowano z małego sekundnika czasu podstawowego. Dla czystości formy nie ma także datownika. 

Tarcza jest w kolorze czarnym, ale ma bardzo ciekawą fakturę. To specjalne wykończenie "frappé helicoidal". Indeksy prezentowane są w postaci luminescencyjnych cyfr arabskich. Na godzinie 9. nadrukowany został szczęśliwy talizman Tazio Nuvolariego w kształcie stylizowanego żółwia. Po drugiej stronie - na godzinie 3. - widoczne jest charakterystyczne, ułożone lekko skośnie logo marki. Wskazówki są proste, białe i mają paski z naniesioną masą świecącą. Centralny sekundnik stopera ma w obu wersjach żółty grot. Także małe wskazówki na dodatkowych tarczach są wypełnione masą SuperLuminova. 

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Subtarcze są lekko zagłębione, dodatkowo wydzielają je nadrukowane odpowiednie podziałki. Na krawędzi głównej tarczy jest pierścień na którym nadrukowano skale minutową oraz precyzyjną podziałkę sekundową. Znaleziono tam także miejsce na zdublowanie skali tachometru, ale tym razem wyskalowanego w kilometrach. 

Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Zegarek oferowany jest na skórzanym pasku w stylu vintage z żółtym przeszyciem. 

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari

Eberhard & Co Tazio Nuvolari to świetny sportowy zegarek mechaniczny, z bardzo wyraźnym powiazaniem ze sportami motorowymi, z wyścigami, a zarazem udany i godny hołd dla wielkiego kierowcy. Model, w którym zadbano o jego ciekawą formę jako całość, ale i o detale, stanowiące o jego atrakcyjności. Rodzaj i wielkość koperty zegarka czynią go kandydatem, bardzo dobrym, na czasomierz do użytku na co dzień, jak i do bardziej formalnych okazji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Eberhard & Co. znajdują się na indywidualnej podstronie marki na portal tu: Eberhard & Co.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Mechaniczna i estetyczna perfekcja....
Mechaniczna i estetyczna perfekcja....
08.12.2022
Hołd dla historycznego tool watcha....
Hołd dla historycznego tool watcha....
12.12.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco