• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu


Eberhard to kolejna ceniona marka zegarmistrzowska, która zaznacza swoją obecność na naszym polskim rynku poprzez oficjalną dystrybucję. Dla miłośników oznacza to większy komfort zakupu, serwis na miejscu, oraz możliwość obejrzenia zegarków na żywo. W przypadku Ebarharda to duża przyjemność. Markę reprezentuje u nas firma Morwa, którą doskonale znamy jako cenionego dystrybutora Glycine czy Ball, oraz innych marek.

Eberhard & Co – w moim odczuciu – to marka trochę niedoceniana, zapewne między innymi dlatego, że zegarki jakie oferuje nie były do tej pory łatwo dostępne. Firmę założył w 1887 roku Georges Eberhard.  Na początku XX wieku firma była już jedną z największych w branży, a w 1919 roku zaprezentowano pierwszy własny zegarek ze stoperem, później pierwszy model ze stoperem obsługiwany dwoma przyciskami – dzięki czemu można było zatrzymać i wznowić pomiar bez resetowania. Następne czasomierze z komplikacją konstrukcji mechanizmu w formie stopera ugruntowały pozycję firmy jako specjalisty od chronografów, czyli zegarków wyposażonych w stoper. Na początku XXI wieku zaprezentowano bardzo ciekawy zegarek ze stoperem, którego subtarcze zostały ułożone w jednym rzędzie w dolnej części tarczy. 

Poza tego typu zegarkami w ofercie są modele klasyczne, damskie, nurkowe i inne z różnymi funkcjami dodatkowymi, w tym model osiągający aż 8 dniową autonomię chodu.  Dominują jednak nadal zegarki ze stoperem. Marka jest bardzo popularna we Włoszech.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Dziś zaprezentujemy zegarek Eberhard Tazio Nuvolari. To linia poświęcona człowiekowi, który był zapalonym entuzjastą motoryzacji i prędkości.

Zegarek w hołdzie dla mistrza sportów motorowych

Jego sylwetkę przybliżaliśmy już na naszym portalu w tekście naszego naczelnego, Macieja Kopyto, który w części pozwolę sobie wykorzystać dla przypomnienia:

Tazio Giorgio Nuvolari urodził się 16 listopada 1892 a zmarł 11 sierpnia 1953 roku. Był to wybitny włoski kierowca wyścigowy, który najpierw ścigał się na motocyklach a później przesiadł się do kokpitu samochodu wyścigowego.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

15 czerwca 1935 roku - autostrada Firenze-Mare, Tazio Nuvolari jest zdeterminowany, aby pokonać światowy rekord prędkości prowadząc niezrównany wówczas pojazd Alfa Romeo 16C TwinEngine, samochód wyścigowy zaprojektowany przez Enzo Ferrari (ówczesnego dyrektora Racing Alfa Romeo Division). Jest to jeden z najbardziej znanych pojazdów w historii wyścigów samochodowych świata, który posiada dwa silniki turbodoładowane - jeden z przodu i jeden z tyłu - każdy o pojemności 3165, co daje łącznie pojemność 6330, przy mocy 540 KM (270 KM każdy). Samochód ten był trudny w obsłudze, nawet przy niskich prędkościach i tylko wykwalifikowani kierowcy byli w stanie go prowadzić, a tym bardziej starać się dokonać tak niezwykłego wyczynu.

Mimo, iż warunki pogodowe są bardzo niekorzystne ze względu na silne wiatry, Nuvolari nie chce zrezygnować z podjętego wyzwania. Decyzja ta niemalże kosztuje go życie, gdy szczególnie silny podmuch wiatru uderza pojazd jadący z prędkością ponad 300 km/h.

Silny podmuch powoduje, że wóz wyścigowy wpada w gwałtowny poślizg i jedynie nadludzkie umiejętności mistrza kierownicy pozwalają mu ponownie odzyskać panowanie oraz kontrolę nad sportowym Alfa Romeo. Z typową dla siebie determinacją i uporem Tazio przetrwał niebezpieczne momenty i zrealizował swoje śmiałe przedsięwzięcie stając się tego dnia najszybszym człowiekiem na świecie.

Ustanowił wówczas nowy rekord świata pokonując odcinek kilometra w czasie 11 sekund i mili w 17 sekund, osiągając maksymalną prędkość 336 km/h. Po raz kolejny Tazio Nuvolari dokonał niemożliwego – przekroczył kolejne granice, co niewątpliwie pomogło w tym, aby stał się legendą wyścigów samochodowych i na stałe zapisał się na kartach historii.

Firma Eberahard upamiętnia człowieka, który przeszedł od pozycji mistrza sportu, kierownicy do legendy. W historii sportu są ludzie, których nie można określić jedynie jako „mistrzów”.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Kiedy przekraczają granice wyznaczone przez ich czas, możliwości jaki panują im współcześnie, wchodzą do galerii sław, gdzie są ci, którzy przekroczyli wszelkie bariery, co zmienia ludzi właśnie w legendy. Takim sportowcem był oczywiście Tazio Nuvolari, mistrz kierowca, który zdominował w swojej dziedzinie lata od 1920 do późnych lat czterdziestych.

Kiedy prawie 30. lat temu firma Eberhard & Co. postanowiła uczcić go, tworząc kolekcję zegarków, która nosi jego imię, postać Tazio została godnie upamiętniona poprzez modele wysokiej jakości i zaawansowane techniczne.

Kolekcja sportowych zegarków Eberhard & Co. Tazio Nuvolari

Tazio Nuvolariemu poświęcano wiele upamiętniających go działań. Oczywiście dla nas, miłośników zegarków, najciekawsze jest właśnie to, co robi firma Eberhard & Co. Wszystko to zapewniło, że sława na którą zasługuje jako jeden z największych kierowców wyścigowych wszechczasów żyje do dziś. Firma Eberhard & Co. od ponad dwudziestu lat jest także głównym sponsorem Grand Prix Nuvolari. W tej roli, i poprzez liczne modele zegarków, które zainspirowane były życiem i osiągnięciami mistrza, oddano hołd „Mantovano Volante”.

Kolekcja Tazio Nuvolari składa się głównie z zegarków sportowych, a na przestrzeni lat dodano do niej wiele wersji. Niektóre z nich były inspirowane wielkimi zwycięstwami lub przedsięwzięciami mistrza. Najnowsza odsłona, model Nuvolari Legend, ma na celu uczczenie człowieka i sportowca. Eberhard Nuvolari Legend to zegarek ze stalową kopertą, która jest dostępna w dwóch rozmiarach: 39,5 mm i 43 mm w wersji Grande Taille.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Oba modele mają grubość 13,5 mm. Koperta ma okrągły kształt, a uszy zaprojektowano tak, że wyglądają jak osobny, później zamocowany element. Są wyprowadzone prostopadle i sprawiają wrażenie masywnych. Poza tarczą dominującym elementem jest szeroka, dookólnie szczotkowana luneta. Na boku koperty umieszczono elementy odpowiadające za obsługę zegarka i jego funkcji dodatkowych. Znajdziemy tam koronkę średniej wielkości, której górna część ma większą średnice i nacięcia na bokach, co na pewno zwiększa komfort jej użytkowania. Po obu stronach koronki umieszczono podłużne przyciski z zaobloną częścią czołową. Dekiel zegarka jest przykręcany ośmioma śrubkami a jego stalową powierzchnię zdobi wzór inspirowany flagą startową i szachownicą na niej.

Zegarek Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend ma klasę wodoszczelności 30 m. Przez szafirowe przeszklenie dekla widać mechanizm. To zegarkowe „serce” z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Powstał na bazie legendarnej już Ety 7750 Valjoux.

Charakterystyczny wahnik zdobi nazwa modelu oraz złocisty wizerunek samochodu Alfa Romeo Typ 12C, w którym wspaniały kierowca odniósł wiele zwycięstw.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Sam mechanizm ma liczne zdobienia. Wahnik ma naniesiony szlif w postaci pasów genewskich. Tak samo górny mostek. Elementy położone niżej są perłowane bądź polerowane. Widoczne śrubki zabarwiono na niebiesko. Wszystkie opisane elementy tworzą udany mariaż zdobionych powierzchni w kolorze srebrzystym, niebieskiego na śrubkach, złocistych kół przekładni i rubinowego koloru kamieni łożyskujących.

Tarcza jest czarna a jej powierzchnia matowa, co dobrze wróży czytelności, mimo prezentacji na niej wielu informacji. Indeksy godzinowe są w postaci cyfr arabskich wypełnionych masą luminescencyjną w beżowym kolorze podkreślającym stylistykę retro.

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend – od mistrza do legendy motosportu

Na ukośnie ustawionym pierścieniu dystansowym jest subtelna skala minutowa, a na krawędzi tarczy tuż pod pierścieniem powtórzono skalę minutowa z precyzyjną podziałką sekundową.

Centralnie nadrukowano spiralną skalę tachymetru. Główne wskazówki są proste, wyraziste i wypełnione masą luminescencyjną taką jak indeksy. Na godzinie 12 i na 6 są dodatkowe tarcze. Obie służą do odczytu danych pracującego stopera. Dolna zlicza godziny stopera a górna upływające minuty. Sekundy podlicza centralna wskazówka sekundowa stopera.

Krótkie video prezentuje opisywany zegarek:


Wygląd nowego zegarka marki Eberhard & Co jest wzmocniony przez pasujący do jego wizerunku pasek wykonany ze skóry, która została postarzona. Ten model jest również dostępny ze stalową, pięciorzędową bransoletą. Ogólny obraz modelu to zegarek w klasycznym stylu, nowoczesny technicznie, ale z wyraźnymi akcentami nawiązującymi do stylistyki retro.

Cena zegarka Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend to 19 900 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Eberhard & Co znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: Eberhard & Co.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

MeisterSinger Neo Pointer Date – w ...
MeisterSinger Neo Pointer Date – w ...
25.01.2021
Porsche Design - SportChrono i Spor...
Porsche Design - SportChrono i Spor...
27.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco