Niedawno, we wrześniu 2022, opisywaliśmy nowy model zegarka Alpina Extreme w wersji regulator - Alpiner Extreme Regulator Automatic. Zastosowana została w nim ciekawa koncepcja prezentacji czasu, stosowana w dawnych zegarach, która funkcjonowała już w zegarkach naręcznych z kolekcji Extreme. Tyle, że we wspomnianym, nowym wydaniu jest to model z kopertą o zmniejszonym rozmiarze. Linia Extreme marki Alpina stale się rozwija. Dziś zaprezentujemy jej nowego, nieco mniej zaawansowanego technicznie, ale nie mniej ciekawego przedstawiciela. To zegarek równie „charakterny”, ale skierowany do użytkowników o bardziej konwencjonalnym podejściu. Specyficzny sposób prezentowania czasu w regulatorze mnie podoba się bardzo, choć niewątpliwie trzeba do tej formy wskazań czasu nieco się przyzwyczaić, dlatego jest grono użytkowników, którzy wolą klasyczną prezentację trójwskazówkową. I taka właśnie jest w najnowszym modelu.
Nowy projekt w linii Extreme
W 2022 roku Alpina wprowadziła na rynek nowy projekt linii Extreme, która po raz pierwszy pojawiła się kilkanaście lat temu. Ze sportowym DNA i wyraźnie technicznym, nieco wręcz agresywnym wyglądem. Zegarki te podkreślają ducha przygody jaki pielęgnuje szwajcarska marka, która niemal od początku oferowania zegarków na rękę, opracowując koncepcję „Alpiner 4”, skupiła się na zegarkach bardziej wytrzymałych, do trudniejszych zadań.
Można powiedzieć - zegarkach sportowych, choć na początku nie tylko o sport chodziło.
Wygląd czasomierzy z tej kolekcji był zawsze wyrazisty, więc i styl nowego Alpiner Extreme Automatic prawdopodobnie nikogo nie pozostawi obojętnym. Design jest bardzo charakterystyczny, przyciągający uwagę, choć w tym wydaniu jest to zegarek z nieco bardziej kompaktową i nowoczesną obudową.
Dotychczas były to duże zegarki. Ale właśnie z racji wymiarów, niestety, nie dla każdego. Dziś nadal są to modele bez wątpienia wytrzymałe i duże, ale ich wymiary, choć nadal spore, są zdecydowanie bardziej przystępne, nawet dla posiadaczy szczuplejszych nadgarstków. Wielkość na poziomie 41 mm x 42,5 mm to mniejszy rozmiar, bardziej zgodny z dzisiejszymi trendami w branży, kładącymi nacisk na większy komfort użytkowania na co dzień, niezależnie od tego, czy zegarek uczestniczy w uprawianiu sportów ekstremalnych, czy jest uzupełnieniem miejskiej stylizacji. Ta zmiana jest bodaj najbardziej wyraźna, to największa modyfikacja w ramach oferty tej kolekcji od momentu jej powstania w 2009 roku.
Mimo zmiany, każdy miłośnik marki Alpina bez problemu odnajdzie cechy jakie zna od lat. To dalej wygląd, który rzuca się w oczy, daje poczucie wytrzymałości, nieprzeciętnej odporności.
Techniczny, narzędziowy styl
Poduszkowaty kształt koperty Alpina Alpiner Extreme Automatic, z wypustkami po obu stronach, krótkie uszy i zintegrowany pasek to koncepcja funkcjonująca od początku tej serii. Tak samo, jak bardzo wyraziste linie, obszary precyzyjnie szczotkowane i polerowane, oraz fazowane krawędzie obudowy. To wzmacnia wizualnie poczucie technicznego, narzędziowego stylu, który jest cechą rozpoznawczą tego modelu.
Podobnie jak solidna, okrągła luneta ze śrubkami o trójkątnych gniazdach wewnątrz łebków. Koperta zegarka jest niejako „sercem” nowego projektu, bo tak naprawdę rozpoznawalność linii bazowała właśnie na jej wyjątkowej stylistyce. Pomniejszenie jej rozmiaru nie zaburzyło odbioru w aspekcie wizualnym, a z pewnością poszerzy grono potencjalnych odbiorców.
Zdecydowanie wzrosła funkcjonalność.
Mimo mniejszego rozmiaru, zegarek zachował także - poza cechami wspomnianymi wcześniej - doskonałą czytelność wskazań. Wzmocnienie na godzinie 9., a także po drugiej stronie koperty, będące jednocześnie osłoną dużej i wygodnej koronki, to elementy występujące w modelach Extreme od samego początku.
Podobnie jak ceniona, gumowa nakładka na koronce, która umożliwia jej pewny chwyt palcami w każdej sytuacji. Część czołowa koronki jest przyozdobiona trójkątnym symbolem. Wygląd tego zegarka, to umiejętne połączenie subtelności poduszkowatego kształtu - z racji zaokrąglonych linii bocznych, oraz krawędzi górnej i dolnej, z agresywną dość stylistyką tworzoną przez wyraziste linie, cięcia, ostre krawędzie w okolicach uszu i wyraźne linie szlifów w postaci szczotkowania. Ten atrakcyjny wygląd dodatkowo podkreśla wkomponowany między uszy gumowy pasek, którego widoczną, górną powierzchnię zdobi tekstura w postaci wystających, gęsto ułożonych rzędów prostokącików.
Zapięcie paska to składana klamra z dość wąskim elementem widocznym, z wkomponowanymi po bokach zwalniającymi przyciskami. Jest oczywiście wygrawerowana nazwa marki, a po obu jej stronach widoczne są śrubki, oczywiście z trójkątnymi otworkami.
Ostatni ważny element koperty to dekiel. Jest on stalowym elementem o obrysie zgodnym z zewnętrznymi krawędziami korpusu koperty. Spora powierzchnia jaką uzyskano jest kołowo szczotkowana, a centralnie zastosowano okrągłe przeszklenie ukazujące mechanizm Alpina AL. 525. Surowo wykończony mechanizm z naciągiem automatycznym wykonany jest na bazie werku Sellita SW200-1. Przyciąga wzrok nietypowym, ale charakterystycznym dla marki Alpina kształtem wahnika, który dodatkowo jest w czarnym kolorze.
Dekiel przykręcany jest do koperty za pomocą 6 śrubek.
Element budujący klimat zegarka
Czas na opis ostatniego elementu budującego klimat zegarka Alpina Alpiner Extreme Automatic, czyli na zegarkową twarz. Tarcza jest dostępna w trzech kolorach - czarnym, zielonym i niebieskim. Każda z tych wersji jest pokryta tym samym, precyzyjnie wytłoczonym, trójkątnym wzorem. Tworzy on lekko wypukły wzór na zegarku, dający poczucie głębi.
Trójkąty są oczywiście stosowanym w wielu miejscach zegarka odniesieniem do symbolu marki Alpina - czerwonego trójkąta, który z kolei symbolizuje alpejski szczyt. Oczywiście kolorystyka tarczy danego wariantu tego modelu niesie ze sobą dostosowanie do niej koloru paska oraz gumowego pierścienia na koronce.
Pomiędzy tarczą a szkłem znajduje się ukośnie ustawiony pierścień z nadrukowaną skalą minutową. Tuż za nim widoczne są podłużne, nakładane indeksy godzinowe. Ten na godzinie 12. jest podwójny, a na trzeciej skrócony, z racji umieszczenia tam okienka datownika z elegancką ramką. Uzupełnienie całości elementów tarczy to centralne wskazówki. Ramiona godzinowej i minutowej mają kształt mieczy ze ściętymi końcami. Taki kształt i szerokość zapewniają doskonałą czytelność wskazań w dzień. W ciemności odczyt jest natomiast wspomagany, dzięki obfitemu wypełnieniu masą luminescencyjną sporego obszaru każdej z polerowanych wskazówek.
Na indeksach także zastosowano dobrze widoczne paski masy świecącej. Ma ona biały kolor i emituje zielone światło. Sekundnik jest delikatny i prosty, a jego przeciwwagę stanowi kolejny trójkącik polakierowany na czerwono. Wskazówka sekundnika jest jednocześnie atrakcyjnym, kontrastowym elementem na każdej z wersji tarczy.
Pod godziną 12. Znajduje się logo w postaci nakładanego trójkącika z otworem, a pod nim płaski obszar z nadrukowaną nazwą, rokiem powstania i siedzibą firmy. Po stronie przeciwnej jest nadrukowana informacja o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.
Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Alpina Alpiner Extreme Automatic – dostępność i cena
Zegarek Alpina Extreme Automatic to mocny punkt oferty tego szwajcarskiego producenta.
Mocny ze względu na wyrazisty charakter i styl, ale i ze względu na rzeczywistą solidną budowę i wytrzymałość, potwierdzone wodoszczelnością do 200m. Zegarek mechaniczny stworzony do trudnych zadań, a dzięki zmianie jego koncepcji poprzez dostosowanie rozmiaru koperty do aktualnych trendów, może być bardzo atrakcyjnym, ciekawym sportowym zegarkiem do codziennego użytkowania.
Cena Alpina Alpiner Extreme Automatic to 7 990 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Alpina znajdują się zawsze na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Alpina.
Adrian Szewczyk