• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Mniejsza koperta, większa funkcjonalność. Alpina Alpiner Extreme Automatic


Niedawno, we wrześniu 2022, opisywaliśmy nowy model zegarka Alpina Extreme w wersji regulator - Alpiner Extreme Regulator Automatic. Zastosowana została w nim ciekawa koncepcja prezentacji czasu, stosowana w dawnych zegarach, która funkcjonowała już w zegarkach naręcznych z kolekcji Extreme. Tyle, że we wspomnianym, nowym wydaniu jest to model z kopertą o zmniejszonym rozmiarze. Linia Extreme marki Alpina stale się rozwija. Dziś zaprezentujemy jej nowego, nieco mniej zaawansowanego technicznie, ale nie mniej ciekawego przedstawiciela. To zegarek równie „charakterny”, ale skierowany do użytkowników o bardziej konwencjonalnym podejściu. Specyficzny sposób prezentowania czasu w regulatorze mnie podoba się bardzo, choć niewątpliwie trzeba do tej formy wskazań czasu nieco się przyzwyczaić, dlatego jest grono użytkowników, którzy wolą klasyczną prezentację trójwskazówkową. I taka właśnie jest w najnowszym modelu.

Nowy projekt w linii Extreme

W 2022 roku Alpina wprowadziła na rynek nowy projekt linii Extreme, która po raz pierwszy pojawiła się kilkanaście lat temu. Ze sportowym DNA i wyraźnie technicznym, nieco wręcz agresywnym wyglądem. Zegarki te podkreślają ducha przygody jaki pielęgnuje szwajcarska marka, która niemal od początku oferowania zegarków na rękę, opracowując koncepcję „Alpiner 4”,  skupiła się na zegarkach bardziej wytrzymałych, do trudniejszych zadań.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Można powiedzieć - zegarkach sportowych, choć na początku nie tylko o sport chodziło.

Wygląd czasomierzy z tej kolekcji był zawsze wyrazisty, więc i styl nowego Alpiner Extreme Automatic prawdopodobnie nikogo nie pozostawi obojętnym. Design jest bardzo charakterystyczny, przyciągający uwagę, choć w tym wydaniu jest to zegarek z nieco bardziej kompaktową i nowoczesną obudową.

Dotychczas były to duże zegarki. Ale właśnie z racji wymiarów, niestety, nie dla każdego. Dziś nadal są to modele bez wątpienia wytrzymałe i duże, ale ich wymiary, choć nadal spore, są zdecydowanie bardziej przystępne, nawet dla posiadaczy szczuplejszych nadgarstków. Wielkość na poziomie 41 mm x 42,5 mm to mniejszy rozmiar, bardziej zgodny z dzisiejszymi trendami w branży, kładącymi nacisk na większy komfort użytkowania na co dzień, niezależnie od tego, czy zegarek uczestniczy w uprawianiu sportów ekstremalnych, czy jest uzupełnieniem miejskiej stylizacji. Ta zmiana jest bodaj najbardziej wyraźna, to największa modyfikacja w ramach oferty tej kolekcji od momentu jej powstania w 2009 roku.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Mimo zmiany, każdy miłośnik marki Alpina bez problemu odnajdzie cechy jakie zna od lat. To dalej wygląd, który rzuca się w oczy, daje poczucie wytrzymałości, nieprzeciętnej odporności.

Techniczny, narzędziowy styl

Poduszkowaty kształt koperty Alpina Alpiner Extreme Automatic, z wypustkami po obu stronach, krótkie uszy i zintegrowany pasek to koncepcja funkcjonująca od początku tej serii. Tak samo, jak bardzo wyraziste linie, obszary precyzyjnie szczotkowane i polerowane, oraz fazowane krawędzie obudowy. To wzmacnia wizualnie poczucie technicznego, narzędziowego stylu, który jest cechą rozpoznawczą tego modelu.

Podobnie jak solidna, okrągła luneta ze śrubkami o trójkątnych gniazdach wewnątrz łebków. Koperta zegarka jest niejako „sercem” nowego projektu, bo tak naprawdę rozpoznawalność linii bazowała właśnie na jej wyjątkowej stylistyce. Pomniejszenie jej rozmiaru nie zaburzyło odbioru w aspekcie wizualnym, a z pewnością poszerzy grono potencjalnych odbiorców.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Zdecydowanie wzrosła funkcjonalność.

Mimo mniejszego rozmiaru, zegarek zachował także - poza cechami wspomnianymi wcześniej - doskonałą czytelność wskazań. Wzmocnienie na godzinie 9., a także po drugiej stronie koperty, będące jednocześnie osłoną dużej i wygodnej koronki, to elementy występujące w modelach Extreme od samego początku.

Podobnie jak ceniona, gumowa nakładka na koronce, która umożliwia jej pewny chwyt palcami w każdej sytuacji. Część czołowa koronki jest przyozdobiona trójkątnym symbolem. Wygląd tego zegarka, to umiejętne połączenie subtelności poduszkowatego kształtu - z racji zaokrąglonych linii bocznych, oraz krawędzi górnej i dolnej, z agresywną dość stylistyką tworzoną przez wyraziste linie, cięcia, ostre krawędzie w okolicach uszu i wyraźne linie szlifów w postaci szczotkowania. Ten atrakcyjny wygląd dodatkowo podkreśla wkomponowany między uszy gumowy pasek, którego widoczną, górną powierzchnię zdobi tekstura w postaci wystających, gęsto ułożonych rzędów prostokącików.

Zapięcie paska to składana klamra z dość wąskim elementem widocznym, z wkomponowanymi po bokach zwalniającymi przyciskami. Jest oczywiście wygrawerowana nazwa marki, a po obu jej stronach widoczne są śrubki, oczywiście z trójkątnymi otworkami.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Ostatni ważny element koperty to dekiel. Jest on stalowym elementem o obrysie zgodnym z zewnętrznymi krawędziami korpusu koperty. Spora powierzchnia jaką uzyskano jest kołowo szczotkowana, a centralnie zastosowano okrągłe przeszklenie ukazujące mechanizm Alpina AL. 525. Surowo wykończony mechanizm z naciągiem automatycznym wykonany jest na bazie werku Sellita SW200-1. Przyciąga wzrok nietypowym, ale charakterystycznym dla marki Alpina kształtem wahnika, który dodatkowo jest w czarnym kolorze.

Dekiel przykręcany jest do koperty za pomocą 6 śrubek.

Element budujący klimat zegarka

Czas na opis ostatniego elementu budującego klimat zegarka Alpina Alpiner Extreme Automatic, czyli na zegarkową twarz. Tarcza jest dostępna w trzech kolorach - czarnym, zielonym i niebieskim. Każda z tych wersji jest pokryta tym samym, precyzyjnie wytłoczonym, trójkątnym wzorem. Tworzy on lekko wypukły wzór na zegarku, dający poczucie głębi.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Trójkąty są oczywiście stosowanym w wielu miejscach zegarka odniesieniem do symbolu marki Alpina - czerwonego trójkąta, który z kolei symbolizuje alpejski szczyt. Oczywiście kolorystyka tarczy danego wariantu tego modelu niesie ze sobą dostosowanie do niej koloru paska oraz gumowego pierścienia na koronce.

Pomiędzy tarczą a szkłem znajduje się ukośnie ustawiony pierścień z nadrukowaną skalą minutową. Tuż za nim widoczne są podłużne, nakładane indeksy godzinowe. Ten na godzinie 12. jest podwójny, a na trzeciej skrócony, z racji umieszczenia tam okienka datownika z elegancką ramką. Uzupełnienie całości elementów tarczy to centralne wskazówki. Ramiona godzinowej i minutowej mają kształt mieczy ze ściętymi końcami. Taki kształt i szerokość zapewniają doskonałą czytelność wskazań w dzień. W ciemności odczyt jest natomiast wspomagany, dzięki obfitemu wypełnieniu masą luminescencyjną sporego obszaru każdej z polerowanych wskazówek.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Na indeksach także zastosowano dobrze widoczne paski masy świecącej. Ma ona biały kolor i emituje zielone światło. Sekundnik jest delikatny i prosty, a jego przeciwwagę stanowi kolejny trójkącik polakierowany na czerwono. Wskazówka sekundnika jest jednocześnie atrakcyjnym, kontrastowym elementem na każdej z wersji tarczy.

Pod godziną 12. Znajduje się logo w postaci nakładanego trójkącika z otworem, a pod nim płaski obszar z nadrukowaną nazwą, rokiem powstania i siedzibą firmy. Po stronie przeciwnej jest nadrukowana informacja o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.

Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Alpina Alpiner Extreme Automatic – dostępność i cena

Zegarek Alpina Extreme Automatic to mocny punkt oferty tego szwajcarskiego producenta.

Alpina Alpiner Extreme Automatic

Mocny ze względu na wyrazisty charakter i styl, ale i ze względu na rzeczywistą solidną budowę i wytrzymałość, potwierdzone wodoszczelnością do 200m. Zegarek mechaniczny stworzony do trudnych zadań, a dzięki zmianie jego koncepcji poprzez dostosowanie rozmiaru koperty do aktualnych trendów, może być bardzo atrakcyjnym, ciekawym sportowym zegarkiem do codziennego użytkowania.

Cena Alpina Alpiner Extreme Automatic to 7 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Alpina znajdują się zawsze na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Alpina.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Masa perłowa i diamenty. Polpora El...
Masa perłowa i diamenty. Polpora El...
26.11.2022
Kolejny rekord w branży zegarmistrz...
Kolejny rekord w branży zegarmistrz...
29.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco