• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic


Pamiętam doskonale, wiele lat temu ogromne wrażenie zrobił na mnie pewien zegarek. Wyróżniało go bardzo odważne wzornictwo - atrakcyjne, ale nacechowane technicznym, narzędziowym charakterem, oraz nietypowy, nie znany mi wcześniej system wskazań. To były początki odradzania się mojej zegarkowej pasji. Zegarkiem tym był model Extreme Regulator szwajcarskiej marki Alpina. Nazwa kolekcji, Extreme, doskonale oddawała moim zdaniem to, co ten nietypowy zegarek sobą prezentował. Teraz, po latach, Alpina ogłasza wielki powrót właśnie tego zegarka mechanicznego, zaprezentowanego pierwotnie w 2005 roku.

Ekstremalne wrażenia

Nowy Alpiner Extreme Regulator Automatic, jak sugeruje jego nazwa, jest wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem. Zmianie uległ zatem sposób naciągu sprężyny, ale nie uległo zmianie to, iż jest to wciąż zegarek robiący duże wrażenie.

Potężny, masywny, z oddzielnym wskazaniem godzin, minut i sekund. Posiada tak samo solidnie wyglądającą, wytrzymałą kopertę zdolną do właściwej ochrony mechanizmu zegarka w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Warto zobaczyć krótką wideo prezentację tego modelu:
 


W 2022 roku Alpiner Extreme Regulator Automatic ma odświeżoną, nową linię koperty. Mimo że, jak wspomniałem, robi podobne wrażenie jak poprzednik, to jednak teraz postawiono na większą uniwersalność, dlatego model ten po raz pierwszy występuje w kompaktowym - jak na zegarek z kolekcji Extreme – rozmiarze koperty 41 mm. Wcześniej było to aż… 48 mm.

Firma Alpina ma długą i bogatą historię, nie będę jej przytaczał, gdyż opisujemy ją dokładnie tu: Alpina 1883 Geneve – historia marki. Wspomnę tylko, iż założona została w 1883 roku, i prężnie działała wiele dekad. Niestety - jak wielu miłośników zegarmistrzostwa pamięta, dotknął ją także poważny kryzys w branży, wywołany tak zwaną „rewolucją kwarcową”. Prezentacją modelu Alpiner Extreme Regulator w 2005 roku – wówczas nazywanego Alpina Avalanche Extreme Regulator, marka powróciła na rynek, i to bardzo mocnym akcentem.  

Nietypowa zegarkowa kreacja

Nietypowa zegarkowa kreacja w wyrazistym, mocnym i nowoczesnym wydaniu, wraz z podwyższoną wytrzymałością, to pełne wpisanie się w cel, jaki marka Alpina postawiła przed sobą tworząc sportowe zegarki. Czasomierze gotowe sprostać wszelkim wyzwaniom, w każdych warunkach użytkowania, niezależnie od pogody. Stąd też nazwa tego modelu.

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Alpina Alpiner Extreme Regulator to zegarek mechaniczny, który towarzyszył odrodzeniu się tej szwajcarskiej marki na początku lat 2000, a dziś pomaga jej osiągać dalsze sukcesy. Pomóc ma za sprawą wyjątkowego wyglądu. Nowa, kompaktowa, bardziej „na czasie” koperta oraz tarcza, której kolor i wzór czynią ją wyjątkową.

Ważny jest też powrót mechanizmu Alpina AL-650, który zapewniał działanie zegarkowi 20 lat temu. Jednak to chyba racjonalizacja wymiarów jest tym elementem najbardziej zauważalnym i mogącym przyczynić się do sukcesu dziś. Poprzedni model był ewidentnie na przegub… drwala.

Dzisiaj, w nowym wydaniu, można sobie wyobrazić go nawet na damskim nadgarstku.

Wspomniana koperta wykonana jest oczywiście ze stali szlachetnej. Jest ona wyjątkowo wielopłaszczyznowa - ma łuki, powierzchnie płaskie, linie proste i klasycznie okrągłą lunetę. Kształt jest jednoznacznie kojarzony z produktem marki Alpina. To kształt poduszki, z płaską i szeroką lunetą w kształcie koła. Na obu bokach koperty są specyficzne wypustki, z tym że ta po prawej stronie jest podzielona, spełniając tym samym rolę ochrony koronki. Do tego w górnej i dolnej części są dość nietypowe uszy, dające wraz z paskiem wrażenie integracji z kopertą.

Obróbka to precyzyjne szczotkowanie i fazowane, polerowane krawędzie.

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Patrząc na tę naprawdę misternie zaprojektowaną i wykonaną kopertę, nasuwają się odczucia obcowania z przedmiotem z jednej strony futurystycznym, świetnie wykonanym, a z drugiej mającym bardzo techniczny charakter, stąd „narzędziowe” skojarzenia są całkiem na miejscu. Ale nie chodzi o narzędzia z kuźni czy mechanicznego warsztatu, a bardziej o specjalistyczne przedmioty pochodzące i wykorzystywane w jakimś nowoczesnym laboratorium.

Dekiel to element w kształcie koperty, mieszczący się w jej obrysie. Jest on przykręcany do korpusu koperty sześcioma śrubkami i ma przeszklenie, przez które widać nową wersję mechanizmu Alpina AL650. W jego przypadku wzrok przyciąga zabarwiony na czarno rotor.

Klasa wodoszczelności zegarka to 200 m.

Każde wskazanie zaprezentowane oddzielnie

Kolejny ważny element, także charakterystyczny dla pierwszego modelu tego zegarka sprzed lat, to oczywiście tarcza. Nowy Alpiner Extreme Regulator Automatic ma tarczę, która przypomina już na pierwszy rzut oka tę z pierwowzoru. Ma ona ten sam układ wskazań.

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Centralna, zwężająca się wskazówka pozwala odczytać minuty. Warto wspomnieć, że umieszczono na niej masę luminescencyjną. Godziny odczytujemy na dodatkowej małej subtarczy, którą umieszczono na godzinie 10. Na niej pracuje mała wskazówka, także z nałożoną substancją luminescencyjną. Na godzinie 6. jest widoczna tarcza małego sekundnika.

Każde wskazanie zostało zaprezentowane oddzielnie, na wzór dawnych zegarów określanych jako regulator. Taki układ tworzony był dla ułatwienia dokładności odczytu bez ryzyka pomyłki, szczególnie, gdy wskazówki nachodzą na siebie.

Dziś to już oczywiście nie jest konieczność, ale taki tradycyjny zegarmistrzowski układ ma nadal wielbicieli. Symbolem marki Alpina jest trójkąt będący odniesieniem do górskich szczytów. Widzimy go w wielu miejscach. Śrubki w lunecie mają otwory w tym kształcie, nad nadrukowaną na tarczy na godzinie 3. nazwą firmy widnieje trójkąt, przyozdabia on czołową część koronki z gumowym, perforowanym pierścieniem, a na tarczy jest on powielony ze względu na zastosowany wzór. Główna powierzchnia tarczy ma trójwymiarową strukturę, którą tworzą równolegle ułożone rzędy trójkącików ustawionych naprzemiennie podstawą w dół lub do góry. Zależnie od tego, jak skoncentruje się nasz wzrok, widzimy te rzędy albo sześciokąty ułożone z trójkątów zestawionych bokami do siebie. To atrakcyjnie wyglądająca struktura i jednocześnie oddająca ducha powiązania marki z górami, z Alpami.

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Małe tarcze są gładkie, co poza skalami na nich dodatkowo wydziela je z cyferblatu.

Indeksy, tutaj minutowe, są nadrukowane na ukośnie ułożonym pierścieniu oddzielającym tarcze od szkła. Indeksy te są co 5 zdublowane wielopłaszczyznowymi, nakładanymi indeksami z paskami masy świecącej. Tarcza ma kolor określony przez producent jako granitowo szary. Pierścień i małe subtarcze mają barwę szaro-niebieską. Klasyczne rozwiązanie prezentacji czasu połączone z wizerunkiem zegarka bardzo nowoczesnego, w tym nowym wydaniu w uniwersalnym rozmiarze, dało świetny i nietypowy sportowy zegarek o dużych możliwościach.

Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic – dostępność i cena

Odcień niebieskiego jest powtórzony na gumowym pasku. Jak wspomniałem wcześniej, jest on ukształtowany przy mocowaniu tak, by dać odczucie integracji z kopertą.

Wielki powrót po latach! Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic

Górna część jest przyozdobiona fakturą którą tworzą rzędy wystających, drobnych prostokącików. Zapięcie to podwójnie składana klamra zwalniana przyciskami po jej obu stronach. Jej widoczna część to bardzo dobrze wyglądający element, nowocześnie ukształtowany i pasujący do stylu koperty. To zapięcie jest szczotkowane i ma oczywiście wygrawerowaną nazwę marki. Po jej obu stronach są otworki ze śrubkami, także z wkomponowanymi trójkącikami.

Cena zegarka Alpina Alpiner Extreme Regulator Automatic to około 10 000 złotych, model ten powstał w limitowanej do 888 sztuk edycji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Alpina znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Alpina.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Grand Seiko 44GS 55th Anniversary L...
Grand Seiko 44GS 55th Anniversary L...
31.08.2022
Zegarek z epoki kryptowalut. Jacob&...
Zegarek z epoki kryptowalut. Jacob&...
05.09.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco