Niemcy jako kraj, podobnie jak jego mieszkańcy, nie kojarzą się raczej z przesadną otwartością, czy choćby lekką dozą „wariactwa”. To przecież tu narodził się styl Bauhaus, to tu często forma podporządkowana jest użyteczności. Mówimy przecież o „niemieckim porządku”, oczywiście zaraz wspominając o doskonale znanej niemieckiej jakości. Tu wszystko powinno być przemyślane, mieć sens, uzasadnienie, a przede wszystkim - być praktyczne. Może być szare lub czarne, ale wygodne i użyteczne. Marka zegarmistrzowska Junghans po części zawsze wpisywała się w ten kanon. I to bardzo dobrze, bo właśnie także za tę filozofię działania była i jest od dekad ceniona. Zegarki bazujące na projektach Maxa Billa, oraz inne, w stylu oparte na prostych formach wywodzących się z Bauhausu, stanowią jej siłę, dając też w efekcie grono miłośników, do których sam należę.
Dziś prezentujemy zegarki Junghans – modele na 2022 rok, które nieco rozjaśniają ten wyrafinowany, ale i uporządkowany wizerunek. Wprowadzają nieco więcej ekspresji, wpisując się jednocześnie w kolorowy trend na zegarkowym rynku.
Nowe modele tej niemieckiej marki to w dużej mierze zegarki dla kobiet. Ale oczywiście nie tylko. Spora część to reprezentanci mojej ulubionej, a zarazem flagowej kolekcji Junghans, czyli linii Meister, która charakteryzuje się prostotą, wysublimowanym stylem, lekkością oraz delikatnością, ale i wpływem estetyki lat 50 XX. wieku i Bauhausu. W gruncie rzeczy są to zarazem wszystkie cechy kojarzone z tą firmą. Stonowany mix elegancji i prostej formy, dające charakterystyczny wygląd, doskonałą czytelność, a także… wspomnianą użyteczność.
Zegarek o uwielbianej formie
Jako pierwszy zaprezentujemy nowy model Junghans Meister fein Kleine Automatic.
Zegarek o uwielbianej wręcz formie.
W najnowszym wydaniu nieco wzbogacony. Wzbogaconym o to, co dziś jest ogólnie widocznym trendem nowoczesnego zegarmistrzostwa, przynajmniej w tym sezonie, czyli kolory. Kolory jednoznacznie kojarzone z damskimi nadgarstkami.
Choć pierwsza wersja Meister fein Kleine Automatic to jednak klasyka. Biała, matowa i wypukła tarcza z długimi, wąskimi indeksami godzinowymi, osadzona w srebrzystej kopercie. To zegarek na czarnym pasku bez szwów. Po prostu klasyka kolekcji Meister.
Ceniony styl i elegancja na każdą okazję.
Kolejna wersja ma już na cyferblacie dodatkowe akcenty. Szara, antracytowa tarcza ma różowy indeks godziny 12., oraz taki sam - jeśli chodzi o kolor - indeks godziny 6., który powstał przez ułożenie w tym miejscu odpowiednio nadrukowanego napisu Junghans. Ten wariant jest na różowo-pudrowym pasku, tworząc ciekawą kompozycję.
Trzeci reprezentant tej linii ma już całą tarczę w kolorze pudrowo różowym, a jego koperta pokryta jest powłoką PVD w kolorze, jak pisze producent, piaskowo złotym. Do tego zegarka dobrano pasek z wyraźną strukturą w kolorze oberżyny, czy - jak kto woli - gruszki miłości.
Każdy z zegarków Junghans Meister fein Kleine Automatic ma kopertę o średnicy 35 mm i 10,1 mm grubości, a sercem tego modelu jest mechanizm J.800.1 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.
Możemy go oglądać przez przeszklenie w przykręcanym deklu, podziwiając rodowane platerowanie, rotor ze szlifem promienistym i wygrawerowanym logo, szlif diamentowy na beczce, przekładni chodu i mostku balansu, oraz niebieskie śrubki.
Zegarkowe wariacje w kolekcji Meister
Kolejna nowość to dalsze wariacje w super kolekcji zegarków Meister.
Niemiecki producent tu także użył kolorów. Nie jaskrawych, ale nadal wyrazistych i ciekawych. Ciemnozielona tarcza ze szlifem słonecznym w zegarku w stalowej kopercie i na pasku ze skóry strusia w kolorze beżowym, jak pisze producent - w kolorze macciato. Niezależnie od nazewnictwa, zestawienie to robi świetne wrażenie.
Atrakcyjny wygląd potęgują jeszcze kamienie szlachetne. Diamenty osadzone na lunecie, dookoła koperty. Nie rzucają się w oczy przy pierwszym spojrzeniu na zegarek, są natomiast subtelnym, jakże kobiecym i zarazem eleganckim akcentem, który dopełnia wizerunku.
Następny zegarek ma tarczę w odcieniach różu, ale są na niej przedstawione motywy liści. Uzupełnienie to znane, wąskie indeksy i wskazówki. Zegarek jest oferowany na różowym, jasnym pasku ze skóry strusia. Te damskie modele mają w mechanizm J840. Koperta ma średnicę 33,1 mm i 9,8 grubości.
Trzeci zegarek ma także na tarczy motyw liści, ale w odcieniach delikatnie seledynowej szarości, na tle szlifu słonecznego. To wersja wprawdzie kolorowa, ale dość stonowana. Ma uniwersalny charakter. Model ten oferowany jest na znanej, świetnie układającej się 9-rzędowej bransolecie, która ma naprzemiennie ogniwa szczotkowane i polerowane. Ten zegarek dla kobiet i mężczyzn ma kopertę o średnicy 38,8 mm oraz 9.9 grubości. Wyposażony jest w mechanizm J800.1 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Dekiel, przykręcany do koperty 5 śrubkami, ma przeszklenie pozwalające na obserwację pracy mechanizmu.
Wypukły kształt tarcz i specyficzną stylistykę w każdym z zegarków Meister podkreślają zastosowane, wypukłe szkła szafirowe z powłoką antyrefleksyjną nakładaną z obu stron.
Kolory także w kolekcji Form
Kolory wkradły się także do unikalnej kolekcji zegarków marki Junghans - Form.
Czasomierze z tej serii mają bardzo nietypową, wyraźnie wklęsłą tarczę. Niemiecka firma zaprezentowała nowe modele - dwa dla pań, Form Damen, oraz jeden Form A - dla panów.
Modele męski i jeden z damskich mają matową, ciemno niebeską tarczę o atrakcyjnym odcieniu błękitu paryskiego. Proste ramiona wskazówek i indeksy podkreślają głębię wytworzoną niezwykłym kształtem tarczy, którą okala wyjątkowo wąski pierścień lunety. Luneta przechodzi w delikatną, subtelną kopertę z krótkimi uszami, do których przymocowany jest jasny, skórzany pasek o barwie zbliżonej do indeksów.
To kolor w odcieniach beżu.
W wersji męskiej z wpiętym pinem, na którym jest widoczna gwiazda Junghansa. Zwężająca się na dole koperta, o talerzykowatym kształcie, zwieńczona jest przykręcanym 4 śrubkami deklem, na którym umieszczono zarys głowy jelenia na niebieskim tle, będący odniesieniem do macierzystych, lesistych stron, gdzie mieszczą się zakłady niemieckiej marki.
Zegarek męski wyposażony jest w tradycyjny mechanizm J800.1 z automatycznym naciągiem. Średnica koperty to 39,2 mm, a jej grubość jedynie 9,65 mm, co optycznie jeszcze zmniejsza kształt koperty, tak jak wąska linia boczna.
Wersja dla pań ma kwarcowy mechanizm podnoszący wygodę użytkowania i dająca niemal bezobsługowość. Koperta wersji damskiej ma średnicę 34,1 mm przy grubości 7 mm.
Drugi model dla pań jest bardzo wyrazisty. Koperta pokryta jest powłoką PVD nadającą jej czarny kolor, a smolisto czarna, matowa tarcza jest podkreślona różowymi indeksami bardzo kontrastowo akcentującymi całą kompozycję, czyniąc ją wręcz ekstrawagancką. Zastosowany szary pasek jest ukłonem wobec wegan, ponieważ wykonano go - jak zazwyczaj - nie ze skóry naturalnej a ze specjalnych mikrowłókien.
Mocny, wyrazisty i odważny
Na koniec nowość Junghans dla mężczyzn. I znów także kolor.
Mocny, wyrazisty i odważnie zestawiony. W tym zegarku widzimy butelkowo zieloną tarczę, którą zestawiono z beżowym paskiem wykonanym ze skóry strusia. Pozytywnie uderzające, robiące duże wrażenie zestawienie, które wpisuje się w aktualne trendy. Kolor rządzi!
Moim zdaniem strzał w dziesiątkę.
Do takiego zestawienia wybrano wyjątkowo udany model z linii Meister.
To zegarek mechaniczny ze stoperem. Mamy więc wypukłą tarczę z dwiema małymi tarczami stopera na godzinach 12. i 6., oraz jeszcze mniejszą tarczę na godzinie 9., będącą małym sekundnikiem czasu głównego. Wskazówki na małych tarczach mają beżową barwę, a na godzinie 3. umieszczono podwójny datownik pokazujący dni miesiąca i tygodnia na czarnym tle. Dni tygodnia dostępne są w wersji niemieckiej bądź angielskiej. Zegarek ma kopertę średnicy 40,7 mm oraz 13, 8 mm grubości, dzięki czemu powinien doskonale układać się na nadgarstku, a sprawia wrażenie nieco większego z racji bardzo wąskiej lunety. Ale też wydaje się bardziej płaski z powodu kształtu nadanemu kopercie, opisywanego wyżej, a przez to wąskiej linii bocznej. Styl podkreślają krótkie uszy i mocno wypukłe szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.
Mechanizm jaki zastosowano w tym modelu to J880.1, wykonany na bazie legendarnie trwałego mechanizmu ETA Valjoux 7750. Widać go przez przykręcany i przeszklony dekiel. To całkiem przyjemny dla oka widok.
Wypukłe szkła szafirowe
W tym miejscu warto wspomnieć, że firma Junghans dostosowuje technikę produkcji i swoje kolekcje zegarków z serii Meister i max bill do tego, by opcjonalnie stosować w każdym z modeli wypukłe szkła szafirowe. To znacząca ewolucja, która pozostaje... niemal niewidoczna. Proces tworzenia wymagał niezwykłej precyzji i był aktem balansu między utrzymaniem stylu a równocześnie podwyższeniem parametrów użytkowych zegarków.
Z jednej strony trzeba było odpowiednio dopasować konstrukcję koperty tak, aby w przyszłości były z nią kompatybilne zarówno szkiełka szafirowe, jak i z twardego pleksiglasu. Z drugiej zaś należało zadbać o to, żeby wygląd zewnętrzny, a tym samym autentyczność wizualna obu kolekcji, pozostała nienaruszona przez te zmiany. Podwyższona odporność na zarysowania przy niezmienionym wyglądzie – to założenie dotyczyło nowego szkiełka do zegarka. To o tyle istotne, że od dziesięcioleci bardzo duża wypukłość szkiełka przy niewielkim załamywaniu światła jest główną cechą wzornictwa zegarków Junghans. Aby odporne szkiełko miało obie te cechy, oraz idealne właściwości optyczne, muszą być do siebie perfekcyjnie dopasowane szlify promieni wewnętrznych i zewnętrznych. W dodatku wykonanie charakterystycznej wypukłości w porównaniu z płaskim szkłem szafirowym wymaga użycia około trzy razy więcej cennego materiału. Efekt tego procesu jest na pierwszy rzut oka zupełnie niepozorny, ale odzwierciedla to, co sprawia, że zegarki Junghans od dziesięcioleci są cenioną klasyką.
Takie działania, oraz zaprezentowane zegarki, w których ważną rolę grają kolory i ich zestawienia, ukazują, iż niemiecka solidność, przywiązanie do szczegółów i do funkcjonalności nie muszą być nudne i niemodne. Tradycyjny styl, czytelność, prostą formę można połączyć z ekspresją barw, nie tracąc nic z DNA marki.
Czego prezentowane zegarki są dowodem.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Junghans znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Junghans
Adrian Szewczyk