• Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set


Szwajcarska firma Oris ma swoją siedzibę w niewielkiej miejscowości Holstein. Ta z kolei leży w gminie, okręgu, Waldenburg. Leśny gród, bo to oznacza ta nazwa, to także przedwojenna nazwa miasta w którym mieszkam, a które dziś nazywa się Wałbrzych, od śląskiej nazwy Walmbrich. Wałbrzychów na świecie jest kilka, w tym także ten, który ma związek z Orisem. A wspomnienie o tym fakcie jest o tyle ważne, że poniższa prezentacja oraz opis nowego modelu zegarka Oris muszą być poprzedzone kilkoma wzmiankami historycznymi. 

Kolej waldenburska

W Waldenburgu, w 1880 roku, do użytku oddano 13 kilometrową linię kolejową, która połączyła ze sobą, i de facto ze światem, miejscowości oraz wioski Waldenburga. To mocno uatrakcyjniło ten rejon. Jednym ze „skutków” tego działania było założenie w 1904 roku przez Paula Cattina i Georges'a Christiana firmy zegarmistrzowskiej, której nazwa wywodzi się od pobliskiego strumienia. Po kilku latach firma Oris była największym pracodawcą w rejonie. 

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

W 1938 roku, po raz pierwszy, pojawił się zegarek dla pilotów - model Big Crown. Jest on nadal w ofercie marki Oris, a aktualna wersja Big Crown jest właśnie bazą dla najnowszego modelu Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set, który prezentujemy dziś. 

To zegarek mechaniczny, który stanowi swego rodzaju hołd dla kolei waldenburskiej. Próba przypomnienia znaczenia i wagi tej kolei dla rozwoju całej doliny. Doskonałym krokiem firmy Oris jest połączenie tego hołdu z zegarkiem, który w kolekcji marki jest niemal ikoniczny. 

Co ciekawe, zegarek z 1938 roku już był wyposażony w datownik typu pointer, czyli wskazujący dzień miesiąca za pomocą wskazówki na skali umieszczonej na krawędzi tarczy. Tak jest do dziś. Oris konsekwentnie stosuję tę komplikację konstrukcji mechanizmu od 84 lat. Dziś model Big Crown Pointer Date występuje w wersjach koperty o rozmiarze 36, 38 i 40 mm. Jego estetyka jest utrzymana w stylistyce pierwowzoru, co podkreśla mocno wypukłe szkło i wspomniane wymiary, ciągle uchodzące za co najmniej niewielkie. 

Waldenburgerbahn Limited Edition

Wersja dzisiejsza zegarka, specjalna, o nazwie Waldenburgerbahn Limited Edition, to model z kopertą ze stali o średnicy 40 mm. Niedawno zmodernizowana linia kolejowa to duża i ważna cześć historii firmy. Linia zegarków, limitowana do 1000 sztuk w piękny sposób to upamiętnia.

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Zacznę nietypowo, bo od opisu dekla.
 
To jest ten element zegarka Oris, który ma największy związek z Waldenburgerbahn. Dekiel jest stalowy, pełny i wkręcany. Jego charakterystycznym elementem jest karbowana krawędź. To pierwsza z jakby czterech wydzielonych stref w formie okręgów. Za tym elementem widoczna jest polerowana część na której są wycięte wyżłobienia na klucz do odkręcania. 

Dalej jest kolejny pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu. Okala on centralną płaszczyznę, na której umieszczono element przypominający medalion z reliefem przedstawiającym lokomotywę i wagon dawnej kolei waldenburskiej. Od góry ta swego rodzaju płaskorzeźba jest otoczona napisem „Waldenburgerbahn Limited Edition”,  a na dole znajduje się numer egzemplarza na 1000 dostępnych sztuk. 

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Druga strona to typowy model Big Crown Pointer Date w doskonałym wydaniu. 

Big Crown Pointer Date w doskonałym wydaniu

Koperta zegarka ma znany kształt - jest okrągła i ma szerokie, płynnie wyprowadzone uszy, które zwężają się ku końcom. Są one relatywnie długie. Ich górna powierzchnia jest szczotkowana, a boki - przechodzące w boki koperty - wypolerowano na wysoki połysk. Jest też charakterystyczne, lekko skośne „podcięcie” uszu na końcach, przez co dolny wymiar od ucha do ucha mierzony do krawędzi jest odrobinę mniejszy niże ten, który widzimy od góry, czyli około 47 mm. Oczywiście na godzinie 3. mamy element stanowiący DNA tego zegarka, czyli zdecydowanie powiększoną koronkę. 

Celem takiego powiększenia koronki było umożliwienie pilotom obsługi jej w rękawiczkach. Boki koronki są pokryte wąskimi nacięciami, a na jej czołowej, polerowanej części jest lekko wystający napis Oris. Od góry kopertę wieńczy luneta z krawędzią, na której jest powtórzony został karbowany wzór, jaki mamy także na krawędzi dekla. To kolejny, charakterystyczny element modelu, który kojarzymy dziś z tą kolekcją Oris, choć nie było go na zegarku z 1938 roku. Luneta okala mocno wypukłe szkło. Jeszcze niedawno było ono akrylowe. W prezentowanym zegarku jest ono szafirowe. Jednak jego budowa oraz kształt do złudzenia przypominają dawniej stosowane, wypukle szkiełka wykonane z tworzywa sztucznego. 

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Taki wygląd szkła mocno podkreśla styl zegarka i jego klimat. 

Od wewnętrznej strony nałożono na szkiełko powłokę antyrefleksyjną. 

Kontrastowy akcent na tarczy

Opisane szkło chroni klasyczną w aspekcie wyglądu tarczę. Ma ona czarny kolor, a na jej zewnętrznej krawędzi nadrukowano cyfrową skalę do 31, służącą do odczytu daty. Dalej widoczna jest skala minutowa w stylu torowiska, z zaakcentowanymi miejscami co 5, gdzie umieszczono białe, malutkie trapezy. Pod każdym z nich znajdują się indeksy godzinowe w postaci dużych cyfr arabskich nadrukowanych czcionką w stylu retro. Pod godziną 12. nadrukowano białym lakierem nazwę firmy, a po przeciwnej stronie nazwę modelu i informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej. Typowe dla tego modelu zegarka Oris są też wskazówki - wykonane w stylu „cathedral”, zwane też „cerkiewkami”, z obfitym wypełnieniem masą luminescencyjną. 

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Hołd dla kolei waldenburskiej. Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set

Wąskie zakończenie ramienia wskazówki minutowej, podobnie jak końcówka sekundnika, nachodzą na „torowisko” skali minutowej. Kontrastowym akcentem jest zakończenie czwartej, centralnej wskazówki. To właśnie ona wskazuje aktualny dzień miesiąca częściowo jakby otaczając odpowiednie oznaczenie na tarczy za pomocą półokrągłego zakończenia. 

Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set ma mechanizm z naciągiem automatycznym Oris kaliber 754, używany w produktach tej firmy od dawna. Oferuje on 38 godzin rezerwy chodu, jest łożyskowany na 26 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Jest wykonany na bazie sprawdzonego mechanizmu Sellita SW200.

Zegarek otrzymujemy na wysokiej jakości pasku ze skóry jelenia, wykonanym przez mającą siedzibę w Zurychu firmę Cervo Volante. Pasek ma dźwigienkę systemu szybkiej zmiany, co pozwala zdjąć i założyć pasek bez użycia narzędzi. 

Oris Waldenburgerbahn Limited Edition Set – dostępność i cena

Zegarek ten to całkiem uniwersalny model. Tak pod względem rozmiarów, jak i możliwości. Wodoszczelność do 50 m w tego rodzaju czasomierzu także wydaje się być wystarczająca. 

Każdy egzemplarz z limitowanej serii zegarków Oris Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn Limited Edition kosztuje 2100 euro, a zatem około 10 300 złotych. W zestawie jest oprócz zegarka także specjalne, podróżne opakowanie.  

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Oris.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Do nurkowania, do użytku na co dzie...
Do nurkowania, do użytku na co dzie...
22.11.2022
Nowości marki Junghans na 2022 – pr...
Nowości marki Junghans na 2022 – pr...
24.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco