• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue


Powrót do kategorii

Każdy, kto kiedykolwiek w trakcie swojej przygody z zegarmistrzostwem zainteresował się mechanicznymi chronografami, musiał czytać o marce Seiko, oraz jej słynnych mechanizmach kaliber 6138 / 6139. To przełomowe konstrukcje w dziejach zegarmistrzostwa, które nieoficjalnie dzierżą palmę pierwszeństwa wśród chronografów z naciągiem automatycznym. O ich jakości i popularności świadczą chociażby stare fotografie, które ukazują obecność zegarków Seiko na nadgarstku Bruce'a Lee (6139-6012), czy też astronauty Williama Pogue'a (6139-600x). Nic dziwnego, że marka Seiko przywraca pamięć o tych modelach, i stopniowo odbudowuję swoją pozycję na niegdyś porzuconym rynku mechanicznych chronografów.

Wygląd osadzony w pierwszej połowie lat 60. XX wieku

Nowy Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph SRQ043 to przedstawiciel niedawno przypomnianej serii Speedtimer. 

Dawniej Seiko łączyło pod tym szyldem sprzedawane przez tę markę chronografy z mechanizmami Suwa Seikosha, tj. 6138/6139, oraz 7017 produkowanego przez odrębną dywizję Daini Seikosha. Jednym z ważniejszych jest zegarek o oznaczeniu 6139-6000, określany czasem jako Pepsi Pogue, w celu podkreślenia jego odrębności od modelu ze złotą tarczą. To właśnie tej referencji przyjrzeli się projektanci nowego Prospexa. 

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue
Zdjęcie: archiwalne Seiko 6139-6000, określane jako Pepsi Pogue

Wykonano go w oparciu o niedawno prezentowane modele Speedtimer (Limitowana edycja Seiko Speedtimer Mechanical Chronograph World Athletics Championships), które nawiązywały do olimpijskiego chronografu oraz stopera z 1964 roku. 
 
W efekcie stalowa koperta, o średnicy 42,5 mm, oraz jej proporcje osadzone są w aspekcie wizualnym w pierwszej połowie lat 60. XX wieku. Wyraźnie krągła, polerowana koperta z wąskimi, prosto wypuszczonymi szczotkowanymi uszami uzupełniona jest przez dwa wyraźnie wyprowadzone na zewnątrz przyciski i masywną koronkę. Taki zabieg stylistyczny zdecydowanie podkreśla obecność dodatkowej funkcji stopera i mechaniczną naturę zegarka.

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue

Słynny konkurent Coca Coli

Niebieska tarcza Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph SRQ043 została wzbogacona dwoma srebrnymi totalizatorami, oraz oknem datownika na godzinie szóstej. Wykończono ją fazowanymi indeksami, które w dużym stopniu przypominają te, stosowane w dawnych Speedtimer’ach. Przed nimi widoczne są uzupełniające je pasy pokryte wydajną masą świetlną LumiBrite, którą, rzecz jasna, zastosowano również jako wypełnienie długich, zwężanych ramion wskazówek. 

Kolorystykę, która pozwala wspominać o słynnym konkurencie Coca Coli, budują czerwone wskazówki od chronografu oraz sekundnik. To subtelne, ale zupełnie wystarczające akcenty, które stanowią ukłon w kierunku miłośników słynnego 6139-6000, określanego Pepsi Pogue.

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue

Zegarek połączono z trzyrzędową bransoletą z pełnych, szczotkowanych ogniw, która podkreśla utylitarną naturę chronografu. Pokryto ją specjalną powłoką, obecną również na powierzchni koperty, która utwardza stal, przez co czyni ją bardziej odporną na zarysowania. Jeszcze wyższy poziom odporności na rysy gwarantują szkła szafirowe zastosowane po obu stronach zegarka – od frontu, oraz jako przeszklenie dekla. Przednie szkło jest dodatkowo podwójnie wypukłe, oraz pokryte powłoką antyrefleksyjną. 

Japoński producent proponuje również Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph SRQ043 w wersji bardziej eleganckiej, co możemy osiągnąć zakładając dołączony do zestawu pasek. Wykonano go z naturalnej, przeszywanej czarnej skóry i połączono zapięciem motylkowym. 

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue

Seiko Prospex SRQ043 to zegarek mechaniczny z wyraźną nutą stylu vintage, charakterystycznego dla czasomierzy ze stoperem tworzonych w ubiegłym wieku. 

Nowy model łączy w sobie pierwszą połowę lat 60. w zakresie ogólnego wyglądu i kolorystyki, które dopiero na przełomie lat 60. i 70. weszły do użytku w Seiko. Efektem finalnym jest zegarek oferujący mariaż elegancji i sportu, podając jedno i drugie w zwiększonych dawkach. 

Mechanizm „in-house”

To wyrazisty projekt, który oferuje wiele również pod względem technicznym i jakościowym, głównie za sprawą zastosowanego w zegarku mechanizmu „in-house” Seiko kaliber 8R46. To mechanizm, który - według deklaracji marki Seiko - składany jest ręcznie przez najlepszych zegarmistrzów pracujących w zakładach tego japońskiego producenta. Zastosowano w nim m.in. sprzęgło wertykalne, które gwarantuje stabilny i precyzyjny start wskazówki stopera po jego włączeniu, oraz koło kolumnowe, które zapewnia wysoką kulturę pracy werku, co przekłada się pozytywnie na komfort operowania funkcjami stopera. 

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph. Inspirowany Pepsi Pogue

Werk Seiko 8R46 pracuje w częstotliwości 28 800 wahnięć na godzinę, ma rezerwę chodu do 45 godzin, łożyskowany jest na 34 kamieniach, a jego sprężyna napędowa wydajnie nakręca się dzięki dźwigni Magic Lever, zastosowanej w zespole naciągu automatycznego zegarka.

Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph – dostępność i cena

Ta premiera, przypadająca na 2022 rok, to znak, że japońska marka Seiko nie tylko pamięta o swoich ikonicznych modelach, ale również sukcesywnie wzmacnia swoją aktualną pozycję na rynku chronografów. Buduje przy tym siłę i spójność zamysłu oraz designu serii Speedtimer, która dla Seiko będzie ekwiwalentem flagowych serii zegarków innych producentów, takich jak Speedmaster, Daytona czy Carrera. W odpowiednio niższym cenowo, rzecz jasna, segmencie, bo cena sugerowana nowego Seiko Prospex Speedtimer Mechanical Chronograph w Europie to 3 200 euro, a zatem około 15 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Seiko znajdują się w portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Diver w hołdzie dla Genewy. Raymond...
Diver w hołdzie dla Genewy. Raymond...
14.11.2022
Stylistyka lat 70. XX wieku we wspó...
Stylistyka lat 70. XX wieku we wspó...
16.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco